Свържете се с нас

Свят

Управляващата партия в Сингапур очаквано спечели изборна победа, но тя е изненадващо голяма

Партията за народно действие (ПНД), имаща монопол върху властта в Сингапур още откакто градът държава в Югоизточна Азия придобива независимост от Британската империя през 1965 г., удържа вчера поредната си победа на парламентарни избори в страната. Това бе напълно очаквано, но ПНД спечели изненадващо убедително, предвид прогнозите, че опозицията, която на предишните избори постигна малки, но безпрецедентни успехи, ще подобри още повече своето представяне. 

Изборите бяха първото сериозно изпитание за премиера Лорънс Уонг, който наследи миналата година Ли Сян Лун. Син на „бащата“ на съвременен Сингапур Ли Куан Ю, дългогодишният министър-председател се оттегли след две десетилетия на поста.

Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост – нещо ключово в една страна, на която е едва четвъртият премиер в историята. В същото време той даде заявки и че ще остави свой собствен отпечатък върху сингапурската политика, за да приспособи проспериращия финансов и търговски център към съвременните предизвикателства.

Победата на ПНД на практика не подлежеше на съмнение и основната интрига на изборите бе дали опозицията ще подобри представянето си в сравнение с 2020 г. Очакванията бяха тя да спечели повече депутатски места, най-вече заради младежите, които искат промяна, отбелязва Ройтерс.

Освен това, анализатори коментираха, че с натрупването на умора от управлението на ПНД и нейното постепенно „изхабяване“, паралелно с появата на ново поколение избиратели, резултатите на монополиста върху властта в Сингапур постепенно започват да спадат.

През 2020 г. консервативната ПНД спечели с над 61% – на пръв поглед висок изборен резултат, но един от най-слабите в историята ѝ. Управляващата формация запази своето стабилно мнозинство в 101-местния еднокамарен парламент, където има 83 депутати (все пак с двама повече от предходния парламент, излъчен през 2015 г.), но опозиционната лява Работническа партия направи пробив, като получи повече от 11% и разполага с 10 мандата (при 4 преди това).

Анализатори изразиха очакване преди вчерашните избори резултатът на ПНД да спадне, например до 57 – 58%. Работническата партия, от своя страна, разчиташе да спечели 26 места в новия парламент.

Още повече че изборите бяха произведени в момент, когато финансовият център се готви за икономически сътресения в резултат на глобалната търговска война, отбелязва Ройтерс. Правителството предупреди за възможна рецесия, ако зависимият от търговията Сингапур стане косвена жертва на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Ройтерс посочва, че високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са били най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели.

Вместо очаквания спад на подкрепата обаче ПНД подобри своето представяне, постигайки убедителна победа, отбелязва Франс прес.

Управляващите в Сингапур консерватори спечелиха с цели 65,57%, осигурявайки си 87 места в новия парламент. Работническата партия, от своя страна, запази своите 10 депутати. Тя очакваше доста повече, особено в работническите райони на изток, и за нея е слаба утеха, че подобри резултатите си до близо 15%, както и че ще е единствената опозиционна сила в законодателния орган.

Масовите митинги, които лявата формация успя да организира по време на кампанията, все пак загатват, че тя има потенциал за изборни успехи в бъдеще, отбелязва Франс прес.

Опасенията от глобална нестабилност тласнаха избирателите в Сингапур в прегръдките на управляващата партия, обобщава Би Би Си. Британското обществено радио и телевизия пише, че на фона на търговските войни, подети от президента на САЩ Доналд Тръмп, сингапурците са отишли вчера до урните, обезпокоени от повишаването на цените, стагнацията на заплатите и липсата на перспективи за работа.

Ройтерс посочва фактора „Тръмп“, засилил опасенията за нестабилност, като ключова причина за успеха на управляващите партии в Канада и Австралия на парламентарните избори, произведени наскоро в двете страни, които също са англосаксонски като САЩ и са техни близки съюзници. Общото и при двете страни е, че доскоро социологическите проучвания отреждаха възможни победи на опозицията.

Либералната партия на новия премиер Марк Карни, заменил наскоро оттеглилия се от поста, след като загуби популярност, Джъстин Трюдо, спечели изборите в Канада миналата седмица. Лейбъристката партия на министър-председателя Антъни Албанезе постигна убедителна изборна победа в Австралия вчера.

Впрочем анализатори обясняват по-ниския резултат на ПНД в Сингапур през 2020 г. с избухването на ковид пандемията. Лорънс Уонг натрупа популярност с успешното си справяне със санитарната криза и социално-икономическите последиците от нея, отбелязва Би Би Си.

И така, за разлика от предишните избори от 2020 г., когато пандемията от новия коронавирус бе в разгара си, тези бяха произведени в една нова геополитическа реалност, в сянката на Тръмп.

„Резултатите ще поставят Сингапур в по-добра позиция в един бурен свят“, заяви премиерът, цитиран от Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че той не е назовал поименно Тръмп, който преобърна глобалния ред, с мита, които представляват заплаха за града държава в Югоизточна Азия – малка, отворена и движена от търговията страна.

Дали Уонг е прав, ще покаже само бъдещето.

Източник: БТА

Свят

Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз

Тази седмица (1 май) Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз.

Словакия поема по пътя към европейските структури малко след разделянето на Чехословакия и появата на независимата Словашка република на 1 януари 1993, се казва в материал на словашката новинарска агенция ТАСР.

ТАСР отбелязва, че присъединяването на Словакия към ЕС се отбелязва на 1 май, тъй като именно на тази дата през 2004 година Словашката република се присъедини към европейското семейство, заедно с Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словения, Унгария и Чехия. Към тогавашните 15 държави членове се присъединиха 10 нови, като и досега това е най-голямото разширение на ЕС.

Десет месеца след появяването си Словашката република подписва на 4 октомври 1993 година в Люксембург споразумение за асоцииране с Европейския съюз. Този документ гарантира преход към зоната на свободния пазар, редовен политически диалог и подготовка за бъдещото членство в европейското обединение. Преговорите за присъединяване официално приключват на 13 декември 2002 година на среща на върха в Копенхаген, когато са закрити главите, отнасящи се до селското стопанство, финансите и бюджета.

Тогавашният президент Рудолф Шустер насрочи референдум за присъединяването на Словакия към ЕС, който бе произведен на 16 и 17 май 2003 година. Въпросът на референдума беше: „Съгласни ли сте с това Словакия да стане страна – членка  на Европейския съюз?“. На референдума гласуваха 52,15% от имащите право да гласуват, като 92,46% от гласувалите изразиха съгласие с присъединяването към ЕС.

ТАСР припомня още, че Словакия стана част от Шенгенското пространство на 21 декември 2007 година и прие еврото на 1 януари 2009 г.

Присъединяването към ЕС даде възможност на словашките граждани свободно да пътуват, да работят, да учат и да се занимават с предприемачество в рамките на блока, отбелязва словашката новинарска агенция.

В променящия се свят членството на Словакия в Европейския съюз е от голямо значение, заяви словашкият президент Петер Пелегрини на годишнината от присъединяването към ЕС.

Държавният глава призова сънародниците си да си припомнят на първо място тези ценности, които обединяват словаците с европейските им партньори, а не нещата, които са повод за разделения.

Понастоящем сме свидетели на такива сериозни изменения в света, каквито не сме виждали цели десетилетия, каза още словашкият президент. Той отбеляза, че членството на Словакия в ЕС понастоящем е от голямо значение и дава на страната перспектива.

„Живеем във време, в правилата, на които се крепи световният ред и които бяха създавани цели десетилетия, се менят от ден на ден. Отново взима връх правото на най-силния и международното право отива на втори план. Малките страни като Словакия, които са уязвими в икономическо отношение и от гледна точка на сигурността, в такива тежки моменти следва да се опират на своите партньори и съюзници. Без тях бихме били оставени на милостта на тези, които не признават никакви правила“, изтъкна Пелегрини.

Същевременно, словашкият президент заяви, че ЕС си има и своите недостатъци.

„Можем, разбира се, да критикуваме ЕС за много неща. Като се започне от прекомерната бюрокрация, която без да има нужда, решава неща, които няма нужда да решава, и се стигне до фундаментални икономически и екологични инициативи, които се оказаха твърде смели и почти неизпълними без сътрудничество с останалия свят“, посочи Петер Пелегрини.

Президентът каза още, че ЕС с решенията си доста пъти не е изпълнил ангажименти по основните стълбове, на които е било създадено европейското обединение – мир, икономическо сътрудничество без излишни бариери и сигурност на европейските граници. Въпреки това държавният глава заяви, че вижда бъдещето на Словакия в Европейския съюз, защото заедно с европейските партньори тези неща може да бъдат променени към по-добро.

На годишнината от присъединяването към Европейския съюз партията на премиера Роберт Фицо „Посока – социална демокрация“, която е най-важната политическа сила в коалицията, която управлява Словакия понастоящем, заяви, че най-голямото предизвикателство пред ЕС е да се завърне към принципа на суверенно сътрудничество между страните – членки на блока. ЕС трябва да се реформира по такъв начин, че да не насърчава централизираното взимане на решения, нереалната зелена политика и натиска по миграционните въпроси, изтъкна партията на Фицо.

Словакия се нуждае от силен глас в ЕС, който да пази националните интереси, социалната стабилност и мира, каза пред ТАСР Любица Кочалова от пресслужбата на „Посока – социална демокрация“.

Отмяната на правото на вето би могло да стане началото на края на ЕС, защото с неговата отмяна държавите като Словашката република биха станали просто статисти, заяви „Посока – социална демокрация“.

Според най-важния партньор в словашката управляваща коалиция ЕС трябва във външната си политика да залага на мира, дипломацията и стратегическата автономия.

Нито един от аргументите, с които се отправят критики към Европейския съюз, не може да бъде използван за поставяне на карта на бъдещето на Словашката република и за разговори за излизане от ЕС, каза на годишнината от присъединяването към ЕС председателят на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“, която е вторият по значимост партньор в управляващата коалиция.

Раши подчерта, че е необходимо Словакия да си сътрудничи с икономическите си партньори и с партньорите си в сферата на сигурността.

„У нас доминират западните инвестиции и използваме фондове за подобряване на качеството на живота в регионите. Статистиките показват, че именно европейските пари променят към по-добро качеството на живота в нашите градове и села, защото държавният бюджет не е достатъчен за това“, изтъкна председателят на парламента.

Председателят на „Глас – социална демокрация“ и министър на вътрешните работи Матуш Шутай Ещок заяви по случай годишнината, че партията му се противопоставя на каквито и да било разговори за излизане на Словакия от ЕС.

Партийният лидер каза, че ЕС е жизненото пространство на Словакия. Той посочи, че са необходими конструктивни дискусии за това как ЕС да се върне към своите основополагащи принципи.

Опозиционната партия „Словакия“ на бившия премиер Игор Матович също обърна внимание на важността на правото на ЕС.

За „Словакия“ съхраняването на правото на вето е от ключово значение, но то не би трябвало да води до парализиране на ЕС и до липса на гъвкавост. Според опозиционното движение приоритет за Европейския съюз трябва да бъде суверенитетът на членуващите държави и общата им отбрана. Партията на Матович изтъкна, че най-голямото предизвикателство пред ЕС е справянето с глобалните кризи, като се започне от заплахите в сферата на сигурността и се стигне до икономическите проблеми и енергийните неясноти.

Нужна ни е една дееспособна и демократична Европа, която е готова да се справя със заплахите в сферата на сигурността и екологията на нашето съвремие, заяви за ТАСР по случай годишнината от присъединяването на Словакия към ЕС представителят на най-голямата опозиционна партия „Прогресивна Словакия“ и заместник-председател на Европейския парламент Мартин Хойсик.

Според „Прогресивна Словакия“ ЕС трябва да стане истинска глобална сила и да бъде готова да се разширява по посока към Украйна и Западните Балкани.

За да се справи с предизвикателствата, ЕС трябва да засили конкурентоспособността си, заяви опозиционната партия „Свобода и солидарност“. Според тази политическа сила ЕС трябва да задълбочава механизмите за сътрудничество между държавите от блока и да използва максимално преимуществата, с които разполага в сътрудничеството си със страни като Обединеното кралство, Норвегия, Украйна и страните от региона на Западните Балкани.

Във време на геополитическо напрежение членството в ЕС е гаранция за сигурност, заяви опозиционното Християндемократическо движение.

Качеството на живота в Словакия се е подобрило значително, откакто страната се присъедини към Европейския съюз. Европейските фондове допринесоха за икономически растеж и са важен източник за публичните инвестиции, заяви Представителството на Европейската комисия в Словакия по случай 21-ата годишнина от присъединяването към ЕС. Представителството допълни, че според проучване на Евробарометър от декември 53% от анкетираните словаци са казали, че се доверяват на Европейския съюз, а две трети са заявили, че се чувстват свързани с ЕС.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Тръмп заяви, че не е сигурен дали хората в САЩ имат право на справедлив съдебен процес

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че не е сигурен дали хората в САЩ имат право на справедлив съдебен процес, гарантиран им от конституцията, в момент, когато неговото правителство провежда агресивна кампания за депортиране на нелегални мигранти и други лица, които не са американски граждани, предаде Ройтерс.

Президентът на САЩ направи тези коментари в дадено в петък интервю, което трябва да бъде излъчено днес в предаването „Среща с медиите с Кристън Уелкър“ на телевизия Ен Би Си. Уелкър попита Тръмп дали е съгласен с американския държавен секретар Марко Рубио, който каза миналия месец, че всички хора в САЩ „разбира се“ имат право на справедлив съдебен процес, което изисква от правителството да осигури уведомяване и съдебно изслушване преди да предприеме спорни правни мерки.

„Не знам“, отговори американският президент на въпроса дали смята, че трябва да спазва Конституцията на САЩ, посочва Франс прес.

„Имам брилянтни юристи, които работят за мен, и те очевидно ще следват това, което е казал Върховният съд“, добави той.

Запитан също така дали чужденците на територията на САЩ трябва да подлежат на справедлив съдебен процес, както е предвидено в Конституцията, републиканският милиардер отговори: „Не съм юрист. Не знам“.

Тръмп превърна борбата с незаконната имиграция в свой основен приоритет, като говори за „нашествие“ на „престъпници от чужбина“ и организира полицейски операции.

Няколко негови решения обаче бяха блокирани от съдии. Федералните и апелативните съдилища, както и Върховният съд, вече временно блокираха използването на закона от 1798 г. за „чуждестранните врагове“, използван преди това изключително по време на война и прилаган отново от правителството на Тръмп за депортиране на нелегални мигранти.

В интервюто Тръмп каза, че не се стреми към трети мандат.

„Това е нещо, на което поне според моите познания никой няма право“, каза американският президент, който понякога намеква, че ще се кандидатира за трети мандат.

„Искам да имам четири много добри години и да оставя поста на някой друг, който да е велик републиканец“, добави Тръмп, който посочи вицепрезидента си Джей Ди Ванс и държавния си секретар Марко Рубио като потенциални свои приемници, отбелязва АФП.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Израел потвърди, че свиква десетки хиляди резервисти за разширяване на офанзивата в Газа

Израелската армия потвърди, че свиква под знамената „десетки хиляди“ резервисти за разширяване на операцията в Газа, съобщи началникът на израелския генщаб ген. Еял Замир, цитиран от агенциите.

„Тази седмица ще изпратим десетки хиляди повиквателни на резервисти с оглед на увеличаването на интензитета и обхвата на нашата операция в Газа“, каза висшият военен и добави, че целта е пълно унищожение на инфраструктурата на „Хамас“ – „както надземната, така и подземната“.

Новината първи съобщиха израелски медии, а премиерът Бенямин Нетаняху отложи предстоящо посещение в Азербайджан.

Във видеобръщение в социалната мрежа „Екс“ тази вечер във връзка с ракетното нападение на проиранските шиитски бунтовници хуси срещу летище „Бен-Гурион“ министър-председателят обяви, че свиква заседание на кабинета по сигурността, на което ще бъде обсъден „следващият етап“ от войната в Газа. По-рано източници съобщиха, че на срещата ще бъде обсъдено именно разширяването на операцията в палестинския анклав, но и възобновяването на хуманитарната помощ за ивицата, предаде Ройтерс.

Не е ясно дали всички министри, които са част от кабинета по сигурността, биха дали одобрението си за увеличаване на обхвата на бойните действия в Газа, но, така или иначе, армията вече пристъпи към изпращането на повиквателните за резервистите, необходими за осигуряването на необходимия личен състав за тази цел.

„Увеличаваме натиска с целта да върнем нашите хора (заложниците) и да разгромим „Хамас“, посочи ген. Замир.

Израел контролира към момента една трета от палестинския анклав, но е изправен пред засилващ се международен натиск да премахне блокадата за хуманитарната помощ, наложена през март след провала на договореното с посредничеството на САЩ примирие. Според Израел „Хамас“ нарочно отклонява помощта за мирното население и я раздава на бойците си или я продава; палестинското движение отхвърля обвиненията. Същевременно към Израел се отправят предупреждения, че Газа е изправена пред глад, тъй като наличните продоволствени запаси са на привършване.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 19 минути

Антонио Карара Имоко (Конеляно) защити титлата си в Шампионската лига по волейбол за жени

Балканипреди 21 минути

Първи резултати от екзитпол в Румъния: Джордже Симион е на първо място

Спортпреди 22 минути

Втора поредна шампионатна победа за Гьозтепе на Станимир Стоилов в Турция

Святпреди 28 минути

Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз

Балканипреди 33 минути

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Святпреди 34 минути

Тръмп заяви, че не е сигурен дали хората в САЩ имат право на справедлив съдебен процес

Балканипреди 43 минути

Ердоган: Израел се опитва да провокира определени групи в Сирия, за да разпали нов конфликт

Спортпреди 44 минути

Челси спечели домакинството си в дербито срещу Ливърпул в 35-ия кръг на Висшата лига

Спортпреди 46 минути

Равенство между Фрайбург и Леверкузен узакони титлата на Байерн Мюнхен в Бундеслигата

Икономикапреди 53 минути

Поуката за нас от спирането на тока на Пиренейския полуостров е техническата неутралност при производство на енергия, смята министър Станков

Спортпреди 58 минути

„Победата бе много важна за нас“, призна наставникът на Ботев (Пловдив) Душан Керкез

Святпреди 59 минути

Израел потвърди, че свиква десетки хиляди резервисти за разширяване на офанзивата в Газа

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Европапреди 4 дни

Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?

Спортпреди 5 дни

Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици

Политикапреди 5 дни

“Аз съм му простил“. Борисов ще бъде разпитан по делото срещу Кирил Петков

Святпреди 5 дни

Присъда от четири години поиска прокуратурата за бившия френски премиер Франсоа Фийон

Обществопреди 5 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 4 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Спортпреди 4 дни

Бостън Селтикс елиминира Орландо Меджик в първия рунд на плейофите в НБА

Европапреди 4 дни

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Икономикапреди 4 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Бизнеспреди 4 дни

Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Българияпреди 4 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Новини