България
Управлението с превишена скорост е най-често срещаното нарушение при товарните автомобили и автобусите в област Търговище

Управлението с превишена скорост е най-често срещаното нарушение при товарните автомобили и автобусите в област Търговище, отчитат от Областната дирекция (ОД) на МВР след приключване на едноседмична акция за осъществяване на засилен контрол върху движението им.
В хода на операцията контролните органи в област Търговище са проверили 329 товарни автомобила. Общият брой на установените от тях нарушения е 236. Както и в предишни тематични акции с този вид моторни превозни средства (МПС), най-много отново са констатираните нарушения на скоростните режими – 150, информират от Областната дирекция. Според предоставените данни 18 водачи на товарни автомобили са установени без предпазни колани по време на управление на превозното средство. В други девет случая при проверките са установени нередовни документи на водача. При осъществявания активен контрол полицейските екипи са констатирали и по един случай на управление на товарен автомобил от водач, употребил алкохол, и на техническа неизправност на превозното средство.
Значително по-малко нарушения са установени при проверените по пътищата на областта 62 автобуса. Констатирани са общо 16 нарушения. Седем случая са за превишена скорост, а други шест за управление на автобус от водачи без поставени обезопасителни колани.
Акцията се проведе едновременно във всички страни членки на Европейската мрежа на службите „Пътна полиция“, чийто пълноправен член е и нашата страна. Основната причина за провеждане на полицейски операции за контрол на движението на товарни автомобили и автобуси е, че при настъпване на пътно-транспортно произшествие с участието на тези два вида МПС последиците и броят на загиналите и пострадалите е значително по-голям в сравнение с другите тежки пътни инциденти, поясняват от полицията в Търговище.
БТА припомня, че в акция, насочена към тежкотоварните автомобили в Търговище през февруари, бяха установени нарушения при повече от половината проверени камиони.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
В Казанлък започна изпълнението на проектите на Общината за саниране на 21 многофамилни жилищни сгради

В Казанлък беше дадено официално начало на изпълнението на проектите на Общината по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост. Присъстваха кметът на общината Галина Стоянова, директорът на дирекция „Стратегически планове и проекти“ в администрацията Здравко Балевски, началникът на отдел „Проекти“ Кънчо Христов, главният архитект на Общината Христо Инджов, представители на строителни фирми и на фирмите за строителен надзор, които ще работят по проектите, представители на сдружения на собствениците на одобрените по проекта многофамилни жилищни сгради.
По проекта по Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат санирани общо 18 многофамилни жилищни сгради, а в други три ще бъдат внедрени мерки за енергийна ефективност по програма „Региони в растеж“, съобщи Галина Стоянова.
Тя напомни, че по миналата процедура в Казанлък са санирани 19 жилищни сгради, а тези, по които започват строително-монтажните дейности, са одобрени измежду близо 60 кандидатствали. „Радвам се, че изминалите правителства се убедиха, че програмата е добра и стигнаха до заключението, че тя трябва да бъде финансирана изцяло безвъзмездно за гражданите, тъй като вече е тръгнала в този формат и не е справедливо част от одобрените да имат съфинансиране“, отбеляза кметът.
Тя обясни, че дейностите по различните многофамилни жилищни сгради ще бъдат извършвани от различни фирми, за да се гарантира качеството и спазването на сроковете. Стоянова изказа благодарност и на участниците в сдруженията на собствениците за положения труд. „Пожелавам на всички много разбиране“, каза още кметът и подчерта, че живущите могат да се обръщат за всякакви въпроси към представителите на администрацията, които отговарят за проекта.
Дейностите по одобрените по Националния план за възстановяване и устойчивост сгради са на стойност почти 30 милиона лева, посочи Здравко Балевски. Той отбеляза, че е усвоен целият ресурс на програмата, отделен за Община Казанлък. Крайната дата за изпълнението им е 30 юни 2026 година, а сдруженията на собствениците са запознати с екипите за изпълнение и надзор на отделните проекти.
Инж. Кънчо Христов запозна присъстващите с предстоящите строителни дейности, които ще бъдат извършени в одобрените сгради.
Осигуреното финансиране включва изготвяне на инвестиционни проекти за всяка одобрена сграда, изпълнение на одобрените строително-монтажни дейности, авторски и строителен надзор, управление на проектите и мерки за публичност, които също са задължителни по програмата, обясни той. Включено е и възстановяване на разходите на собствениците за изготвянето на техническите проекти, архитектурните заснемания и докладите за оценка на енергийната ефективност на сградите. Процесът на изпълнение на дейностите включва изолация на фасадните стени на блоковете, изолация на покривите, изолиране на неотопляемите обеми на мазетата от жилищната част, подмяна на дограмата, допълни той.
Източник: БТА
България
Общинските съветници в Нови пазар приеха бюджета на общината за 2025 година

Общинските съветници в Нови пазар приеха бюджета на общината за 2025 година. Той е в размер на над 36 531 000 лева. 33 523 762 лв. са очакваните постъпления от годината и 3 007 352 лв. – преходен остатък от предходната година. В общия обем на бюджета държавните приходи са 26 662 210 лв., а местните постъпления – 9 868 904 лева.
Общинските съветници гласуваха и разчет за финансиране и поименно разпределение на капиталовите разходи за 2025 г. в община Нови пазар. Капиталовата програма е в размер на почти 20 милиона лева, като над 17 милиона лева от общата сума е финансиране по оперативни програми.
„При изготвянето на предложението за разчет за финансиране и поименно разпределение капиталовите разходи за текущата 2025 г., сме се ръководили от принципа да разпределят в сферите, в които има най-голяма нужда по отношение на целевата субсидия. Продължаваме да подобряваме инфраструктурата в града и населените места в общината“, каза кметът на Община Нови пазар Георги Георгиев по време на заседанието.
Съсредоточили сме по-голяма част от целевата субсидия и собствени средства върху подобряване на инфраструктурата в квартала около блоковете, в това число междублоковите пространства, добави Георгиев. Тези пространства ще бъдат отремонтирани изцяло, увери кметът на община Нови пазар. Той каза още, че са отделени средства за ремонт на главната улица в с. Мировци. През годината е заложено начало на основните ремонти на градския пазар, на градския стадион в Нови пазар и на саниране на шест жилищни блока, посочи кметът на Нови пазар.
Както БТА съобщи, общинските съветници в Нови пазар гласуваха през април изменение и допълнение на общински наредби, правилници и правила във връзка с въвеждане на еврото у нас. Те гласуваха и изменение на Наредбата за организацията и безопасността на движението на територията на общината, откриването на нова транспортна линия и възлагане на обществен превоз на пътници по автобусна линия от общинската транспортна схема.
/ВД/
Източник: БТА
България
В АЕЦ Козлодуй бяха изпратени абитуриентите от първия випуск на професионалната гимназия по ядрена енергетика, завършващ дуално обучение

На специална церемония в атомната централа бе отбелязано успешното завършване на обучението по дуална система на абитуриентите от Професионална гимназия по ядрена енергетика (ПГЯЕ) „Игор Курчатов” в гр. Козлодуй, съобщават от АЕЦ в прессъобщение до медиите.
Заместник изпълнителният директор Славян Лачев поздрави младежите за смелостта и желанието да бъдат първите, които участват в новата форма на професионална подготовка в средното образование. Той изрази увереност, че какъвто и път на кариерно развитие да изберат, наученото в централата ще им бъде полезно и изрази надежда след време да се срещне с тях като колеги, допълват от атомната електроцентрала.
В последните две години на своето обучение 21 ученици от специалността „Ядрена енергетика” и 7 от специалността „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна” работиха на различни позиции в дирекция „Производство”. Някои от учениците бяха в реакторно отделение, в брегова помпена станция, в отоплителната централа, добави за БТА временно изпълняващия длъжността директор на училището Надя Тодорова. По думите ѝ те са имали наставник, който им е помагал, получавали са заплати и всички придобивки на работещите в АЕЦ „Козлодуй“. „Този тип обучение определено им помага да се ориентират и да навлязат в реална работна среда“, добави Тодорова. Тя каза, че това е първият випуск в ПГЯЕ, който завършва дуална форма на обучение.
През есента атомната централа ще посрещне нови ученици. Това ще са единадесетокласници от ПГЯЕ „Игор Курчатов” и от Професионална гимназия „Васил Левски” в гр. Мизия, където през учебната 2022/2023 г. с подкрепата на АЕЦ „Козлодуй” бе открита паралелка по специалността „Технология на неорганичните вещества”, професия „Химик-технолог”.
/ВД/
Източник: БТА
-
Българияпреди един ден
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 6 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“