България
Участието ни в управлението беше безалтернативно, занапред дискусията трябва да бъде накъде да върви БСП, заяви Атанас Зафиров

Решението да влезем в управлението беше свързано с необходимостта да се сложи край на политическата криза, защото страната ни има нужда от политическа стабилност. Това заяви в отчета си пред столичния актив на БСП председателят на партията Атанас Зафиров. В срещата участват ръководствата на Националния съвет на партията, Градският съвет, председателят на Народното събрание Наталия Киселова и министрите от квотата на „БСП-Обединена левица“.
Факт е, че няма как като партия да търсим възвръщане на позициите си без да участваме в решаването на проблемите, свързани с българските граждани, каза Зафиров и увери, че БСП не е предала своите избиратели, а участието в управлението дава възможност да бъдат реализирани част от предизборните обещания. Убедено твърдя, че решението за влизане в управлението на този етап беше абсолютно безалтернативно, обратното беше продължаване на маргинализацията на БСП и задълбочаване на политическата криза, каза председателят на формацията. Според него въпросът е за съдържанието на участието им и по думите му занапред дискусията трябва да бъде накъде трябва да върви БСП.
Атанас Зафиров направи и преглед на свършеното от министрите на левицата в социалното, регионалното министерство, министерството на околната среда и в спортното ведомство.
Най-важното е приемането на държавния бюджет, заяви лидерът на партията. Няма как да твърдим, че това е бюджетът, за който лява България може да мечтае, но е възможност за реализиране на леви политики, защото в противен случай щяхме да имаме още по-дясно управление и бюджет, каза Зафиров.
По думите му през последните четири години България се е намирала в състояние на перманентна политическа криза.
Трайната политическа нестабилност доведе до ниска избирателна активност, блокаж на парламентаризма и политическата система, каза Атанас Зафиров. Според него най-ясен симптом за тези процеси е появата на все повече популистки партии. Състоянието на БСП беше в унисон със състоянието на политическата система, изгуби мястото си на водеща политическа сила и доверието на българските граждани, сочи анализът на ръководството на формацията.
Нашето присъствие в правителството успя да реализира и предизборни обещания, които не са в ресора на нашите министри, добави Зафиров – най-вече свързани с Украйна, ядрената енергетика, с попълването на регулаторите.
Председателят на Градския съвет на БСП Иван Таков посочи, че тази среща съвпада със 100 дни от управлението, част от което е и „БСП-Обединена левица“. През двата месеца след градската конференция се случиха две важни събития – 51-вият конгрес на партията и сформиране на управлението, отбеляза той като добави, че то не се приема добре от някои членове. Обединихме се обаче, че това е било отговорното поведение при тези условия, каза Таков. БСП постъпи отговорно с участието си в съвместното управление, не можехме да допуснем държавата да продължи да е на автопилот, допълни той и отчете, че да си част от това правителство крие както много рискове, така е и шанс.
Благодарение на нашите министри България ще запази двата реактора на АЕЦ „Белене“, отложена беше либерализацията на пазара на тока за битовите абонати, с над 42 млн. лв. беше увеличен бюджетът на министерството на младежта и спорта, каза социалистът. По думите на Иван Таков трябва да се реформира неолибералната държава, време е да започне разговор за облагане на капитала, вместо на труда, необходим е нов образователен и здравен модел.
Рискът от участие в управлението виси постоянно като гилотина върху БСП, коментира още председателят на Градския съвет на БСП като добави, „че политическата ситуация предполага по-активна роля“.
Иван Таков очерта три по думите му огромни предизвикателства пред държавата, засягащи социалната база на БСП. Първото е влизане в еврозоната от 1 януари догодина, но големият разговор е какво предстои за България, ако докладът през юни е положителен, защото ще се отрази силно на всички сектори и БСП трябва да бъде гарант на интересите на хората, особено на най-уязвимите, уточни Таков. Друго предизвикателство са търговските войни. Третото е големият план за въоръжаване на ЕС и в тази връзка – каква е идеята на България, как това ще се отрази на публичните финанси и ако напрежението е голямо, не е ли време да помислим за смяна на данъчната система.
В началото на форума председателят на БСП Атанас Зафиров връчи партийни книжки на две млади дами – нови членове на партията от район „Възраждане“.
Източник: БТА
България
Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново

Писателят Димитър Томов представи новото допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново. С представянето на книгата приключи тазгодишното издание „Фоайе на книгата с автограф“, организиран от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“.
В сборника има още повече истории за интересни хора, свързани с павликенския край, каза за БТА Димитър Томов. Книгата започва с една новела, наречена „Епохата Генов“. Генов е директор на Павликенската гимназия „Бачо Киро“, която писателят завършва преди 50 години. Учител по математика в тази гимназия, в продължение на две години е бил единственият български ученик на Айнщайн проф. Рашко Зайков. След своето учителстване в Павликени от 1940-а до 1942 година, той започва работа като конструктор в заводите „Фау“ в Германия. Историята е важна, защото той е бил учител по математика на моя баща и на директора по-късно на гимназията Иван Генов, каза Димитър Томов. Той допълни, че проф. Зайков е носител на Хумболтова стипендия, по предложение на своя учител Айнщайн. След 9 септември, със застъпничеството на академик Георги Наджаков, проф. Зайков започва работа като преподавател в Софийския университет и в Българската академия на науките, като един от най-известните български физици.
В своите разкази Димитър Томов използва свидетелства и документи, както и разказите на живи хронисти на Павликени, като Ганчо Александров. В историите са описани малко познати сюжети за престоя на Тодор Живков и Мара Малеева в павликенското село Дъскот, за пребиваването в Павликени на Христо Смирненски и Вера Мутафчиева, както и за гостуванията на емблематичните Георги Парцалев и Факирът Мити.
Книгата е наречена „Нос Павликени“, защото това е едно от географските названия, свързани с Антарктида, затова и предговорът е от проф. Христо Пимпирев. „Носът на писателя“, така е озаглавен предговорът. В ледена Антарктида една павликенска скална грамада посреща гордо, разбиващите се в нея вълни на Южния океан, казва в предговора проф. Пимпирев и допълва, че точно историите на Димитър Томов и неговите друмища са причина този нос да носи това име. Неговите книги в библиотеката на Българската полярна база „Св. Климент Охридски“ са вече с поизтрити и поизмачкани от четене страници, казва проф. Пимпирев.
Във Велико Търново книгата на Димитър Томов беше представен от проф. Сава Василев, който посочи, че Павликени за писателя Томов е едно малко отечество, откъдето тръгват много истории.
Източник: БТА
България
Община Гоце Делчев разширява обхвата на синя зона с нови подзони, решиха общинските съветници

Общинският съвет на Гоце Делчев взе решение за допълнение на зоните с режим на платено паркиране – синя зона, на територията на града. Съгласно решението новообособените подзони ще включват паркинга пред спортна зала „Неврокоп Арена“ и входа на Градския парк – продължение на улица „Бяло море“.
В публикуваната докладна записка пише, че промяната е във връзка с направени проверки, които установяват, че наличните зони за безплатно паркиране в посочените райони се използват от живущи в близост, въпреки че за сградите им са предвидени прилежащи паркоместа. Това води до ограничаване на възможността за паркиране на автомобили на граждани, посещаващи търговски обекти, Градския парк или спортни мероприятия. Установено е също така, че паркирането в посочените зони се осъществява хаотично и нерегулирано, като по този начин се създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия.
Друга точка в дневния ред, одобрена от съветниците, беше именуването на четири новоизградени улици в града. Предложението е резултат от постъпили заявления от граждани, които се нуждаят от административен адрес за имотите си. Общинските съветници гласуваха новите улици да носят имената на личностите Стоян Шехинов, Мерсия Мекдемот, Леда Милева и Дора Габе.
/РИ/
Източник: БТА
България
Администрация, бизнес и синдикати обсъдиха в Казанлък перспективи за развитие и взаимодействие

Взаимодействието между администрация и бизнес беше тема на среща между кмета на община Казанлък Галина Стоянова, синдикати и работодатели. Срещата се състоя в навечерието на Деня на труда и международната работническа солидарност, а сред темите бяха условията на труд, перспективите за развитие и приносът на казанлъшките предприятия в развитието на общината.
Присъстваха представители на компании в различни сфери, председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) – Казанлък Николай Маринов, председателят на Конфедерация на труда (КТ) „Подкрепа“ – Казанлък Цветанка Пискова и областният координатор на КНСБ в Стара Загора Галина Кирчева.
Галина Стоянова посочи, че регистрираните на територията на общината фирми са общо 3300, като сред тях е и най-големият работодател в страната „Арсенал“ АД. Казанлък е и една от най-разнородните бизнес среди, което е една възможност за хората да живеят спокойно и сигурно, и това е именно благодарение на вас, обърна се тя към работодателите. „Освен Община, ние сме и работодател в сферата на социалните услуги и транспорта, който дава на служителите си добри условия и нормално заплащане според възможностите си“, посочи кметът и отбеляза, че администрацията има много добър диалог със синдикатите.
Срещата продължи с представяне на Цветанка Пискова и Николай Маринов, които бяха единодушни, че в основата за по-доброто развитие на бизнеса, общината и гражданите, е диалогът. Председателят на КНСБ – Казанлък посочи, че синдикалните организации имат много добър диалог с бизнеса в града, а от страна на администрацията винаги са срещали разбиране.
Срещата продължи с активна дискусия относно нуждите на бизнеса, ролята на общината и бъдещи съвместни инициативи в полза на гражданите.
В края на събитието Галина Стоянова запозна работодателите с ключови бъдещи проекти на администрацията, сред които проекта „Екологосъобразна мобилност“, енергийно обновяване на сгради, изграждане на нови физкултурни салони в училища в общината. Това са проекти с външно финансиране по различни програми, посочи Стоянова и отбеляза, че администрацията използва всички възможности за финансиране. Бюджетът на общината е добър, но 70 на сто са целеви средства и само 30 на сто са за капиталови разходи, допълни тя. Администрацията работи още по реформиране на двата дома за възрастни хора, предстои и втори етап от проекта за модернизация на уличното осветление, след който то ще бъде подменено във всички населени места на общината. Започнала е подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка.
Община Казанлък работи и по четири важни проекта, които са финансирани от държавния бюджет. Изпълнен е първият етап от обходния път на Казанлък, а вторият ще започне тази година. Другият проект е пътят за Копринка, чийто първи етап също е изпълнен и който ще продължи тази и следващата година. Отново с държавно финансиране ще бъде направено и кръгово движение в западния край на Казанлък. Предстои и работа по изграждане на многофункционална спортна зала. До началото на 2027 година тези четири проекта ще бъдат изпълнени, допълни кметът.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп