Балкани
Турция потвърди ангажимента си към Конвенцията от Монтрьо на среща, посветена на сигурността в Черно море

Турското министерство на националната отбрана заяви, че страната ще продължи да се придържа към настоящия вариант на Конвенцията от Монтрьо, ако не бъде подписано мирно споразумение между Украйна и Русия, предаде ТРТ Хабер.
На 15 и 16 април в столицата Анкара се проведе среща, посветена на въпроси, засягащи сигурността в Черно море. В нея участваха общо 39 представители на 21 страни от региона, отбелязва ТРТ Хабер.
В. „Тюркийе“ информира, че във фокуса на разговорите са били конкретни военни планове за гарантиране на сигурността в Черно море след евентуално прекратяване на огъня между Русия и Украйна. Сред обсъжданите на срещата възможности е било разполагане на международни военни наблюдатели в региона под надзора на Турция, за да се предотврати евентуален вакуум в сигурността след прекратяване на огъня, както и създаването на „структури, които ще гарантират стабилност с ненатовски, но многостранен баланс на сигурността“, писа вестникът.
Във връзка с проведените разговори от Министерството на националната отбрана на Турция заявиха, че е постигнато споразумение за запазването на водещата роля на Турция в гарантирането на безопасното корабоплаване в Черно море, като страната се задължава да спазва настоящия вариант на Конвенцията от Монтрьо, ако не бъде постигнато мирно споразумение между Русия и Украйна.
Конвенцията от Монтрьо, която урежда правилата за корабоплаване в проливите Босфор и Дарданели, е подписана на 20 юли 1936 г. и влиза в сила на 9 ноември същата година. Тя осигурява суверенитета на Турция над Босфора и Дарданелите, като ѝ прехвърля функциите по наблюдение и контрол на преминаването на кораби през проливите. В същото време конвенцията регулира преминаването на военни кораби; за гражданските кораби на всички страни свободата на преминаване през проливите се запазва както в мирно, така и във военно време.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.
Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.
Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта.
Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района.
(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.
Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.
Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.
Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.
Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.
Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.
На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.
Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.
Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.
Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.
Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 7 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“