Икономика
Турция е важен и надежден икономически партньор на България, каза зам.-министърът на икономиката Николай Павлов в Шумен

Турция е наш важен, основен и надежден икономически партньор, с когото продължаваме да надграждаме успешните си търговски и икономически отношения във времето. Това каза в приветствието си към участниците в Българо-турски бизнес форум в Шумен заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов.
„Доказателство за високата икономическа активност между представители на бизнеса от двете страни са статистическите данни, според които отбелязваме 7,7 милиарда евро двустранен обмен (на стоки през 2024 г. – бел. ред.), което е повишение с 15 процента спрямо 2023 г. Трендът е възходящ, като очакванията и амбициите са скоро, в рамките на следващите няколко години, да се достигне и тази граница от 10 милиарда евро стокообмен между България и Турция“, каза Павлов.
Той коментира, че оценката за наличие на този потенциал за растеж е споделена и подчерта, че настоящият форум е поредна стъпка, която дава възможност на компании от двете страни да изградят тези важни нови партньорства, да оформят нови впечатления и идеи, чрез които този потенциал да се разгърне.
„Освен отличните търговски отношения, които имаме, страната ни е атрактивна инвестиционна дестинация за турския бизнес, много турски компании споделят своя положителен опит от инвестициите си в България, като в някои региони те са най-големите работодатели. Имаме значителни турски инвестиции в много широк спектър от сектори на икономиката като изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура, строителството на жилищни и офис сгради, производство на части и детайли за автомобилната промишленост, хранително вкусова, химическа, текстилна промишленост и много други“, добави заместник-министър Павлов.
Той подчерта, че българските и турските бизнес общности са преминали и продължават да преминават през сериозни предизвикателства, свързани с пандемията, военните конфликти, инфлация, високи цени на електроенергията. „Въпреки това безспорен факт е, и можем да се поздравим с него и е важно да го отбележим, че отношенията ни се развиват положително и интензивно. Уверявам ви, че България е една отлична дестинация за инвестиции. Турският бизнес може да се възползва от възможностите за директни инвестиции в индустриалните паркове на страната, вече беше споменато за този в Шумен, които предоставят готови терени за инвестиционни проекти“, каза заместник-министър Павлов.
Политиката на българското правителство е насочена към постоянно подобряване на бизнес средата, чрез намаляване на административната и финансовата тежест за компаниите, допълни той. „Външноикономическото сътрудничество се засилва и ще се засили още повече чрез разширяване на международните партньорства, развитието на индустриалните паркове и интеграция в глобалните вериги на стойността. Ще стимулираме инвестициите във високотехнологични производства, в създаването на нови продукти и услуги с все по-висока добавена стойност, както и в изграждането на конкурентоспособна ресурсно ефективна и нисковъглеродна индустрия. Смятам, че турският бизнес би се разпознал в тези планове и би се възползвал от възможностите и политиките, които ще развиваме и развиваме на местно ниво. Същевременно приоритетът ни за членство в Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР) остава водещ за страната ни и самият процес на присъединяване към тази организация помага да подобряваме постоянно регулаторната си среда и благоприятства развитието на бизнеса у нас“, изтъкна Павлов.
„Надявам се днешното събитие освен очертаване на основни предизвикателства пред икономиките на двете страни, да очертае и възможностите за тяхното преодоляване именно чрез взаимно сътрудничество между държавните институции и неправителствените организации, с крайна цел икономическия приоритет на нашите общества“ каза зам.-министърът на икономиката и индустрията.
„В заключение бих искал да ви уверя, че Министерството на инокомиката и индустрията, което представлявам, е ваш партньор и всяка от тук представените компании може да разчита на нашата институционална подкрепа за развитие на своите намерения. Пожелавам успех на днешния форум“, каза Николай Павлов.
Приветствия към участниците в Българо-турски бизнес форум в Шумен отправиха още Бурхан Немутлу, председател на Българо-турската търговско-индустриална камара, заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов и кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Сред присъстващите бяха областният управител на Шумен Катя Иванова, кметове и зам.-кметове от България и Турция, представители на бизнеса в двете страни, представители на академичната общност и на различни организации.
Както БТА съобщи, програмата на Българо-турски бизнес форум включва три панела – развитие на работната сила, професионално обучение и сътрудничество между висши учебни заведения и индустрия, българо-турските търговско-икономически отношения: настояще и бъдеще, както и ролята на местната власт и бизнеса като мост на приятелството на Балканите.
Източник: БТА
Икономика
България ще изтъкне необходимостта от правно сближаване и балансирано финансиране в енергийния сектор на неформалния Съвет на ЕС

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“, което ще се проведе в периода 12-13 май 2025 г. във Варшава, Полша, съобщи правителствената пресслужба. Дискусиите в рамките на неформалното заседание ще бъдат посветени на възстановяването на енергийната инфраструктура на Украйна и готовността на Украйна и Молдова за предстоящия зимен сезон. Подобряването на енергийната сигурност чрез разширен достъп до критични чисти технологии също ще бъде сред обсъжданите теми.
От МС допълват, че страната ни подчертава значението на правното сближаване с правото на ЕС, особено в енергийния сектор, и отбелязва необходимостта от балансирано разпределение на финансовите ресурси в контекста на бъдещото разширяване на Съюза. Във връзка с усилията за повишаване на енергийната сигурност, България подкрепя засиления достъп до критични чисти технологии, развитие на европейско производство и иновации, включително технологии за съхранение като ПАВЕЦ, както и ускорено изграждане на трансгранична инфраструктура и дигитализация на енергийните мрежи, с фокус върху конкурентоспособността, социалната справедливост и устойчивия енергиен преход.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Министерският съвет одобри 17 млн. лв. допълнително за изграждане на първата фаза на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

Допълнителни разходи в размер на 17 млн. лв. по бюджета на Министерството на енергетиката за 2025 г. одобри на днешното си заседание Министерският съвет. Средствата са предназначени за Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ за финансиране на изграждането на фаза 1 на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци, съобщиха от правителствената пресслужба.
С отпуснатите средства ще се увеличат разходите по „Политика в областта на устойчивото и конкурентоспособно енергийно развитие“, бюджетна програма „Сигурност при енергоснабдяването и при управлението на радиоактивни отпадъци и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения“.
От МС допълват, че изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е задължение на България по силата на Директива 2011/70/ЕВРАТОМ за създаване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Съгласно чл. 4, параграф 1 от Директивата държавите членки създават и поддържат национални политики за управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци. Всяка държава членка носи крайната отговорност за управлението на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, генерирани в нея. Посочената директива е транспонирана в българското законодателство със Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
БТА припомня, че в края на декември 2024 г. служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заяви, че с подписването на споразумение между държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) не се определя бъдещето на съоръженията за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Това той подчерта по време на брифинг в Министерския съвет след подписването на четири споразумения с американската агенция, едно от които е именно с предприятието „Радиоактивни отпадъци“.
„Ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в света, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България“, каза тогава министър Малинов.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Правителството одобри проект на рамково споразумение за заем от 250 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа

Със свое Решение Министерският съвет одобри проект на Рамково споразумение за заем в размер на 250 млн. евро между България и Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ), Механизъм за съфинансиране на Програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 г. програмен период и упълномощи министъра на финансите да го подпише, съобщиха от правителствената пресслужба.
Подписването на споразумението ще допринесе за развитието на проекти в областта на социалните услуги, човешките ресурси и образованието. Чрез него ще се осигури част от необходимия финансов ресурс за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по програмите „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.“, „Образование 2021- 2027 г.“. По този начин ще се подпомогне тяхното успешно реализиране и изпълнение на целите на тези програми, е посочено в съобщението.
Сключването на рамковото споразумение за заем е предвидено в чл. 70, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. Банката за развитие на Съвета на Европа е най-старата международна финансова институция в Европа. Основана е през 1956 година. Тя подкрепя приоритетите на Съвета за социално сближаване на хората, насърчаване на правовата държава и зачитане на човешките права. България е страна-членка на Банката от 1994 година, припомнят от правителствената информационна служба.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“