Балкани
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще посети Азербайджан днес

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще посети днес Азербайджан по повод Деня на независимостта на Азербайджан, предаде Анадолската агенция, като се позова на ръководителя на Дирекцията по комуникациите на турското президентство Фахреттин Алтун.
По време на посещението се очаква Ердоган и президентът на Азербайджан Илхам Алиев да обсъдят както двустранните отношения, така и регионални и глобални развития, информира Алтун в социалната мрежа Екс.
Алтун информира, че в рамките на визитата ще се проведе и втората среща на върха Турция – Азербайдан – Пакистан, като от пакистанска страна ще участва премиерът Шехбаз Шариф.
Турският президент ще присъства по време на посещението си както на културно събитие, посветено на Деня на независимостта на Азербайджан, така и на церемонията по откриването на международното летище в град Лачин.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Турция увеличава рязко глобите за пътни нарушения

Турската парламентарна комисия по правосъдието одобри законодателни промени, които рязко ще увеличат наказанията за нарушения на правилата за движение по пътищата, като някои глоби могат да достигнат дори до 370 хиляди турски лири (почти 9000 евро), съобщи „Тюркийе тудей“. Промените са в рамките на амбицията на властите да намалят двойно смъртните случаи по пътищата до 2030 г.
Законодателните изменения бяха обявени в телевизионно интервю от министъра на вътрешните работи Али Йерликая, който обясни, че глобите за определени нарушения се увеличават с до 2000 процента.
Според новите разпоредби за превишаване на разрешената скорост в населени места с 6-10 км/ч нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 2000 лири (около 45 евро), а за превишение от 66 км/ч те ще плащат 30 хиляди лири (около 680 евро) и ще губят книжката си за 90 дни.
„Според Световната здравна организация увеличаването на скоростта с един километър в час увеличава риска от смърт с 4 процента“, обясни Йерликая пред Си Ен Ен Тюрк.
Той съобщи, че превишената скорост е причина за 47 процента от произшествията със смъртни случаи в Турция, като средно 10 души загиват дневно при свързани със скоростта катастрофи.
Водач, който напусне мястото на произшествие без основателна причина, ще бъде глобяван с 46 хиляди турски лири (над 1000 евро). Освен това обаче ще бъде лишаван от свидетелство за правоуправление за 2 години, а в случай на инциденти със загинал или ранен човек може да получи присъда затвор от една до три години.
Глоба в същия размер е предвидена и за водачи, които не дадат път на линейки и пожарни автомобили, заедно с лишаване от правоуправление за срок от един месец.
„Дрифтингът“ ще носи глоби от 140 хиляди лири (близо 3200 евро) и отнемане на книжката за 60 дни. Второ подобно нарушение ще се наказва с трайно отнемане на свидетелството за правоуправление.
За употреба на мобилен телефон по време на шофиране се предвижда глоба от 5000 лири (около 113 евро) за първо нарушение, а за рецидивистите са предвидени по-тежки наказания.
Незаконните антирадарни устройства ще носят глоба от 370 хиляди лири (почти 9000 евро) за производителите и вносителите и половината от тази сума за потребителите.
Глобите за шофиране под въздействието на алкохол ще варират от 25 хиляди до 150 хиляди лири (567 – 3403 евро) и отнемане на книжката от шест месеца до трайното ѝ анулиране.
Общо 2713 души са починали в резултат на пътнотранспортни произшествия в Турция през 2024 г., сочат данни на Управлението за безопасност на пътното движение към Главна дирекция на полицията на Турция, цитирани от Анадолската агенция.
Източник: БТА
Балкани
Гръцките учени стачкуват днес с искане за по-голяма подкрепа и трудови права

Общогръцка стачка се провежда днес от синдикални организации на заетите в сферата на научните изследвания, съобщи телевизия Скай.
Стачкуващите протестират срещу „трайното пренебрегване“ според тях на научните изследвания във висшите учебни заведения и другите изследователски центрове в Гърция. Те настояват за увеличаване на бюджетите на университетите и научните центрове, незабавно осигуряване на необходимия им персонал, увеличаване на трудовите възнаграждения и връщане на 13-ата и 14-ата заплата, колективни трудови договори, които да регламентират работното време и социалните придобивки, признаване на трудовия стаж при наемането на нови служители, създаване на общо пространство за висше образование и научни изследвания, както и социална подкрепа в случаите на бременност и здравословни проблеми.
В рамките на стачката днес са планирани демонстрации в Атина, Солун, Ираклион, Патра и Митилини.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
УНИЦЕФ Хърватия призова за дарения в помощ на децата в Газа

УНИЦЕФ Хърватия призова гражданите да подкрепят усилията на Детския фонд на обединените нации (United Nations Children’s Fund, UNICEF) в помощ на децата в ивицата Газа, съобщава агенция ХИНА. Според данни, представени от УНИЦЕФ Хърватия, децата в Газа живеят при невъобразими условия и близо 71 000 от тях на възраст под 5 години ще бъдат сериозно недохранени през следващите 11 месеца.
УНИЦЕФ Хърватия подчертава, че децата в Газа спешно се нуждаят от всяка възможна помощ.
„Над един милион деца в Газа съставляват половината от местното население. След началото на опустошителната война над 50 000 деца са били убити или ранени. Близо половин милион души са на ръба на глада, а цялото население се бори за достъп до храна. Оценява се, че близо 71 000 деца под 5-годишна възраст ще бъдат сериозно недохранени през следващите 11 месеца, а над 14 100 деца може да умрат от глад. Мерки срещу недохранването са необходими и за близо 17 000 бременни и кърмещи жени“, предупреди УНИЦЕФ Хърватия.
УНИЦЕФ използва предварително складирани доставки и се опитва да достави, когато е възможно, храна, вода, лекарства и терапевтични добавки на недохранените деца в Газа, за да им помогне да оцелеят, посочва организацията.
Между март и април 2025 г. над 85 000 деца са били подложени на скрийнинг за недохранване. Над 3500 диагностицирани с недохранване деца са били приети в програми за лечение, включващи специална терапевтична храна, която спасява живот. Десетки хиляди други са получили хранителни добавки, за да се предотврати глад и недохранване, посочва УНИЦЕФ Хърватия.
Организацията алармира, че през последния месец над 75 процента от домакинствата са докладвали за липса на достъп до вода.
УНИЦЕФ още веднъж призовава всички страни в конфликта да прекратят насилието, да пазят цивилните, включително децата, да спазват международното хуманитарно право и да позволят спешна доставка на хуманитарна помощ, както и да освободят всички заложници.
Войната в ивицата Газа започна с изненадващото трансгранично нападение на палестинското ислямистко движение „Хамас“ срещу израелска територия на 7 октомври 2023 г. По данни на Израел тогава са били убити над 1200 души, а 251 заложници са били отведени в плен в ивицата Газа. Според информация на здравното министерство на „Хамас“ при ответното израелско настъпление в крайбрежната територия са убити над 53 000 палестинци.
Източник: БТА
-
Балканипреди 5 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Спортпреди 5 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Здравепреди 1 седмица
Откриха паметник за лекарите, загинали от COVID-19 (снимки)
-
Спортпреди 5 дни
Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали
-
Културапреди 4 дни
Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди
-
Святпреди 5 дни
Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ
-
Святпреди 5 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела
-
Спортпреди 5 дни
Мактоминей и Конте бяха отличени с индивидуални призове в Серия А