Икономика
Туристическият сектор в България е готов за приемането на еврото, заяви министър Мирослав Боршош

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе работна среща с хърватския си колега Тончи Главина в Загреб тази седмица. Основен акцент в разговора бяха ползите от приемането на еврото върху един от най-важните икономически сектори, съобщиха от българското министерство.
Министър Боршош отбеляза, че туристическият сектор в България е готов за приемането на еврото, което ще направи страната още по-привлекателна за чуждестранни туристи и конкурентоспособна. Облекчените плащания, ценовата прозрачност и предсказуемостта са само част от ползите, които ще улеснят както туристите, така и бизнесите в сектора.
Министър Главина представи хърватския опит, като подчерта, че ефектът от въвеждането на еврото категорично е бил положителен за сектора. Дълго преди официалното приемане бизнесът в Хърватия е започнал да работи с външни партньори в евро, което е улеснило прехода и е допринесло за чувствително нарастване на чуждестранните инвестиции. Като корелативен резултат от влизането на Хърватия в Еврозоната от 1 януари 2023 година бе посочено увеличението на средната работна заплата в страната, която за месец март 2025 година е достигнала 1448 евро, с ръст от 5,8 на сто за една година и при отчитане на инфлация от 3,2 на сто.
„Хърватия е наш стратегически партньор и изключително полезен пример за България на прага на приемането ни в еврозоната. Убеден съм, че въвеждането на еврото у нас ще донесе дългосрочни ползи за българския туризъм. Браншът е подготвен и е пригодил системите и процесите си за лесни резервации и разплащания на услуги в хотели, ресторанти, туристически продукти, платими и в евро. Българският туризъм гледа към 2026 г. с готовност за растеж – повече туристи, нови инвестиции и стабилно развитие на сектора“, подчерта министър Боршош.
Министър Тончи Главина изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната. Той коментира, че използването на единна валута е важно предимство при избора на туристическа дестинация. То елиминира необходимостта от обмен на пари и свързаните с него такси и разходи. По думите на министър Главина и според техните данни, именно това е направило пътуванията до Хърватия по-удобни и привлекателни за туристите от страните, които вече използват еврото. Той изрази увереност, че същият положителен ефект ще се прояви и в България.
Хърватският министър каза, че чуждестранните туристи взимат превес в числеността само през летния сезон, като за първото тримесечие тази година вътрешният туризъм запазва по-високите си нива и е на първо място. Той допълни, че след присъединяването на Хърватия към еврозоната се отчита ръст на хърватските туристи, които пътуват в страната, основно в резултат на повишаването на доходите.
Срещата е част от активната външнополитическа и европейска ангажираност на Министерството на туризма за позициониране на България като стабилен и предвидим партньор в региона.
Бизнесът е готов да бъде в еврозоната и много го иска, заяви проф. Николай Вълканов, член на Управителния съвет на Националният борд по туризъм (НБТ) на дискусия „Българският туризъм и присъединяването на България към еврозоната“, организирана от НБТ в края на март. Форумът беше под патронажа на министъра на туризма Мирослав Боршош и с институционалното партньорство на ведомството.
Източник: БТА
Икономика
Продуктите на „Епъл“ ще бъдат обложени с мита, ако компанията не произвежда „айФон“ в САЩ, обяви Доналд Тръмп

Президентът Доналд Тръмп предупреди, че може да наложи мита от „поне 25 на сто“ върху продуктите на технологичния гигант „Епъл“ (Apple), ако компанията не произвежда своите смартфони „айФон“ (iPhone) в САЩ, предаде Франс прес.
„Отдавна информирах Тим Кук (изпълнителният директор на „Епъл“ – бел. ред.), че очаквам смартфоните „айФон“, продавани в САЩ, да бъдат произведени и сглобени в страната, а не в Индия или другаде. В противен случай (продуктите на) „Епъл“ ще бъдат обложени с мита от поне 25 на сто в САЩ“, написа Тръмп в социалната си мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social).
По време на посещението си в Катар миналата седмица президентът на САЩ съобщи, че е заявил пред Тим Кук, че Вашингтон не одобрява преместването в Индия на дейностите на компанията по сглобяване на телефоните от марката „айФон“.
„Не сме заинтересовани да строите (фабрики) в Индия. Делхи може да се грижи за себе си и се справя много добре“, е казал Тръмп пред изпълнителния директор на „Епъл“ по време на втория етап от обиколката си в Персийския залив. Президентът е подчертал, че би искал „Епъл“ да строи фабрики в САЩ.
По време на последното публикуване на данните за приходите на компанията в началото на май Тим Кук заяви, че очаква „по-голямата част от продадените в САЩ „айФон“-и през текущото тримесечие да бъдат сглобявани в Индия.
Тази мярка позволи да се избегнат мита от 145 на сто, наложени от Вашингтон върху стоки от Китай.
Технологичният гигант обяви миналия месец, че планира да премести в Индия дейностите по сглобяване на всички телефони от марката „айФон“, които продава на пазара в САЩ.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
С понижения на индексите започна търговията в Ню Йорк

Със спадове на индексите започна днешната търговия на Уолстрийт, след като президентът Доналд Тръмп обяви, че може да наложи 50 на сто мита върху вноса от ЕС, предаде Ройтерс.
Промишленият Dow Jones се понижи с 333,4 пункта или 0,8 на сто до 41 525,7 пункта.
Широкообхватният S&P 500 загуби 60,1 пункта или 1,03 на сто до 5781,89 пункта, а технологичният Nasdaq Composite – 303,4 пункта или 1,60 на сто до 18 622,38 пункта.
Акциите на технологичният гигант „Епъл“ (Apple) поевтиняха с повече от 2,5 на сто на фона на предупреждението на Тръмп, че продуктите на Епъл (Apple) може да бъдат обложени с мита, ако телефоните „айФон“ (iPhone) не бъдат произвеждани в САЩ.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Цената на петрола на ОПЕК се понижи под 64 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера спадна до 63,81 долара за барел, след като поскъпваше четири поредни търговски сесии, информира днес петролният картел на сайта си.
В сряда един барел се продаваше за 65,60 долара.
За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Лек арабски (Саудитска Арабия), Басра лек (Ирак), Бони лек (Нигерия), Ес Сидер (Либия), Жирасол (Ангола), ирански тежък (Иран), Кувейт експорт (Кувейт), Мерей (Венецуела), Мурбан (ОАЕ), Сахаран бленд или „Сахарска смес“ (Алжир), Раби лек (Габон), Джено (Конго) и Зафиро (Екваториална Гвинея).
Историческият максимум за „кошницата на ОПЕК“ е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 г.
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от „кошницата на ОПЕК“ предходния работен ден.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 7 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Българияпреди 1 седмица
Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 4 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 3 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори