Балкани
Туристи от страната и чужбина се стичат в турския град Одрин за традиционните пролетни празници на града

Стотици хиляди туристи от Турция и от съседните страни, начело с България, се стекоха в пограничния турски град Одрин, който е домакин на традиционните пролетни празници Какава – Хъдреллез, които се празнуват днес и утре.
Те са най-живописните и колоритни празници, посветени на пролетта в пограничните области Одрин и Къркларели в Западна Турция.
Празниците са включени в списъка на ЮНЕСКО за световното нематериално наследство.
По информация на местните медии тези дни в Одрин са се стекли хиляди туристи от България и от другите съседни страни, както всяка година.
Какава се счита за Ромски празник. А Хъдреллез съвпада с християнския Гергьовден, който в България се празнува като официален празник Ден на храбростта.
Кулминацията на одринските пролетни празници е паленето на огън и прескачането на пламъците.
Стартът на празненствата бе даден с шествие, което, с песни и танци под съпровод на ромски оркестър, премина през моста “Кануни” в центъра на града.
След това увеселенията продължиха на открития стадион „Сарайичи“, на който се провеждат традиционните мазни борби.
В откриването на празниците се включиха представители на одринските власти, общественици, гости, туристи.
В словото, с което откри празненствата, валията /областният управител/ на Одрин Юнус Сезер посочи, че празниците Какава са многовековна традиция, която символизира настъпването на пролетта.
„Традицията на празниците Какава, която нашите ромски граждани пазят жива от векове, е много повече от събиране около огъня. Те са паметта на един народ, радостта на едно общество, песента на една цивилизация. Всеки ритъм е като ехото на миналото, всеки танц е като звука на свободата и този огън не само топли, но и символизира единство, братство и прераждане. Какава е името на пролетта, природата, възкресението и една съвсем нова надежда“, заяви Сезер, цитиран от Анадолската агенция.
Той допълни, че „празниците Какава са пратеникът на изобилието и плодородието, скрити в дълбоката памет на турския свят и анадолската цивилизация“.
По традиция сутринта на 6 май младите момичета обличат сватбените си рокли, а младежите най-хубавите си дрехи и отиват на брега на река Тунджа, за да отправят пожеланията си.
Като направи препратка към това при откриването на празненствата, валията каза: „От едната страна са дърветата на желанията, от другата страна са надеждите, оставени във водата. Всяко пожелание, отправено днес, е чисто като детска молитва. Одрин не е построен само с камъни, но и с традиции. Тунджа и Марица не са просто реки, те са огледало на течащата история и братството“.
След протоколните речи бе запален и огънят на Какава. Стотици хора, от 7- до 70-годишни, прескачаха огъня под ритмите на музиката, отправяха си пожелания за здраве и благополучие и танцуваха. Увеселенията продължиха до късно през нощта.
Какава – Хъдреллез са традиция с близо 1400-годишна история. Името идва от легендата за двама братя – Хъдър и Иляз, които се считали за покровители на хората, животните и реколтата.
Двамата братя пътували много, но всяка година в един определен ден – на 6 май – се събирали на богата трапеза, на която разказвали кой какви добри дела е направил през това време.
Поради това този ден се приема за празник на пролетта, която е предвестник на плодородното лято.
Източник: БТА
Балкани
Арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу е подал жалба срещу анулирането на дипломата му

Адвокатът на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу Мехмет Пехливан е подал жалба от името на клиента си срещу решението на Истанбулския университет да анулира издадената преди 31 години диплома за висше образование на Имамоглу, предаде „Си Ен Ен Тюрк“.
По думите на Пехливан „дипломата на Имамоглу отговаря напълно на изискванията, които са били в сила преди 31 години“. Адвокатът допълва, че „решението за анулирането на дипломата на Имамоглу, което е влязло в сила на 18 март 2025 г., е в пълен разрез с принципите на върховенството на закона и може да бъде възприето като злоупотреба със служебно положение“.
Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан на 19 март заедно с редица други членове на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), като на 23 март съдът удължи мярката за задържането му по обвинение в корупция, а само дни по-късно общинският съвет в Истанбул отстрани Имамоглу от поста и назначи Нури Аслан за негов временен заместник. Арестът на Имамоглу предизвика масови протести в цялата страна, на които се стигна и до сблъсъци между полицията и протестиращите, както и до нови арести.
В същото време Имамоглу бе избран за официален кандидат за президентската надпревара от НРП, а от опозицията започнаха петиция с искане за незабавното му освобождаване и произвеждане на предсрочни президентски избори преди редовните, които трябва да се проведат през 2028 г.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Близо 235 килограма марихуана са заловени от турските митнически власти при Капъкуле

Турските митнически власти са заловили днес общо 233,9 килограма марихуана при проверка на автобус, влязъл в страната от България, предаде ТРТ Хабер.
Автобусът е бил пренасочен от граничните власти за допълнително сканиране, като е извършена и проверка с полицейско куче, с помощта на което е установено наличието на 200 вакуумирани пакета с марихуана, скрити над калника и около двигателя на превозното средство.
Шофьорът на автобуса, чиято националност не се споменава, е арестуван.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Шестима турски граждани от атакувания с дронове хуманитарен кораб на Флотилията за свобода на Газа се завърнаха в родината си

Шестима турски граждани от хуманитарния кораб на Флотилията за свобода на Газа, който беше атакуван с дронове на 2 май в близост до средиземноморския остров Малта, са се завърнали на родна земя, съобщават от турското Министерство на външните работи, цитирани от Анадолската агенция.
От министерството съобщават, че лицата са в добро здраве, като подчертават, че са в постоянен контакт с малтийските власти в опит да осигурят безопасното транспортиране и на останалите турски граждани, които са били на борда на хуманитарния кораб.
Коалицията Флотилията за свобода на Газа, международна неправителствена организация, която води кампания за прекратяване на израелската блокада на Газа, заяви, че Израел стои зад атаката с дронове срещу кораба им. От своя страна Израел не е отговорил на запитване за коментар във връзка със случилото се.
През 2010 г., по време на опит на флотилия с хуманитарна помощ да пробие блокадата на Газа, израелските въоръжени сили щурмуваха турския кораб „Мави Мармара“, убивайки девет души на борда. Инцидентът доведе до скъсване на дипломатическите отношения между Израел и Турция.
/МИД/
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Политикапреди 1 седмица
Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп-младши в София