Здраве
Тука има – тука няма: Кой излъга за биомаркерите?

„Не сме против биомаркерната диагностика за онкоболните пациенти, но в момента нямаше време и с това да се занимаваме с този Анекс. Работи се по въпроса.“
Така управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) доц. д-р Петко Стефановски обясни липсата на амбулаторна процедура, по която да се извършват специализираните изследвания за биомаркерна диагностика в подписания в четвъртък Анекс към Националния рамков договор.
С Анекса към Националния рамков договор, подписан между НЗОК и Българския лекарски съюз (БЛС), се определя за какви медицински дейности какви средства ще заплаща Касата през 2025 г. Представителят на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК адв. Силвия Величкова отказа да сложи подписа си под документа, тъй като не бяха удовлетворени исканията за увеличаване на средствата за биомаркерна диагностика.
Биомаркерната диагностика е специализирано изследване, което определя дали скъпоструващите съвременни терапии (имунотерапия, таргетна терапия) ще бъдат ефективни при конкретния пациент. За нейното реимбурсиране настояват и специалистите, които лекуват онкоболни.
От НЗОК и БЛС обявиха, че има заделени 5 млн. лв. „в перото за медицински изделия“, но Стефановски обясни, че трябва да се създадат правила, по които да се извършва изследването и да се види опитът на останалите европейски държави как се реимбурсира изследването, до каква стойност и каква стойност се заплаща от фармацевтични компании, публични средства или от частни фондове.
Все пак управителят на здравния фонд призна, че такъв анализ е поискан от Министерството на здравеопазването и дори изтъкна, че това изследване спестява ресурс на Касата, тъй като се подбира точното лекарство за съответния пациент.
Наистина ли не стигна времето?
„Да се твърди, че не е останало време „да се занимаят“ с жизненоважната за онкологично болните пациенти биомаркерна диагностика е цинично, но по-важното е, че не е истина, коментира пред OFFNews адв. Силвия Величкова.
Държа да посоча фактите. Няма да давам оценка, защото тя в случая няма значение. Но фактите имат и те не отговарят на изказванията пред медиите, които вчера направиха от ръководството на НЗОК и БЛС. Твърдението, че трябва да се поиска и изчака становище от МЗ, за да се включи Амбулаторна процедура 43 в Наредбата за основния пакет не е истина. Това е видно от съдържанието на Наредба № 9/2019г. за определяне на определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, в Приложение № 7 към същата има амбулаторна процедура „Специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания“. Становище е дадено от самия доц. Стефановски, в качеството му на зам.-министър на здравеопазването през декември 2024г., в което се посочва, че Амбулаторна процедура № 43 е част от Наредба № 9, за „конкретизиране на вида и условията за изпълнение на биомаркерната диагностика, което съгласно чл. 55 от Закона за здравното осигуряване е обект на Националния рамков договор за медицинските дейности“. Становището е публично достъпно на сайта на здравното министерство, казва адв. Величкова.
По думите ѝ не отговарят на истината твърденията, че не е имало време за изготвяне и прецизиране на процедура за биомаркерна диагностика, както и че тепърва ще се създаде работна група. Работна група е сформирана още през 2024г., но тя и до момента не е представила окончателен доклад.
Хронологията накратко
На 13.09.2024г. на Надзорния съвет (НС) на НЗОК е предложен Проект на Амбулаторна процедура за биомаркерна диагностика. На следващо заседание от 25.09.2024г. НС на НЗОК възлага на временно изпълняващия длъжността управител в проекта на Закон за бюджета на НЗОК за 2025 г. да се заложат средства за биомаркерна диагностика; да запознае членовете на Надзорния съвет с резултата от извършената работа от експертната работна група относно изискванията и условията за провеждане на биомаркерната диагностика; да представи на Надзорния съвет за утвърждаване амбулаторна процедура, която да залегне в анекса към НРД МД 2023 – 2025 г., който подлежи на договаряне с БЛС.
Т.е. още през септември 2024г. имаше създадена работна група, която никога не представи доклад. Към онзи момент доц. Стефановски беше председател на Надзорния съвет, така че е наясно, че такава работна група имаше още тогава, но в продължение на почти една година беше отказвано проектът на Амбулаторна процедура за биомаркерна диагностика да влезе в дневния ред и да бъде обсъден от Надзорния съвет на НЗОК, казва адв. Величкова.
Посочените решения на НС на НЗОК от 25.09.2024г. са премахнати от протокола, публикуван на сайта на НЗОК, въпреки че същият беше изпратен до членовете за утвърждаване с решенията като част от съдържанието му. (Редакцията разполага с протокола, изпратен за утвърждаване и подпис на Надзорния съвет и с протокола, който е публикуван на сайта на НЗОК, където е видна разликата в съдържанието на двата документа)
Съпротивата срещу увеличаване на средствата за биомаркери
Със сигурност има причина за такава решителна съпротива, защото тя е наистина категорична, но каква е не мога да кажа. Становищата и на лекари, и на пациенти, най-вече от гледна точка на експертизата на лекарите са, че това трябва да бъде заложено. Аз не виждам аргументите, нека тези, които имат да ги изложат. Искам да уточня две неща – първо, изобщо не говорим за увеличение на парите за биомаркерна диагностика, защото такава не е предвидена, за да се увеличава, тъй като няма ред, по който да се направи – това може да стане с описване на критерии в амбулаторна процедура към Рамковия договор. Това го е посочил самия доц. Стефановски във въпросното обсъждане към Наредба 9, защото процедурата е предвидена към Наредба 9, а съдържанието ѝ трябва да бъде уточнено в рамковия договор, казва Силвия Величкова.
По думите ѝ не отговаря на истината твърдението, че е имало предложение за включване към клинична пътека, тъй като предложението първоначално е заложено като амбулаторна процедура.
„Освен това, ако има някакви възражения, ако има желание, това може да се изясни в диалог, да изкажат колебанията (НЗОК, БЛС, б. а.), опасенията си в работните групи, но те отказаха изобщо да го коментират“, казва тя.
Къде ще отидат цитираните 5 млн. лв.
Това, конкретно, попитах на заседание на Надзорния съвет на 20 май. Отговорът на експертите от НЗОК беше, че тези средства ще се усвоят за медицински изделия, няма да отидат за биомаркерна диагностика, защото за да се заплатят медицински изделия за биомаркерна диагностика, такива трябва да бъдат регистрирани като медицински изделия по реда на Наредба 7. Ние отправихме официално запитване към Изпълнителната агенция по лекарствата, но срокът за регистрация беше 31 март, а Законът за бюджета на НЗОК беше приет на 19 март. Ясно е, че такава регистрация нямаше как да бъде извършена, което означава, че тези 5 млн. лв., ще бъдат усвоени по общия ред за медицински изделия, обяснява адв. Величкова.
Какъв е вариантът за пациентите
По думите ѝ единственият вариант е пациентите да си заплащат изследването сами. Изследването се прави при новооткрити заболявания, еднократно, още при диагностициране на болния. Сумите за биомаркерна диагностика варират между 1000-2000-3000 лв. в зависимост от заболяването. „Обратната ми връзка от лекари е, че всеки двама от трима пациенти се отказват от такава диагностика заради сумата“, казва тя.
Има ли натиск от фармакомпаниите
Някои фармакомпании заплащат само някои изследвания, за които имат собствено лекарство. Това не гарантира лечението на болния. Освен това, невинаги има отворени такива програми, защото безплатната биомаркерна диагностика (за сметка на фармацевтичните компании, б. а.) се прави по програми. Невинаги тези програми са подходящи за заболяването пациента. Не може НЗОК, като разпоредител с публични средства на здравноосигурените лица, да абдикира и да прехвърля отговорността на частния сектор, без контрол, без критерии, без изисквания къде и как се провежда изследването, кои лаборатории да го правят, казва адв. Величкова.
За нея позицията на Лекарския съюз е изненадваща, тъй като медицински онколози, патолози, молекулярни биолози са на мнение, че не могат да работят и да предписват адекватна терапия без да бъде направена биомаркерна диагностика.
„Касата заплаща заплаща скъпоструващите терапии за лечение на онкологични заболявания, без да гарантира качеството на лечението, защото това изследване липсва. От това пациентите не се лекуват ефективно, а фондът губи средства“, категорична е Силвия Величкова.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Безплатни ревматологични прегледи в Пловдив
Снимка УМБАЛ „Св. Георги“
Болница „Св. Георги“, Пловдив
От 28 до 30 май 2025 г. включително, Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив организира безплатни профилактични прегледи като част от кампанията „Здраве за всички“.
Инициативата е насочена към ранното откриване и превенция на ревматологични заболявания – сред най-сериозните и социално значими здравословни проблеми.
Прегледите са подходящи за хора с алармиращи симптоми като болки и подуване в ставите, сутрешна скованост, кожни обриви, косопад, афти в устната кухина или гениталната област; болки в костите и гръбначния стълб, промени в стойката и походката, както и намаляване на ръста.
При наличие на такива симптоми е изключително важно да се направи преглед при ревматолог, за да се постави точна диагноза и да се започне своевременно лечение.
Прегледите са безплатни, но задължително с предварително записване на телефон 0882 555 852 в интервала от 10.00 до 16.00 ч. и ще се провеждат в Клиника по ревматология на бул. „Васил Априлов“ 15А.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
ЯМР, скенер, рентген – какво заплаща НЗОК

Какъв е редът и какво заплаща Националната здравноосигурителна каса, ако се нуждаете от високоспециализирано изследване с ядрено-магнитен резонанс, скенер или рентген, разяснява информационната кампания „НЗОК за теб“.
Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания. За целта е необходимо „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3), което се издава електронно от лекуващия лекар на здравноосигуреното лице.
Към лекар с конкретна специалност насочва общопрактикуващият лекар, но пациентът може да потърси и помощ от специалист по свой избор. Обичайна практика е да се запази свободен час при специалиста, което вече може да се прави през онлайн платформи.
След прегледа лекарят специалист може да насочи пациента за прием в болница с „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури (бл. МЗ-НЗОК № 7). Той може да издаде и „Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ-НЗОК № 4), както и болничен лист.
Прегледът не се заплаща, ако здравноосигуреният има издадено „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3). Пациентът плаща само потребителска такса, която към момента е в размер на 2,90 лв.
Лекарят специалист може да назначи високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а).
Общопрактикуващият лекар може да издаде направление за високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а) само за включени изследвания в диспансерното наблюдение и за пакет „Анестезиология и интензивно лечение“.
Пак личният лекар може да издаде направление само за високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) в случаите на писмено назначение от ТЕЛК/НЕЛК; за „Мамография на двете млечни жлези“, „Ехография на млечна жлеза“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“, „Туморен маркер: PSA – общ и свободен“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“; за високоспециализирани медицински дейности, които фигурират и като медико-диагностични изследвания в друг пакет по друга специалност.
Кога се налага ЯМР, кой ни изпраща?
Ядрено-магнитният резонанс е високоспециализирано образно изследване, което се назначава от лекар специалист, в случай че е необходимо да бъде диагностицирано заболяване или за проследяване на вече установено заболяване. В този случай здравноосигурения заплаща само потребителска такса, а ако е необходимо да бъде използвано контрастно вещество трябва да заплати/закупи и него.
Пациентът има право да избере къде да му бъде направен скенер, единственото условие е лечебното заведение да има договор с Касата за изпълнение на ЯМР.
Получените резултати се разчитат от специалист по „Образна диагностика“ и се предоставят на пациента.
В зависимост от това дали изследването е специализирано или високоспециализирано, направление може да издаде лекар специалист, а в определени случаи и личният лекар. Условията са същите, както при изследванията на ЯМР, включително и разчитането на резултатите.
НЗОК заплаща и за сцинтиграфия. Процедурата е безплатна за здравноосигурените лица, ако имат издадено „Медицинско направление за провеждане на клинични процедури/амбулаторни процедури“ (бл. МЗ- НЗОК № 8А).
Направлението може да бъде издадено от лекар специалист от извънболничната медицинска помощ, лечебно заведение за болнична помощ, Комплексен онкологичен център.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
МЗ се разбърза с проекта за безплатните лекарства на децата

Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за допълнение на Наредба № 7 от 2015 г. за критериите за определяне на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.
Документът, чийто срок за обсъждане е 14 дни, се появи след като в четвъртък от Продължаваме промяната – Демократична България обявиха, че безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст няма да има, „тъй като управляващото мнозинство не е извършило нужните административни процедури и изменения на наредби, за да се осъществи промяната в бюджета на НЗОК“.
Сега разбираме, че „можачите“ от управляващото мнозинство няма да успеят да го постигнат. По данни от експерти не само, че няма да се случи от 1 юли, най-вероятно няма (б.а. да има безплатни лекарства) и от 1 септември, Много е вероятно и да не стане до края на годината, ако не се извършат тези процедури, коментира в кулоарите на Народното събрание депутатът от ПП Васил Пандов.
Защо трябва да има безплатни лекарства за децата
В публикувания днес проект, към ал. 1, се създава чл. 5, според който „при предвидени средства в закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, НЗОК заплаща напълно или частично за домашно лечение лекарствени продукти по лекарско предписание на остри инфекциозни заболявания, включително антибактериални лекарствени продукти, на територията на страната на лица до 7-годишна възраст“.
Към критериите за предписване на реимбурсираните лекарства са добавени „остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен бактериален или паразитен причинител; остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен вирусен причинител, за който има перорална антивирусна терапия.“
От здравното министерство посочват, че Наредбата ще влезе в сила от 1 юли, 2025 г.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 4 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 3 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония