Икономика
Цените на повечето зърнени стоки на световните борси се понижават през седмицата, отчитат експертите на Софийската стокова борса

Цените на повечето зърнени стоки на световните борсови пазари се понижават през седмицата, отчитат експертите на Софийската стокова борса.
В Чикаго пшеницата поевтиня с 3 долара до 226 долара за тон. Във Франция имаше спад с 4 евро до 213 евро за тон. В Украйна цената остана без промяна на 249 долара за тон, а в Русия спадът е с 2 долара до 250 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май следва тенденциите при пшеницата. В САЩ тя се понижава със 7 долара до 218 долара за тон. Във Франция цената се понижава с 6 евро до 196 евро за тон. В Украйна се повишава с 4 долара до 247 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна през тази седмица са нагоре с 2 долара на 240 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май губи 26,25 евро до 518,50 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам добавят 20 долара до 1235 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август качва 14,40 долара до 504,50 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Имаше множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти от 6,25 до 6,65 лева за килограм.
При индустриалните стоки имаше сделки за дърва за огрев на 130 лв./куб. м и за двигателно масло на 11 000 лв./хил. л. Продадоха се и скрап от черни метали от 160 до 210 лева за тон, скрап от цветни метали на 1300 лева за тон, скрап от алуминий на 1400 лева за тон, скрап от месинг на 5000 лева за тон, скрап от мед на 9000 лева за тон.
Източник: БТА
Икономика
За трета поредна година в България ще бъде организиран международен конкурс за видео 3D мапинг, подкрепен от Министерството на туризма

За трета поредна година в България ще бъде организиран международен конкурс за видео 3D мапинг, подкрепен от Министерството на туризма, съобщиха от ведомството. Той ще се проведе като част от програмата на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR, oт 8 до 11 май 2025 г.
Фасадата на Националната галерия/Квадрат 500 ще оживее с проекции на седем финални визуални творби на тема „Завет“, селектирани от общо 52 кандидатури от 26 държави, като тази година желаещите да се включат в конкурса са два пъти повече в сравнение с миналогодишното издание на фестивала.
„Международните конкурси за видео 3D мапинг привличат не само артисти, които имат възможност да представят изкуството си, преобразявайки знакови сгради, но и публика от различни страни, която се докосва до разнообразно изкуство и до местни забележителности. Реализирането на подобен шампионат в България е важно не само за развитието на артистичната сцена, но и на туризма в страната. За третото издание на конкурса, избрахме темата за наследството, именно защото хората често изучават местата, които посещават, чрез символите и споделените ценности, които ги съпътстват“, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош.
Министерството на туризма поставя акцент върху развитието на градския туризъм и утвърждаването на София като културна дестинация чрез стратегическа подкрепа на събития с международно значение. По думите на Мирослав Боршош, именно културните прояви, провеждани в емблематични градски пространства, играят ключова роля за създаването на нови туристически маршрути и за удължаване на туристическия сезон.
Творбите, на които ще се насладят жителите и гостите на столицата, ще бъдат с продължителност между 60 и 90 секунди. Достъпът до всички произведения ще бъде свободен и ще бъдат представени в рамките на четирите вечерни шоу-програми на фестивала LUNAR.
Първият етап от кандидатстването за тазгодишното издание на конкурса приключи, като регистрира най-високия интерес на участници от всички краища на света в историята на конкурса досега.
Международно жури ще избере седемте финалисти, чиито произведения ще покажат, че истинската сила на всяко наследство е способността му да се развива и да вдъхновява нови творчески посоки. Победителите в конкурса ще бъдат обявени на 2 май на уебсайта на фестивала и в социалните мрежи.
Трикилометров маршрут ще има фестивалът Lunar тази година, съобщиха тези дни организаторите от MP-studio. По думите им общо 10 000 кв. м изкуство ще озарят едни от най-известните сгради и градски пространства в София между 8 и 11 май. Фестивалът ще представи видео и статичен 3D мапинг, светлинни инсталации, имерсивни преживявания и лазерно шоу, които ще бъдат разположени на 14 локации в централната градска част.
Източник: БТА
Икономика
Бизнес с кауза срещу стреса

За ментално здраве у нас не се говори, материални хора сме, казва психофизиологът Силвия Куманова, основател на „Сименсо“ – мултидисциплинарна изследователска компания, фокусирана върху превантивни програми за психично здраве.
В интервю за БТА тя посочи още, че бъдещето на здравеопазването е именно превенцията – да се фокусираме върху причините, преди да се появят симптомите.
За своето решение в областта на стреса – платформата Practical Stress, компанията спечели награда за „Иновативен продукт“ в 19-ото издание на конкурса „Инвеститор на годината“. Признанието на Българската агенция за инвестиции е за принос към икономиката чрез разработването на платформата – технологично решение с патентован алгоритъм за ранно откриване и управление на стреса и бърнаута, и за превенция на хронични заболявания.
„Сименсо“ обединява дългогодишен научен опит и съвременни технологии. Платформата е разработена от експертите на компанията с научен ръководител проф. д-р Юлияна Йорданова от Института по невробиология към Българската академия на науките. Комплексна оценка на стреса се прави чрез психологични и физиологични тестове, извършвани от самия потребител, които след това се анализират от екипа, който стои зад проекта.
Силвия Куманова може да говори от личен опит за тези състояния. Разказва, че дълго време е била на високи мениджърски позиции, изпитвайки стрес и „прегаряне“ в корпоративна среда. Решението й да промени това, с което се занимава, а и да бъде полезна на други, среща неразбиране сред близки и познати, но тя не се отказва и сменя рязко посоката през 2017 година.
Как накратко могат да бъдат описани тези състояния, за чието преодоляване платформата се стреми да помогне? „Хората са търсещи, знаещи, но не могат да си обяснят какво се случва с тях. Това идва от контрола, човек е свикнал да контролира всичко. Особено на топ мениджърска позиция едно твое малко действие предизвиква огромна промяна. Свикваш, че всичко можеш да контролираш и в един момент да признаеш, че можеш да управляваш други хора, но не и себе си, никак не е лесно“, обяснява тя.
Началото е трудно. „Иновейшън Норуей“ (Innovation Norway) решиха да застанат зад нас и повярваха в екипа, който беше събран. „София тех парк“ ни подкрепиха като гарант в изтеглянето на заем. Успяхме да направим сложен проект“, разказва Куманова.
В проекта участват над 100 доброволци, които преминават през сериозни етапи на скрининг, за да могат специалистите да селектират съответните биомаркери и връзката между тях. По-голямата част от желаещите преминават и лабораторни изследвания. Те са селектирани с покани до различни компании и след края на изследването получават резултати с оценка от експертите на тяхното състояние.
„Това е извадка от висшисти със степен над бакалавър и 75-78 процента показаха някакви следи на депресия – става дума не за клиничното изражение, а депресивна нагласа“, уточни психофизиологът. По думите й се наблюдава едно отдръпване на тези хора от обществения живот, което не е полезно за никого.
Силвия Куманова е завършила физика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, бизнес икономика, има магистратура по психология, и в момента прави докторантура по психофизиология.
„Част от дисертацията, която подготвям, е дали депресията и бърнаутът са различни неща или са проявления на едно и също нещо. Работното място е причина, но ако мога да кажа в проценти за развитие на бърнаут, личните нагласи са 70 процента и 30 процента е случващото се на работното място. Ако сме добре психологически, ние ще можем да се справим с предизвикателствата“, смята тя.
По думите й има най-различни готови рецепти и техниките за справяне със стреса са елементарни. „Но когато става въпрос за сериозен стрес, се променя биохимията на мозъка. Ако човек усети, че дълго е в лошо състояние, постоянно му се плаче и му се струва, че не му се живее, е добре да си обърне внимание“, съветва тя.
Психофизиологът посочи, че обществото ни е изключително объркано – хем искаме да запазим традиционните си ценности, хем ги считаме за отживелица и предпочитаме да се отделим от тях. Тя посочи, че традициите ни носят спокойствие и предвидимост чрез ритуалите, които се изпълняват. И даде пример – народните танци повече спомагат за намаляване на стреса от йогата.
„Основният проблем на съврменнното общество е това, че хората са загубили умения за социален живот и общуване. Виждаме така наречената социална тревожност, тоест страха от социален контакт, който в момента взема огромни размери във всички страни, не само в България“, посочи Силвия Куманова. Тя акцентира и на необходимостта от финансова сигурност, като основа на човешкия живот.
„Когато не се чувстваме сигурни за битовите си нужди, тогава стресът е много сериозен. Не можем да се развием като общество, защото не е задоволена тази ни потребност – ние оцеляваме и мислим как да свържем двата края“, коментира специалистът.
Платформата Practical Stress работи в пълен обем от февруари тази година. Решихме да я преструктурираме в акционерно дружество, за да можем да се отворим и да привлечем стратегически инвеститори. Индивидуалната стойност на компанията е оценена на около 2 млн. лева, съобщи тя.
Силвия Куманова допълни, че търсят инвеститори, за да се развият и да работят по-тясно с лекари, които да използват тези данни в практиката си. Целта е, когато човек отиде на лекар заради психологически проблеми, резултатите от извършените тестове да помогнат на лекаря при поставянето на диагноза. Стресът е многолик, проявява се по много начини и понякога менталният стрес не може да се улови, посочи тя.
В момента от компанията провеждат анкета кои са най-стресовите професии, за да видят какво е разбирането в българското общество по темата. В световен мащаб има три професии, които са най-стресиращи – лекарската, на пожарникарите, както и спомагателните, свързани с обслужване на хора. Работата с хора се счита за една от най-стресовите, особено когато отиваш да спасяваш, както е в Спешната помощ, заяви Куманова. Тревожност с много високи размери се отбелязва и в ИТ сектора поради трудности за създаване на връзки и семейства.
По думите й България е първа в Европа по смъртност от инфаркти и инсулти, защото хората у нас масово не могат да преработват стреса или му „противодействат“ с алкохол и цигари.
На въпрос трудно ли е да бъдат убедени инвеститорите в нещо, което не може да се пипне, тя каза, че не е лесно и поради очакванията за бързи печалби. „При нас ще има възвращаемост, но след определен период от време. Искаме да отворим платформата все повече за индивидуални клиенти, защото до момента не сме имали ресурс за това. Търсят ни компании, които вярват, че служителите са тяхната придобивка и трябва да поддържат определено ниво на ефективност. Имаме вече първия ангел инвеститор, който ни помага и с маркетинг, освен с финансови средства“, разкри тя.
Екипът на „Сименсо“ планира доброволчески кампании, за да се заговори повече за ментално здраве у нас и да се преодолее стигмата в обществото ни по тези проблеми.
Източник: БТА
Икономика
Започва 40-ото национално изложение на цветя „Флора“ в Бургас

Националното изложение на цветя „Флора“ ще бъде открито днес в Бургас. Юбилейното 40-о издание ще се проведе в рамките на 11 дни. Събитието ще започне с модно ревю – инициатива на студентите от филиала на Националната художествена академия в крайморския град. За днешния ден са предвидени няколко изложби на аранжировки и демонстрации.
„Флора“ 2025 ще събере на едно място фирми, търгуващи с цветя, разсадници и професионални организации, които ще покажат различни растения, градинска техника и обзавеждане, торове и други. В тазгодишното издание ще се включат и флористи от Бургас, Пловдив, Варна и София, както и представители на Ботаническата градина на Българската академия на науките и Съюза на ландшафтните архитекти. За посетителите е предвидена изложба на медицински растения.
Участниците в националното изложение ще бъдат повече от 100. Солов концерт на пианиста Симеон Гошев и изложба „Мощта на лилиите“ на Гергана Попова ще бъдат организирани от Австрийския културен форум към Посолството на Австрия в България като част от програмата, която ще съпътства първия ден от изложението.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ