Икономика
Цените на петрола се повишават, след като преговорите между САЩ и Китай намалиха напрежението на пазарите

Петролът поскъпна днес в азиатската търговия, след като САЩ и Китай отбелязаха напредъка, постигнат в двустранните преговори през уикенда, предаде Ройтерс. Пазарите са обнадеждени, че двамата най-големи потребители на суров петрол в света може би се приближават към разрешаване на търговския си спор.
Фючърсите на суровия петрол тип Брент, който е референтен за европейския пазар, поскъпнаха с 43 цента или 0,67 на сто до до 64,34 долара за барел.
Американският лек суров петрол се търгуваше при цена от 61,50 долара за барел или повишение с 48 цента (0,79 на сто) спрямо затварянето на пазара в петък.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Десетки жители на община Вълчи дол протестираха срещу инвестиционно намерение за изграждане на ветрогенераторен парк на територията й

Десетки жители на община Вълчи дол протестираха в центъра на града срещу инвестиционното намерение за изграждане на ветрогенераторен парк на територията й. Недоволството се проведе непосредствено преди организираното от инвеститора обществено обсъждане на Оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС). Хората бяха категорични, че не желаят изграждането на ветропарка върху обработваеми земи. Те издигнаха лозунги „Без ветрогенератори на плодородни земи“, „Не на застрояването на ветрогенератори и изсичане на хиляди декари гори“ и др.
Стоянка Димитрова, председател на сдружение с нестопанска цел „Жива земя“, което е организатор на протеста, заяви, че той има за цел да покаже гражданската позиция на засегнатото население на община Вълчи дол против изграждането на вятърен парк на „Добротич Уинд“. Тази позиция е дългосрочна, неотменима още от 2009 година насам, посочи тя и допълни, че има спечелено дело против друг вятърен парк. Според нея този вятърен парк се прокарва на парче без утвърдени площадки и трасета, без яснота откъде ще преминат, без яснота кой ще бъде засегнат. В доклада им за ОВОС няма никакви конкретни параметри на машините, които смятат да изградят и в същото време твърдят, че няма да има вредни въздействия, заяви Димитрова.
По думите й самите инвеститори твърдят, че никъде в Европа такива ветрогенератори не са инсталирани. Тя смята, че те не са изследвани за вредни въздействия. Има достатъчно доклади за въздействието на нискочестотен шум върху здравето на хората, които доказват, че на хората животът им е съсипан, включително им се е наложило да напуснат домовете си, каза още Димитрова. Тя допълни, че нейната къща е на по-малко от 500 метра от единия ветрогенератор, за което са сигнализирали, но в доклада за ОВОС това само е констатирано. „Дали сме достатъчно аргументи за отмяна на положителната оценка и постановяване на отрицателна оценка, но пълно мълчание по темата“, обобщи Димитрова.
Кметът на Вълчи дол Калоян Цветков коментира, че неговото притеснение е, че този проект не отговаря много на изискванията. По думите му има доста имоти, които са много близо до урбанизираната територия, т.е. съоръженията, ветрогенераторите са в по-голяма близост. Цветков каза, че според наредбата отстоянието на ветрогенераторите от имотите на хората е определено на не по-малко от 500 метра, но е била за съоръжения, които са били в много по-малък мащаб, а тези са доста по-големи. Смятам, че разстоянието трябва да е по-голямо, защото има доста вредни въздействия за населението, както и за обработваемите земи, каза кметът.
В община Суворово перките са с капацитет 1 мегават и със 110 метра височина, обясни Цветков и допълни, че в община Вълчи дол инвестиционното намерение е за съоръжения с височина 270 метра и с капацитет близо 8 мегавата. В отговор на въпрос знае ли за поставени в страната на друго място ветрогенератори с такава височина, кметът каза, че в България няма други такива или поне не е чувал да има други инвестиционни намерения с такъв голям капацитет. Цветков каза, че ветропаркът е същият, срещу който протестираха и в съседната община Ветрино. Доколкото знам инвеститорът „Добротич Уинд“ се е отказал от осемте си съоръжения, които трябваше да бъдат в община Ветрино и остават 50-те, които са на територията на община Вълчи дол. Първо имаш едно инвестиционно намерение на територията на две общини, после го преорганизираш само към една община, има доста несъответствие и неизказани неща, които са в положителното становище на ОВОС-а, коментира още Цветков. Той уточни, че има предвид най-вече отстоянията, защото има имоти, които са на по-малко от 500 метра. Той каза, че този въпрос ще бъде поставен на общественото обсъждане на ОВОС, което се проведе малко по-късно в културния дом в града. Според него при промяна на едно съоръжение се променя и целият ОВОС.
Очаквам на общественото обсъждане хората да дойдат и да си защитят гражданската позиция, за да може всеки да си изкаже притесненията и проблемите и ние като община трябва да се съобразим с всеки един гражданин, коментира още кметът.
Представителите на инвеститора „Добротич Уинд“, които присъстваха на общественото обсъждане на ОВОС, отказаха коментари по исканията на протестиращите, но поеха ангажимент да уведомят компанията и тя да изпрати свое становище.
Ива Кочева, представител на екипа, изготвил доклада по ОВОС, каза, че той е достъпен заедно с всички приложения към него. Тя припомни, че към настоящия момент след положителна оценка на докладите възложителят е подал уведомление до Регионалната инспекция по околна среда и води във Варна, с което редуцира капацитета на ветропарка, като 8 броя ветрогенератири от община Ветрино отпадат от инвестиционното предложение. Общата мощност на ветропарка става 400 мегавата само на територията на община Вълчи дол, каза експертът.
Оценката на доклада за ОВОС обхваща всички фази на инвестиционното предложение – строителство, експлоатация, закриване и рекултивация, обясни Кочева. В това число са разгледани и възможните алтернативи по местоположение, капацитет и мащаб на инвестиционното предложение. Въз основа на резултатите от оценката на въздействие, в доклада са предложени и мерки за ограничаване на въздействията, каза още тя.
В рамките на общественото обсъждане и до три дни след това всеки може да подаде своите препоръки и възражения в общината.
Източник: БТА
Икономика
Световните борси поеха рязко нагоре след оповестяването на търговското споразумение между САЩ и Китай

Индексите на световните борси рязко се повишиха, след като САЩ и Китай обявиха, че са постигнали споразумение за отлагане с 90 дни на въвеждането на редица взаимни мита и понижаване на ставки, предаде Ройтерс.
Новината даде надежда на инвеститорите, че е възможно да бъде избегната пълномащабна търговска война между двете водещи световни икономики.
Хонконгският индекс Hang Seng разшири печалбите си и закри с растеж от 3 на сто, а технологичният индекс Hang Seng Tech скочи с над 5 на сто, отбелязвайки най-големия дневен растеж от началото на март.
Китайският индекс на най-рентабилните компании CSI 300 затвори с повишение от 1,2 на сто, а композитният индекс на фондовата борса в Шанхай добави 0,8 на сто, приключвайки сесията преди оповестяването на детайлите по сделката.
Уверено нагоре вървят и индексите на фондовите борси в Европа, които започнаха търговския ден с новините от Женева.
На Лондонската фондова борса FTSE 100 прибави 0,46 на сто до 8593,78 пункта, във Франкфурт DAX нарасна с 1,04 на сто до 23 742,56 пункта, растеж от 1,04 на сто отбеляза и парижкият САС 40 до 7824,17 пункта.
Токийската фондова борса също приключи сесията преди да бъде оповестена подробна информация за споразумението, но оптимизмът тласна водещия индекс Nikkei-225 нагоре със 140,93 пункта или 0,38 на сто до 37 644,26 пункта.
За Уолстрийт в петък, преди преговорите в Женева, търговията бе белязана от далеч по-слаб оптимизъм. промишленият индекс Dow Jones загуби 0,29 на сто до 41 249,38 пункта, по-широкият S&P 500 отстъпи 0,07 на сто до 5659,91 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq остана без промяна на равнище 17 928,92 пункта.
Оптимизмът обхвана и валутния пазар, както и петролните котировки.
Източник: БТА
Икономика
Стабилно предлагане и значително търсене характеризират пазара на търговски площи у нас през първото тримесечие на 2025 г., сочи проучване

Стабилно предлагане и значително търсене характеризират пазара на търговски площи у нас през първото тримесечие на 2025 г. Новозавършените обеми през периода януари-март бяха 17 000 кв. м, което е резултат основно от разширението на XOPark Sofia. Така общият обем на ритейл парковете у нас достига 594 000 кв. м, разпределени в 60 локации из цялата страна. Това сочат данните от анализа на консултантската компания за бизнес имоти „Къшман енд Уейкфийлд Фортън“ (Cushman&Wakefield Forton), получен днес в БТА.
„Обемът на ритейл парковете продължава да догонва този на търговските центрове. През първото тримесечие тези обекти представляват вече 75 на сто от площта на моловете, докато делът им в края на 2024 г. бе 70 на сто. Причината е, че ритейл парковете представляват сегмент, който активно разгръща потенциала си, докато на пазара на търговски центрове наблюдаваме насищане и достигнат баланс. Моловете в големите градове функционират успешно, има интерес и реални сделки, делът на свободните площи е нисък, а наемите плавно растат. Нови проекти в следващите месеци обаче не се очакват“, коментира Явор Костов, управляващ партньор на Cushman&Wakefield Forton.
На този фон в процес на изграждане са 11 нови ритейл парка с общ обем от 164 000 кв. м. Близо половината от тази площ е разположена извън 4-те най-големи града в страната. Обикновено обектите в този търговски формат са достъпни брандове за мода, козметика, обзавеждане и украса, плюс големи вериги за електроника и хранителни продукти. Списъкът на Топ 5 наемателите, според броя магазини, включва Pepco, Kik, Sinsay, DM и Jysk с общо 171 обекта.
Активно търсене в сегмента както на парковете, така и на моловете, отчитат от компанията. Общо 57 е броят на новооткритите магазини през периода, а площта им е близо 30 000 кв. м. В търговски паркове са открити една трета от магазините и две трети от площите. Търговци на хранителни стоки като „Кауфланд“ (Kaufland) и „Лидл“ (Lidl) заемат почти 7000 кв. м в търговски паркове, докато модните марки Half Price и Sinsay наемат около 3000 кв. м в търговски центрове.
Активността на магазините беше особено силна в West Mall с цели 10 нови обекта. Сред най-значимите откривания през тримесечието беше новият магазин на Sephora в Plovdiv Plaza, първият обект на бранда, разположен извън столицата.
Процентът на незаетите площи в търговските центрове и парковете остава нисък в цялата страна. Първокласните наеми в София се повишават до 45 евро/кв. м в търговските центрове на фона на 43 евро в края на 2024 година. Нивата в ритейл парковете растат до 13 евро/кв. м при 12,5 евро в предходното тримесечие. Леко повишение бележат и търговските улици, където средният наем към момента е 59 евро за кв. м. Доходността остава непроменена на ниво от 7,5 на сто както в търговските центрове, така и в търговските паркове.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ