Икономика
Цените на петрола са напът към най-значителния си месечен спад от над три години

Цените на петрола продължават низходящия си ход в азиатската търговия, насочвайки се към най-големия си месечен спад от повече от три години. Търговското напрежение между някои от страните с най-големи икономики подкопава перспективите пред търсенето на горива на фона на опасенията от нарастващо предлагане, информира Ройтерс.
Сортът Брент от Северно море, който е референтен за Европа, отбеляза спад с 72 цента или 1,12 на сто до 63,53 долара за барел към 07:04 часа българско време.
Американският лек суров петрол поевтиня си със 70 цента или 1,16 на сто до 59,71 долара за барел.
Цената и на двата договора от началото на месеца се понижи със съответно 15 и 16 на сто, което е най-големият им процентен спад от ноември 2021 г.
Американският президент Доналд Тръмп вчера намали въздействието на митата върху автомобилния сектор, като облекчи част от тарифите, наложени върху произведените в чужбина части за автомобилите местно производство. Въпреки това анализаторите смятат, че цените на петрола ще останат под натиск, тъй като администрацията на Тръмп цели по-ниски цени на суровината, отбелязва Ройтерс.
В същото време потребителското доверие в САЩ се срина до близо петгодишно дъно през април, според публикувано вчера проучване на изследователския център „Конфърънс борд“ (Conference Board).
Що се отнася до предлагането, запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 3,8 милиона барела миналата седмица, съобщиха снощи пазарни източници, позовавайки се на данни на Американския петролен институт (API).
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
В Нидерландия за последен път обменят за евро стари версии на гулдени, 30 години след като са излезли от обращение

Стари версии на банкнотите от 5 и 25 гулдена могат да бъдат предадени в Нидерландската централна банка за последен път днес, 30 април, съобщават местните медии.
Банкнотите трябва да бъдат окончателно извадени от обращение 30 години след издаването им. На 1 май това ще се отнася за две версии на банкнотата от 5 гулдена, влезли в обращение през 1966 г. и 1973 г., и една версия на банкнотата от 25 гулдена от 1971 г., съобщава телевизия Ен О Ес.
Въпреки че еврото е официално въведено в Нидерландия през 2002 г., тези гулдени не са били в обращение от 1 май 1995 г. Въпреки това Централната банка продължава да обменя хиляди банкноти всяка година. Непосредствено преди крайния срок – 1 май, милиони от тези банкноти вероятно все още се намират в домовете на хората, се казва в репортажа на телевизията.
Централната банка ги обменя съответно за 2,27 или 11,34 евро. Това се извършва в централния офис на банката в Амстердам, но може да се направи само след предварителна уговорка. „Трябва да се попълни заявление за обмяна. Това може да стане дигитално чрез нашия сайт или чрез изпращане на формуляр по пощата“, обяснява говорител на банката, цитиран от сайта „Ню“.
Проверката на заявлението може да отнеме седмици или дори месец. „Заради законите за пране на пари едно от нещата, които трябва да попитаме, е откъде идват банкнотите. Когато имаме съмнения, се свързваме с подателя за допълнителни въпроси“, посочва той. Последните няколко дни явно са били по-натоварени с подаването на банкноти, но според говорителя банката се справя добре.
Все още не са предадени девет милиона банкноти от 5 гулдена и три милиона банкноти от 25 гулдена на обща стойност 54 милиона евро.
Централната банка на Нидерландия ще обменя гулдени до 2032 г., точно тридесет години след като гулденът вече не се използва като платежно средство.
Банкнотите понякога струват много повече
Сега 5 гулдена могат да се обменят за 2,27 евро, а 25 гулдена за 11,34 евро. Но според председателя на Нидерландската асоциация на търговците на валута Яко Схепер банкнотите могат да донесат и повече. „Не препоръчвам да предавате банкнота от 5 или 25 гулдена в запазено състояние. Такава банкнота може да струва от 10 до 20 пъти повече“, казва той.
В Нидерландия има доста колекционери на гулдени. „Банкнотата от 50 гулдена, на която е изобразен слънчоглед, се смята за една от най-красивите банкноти в света. Номинално тя струва 23 евро, но ентусиастите понякога плащат за нея и 200 евро“, обяснява Схепер.
Източник: БТА
Икономика
Еврото леко поскъпва спрямо долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото спрям додолара леко се повиши в сутрешната междубанкова търговия във Франкфурт днес, съобщават германски финансови издания.
Единната валута се търгува за 1,1398 долара или с 0,1 на сто повече, отколкото снощи.
Европейската централна банка определи вчера референтен курс от 1,1373 долара за едно евро.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Промишлената активност в Китай отбелязва почти двугодишно дъно през април на фона на търговската война между Пекин и Вашингтон

Активността на китайските промишлени компании се понижи до най-ниската си точка от близо две години, като се сви за първи път от януари на фона на търговското напрежение между Вашингтон и Пекин, съобщи Си Ен Би Си.
Президентът Доналд Тръмп наложи мита в размер на 145 на сто върху по-голямата част от китайските стоки, влизащи в САЩ. Пекин отвърна на удара, като наложи свое собствено допълнително мито от 125 на сто върху американските стоки.
Индексът на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (PMI) в промишлеността, изготвен от Националното статистическо бюро на Китай, спадна от 50,5 пункта през март до 49 пункта този месец. Това е най-ниското ниво на китайската промишлена активност от май 2023 г. Стойностите на показателя под 50 пункта показват свиване на активността, докато над тази граница – покачване.
Очакванията сред икономисти, анкетирани от Ройтерс, бяха за по-скромно намаление – до 49,8 пункта.
Забавянето дойде, след като активността на промишлените предприятия в Китай нарасна с най-бързия си темп от година през март, тъй като износителите увеличиха обемите си на доставки, за да избегнат по-високи мита, обявени от президента Тръмп.
Съставните индекси на произведена продукция и нови поръчки се сринаха съответно до 49,8 и 49,2 пункта, което е индикация за по-слабо търсене.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов