Икономика
Цените на петрола продължават да се покачват след нови санкции на Вашингтон върху търговията със суровина от Иран

Цените на петрола продължиха да се повишават и днес по време на азиатската търговия поради опасения за потенциални затруднения в доставките, предаде Ройтерс. Причина за това станаха допълнителни санкции, наложени от Вашингтон с цел ограничаване на търговията с ирански петрол, както и ангажиментите на някои страни членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за допълнително намаляване на добива. Мерките целят компенсиране на предишно производство над договорените квоти.
Фючърсите на сорта „Брент“ от Северно море, който е референтен за Европа, се повишиха с 55 цента или 0,8 на сто до 66,40 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол се увеличиха с 66 цента или 1,1 на сто до 63,13 долара за барел.
И двата показателя затвориха с ръст от 2 на сто в сряда, достигайки най-високите си нива от 3 април насам, и са на път да отчетат първото си седмично повишение от три седмици. Четвъртък е последният ден за търговия тази седмица преди Разпети петък и Великденските празници, допълва Ройтерс.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.
При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.
Източник: БТА
Икономика
Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Изкуственият интелект все още не е навлязъл в голям мащаб в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория, установяват радио Бе Не Ар и компанията за откриване на дийпфейк „ДъкДъкГуз“ (DuckDuckGoos). По-голямата част от рекламите все още са създадени от хора. „Това всъщност е приятна изненада“, каза Марк Евенблий от „ДъкДъкГуз“, цитиран от сайта „Ен Ел Таймс“.
Бе Не Ар е поискало от „ДъкДъкГуз“ да проучи над 250 реклами, показвани на нидерландската аудитория в мрежите „Стер“(Ster), „Мета“ (Meta) и „ТикТок“ (TikTok). Само няколко от тях са се оказали частично или изцяло направени с помощта на изкуствен интелект. Само една – реклама на приложение с изкуствен интелект – е съдържала видео изображения с изкуствен интелект. Няколко други са използвали техники като пренасяне на стила, при което реалната снимка или видеоклип се редактира, за да изглежда като нарисувана например, или текст в реч, при който глас на ИИ обяснява продукта.
„Със сигурност очаквах повече реклами с ИИ в „Мета“ и „ТикТок“ „, казва Евенблий. „Най-малкото повече изображения и гласове с изкуствен интелект. Самият аз ги виждам доста често, но нашата извадка показа, че по-голямата част от тях са просто създадени от хора. Това всъщност е приятна изненада.“
Брит Кентър от „УиЕйджънси“ (We Agency), рекламна агенция, която се фокусира върху кампании със социално въздействие, е по-малко изненадана.
„Изкуственият интелект се използва в стратегията и създаването, в предварителната и постпродукцията, но все още ни е трудно, когато започне да превзема „човешкото“ – казва тя. „Все още не съм имала нито един брифинг, в който да се казва, че трябва да използваме изкуствен интелект“. Тя допълва, че агенциите сами правят своя избор в това отношение, но допълва, че чувства „етична отговорност“ да търси в рекламата колкото се може повече човешкия елемент.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Някои от най-големите търговци на дребно в САЩ този месец са изправени пред бойкоти, организирани от потребителски организации. Организациите обвиняват веригите, че избягват плащането на корпоративни данъци, неоправдано вдигат цените и отменят някои инициативи, свързани с расовото разнообразие.
Така наречената кампания „икономическо затъмнение“ срещу търговските вериги, организирана от сдружението „Народен съюз САЩ“ (People’s Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание „Нюзуик“.
Бойкотите, които се провеждат вече няколко седмици и засягат и някои известни потребителски марки в САЩ, са част от продължаващ национален протест срещу това, което организаторите на инициативата описват като системно икономическо неравенство и намаляваща корпоративна отчетност.
Пред бойкот от страна на потребителите през април са изправени най-голямата верига за търговия на дребно в САЩ „Уолмарт“ (Walmart) и компания за храни „Дженерал Милс“ (General Mill), обвинявани, че дават приоритет на печалбите си пред служителите и общностите.
„Става въпрос за дисциплина и осъзнатост. Колкото по-малко им даваме, толкова повече сила си връщаме“, посочват от „Народен съюз САЩ“ на официалната си страница.
Веригата „Уолмарт“, която има 4605 търговски обекта в страната, бе бойкотирана от 7 април до 14 април заради нарастващите цени и решението на компанията да намали програмите си за расово разнообразие, справедливост и включване, изтъкват организаторите.
Това засегна всички операции на „Уолмарт“, включително физическите магазини, онлайн пазаруването, както и свързаните с компанията марки.
За понеделник, 21 април, е планирана подобна едноседмична акция и срещу „Дженерал Милс“. Потребителите са помолени да избягват марките на компанията като зърнените закуски „Чериос“ (Cheerios) и продуктите „Бети Крокър“ (Betty Crocker).
По време на великденските празници – от 18 до 20 април, „Народен съюз САЩ“ организира по-широк тридневен бойкот, като призовава американците да спрат всякакви покупки от големите търговци на дребно и онлайн платформи. Целта е да се насочи вниманието към отмяната на програмите за расово разнообразие, справедливост и включване на корпорациите.
Организаторите призовават потребителите да подкрепят местните фирми, като същевременно избягват гиганти в търговията на дребно като „Уолмарт“, „Амазон“ (Amazon) и „Таргет“ (Target).
Някои големи вериги в САЩ, сред които „Костко“ (Costco), „Самс клуб“ (Sam’s Club) и „Мейсис“ (Macy’s), съобщиха, че са готови да затворят в съботата, 20 април. Очаква се други компании като „Уолмарт“ и „Хоум депо“ (Home Depot) да останат отворени.
„Тези корпорации не плащат своя справедлив дял от данъците. Те експлоатират семейства, смазват малкия бизнес и продължават да печелят от неравенството и икономическия контрол“, заяви основателят на „Народен съюз САЩ“ Джон Шварц.
Говорител на „Уолмарт“ по-рано съобщи, че веригата „помага на хората да пестят пари и да живеят по-добре“.
„Като едни от най-големите корпоративни данъкоплатци в страната, ние не само плащаме своя справедлив дял, ние сме мултипликатор на икономическа сила, който укрепва общностите в цялата страна чрез създаване на работни места, растеж на доставчиците и дарения за над 1,7 милиарда долара през миналата година“, изтъкват от компанията.
Бойкотите този месец са част от кампания, за която е планирано да продължи и през лятото, с предстоящи бойкоти на „Амазон“, „Таргет“ и „МакДоналдс“ (McDonald’s).
Някои финансови експерти обаче се съмняват, че бойкотите ще окажат дългосрочно въздействие върху бизнеса на корпорациите.
„Мисля, че ще имат минимално въздействие поради факта, че „Уолмарт“ може да е единственият магазин в някои градове“, смята Кевин Томпсън, главен изпълнителен директор на компанията за финансово планиране „9ай кепитал груп“ (9i Capital Group).
„Уолмарт“ почти унищожи малките вериги за хранителни стоки в цялата страна и с продължаващата консолидация в сектора конкуренцията може да продължи да намалява“, добавя той.
По данни на списание „Форчън“, „Уолмарт“ е най-голямата по приходи компания в САЩ с оборот от 648 млрд. долара през 2024 г. и около 2,1 милиона служители.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“