Икономика
Цените на металите за производство на батерии за електромобили се понижават поради увеличено предлагане, отчита МАЕ

Ключови суровини за производството на батерии за електрически превозни средства, сред които кобалт, литий и графит, стават по-достъпни, въпреки силното търсене. Това пише в оповестен днес доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от ДПА.
„Значителното увеличение на предлагането, водено от Китай, Индонезия и някои региони в Африка, оказа натиск за понижаване на цените, особено на металите за (производство) батерии“, пише в доклада.
Цената на лития се повиши осем пъти между 2021 и 2022 г., но спадна с повече от 80 на сто от 2023 г. насам. Цената на графита, кобалта и никела също се е понижила.
Увеличеното предлагане се дължи главно на три държави – по-високите производства и добив на кобалт в Демократична република Конго, на никел в Индонезия и на графит и редкоземни минерали от Китай, отчита МАЕ.
Средният пазарен дял на трите водещи държави в добивната промишленост за ключови енергийни минерали се е увеличил от 73 на сто през 2020 г. до 77 на сто през 2024 г., като литият представлява „сериозно изключение“, като основна част от ръста на доставките идва от развиващи се производители като Аржентина и Зимбабве, пише в доклада.
Голямата концентрация на предлагането в няколко държави може обаче да представлява значителни рискове за потребителите, предупреди МАЕ.
„Дори на добре снабден пазар, веригите за доставки на критични минерали (които са от съществено значение за производството на електрически превозни средства) могат да бъдат силно уязвими към сътресения при доставките, независимо дали са причинени от екстремни метеорологични условия, техническа повреда или търговски смущения“, обяви в доклада изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
Източник: БТА
Икономика
Излишни електронни компоненти са открити при внесено в Дания енергийно оборудване, съобщи браншова организация

Излишни електронни компоненти са открити при вносно оборудване за енергийната мрежа на Дания, съобщи днес браншовата група „Грийн пауър Денмарк“ (Green Power Denmark), предаде Ройтерс.
По случая тече разследване, посочват от компанията.
„Става въпрос за печатни платки, които е трябвало да бъдат част от компоненти за енергоснабдяването“, каза пред Ройтерс Йорген Кристенсен, технически директор на „Грийн пауър Денмарк“.
„Не знаем колко критично е това или дали зад него стоят лоши намерения“, добави той.
Датското министерство на обществената безопасност и извънредните ситуации отказа да коментира дали е започнало разследване. Министерствата на правосъдието и енергетиката, както и разузнавателната служба не отговориха на исканията на Ройтерс за коментар.
Кристенсен отказа да уточни от коя страна произхожда оборудването, кой провежда разследването, както и да даде подробности за възможностите на компонентите, включително дали са предназначени за оборудване за слънчева енергия.
„Случилото се е силно обезпокоително. Важно е, че разследването е в ход“, каза пред Ройтерс в сряда Валбурга Хеметсбергер, главен изпълнителен директор на соларното лоби „СоларПауър Юръп“ (SolarPower Europe).
Кристенсен каза, че компонентите са открити неотдавна по време на рутинна проверка на печатни платки, които е трябвало да бъдат инсталирани в оборудване за енергоснабдяване.
Платките може да са били проектирани за множество цели, което би могло да обясни наличието на допълнителни компоненти, но Кристенсен подчерта, че те не трябва да се включват в оборудване, предназначено за енергийна инфраструктура.
„Възможно е доставчикът да не е имал злонамерени намерения. Не можем да кажем в този момент, но това не променя факта, че тези компоненти не трябва да са там“, подчерта той.
За откриването на компонентите съобщи за първи път по-рано днес датското издание „Берлингске“.
Ройтерс обяви миналата седмица, че американски енергийни служители са открили фалшиви комуникационни устройства в произведени в Китай слънчеви инвертори и батерии, които потенциално биха могли да заобиколят софтуерни защити и да дестабилизират електрически мрежи.
Източник: БТА
Икономика
В осем села от община Петрич започна събирането на подписка с искане за трайно разрешаване на проблема с електрозахранването

В осем села от община Петрич се събира подписка с искане за трайно разрешаване на проблема с електричеството в Подгорския район. Кметът на село Самуилово Кирил Стоянов каза за БТА, че до момента подписката е подкрепена от повече от 200 човека. Народният представител от ГЕРБ Костадин Стойков застава зад искането на хората от осемте села от Подгорския район и поема ангажимент да подаде сигнал до министъра на енергетиката Жечо Станков и до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Подготвено е писмо, в което се обяснява за проблема с липсата на ток в продължение на часове в селата. Към писмото ще бъде прикрепена и подписката.
Проблемът е един от същ от 20 години, посочи кметът Стоянов. Той поясни, че става въпрос за участък между селата Самуилово и Яворница, в който денивелацията е голяма и горния ред с дървета над сервитута е в пъти по-висок от електропреносната мрежа. Получава се прекъсване на електрозахранването при дъжд, вятър и при леки промени в метеорологичните условия. По думите на Кирил Стоянов отговорност на „Държавно горско стопанство Петрич“ е да се поддържат пътищата, които минават през гората.
Нека участъкът, в който дърветата създават проблем, бъде маркиран и те да бъдат отрязани. В случая сме свидетели на безстопанственост от страна и на електроразпределителното дружество. Електропроводите са предоставени на фирмата за електроенергия. Те искат да получават само приходи, без да полагат никакви усилия и без да поддържат своите съоръжения. От горското стопанство не искат да съдействат, защото има жици и трябва специална техника, а те не разполагат с такава, допълни кметът на Самуилово.
Той поясни, че при вятър и дъжд, високите дървета опират в жиците и се получава автоматично изключване на електричеството. Това прекъсване на тока обаче не се регистрира в дружеството. В определени случаи, когато дърво падне над 10 хиляди души остават без ток понякога в продължение на повече от шест, седем часа, докато се открие падналото дърво, защото районът е труднодостъпен.
Другият сериозен проблем би се появил, ако паднало върху жици в планината дърво се запали. Ако пожарът стане върхов, планина Беласица ще изгори за един ден и никой и нищо няма да може да спре този пожар. В същото време говорим за откриване на нови фирми и за нови работни места. Говорим за преработвателна промишленост, говорим за туризъм. Това е проблем, който засяга над 10 хиляди души. Ние също можем да блокираме пътища, но вярвам, че няма да се стигне до там. Ще направим всичко, което е в полза на хората, които периодично стоят на тъмно, каза още кметът.
Кирил Стоянов благодари на народния представител от ГЕРБ Костадин Стойков, който по думите му се е отзовавал на всички проблеми, за които е сигнализиран.
Източник: БТА
Икономика
Китайските компании в Египет са инвестирали над 8 милиарда долара в страната

Над 2800 китайски компании работят в Египет в момента, като общият размер на инвестициите им в страната надхвърля 8 милиарда долара. Това обяви изпълнителният директор на Генералното управление за инвестиции и свободни зони на Египет Хосам Хейба по време на среща с делегация от китайската провинция Гуандун, предаде в. „Дейли Нюз Иджипт“.
Сред най-големите китайски фирми в северноафриканската страна са производителите на домакински уреди и потребителска електроника „Хайер“ (Haier) и „Мидеа груп“ (Midea Group), компанията за строителни материали „Джуши“ (Jushi), „ТЕДА“ (TEDA), технологичният гигант „Хуавей“ (Huawei), автомобилният холдинг „Брилиънс Ауто Груп“ (Brilliance Auto Group).
„Гуанджоу Аутомобайл Груп“ (Guangzhou Automobile Group – GAC) обяви плановете си да инвестира 300 милиона долара в изграждането на автомобилен завод в Египет, чиято продукция ще е насочена както към вътрешния пазар, така и към износ.
Двете страни възнамеряват да засилят икономическото си сътрудничество чрез участието на Египет в Световния икономически форум в Тиендзин от 24 от 26 юни, следван от бизнес форуми в Пекин и Шанхай. Кайро от своя страна ще домакинства египетско-китайски инвестиционен форум през юли.
Хейба заяви, че силният импулс в египетско-китайското инвестиционно сътрудничество се дължи на стабилните политически отношения, благоприятната бизнес среда в Египет и промените в глобалната икономическа динамика. По думите му Кайро отдава първостепенно значение на китайските инвестиции, заради високия им потенциал за създаване на работни места и възможностите за трансфер на технологии. Той изтъкна и проекта за създаване на специализиран китайски текстилен град в Миня в сътрудничество с Националния съвет за текстил и облекло на Китай в рамките на ориентираните към износ свободни зони в Египет.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами