България
Царският орел и белошипата ветрушка в граничните райони на Югоизточна България ще бъдат опазвани със средства по два европейски проекта

Опазване на емблематични видове птици – царски орел и белошипа ветрушка в граничните райони на Югоизточна България ще бъде осъществявано по два проекта с европейско финансиране. Д-р Градимир Градев, ръководител проекти в природозащитната организация „Зелени Балкани“ – Стара Загоря представи инициативите на работна среща в Хасково с представители на целеви институции.
„Опазване на емблематични видове птици и изграждане на капацитет в Балканския Зелен пояс на България и Турция“ е част от инициативата „Европейски Зелен пояс“, който обхваща трансгранични територии, които навремето са били в обхвата на бившата „желязна завеса“, обясни Градев. Другият проект по европейската програма LIFE цели запазването и развитието на популацията на белошипата ветрушка, която бе възстановена преди 10 години, допълни той. Финансирането на двата проекта е за около 1,035 млн. евро.
Форумът бе открит от областния управител на Хасково д-р Стефка Здравкова, която припомни, че ограниченията в движението и присъствието на хора по време на действието на режима на „желязната завеса“ до голяма степен е запазил биоразнообразието в граничните региони.
В програмата на срещата днес е предвидено представяне на дейностите по проектите на терен край свиленградското село Левка.
/МК/
Източник: БТА
България
Нека са спокойни хората, които се притесняват, че би се вдигнала възрастта за пенсиониране, каза министър Борислав Гуцанов в Кюстендил

Има закон, по който се работи и е ясно докъде трябва да се достигне с възрастта за пенсиониране. Нека са спокойни хората, ако се притесняват, че би се вдигнала възрастта. Това каза в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той участва в работна среща на тема: „Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона“, която беше инициирана от Търговско-промишлената палата в града.
„В рамките на шест месеца ще разработим пътна карта, за да видим какво може да бъде направено и подобрено в областта на пенсионната система“, каза още Гуцанов. Той посочи, че е твърде рано да се говори сега, след като още не са изготвени оценките и докладите.
„За мен беше изключително важно да бъде спазено швейцарското правило, такова, каквото е – 8,6%, а след един месец хората в третата възраст да си получат пенсиите“, заяви министърът и уточни, че придобивки, които са отпуснати един път, включително и в пенсионната част, да не бъдат отхвърлени. Това, което е ключово за нашето министерство е най-уязвимите по никакъв начин да не понасят тежестта на времето, в което живеем, посочи Гуцанов.
Борислав Гуцанов изтъкна, че настоящото правителство е направило всичко възможно да няма вдигане на данъците и всички социални придобивки да бъдат получени. „Независимо от сложността на управлението и разбирателството между партиите, ни обедини едно такова виждане. Служебен кабинет след служебен кабинет и натрупване на дългове, не водеше до нищо добро. Така че разумът надделя в социалната област“, коментира още социалният министър. Според него, ако са нужни промени в областта на пенсионното осигуряване, трябва да се работи по темата и ако е необходимо, това да бъде гледано като общ законопроект в Народното събрание.
Една от големите безработици е в Кюстендил – тя е с около 2 процента по-висока от средната за страната. Това са проблеми, които трябва да обсъдим и да видим защо се получават подобни разминавания, каза още министърът по повод темата на днешната дискусия в Кюстендил.
„Като цяло безработицата в страната е относително ниска, докато в Кюстендил надминава нормалността, според мен. Очаквам да помогна на Търговско-промишлената палата, които поискаха тази среща, за да се види с какво можем да си бъдем взаимно полезни и най-вече министерството да помогне на икономиката и на бизнеса в Кюстендил“, посочи също Гуцанов. Според него това, че се отзовава веднага на тази среща говори, че министерството е отворено към икономиката и към бизнеса в Кюстендил, за да могат да си бъдат взаимно полезни.
„Трябва да се види какво може да се помогне в областта на туризма, тъй като в една от общините, където е по-силно развит туризмът, виждаме, че безработицата е по-ниска, т.е. винаги има параметри, които могат да бъдат подобрени“, смята Борислав Гуцанов.
„Темите, които ще обсъдим не са нови, но са все по-актуални и сериозни, а именно – липсата на кадри и нуждата от по-гъвкави решения в подготовката и включването на хора на пазара на труда. За бизнеса е важно да усети и подкрепа от държавата“, каза в началото на срещата председателят на Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) Ваньо Костадинов.
„Искрено се надявам да се отвори тема в посока на някакво решаване на проблемите“, каза Методи Чимев, който днес встъпи официалност в длъжност като областен управител на Кюстендил.
Източник: БТА
България
Кметът на София Васил Терзиев призовава за запазването на инж. Братоев като изпълнителен директор на „Метрополитен“

В профила си във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев призова за запазването на инж. Стоян Братоев като изпълнителен директор на „Метрополитен“. Той написа, че предстои пореден опит за скандална промяна от икономическото мнозинство в Столичния общински съвет (СОС). Терзиев посочва, че вместо да се запитаме какво още можем да направим, за да надградим върху постигнатото, икономическото мнозинство в СОС и някои добре познати среди, продължават да подготвят отстраняването на един от най-достойните професионалисти в този град.
Столичният кмет каза, че отстраняването на Стоян Братоев като изпълнителен директор на „Метрополитен“ е било планирано още при масовия преврат по бордовете на общинските дружества през миналата година. Терзиев обясни, че тогава постът на инж. Братоев е запазен, за да си осигурят гласа на общинският съветник от МК „БСП за България“ Ваня Григорова, за да мине докладът за смяна на бордовете на ключови общински дружества като „Топлофикация“, „Столичен автотранспорт“, „Метрополитен“, „Център за градска мобилност“, „Електротранспорт“, „Софинвест“.
По думите на Терзиев инж. Стоян Братоев е човекът, благодарение на когото София има метро. Човекът, който изгражда и управлява система, призната в цяла Европа. Днес се строят десет нови участъка, проектират се още десет, а темпото е най-доброто, което сме имали досега, посочва кметът. Той добави, че до края на годината предстои избор на изпълнител на два участъка. „Точно сега – в разгара на развитие – някой решава, че е моментът да бъде отстранен?“, коментира Терзиев.
Столичният кмет написа още, че инж. Братоев има орден „Стара планина“ от 2015 г., почетен гражданин е на София от 2012 г., има две награди „Кольо Фичето“, доктор хонорис кауза е на ВТУ „Тодор Каблешков“ и на Балканската академия на науките и изкуствата, има четири международни награди и над 80 научни публикации, осем книги и много други. Това е професионалист, преминал през почти всички администрации след прехода, именно заради професионализма си, добави Васил Терзиев.
Кметът призова за запазване на инж. Братоев като изпълнителен директор на „Метрополитен“. „Не от инат, а от уважение към професионализма, последователността и резултатите. София има нужда от още метро, а не от още подмени“, написа още Терзиев.
Източник: БТА
България
Община Тутракан ще изтегли дългосрочен заем от фонд ФЛАГ в размер на над 1,3 млн. лева

Община Тутракан ще изтегли дългосрочен заем от фонд ФЛАГ в размер на малко над 1,3 млн. лв. Решението за това бе взето на днешното редовно заседание на Общинския съвет. Средствата ще послужат за мостово финансиране на изпълнението на проект за внедряване на енергийно ефективни системи за улично осветление в общината.
Докладната записка бе внесена от кмета д-р Димитър Стефанов. В нея се казва, че Община Тутракан има сключен договор за безвъзмездна финансова помощ с Министерство на енергетиката за финансиране на проектното предложение по Националния план за възстановяване и устойчивост. Необходимостта от кредит бе обяснена с факта, че междинните и окончателното плащания по договора ще бъдат получени от администрацията след извършването на строително-монтажните дейности.
По време на заседанието беше решено Община Тутракан да изтегли дългосрочен общински дълг в размер на 306 000 лева без ДДС при условията на финансов лизинг. С тях ще бъдат закупени два леки автомобила за нуждите на администрацията и за местния Общински съвет, един лек и един лекотоварен автомобил с рампа за хора с увреждания нуждите на социалните институции в общината.
Съветниците утвърдиха нова обща численост на персонала на Общинско предприятие „Благоустройство и комунална служба“ от 33,5 щатни бройки. Те дадоха своето съгласие в Тутракан да бъде поставен паметник на пчелата. Той ще бъде едва вторият подобен в България и ще бъде дарение от проф. Иван Гаврилов.
На сесията бе актуализиран списъкът с общински жилища.
/БИ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 6 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране