България
Трябва да се засили по всякакъв начин борбата с наркотрафика, каза в Разград министър Даниел Митов

Трябва да се засили по всякакъв начин борбата с наркотрафика и наркоразпространението, което е заложена цел след Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев. Това каза днес в Разград министърът на вътрешните работи Даниел Митов, който присъства на представянето на годишния отчет за 2024 г. на Областната дирекция на МВР в Разград заедно с и.д. главен секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков.
Митов обясни, че това е една от темите, които са обсъдени по време на отчета. Борбата със сивия сектор в икономиката, с контрабандата и с всякакъв вид финансови злоупотреби, които ощетяват бюджета, също са били сред основните теми, на които е поставен акцент. Бюджетът ни е в състояние, което сме го заварили след четири години експерименти на кого ли не, каза Даниел Митов. Той коментира още, че няма да позволи който и да било да използва МВР за политически цели, за незаконни арести.
По думите му, ангажиментът на ръководството на МВР към ОД на МВР в Разград и към другите дирекции е да се осигурят по-добри условия за работа. Част от тези по-добри условия са и увеличените заплати, които, по думите му, са напълно заслужени, като с това се увеличават и изискванията. По отношение на пътната безопасност министър Митов отбеляза, че полицейските служители в Разград са обръщали много сериозно внимание на нея. Той каза, че работата в това отношение трябва да продължава и да се подобрява, и се надява, че мерките на национално ниво също ще дадат своето отражение и в Разград. Министър Митов каза, че се работи по въпроса да се свържат камерите на тол системата със системата в МВР. Той каза, че се надява да се получи и третият елемент – свързването на общинските наблюдателни системи със системата на МВР. По думите му, там ще е малко по-сложно, но ще се намери решение.
Директорът на Областната дирекция на МВР в Разград старши комисар Диян Симеонов представи отчета за дейността на институцията през 2024 година.
Той обясни, че от статистическите данни за миналата година се установява ръст в нивото на регистрираните престъпления спрямо 2023 година. Отчита се положителна динамика при престъпленията за притежание и разпространение на наркотични и упойващи вещества, както и при управление на МПС от водачи, употребили наркотични и упойващи вещества или алкохол. Регистрирани са 1159 престъпления, при 1093 за предходната 2023 г., отчете директорът на ОД на МВР в града.
По думите на старши комисар Диян Симеонов се бележи и ръст в разкриваемостта с 2,5 процента. По линия на пътния контрол на територията на Разград са регистрирани общо 449 катастрофи, от които 140 тежки с шестима загинали и 178 ранени. През 2023 г. са регистрирани 438 катастрофи, от които тежките са 145 с осем загинали и 196 ранени. Въпреки лекото увеличение с 10 на общия брой регистрирани катастрофи, броят на загиналите е достигнал най-ниската си точка от 2008 г. – шест човека, отбеляза директорът на областната дирекция.
През 2024 г. са регистрирани 28 измами, от които четири телефонни, а процентът разкриваемост е 14. Жертвите са възрастни хора, които притежават в домовете си стационарни телефони, като обажданията се реализират от мобилни номера в България. Установени са преносителите на паричните средства от престъпна дейност, известни в разговорния език като „мулета“, а при една от измамите – сумата от 15 000 лв. е върната на потърпевшата.
При престъпленията за притежание и разпространение на наркотични вещества се отчита ръст с 35 процента спрямо 2023 година. Отчита се също увеличение на употребата на електронни устройства от типа „вейп“. Иззети са близо 40 кг марихуана, метамфетамин, амфетамин, кокаин, 237 електронни вейпове, халюциногенни гъби, екстази, ампули с морфин, течна субстанция, реагираща на марихуана, и бутилки с „райски газ“. Установено е помещение от криминална полиция, в което са отглеждани растения от типа на конопа, както и пет преносими съоръжения от типа „палатка“ за отглеждане на марихуана. Ръст от 10 процента и при образуваните досъдебни производства се установява за управление на МПС след употребата на наркотични вещества. Най-много от случаите на водачи, употребили наркотици, са установени на територията на Разград – 32, отчете старши комисар Диян Симеонов.
Случаите на домашното насилие също бележат ръст с 29 процента, като тази тенденция се наблюдава и през последните пет години, отбеляза старши комисар Симеонов. Регистрирани са 49 престъпления, като се отчита ръст и при постъпилите сигнали на домашното насилие. Полицейските служители са реагирали на 102 такива сигнала, оказано е съдействие на 70 жертви на домашно насилие. Пострадали при домашно насилие са 57 жени, седем мъже и 15 деца.
Основния тип престъпления по икономическа линия са свързани с ползването на неистински документ с цел неправомерно получаване на пенсии по болест, като са установени 15 измами с нанесени щети за над 545 000 лева.
По линия на акцизни стоки са образувани шест досъдебни производства и 17 проверки за търговия с акцизни стоки без бандерол. Иззети са 6220 къса цигари, 18 кг фабрично нарязан тютюн, 981 литра високоалкохолна течност без бандерол, отчете директорът на ОД на МВР в Разград старши комисар Диян Симеонов.
Източник: БТА
България
Не трябва да призоваваме кръвта на убитите преди сто години във връзка с наши текущи политически цели, заявиха от „БСП-Обединена левица“ в отговор на декларации на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ

Загубата на човешки животи винаги би могла да бъде повод за обществено помирение. Няколко пъти призоваваме от тази трибуна, че не бива и не трябва да призоваваме кръвта на убитите преди сто години във връзка с наши текущи политически цели и задачи. Това заяви Галин Дурев в декларация от името на „БСП-Обединена левица“ по повод 100-годишнината от атентата в църквата „Света Неделя“ в отговор на декларациите, направени преди това от страна на ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Всички ние оценяваме това историческо събитие като едно от най-трагичните в българската история, но все трябва да споменем, че то се развива в специфичен исторически контекст. В този период България е обхваната от кръвопролитна гражданска война и ние не бива да отричаме тази историческа действителност, посочи депутатът.
Нека си припомним, че събитията, предшестващи този атентат, са кървавото потушаване на Юнското и Септемврийското въстание. Нека си припомним, че в България в този период действа Закон за защита на държавата, чрез който тогавашното правителството на Александър Цанков се разправя с политическата опозиция в страната, добави Дурев.
Не трябва също така да забравяме, че именно това незаконно и противоконституционно правителство на България, което идва на власт с държавен преврат, след убийството на министър-председателя Александър Стамболийски, е напълно изолирано от международната общност, която дори отказва да финансира България във връзка със справянето с бежанската криза, добави той. Дурев настоя, че за да вървим като общество напред, трябва да се върнем към помирението, трябва да помислим какви са изводите от този период. Няма как да търсим брод един към друг, да градим нашето бъдеще, ако от програмите по български и история се изхвърлят неудобните истини, добави той и каза, че освен атентатът в църквата трябва да бъдат осъдени всички форми на политически репресии над гражданите.
Нека помним, че насилието ражда насилие и нека в днешните си политически действия не призоваваме кръвта на убитите в името на текущите ни политически цели, добави Дурев.
/ВД/
Източник: БТА
България
Община Сливен приема бюджет от 224 млн. лв. за 2025 г., таксите за битови отпадъци се увеличават с 58%

Община Сливен ще разполага с бюджет от 223, 9 млн. лв. през 2025 г., което е с 12, 6% повече спрямо 2024 г., според проекта за бюджет, подготвен за публично обсъждане на 22 април, съобщиха от общинската администрация.
Средствата ще подкрепят образование, социални грижи и инфраструктурни проекти. Таксите за битови отпадъци нарастват с 58%.
Общите приходи включват 157, 2 млн. лв. за делегирани от държавата дейности, от които 137 млн. лв. са субсидии от централния бюджет, и 66, 7 млн. лв. общински приходи. Сред местните приходи общият размер на местните данъци достига 16, 6 млн. лв., а приходите от данък върху недвижимите имоти възлизат на 6, 6 млн. лв. Таксите нарастват с 43, 4% до 12, 8 млн. лв., главно заради 58,6% ръст в таксата за битови отпадъци, която достига 11 млн. лв.
Други такси, като тези за детски кухни и гробни места, също отбелязват увеличение – съответно с 22, 3% и 33, 1%.
Разходите са разпределени с приоритет към образованието – 106,3 млн. лв. (+8.6%), социалните грижи – 25, 5 млн. лв. (+20, 3%), и благоустройството – 33, 5 млн. лв. (+11, 7%). Капиталовите разходи от бюджета възлизат на 11, 7 млн. лв., като ключови проекти включват реконструкция на улици, благоустрояване на квартали и модернизация на детски градини. Допълнително 24, 7 млн. лв. от европейски фондове ще финансират инфраструктура, включително „Индустриален парк Сливен“.
Гражданите могат да се включат в обсъждането на бюджета на 22 април в зала „Май“.
Източник: БТА
България
Върховенството на правото, справедливостта и силните демократични институции са основата на всяко свободно и устойчиво общество, заявява премиерът Желязков

Върховенството на правото, справедливостта и силните демократични институции са основата на всяко свободно и устойчиво общество, заявява премиерът Росен Желязков на официалната страница на Министерския съвет във Фейсбук по повод Деня на Конституцията.
Желязков честити и професионален празник на юристите в България.
На 16 април, когато отбелязваме приемането на Търновската конституция – първата стъпка към изграждането на модерната българска държавност, отдаваме почит на мъдростта и прозорливостта на онези, които положиха фундамента на парламентарната ни демокрация, посочва министър-председателят. По думите му правото не е просто система от правила – то е гарант за човешкото достойнство, свобода и равенство. Ето защо правосъдието е сред ключовите приоритети на правителството.
Работим за ефективна, прозрачна и справедлива съдебна система. Нашите усилия са насочени към ускоряване на съдебните процеси, разширяване на електронното правосъдие, въвеждане на по-строги мерки срещу домашното насилие и родителското отчуждение, както и към развитие на съдебната медиация като форма за справедливо и бързо разрешаване на спорове, отбелязва премиерът.
Той изказва искрено признание и благодарност към всички правни специалисти – съдии, прокурори, адвокати, нотариуси, юрисконсулти, преподаватели – за тяхната всеотдайност, висок професионализъм и принос в утвърждаването на правовия ред. Вярвам, че с общи усилия ще продължим да градим и отстояваме устоите на правовата държава, пише още в социалната мрежа премиерът.
По-рано днес председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви пред депутатите, че на 16 април 1879 г. в Търново е приета първата българска Конституция, така се поставя началото на националния ни конституционализъм. В нашата история тя остава като най-демократичната за времето си, оттогава до днес българската държава е имала четири основни закона, отбеляза тя.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия