Икономика
Транспортът остава на заден план в зеления преход, предупредиха експерти по време на дискусия в София

Електрификацията в транспорта е недостатъчна и няма да се осъществи, ако не се предприемат целенасочени действия за подпомагане на енергийния преход. Това заяви Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА), по време на дискусията „Пактът за чиста промишленост: баланс между стремежа на Европа към устойчивост и пазарните реалности“, която се провежда днес в столичния хотел „Хаят Риджънси“. По думите му преходът към по-чиста енергия трябва да бъде социално приемлив. „Ако не е такъв, той просто няма да се случи“, предупреди Бенчев.
Председателят на БПГА подчерта, че транспортният сектор изцяло отсъства от дневния ред на политиките за декарбонизация. Той обясни, че ако Европейската комисия и парламент не обърнат внимание на това, енергийният преход ще остане нереализиран. Според него е необходимо темата да бъде разглеждана на европейско ниво, като Асоциацията вече е представила своята визия за енергийния преход пред българските институции.
Темата за горивата е сериозно подценявана, макар именно тя да може да илюстрира как инфлацията се повишава в реално време, коментира енергийният експерт Славчо Нейков.
Българският евродепутат Цветелина Пенкова изтъкна, че въпросът за транспорта присъства в дневния ред на Европейския парламент. „В тази сфера се откриват възможности за иновации и алтернативни горива“, заяви тя. Пенкова припомни, че транспортът е най-големият замърсител и подчерта, че инвестициите в сектора са изключително необходими. „Транспортът винаги е част от разговора, но не е първото нещо, по което се правят промени“, добави тя.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър

Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) от днес е назначен инж. Георги Георгиев, съобщиха от Министерството.
Георги Георгиев е инженер по геодезия. Завършил е Университета по архитектура, строителство и геодезия с магистърска степен. От началото на кариерата си работи в сферата на геодезията, кадастъра, устройственото планиране и инвестиционното проектиране. Участвал е в изработването на специализирани карти и кадастрални планове на населени места, подробни и специализирани устройствени планове, инвестиционни проекти. В периода 2016-2024 г. е бил началник на отдел „Геодезически и кадастрални дейности“ в Направление „Архитектура и градоустройство“, както и председател на Общинския експертен съвет по устройство на територията на Столична община за разглеждане проекти, свързани с геодезическите и кадастрални дейности.
През месец септември 2024 г. инж. Георгиев е назначен за директор на дирекция „Информационни технологии и пространствени данни“ на АГКК. През това време е ръководил реализирането на един от най-големите проекти на Агенцията – „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“, в резултат на който е внедрена новата кадастрално-информационна административна система.
Основни приоритети в работата на инж. Георгиев ще бъдат ускоряване на процедурите по създаване на кадастрални карти и регистри за територията на страната; изменение на ЗКИР и подзаконовите актове с цел оптимизация на процесите и намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса; подобряване на административното обслужване и изпълнение на кадастралните услуги в нормативните срокове, както и автоматизация на връзката с Имотния регистър.
През септември 2024 г. със заповед на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството тогава инж. Виолета Коритарова за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър бе назначен инж. Милен Димиев. „Трябва да докажем, че АГКК може да бъде отново една от институциите, предлагаща най-добрите електронни услуги“, каза министър Коритарова при представянето на новия директор пред екипа на агенцията, цитирана от пресцентъра на ведомството тогава.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Уолстрийт отвори разнопосочно на фона на несигурността около търговските отношения с Китай

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса отчетоха спад в началото на днешната търговия, като инвеститорите следят противоречивите коментари на американския президент Доналд Тръмп и Пекин за развитието на търговската война САЩ – Китай, предаде Ройтерс.
Прoмишленият индекс Dow Jones Industrial Average спадна с 47,7 пункта или 0,12 на сто до 40 045,73 пункта.
По-широкият S&P 500 нарасна с 5 пункта или 0,09 на сто до 5489,73 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq Composite – с 16,1 пункта или 0,09 на сто до 17 182,112 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
В Плевен се проведе обществено обсъждане на общинския проектобюджет за 2025 г.

Обществено обсъждане на проектобюджета на Община Плевен за тази година се проведе днес.
Няма да позволя да се асфалтират улици без сменена водопроводна мрежа. Дотогава те ще бъдат само кърпени, каза заместник-кметът „Териториално развитие“ Калоян Къдрийски по време на обсъждането в зала „Гена Димитрова“ на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в града. Така той отговори на запитвания от общински съветници и граждани дали определени улици са предвидени за ремонт и преасфалтиране.
Както БТА писа, общата рамка на план-сметката възлиза на 201 700 828 лева.
Проектобюджетът беше представен от заместник-кмета „Фнансово-счетоводни дейности“ Маргарита Бахнева. Тя съобщи, че той е разработен в съответствие със Закона за държавния бюджет и размерът на приходите е съобразен с всички фактори, които формират собствената приходна база. Това са данъчните основи, които определят местните данъци, размерът на данъчните ставки, размерът на местните такси и цени на услуги и тяхната събираемост. Приходите за държавни дейности за 2025 г. са 143 640 000 лв., за местни дейности са 58 60 000 лв.
Със закона за Държавния бюджет на Република България за Плевен са предвидени средства в размер на 136 500 000 лв. От тях общата субсидия за делегираните от държавата дейности е 127 300 000 лв. Предвидените местни приходи са 58 милиона лв. Те са съобразени с изпълнението им към 31 декември 2024 г. и с актуалната икономическа обстановка и тенденциите на развитие в страната и в общината, каза още Бахнева.
Тя добави, че при определяне на бюджетните разходи са взети предвид постигнатите нива по разходи и по функции и дейности за миналата година. Направен е анализ и са включени новите разходни отговорности, като се запазват обемът на финансираните дейности и предоставените на населението публични услуги.
Разходите за делегираните от държавата дейности са 144 милиона лева. Най-значителен е делът на разходите за образование. Те са за близо 98 милиона лв. Разчетът за финансиране на капиталовите разходи предвижда 8 162 800 лв.
„Основната ни цел при разработването на инвестиционната програма е продиктувана от абсолютната липса на проектна готовност на Община Плевен, което ограничи възможностите за финансиране на обекти на територията на общината. Намирането на финансиране е по-малък проблем, отколкото липсата на проекти“, каза Бахнева и добави, че поради недостига на питейна вода в програмата са включили основно обекти за проектиране с акцент върху водоснабдителната и канализационната мрежа.
Представители на общинския хор „Гена Димитрова“, Северняшкия ансамбъл и Духовия оркестър попитаха какъв размер увеличение на заплатите се очаква в сферата. Беше им отговорено, че за културните институти е предвидено увеличение от 15 процента, но предстои одобрение от Общинския съвет. Заместник-кметът Маргарита Бахнева добави, че им е трудно да балансират „между дупки по пътя и култура“, но ще постигнат равновесие.
На въпрос, зададен от родител дали Регионалният център за ранна интервенция на уврежданията ще продължи да съществува, беше отговорено положително.
На общественото обсъждане в Плевен присъстваха председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански, кметът д-р Валентин Христов, заместник-кметове, началници на отдели и служители в Общината, общински съветници, представители на КНСБ, граждани.
Предстои проектобюджетът да бъде гласуван на заседание през май.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ