България
Трънското село Велиново е домакин на четвъртото издание на състезанието по планинско бягане „Трън Ултра Рън”

Трънското село Велиново е домакин на четвъртото издание на състезанието по планинско бягане „Трън Ултра Рън”. То се провежда днес, а броят на записалите се бегачи надхвърля 600. Те се състезават в четири дистанции. Най-кратката е „Бягане до върха“ – осем километра, а най дългата – „Десет върха ултра“ (54 километра). Останалите две дистанции са „През двата върха“ (13 километра) и „Четири върха трейл“ (24 километра).
Румяна Боянова, която е представител на екипа, организиращ състезанието, разказа че тази година интересът е значително нараснал.
„Имаме доста голям ръст на участниците. Миналата година имахме около 350, а тази година те са над 600. Интересът към състезанието е доста голям. Хората споделят, че организацията е много добра. Възхитени са и от природата“, обясни тя.
Боянова коментира, че подготовката на такава мащабна проява отнема повече от половин година, а детайлите около нея се обмислят прецизно и внимателно. Целият екип от доброволци е съставен от хора с различни професии, които работят напълно безвъзмездно през свободното си време.
Организаторите планират в бъдещите издания на „Трън Ултра Рън“ да предложат нови предизвикателства към състезателите чрез раздвижване на маршрутите и създаване на нови.
Божидар Димитров на 28 г. от Димитровград разказа, че участва за първи път в надпреварата. Той е избрал да премине през 13-километровия маршрут, тъй като няма опит в подобни състезания по планинско бягане.
„Организацията е перфектна и навсякъде има маркировка. Това, което ме мотивира да съм тук днес, е че искам да пробвам различни неща и реших да започна с планинско бягане“, обясни той.
Валентин Атанасов от Своге, който също бе сред новобранците в „Трън Ултра Рън“, също отбеляза отличната организация на екипа и добрата маркираност на трасето. Той също е участвал в отсечката с дължина 13 километра, финиширайки с време от над два часа и половина.
За втора година Христина Тушева спечели първо място при жените на 8-километровото трасе. Тя разказа, че идва с удоволствие на състезанието заради природата в региона, която според нея е красива и предизвикателна.
„Едва тази година разбрах каква е каузата на това състезание и на Трънското туристическо дружество, а именно – запазване на природата. По този начин и аз искам да ги подкрепя“, обясни тя.
Жената отбеляза, че тази година е искала да подобри рекорда си от миналата и е успяла да го направи с две минути. Сега заедно с нея е участвал и съпругът ѝ, който не е бегач.
В организацията на днешния ден са ангажирани около 130 души. Сред тях са Аварийно-спасителният отряд към Община Перник с два високопроходими автомобили и линейка, както и два лекарски екипа от академия „Първа помощ“.
По време на проявата местни производители и занаятчии предлагаха свои стоки. Ястия от лапад, киселец и коприва, приготвиха и представиха и членове на Трънското туристическо дружество. Майсторката на трънски гозби Ели Димитрова обясни че, освен с традиционните си храни, районът е все по-разпознаваем с организирането и провеждането на редица празници, фестивали, и туристически активности.
Гост на „Трън Ултра Рън“ бе областният управител на Перник Людмил Веселинов, който награди победителите на 8-километровото трасе, класирали се на призовите места. Той определи състезанието като едно от най-мащабните в региона. Веселинов отбеляза, че приветства усилията на организаторите за поредна година да направят изданието още по-вълнуващо и въздействащо. Областният управител допълни, че подобни инициативи дават устойчивост.
Източник: БТА
България
Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си, каза патриарх Даниил в Ловеч

Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си, каза пред журналисти Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил в Ловеч. Той присъства молитвено в празнична вечерня в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“.
Той призова ловчалии да идват по-често в катедралата, посветена на светите братя, да се вслушват в молитвите, да просвещават умовете и сърцата си. „Идвайте в храма, бъдете заедно на богослужение, кайте се, изповядвайте си греховете, получавайте от това, което Господ дава даром тук – своята благодат, и възраствайте в братолюбие един към друг, и ще видите, че и душите ви ще цъфтят, и обилни плодове на добродетели ще дадат, и ще имате радост, когато се срещате по улиците и се поздравявате, и се трудите заедно за напредъка и благосъстоянието на град Ловеч“, каза Негово Светейшество.
Това е първото му посещение в Ловеч след избора му за Български патриарх. Той благодари за любезната покана на Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил да бъдат заедно на този голям празник и храмов празник на епархийската катедрала, празник на град Ловеч. По думите на патриарх Даниил паметта на светите братя Кирил и Методий е скъпа за всяко българско сърце, за всеки българин. „Светите братя са се потрудили изключително много, водени от любовта да дарят славянските народи с просветата на светото Евангелие. Затова са изнамерили азбуката, за да може на разбран език славянските народи да чуват за Бога, да научават за Бога, да възрастват в познаването на Бога чрез придобиването и усвояването на Христовите добродетели. Така познаваме Бога. Защото първи те са изпитали върху себе си колко велико благословение е това, че Господ е дал възможността да бъдем с Него. Ако размислим, и свети Кирил, и свети Методий са имали огромни възможности, перспективи за кариерно развитие във Византийската империя, били са в двора на императора. Пред тях е имало развитие, мечтано дори от хората от днешно време, но ето вярата до какво ги е довела – да предпочетат приятелството с Бога, да предпочетат очистването на сърцето, да предпочетат подготовката за Божието царство. Защото светът е преходен, всичко тук преминава. Те сами са видели какво велико благо е човек да живее в православната вяра. И затова са се потрудили, създали са писмеността, превели са свещеното писание, богослужебните книги, обучили са ученици. И до днес ние всички се ползваме от техния труд“, посочи Негово Светейшество.
Той каза още, че ние се радваме, че пишем на своя азбука, гордеем се, че сме дали на други славянски народи да пишат на тази азбука, но в същото време не познаваме същината, онова, за което светите братя са изнамерили азбуката. „Ние не познаваме Бога, не считаме, че е важно да придобиваме добродетели, мислим, че само външна ученост и образованост – това ни е достатъчно. Това ни е достатъчно да преживяваме, да се обогатяваме материално, но колко човеци, които имат несметни богатства, са тъжни, нещастни; други не могат да си купят здраве с парите. Виждаме, че за да добрува истинско добро на човека, не е важно само материалното благосъстояние, а преди всичко духовното благосъстояние, вярата в Бога, единението с Бога, и тогава вече и в бедност човек да е, когато сърцето е изпълнено с благодарност, когато има мир, той живее в Рая. И се подготвя да наследи този Рай за вечността. Затова светла и блажена, прославена да бъде паметта на светите братя Кирил и Методий. По техните молитви Бог да ни укрепява и нас да вървим в този път, да се утвърждаваме в тази вяра, в която са ни просветили. Честит и благословен празник!“, отправи пожелания Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.
Източник: БТА
България
Видин е домакин на балкански семинар по карате

Вардан Папикян и неговия спортен клуб по бойни изкуства във Видин е домакин на балкански семинар по карате. Участниците са от 12 града в България, Румъния, Сърбия и Република Северна Македония. Целта на семинара, който се провежда с подкрепата на Община Видин, е възпитание в духа на бойните изкуства. Събитието беше уважено от кмета на Община Видин д-р Цветан Ценков.
Балканският семинар по карате е провеждан в Скопие (Република Северна Македония), Ниш и Лесковац (Сърбия), Будва (Черна гора) и София. Семинарът е отворен за всички, които тренират карате, обяви организаторът шихан Тони Петров, главен инструктор на Централен полицейски карате и джу джицу клуб.
Бойните изкуства се развиват, като върхът е самозащитата, каза шихан Тони Петров. Разделихме програмата на пет направления – самозащита за майстори, които навлизат в духовната част на бойното изкуство, за граждани, тийнейджъри и спортисти, самозащита за деца и самозащита за жени. Има страшно много домашно насилие, жените обикновено не предприемат нищо, затова искаме да помогнем чрез бойните изкуства, каза още той.
Има устойчивост в нашата общност, където всеки е смирен, търпелив, концентриран, иска да се учи. подчерта шихан Тони Петров. Според него Видин е душевен град – има история, духовност и сериозен потенциал.
Вашият образователен балкански форум в бойните изкуства дава възможност да изградите своя личен характер, да покажете, че бойното изкуство е по-скоро за респект и за възпиране на агресията в обществото, каза кметът на Видин д-р Цветан Ценков.
Източник: БТА
България
Приемането на еврото ще подобри международния имидж на страната и качеството на живот на всички българи, заявяват от Българския форум на бизнес лидерите
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана