Свят
Тръмп заяви, че ще оттегли номинацията на консервативния активист Ед Мартин-младши за главен федерален прокурор на столицата Вашингтон

Американският президент Доналд Тръмп заяви днес, че ще оттегли номинацията на консервативния активист Ед Мартин-младши за главен федерален прокурор на столицата Вашингтон, след като ключов сенатор републиканец каза, че не може да го подкрепи за този пост заради това, че той защитава участвалите в щурма на Капитолия от 6 януари 2021 г., предаде Асошиейтед прес.
„Имаме някой друг, който ще бъде страхотен“, каза Тръмп пред журналисти в Овалния кабинет, когато беше попитан за процедурата по утвърждаването на Мартин. Той каза, че това е разочароващо, но „така се получава понякога“.
Говорител на Ед Мартин-младши засега не е отговорил на запитванията за коментар на АП.
Мартин е изпълняващ длъжността прокурор на окръг Колумбия от първата седмица на встъпването в длъжност на Тръмп. Надеждите му за запазване на поста обаче избледняха на фона на въпроси относно квалификацията и миналото му, включително подкрепата му за участниците в щурма на Капитолия на САЩ преди повече от четири години.
Мартин си навлече множество критики по време на краткия си, но бурен мандат начело на най-голямата прокуратура в страната. Той уволняваше и понижаваше в длъжност подчинените си, които работеха по политически чувствителни дела. Публикуваше в социалните мрежи информация за потенциални обекти на разследвания. Принуди началника на наказателния отдел на прокуратурата да подаде оставка, след като й нареди да провери възлагането на правителствена поръчка по време на управлението на президента демократ Джо Байдън.
Срокът на временното назначение на Мартин изтича на 20 май.
Сенаторът републиканец от Северна Каролина Том Тилис заяви във вторник, че няма да подкрепи номинацията на Мартин. Тилис, член на комисията по правосъдие в Сената, заяви, че противопоставянето му произтича от защитата на Мартин на участниците в щурма в Капитолия. Изглежда вероятно и други републиканци да се противопоставят на номинацията на Мартин, посочва АП.
Източник: БТА
Свят
АКП: Президентът на Източен Тимор приветства Камбоджа като добър и велик приятел

Президентът на Източен Тимор Жозе Рамос-Орта оцени Камбоджа като добър и голям приятел по време на днешната си среща в Дили с председателя на камбоджанския Сенат Хун Сен , предаде камбоджанската новинарска агенция АКП.
„Камбоджа е добър и голям приятел на Източен Тимор“, заяви президентът Рамос-Орта по време на разговорите. Той изрази благодарност за подкрепата на Камбоджа, особено по отношение на кандидатурата за членство в АСЕАН.
Президентът на Източен Тимор описа Хун Сен като най-влиятелната фигура в Югоизточна Азия и отново изрази надеждата си за бързото присъединяване на Източен Тимор към пълноправното членство в АСЕАН.
Хун Сен, припомняйки посещението си през 2016 г., благодари на Източен Тимор за постоянното му гостоприемство. В качеството си на лидер на законодателния орган той потвърди подкрепата на Камбоджа за кандидатурата на Източен Тимор за членство в АСЕАН.
Двамата лидери обсъдиха и регионални и глобални въпроси от взаимен интерес. Хун Сен също така отправи покана от камбоджанския крал към президента Рамос-Орта да посети отново Камбоджа в удобно за него време.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АКП)
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
ПАП: Президентът на Полша отбеляза годишнината от края на Втората световна война и предупреди да не се допускат бъдещи войни

Полският президент Анджей Дуда отбеляза 80-та годишнина от края на Втората световна война, призовавайки за глобален мир и за това тиранията да не се възражда отново, предаде полската новинарска агенция ПАП.
„Светът днес се нуждае от мир. Руската агресия срещу Украйна, конфликтът в Близкия изток, сблъсъците между Индия и Пакистан – отново живеем в опасни времена. Поляците повече от останалите нации познаваме огромната трагедия, която войната носи. Полша беше първата жертва на Втората световна война“, написа той на профила си в социалната мрежа „Екс“.
Той припомни, че повече от шест милиона полски граждани губят живота си по време на войната, която започва с инвазията на нацистка Германия и Съветския съюз. „Полските войници се борят на всички фронтове – от Нарвик до Тобрук, от Битката за Британия до Монте Касино“, заяви той, също така отдавайки почит на Армия Крайова и въстаниците във Варшава.
Дуда допълни, че краят на Втората световна война не дава свобода на Полша. Вместо това тя преминава в десетилетия на комунистическа доминация зад Желязната завеса. Днес, заяви той, Полша остава отдадена на осигуряването на сигурност чрез националната отбрана и международните съюзи.
„Ние сме доказан член на НАТО. Имаме стратегическо партньорство със САЩ. Това не са просто дипломатически жестове, това са специфични действия за възпиране, да не отстъпваме. За опазването на сигурността на нас и на бъдните поколения“, допълни президентът на Полша.
Той призова светът да си вземе поука от страданието и героизма на войната, призовавайки за установяване на международен ред, основан на върховенството на закона, а не на силата. „Слава и чест на героите! Вечна памет на падналите и убитите“, заключи той.
Междувременно премиерът на Полша Доналд Туск участва на церемонията в памет на Деня на победата на Първа Варшавска бронирана бригада.
„Най-доброто лечение за националната травма от Втората световна война днес е полската армия, най-голямата в ЕС, все по-организирана и екипирана“, заяви той, обявявайки, че след няколко години ще стане „най-силната армия в Европа“.
На 8 май се отбелязва годишнината от подписването на безусловната капитулация на Германия през 1945 г., която на практика слага край на войната в Европа, но оставя Централна и Източна Европа под съветски контрол в продължение на десетилетия.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и полската новинарска агенция ПАП)
Източник: БТА
Свят
„Светът отчаяно се нуждае“ от мир, каза Мелони в своето послание до новия папа

Италианската министър-председателка Джорджа Мелони поздрави кардинал Робърт Франсис Превост за избирането му днес за първия папа американец под името Лъв Четиринадесети, предаде АНСА.
„Свети отче, поднасям Ви моите лични поздравления и тези на италианското правителство за избирането Ви на престола на Петър“, започва писмото, подписано „със синовна обич“.
Мелони подчертава, че „светът отчаяно се нуждае“ от мир, и отбелязва, че новият папа нееднократно е призовавал за това, „припомняйки непрестанните и неуморни действия на покойния папа Франциск“.
Мирът, който споменахте в първата си реч като папа, дава надежда на чочевеството, каза на свой ред италианският президент Серджо Матарела, който също поздрави Лъв Четиринадесети.
/НС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер
-
Обществопреди 1 седмица
Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария