Икономика
Тръмп подкрепя предложението за мита от 20 на сто върху по-голямата част от вноса на стоки в САЩ, съобщи в. „Вашингтон поуст“

Президентът Доналд Тръмп подкрепя предложението на своята администрация за налагане на реципрочни мита в размер на 20 на сто върху по-голямата част от вноса на стоки в САЩ. Това предаде Ройтерс, позовавайки се на в. „Вашингтон поуст“, който цитира свои източници, запознати с въпроса.
Белият дом обмисля използването на приходите от трилиони долари, които се очаква да генерират митата, за данъчни отстъпки или изплащане на дивиденти на повечето американци, въпреки че прилагането на подобни мерки е твърде условно, посочват източниците.
Световните агенции отразяват действията и позициите на държавните лидери на редица държави в навечерието на очакваното обявяване утре, 2 април, на най-големия пакет американски мита досега. Макар че основните подробности остават неизвестни, се знае, че някои търговски партньори на САЩ ще бъдат засегнати много по-сериозно от други.
Британският премиер Киър Стармър обяви, че има вероятност наложените от Доналд Тръмп ставки върху вноса да засегнат Великобритания и заяви, че ще предприеме действия в защита на интересите на страната си, информира ДПА.
Възможно е Лондон да наложи реципрочни мита, заяви Страмър, като добави, че не желае да се стига до търговска война.
Великобритания прави опити да постигне изключения от митата на Тръмп, обяви министърът на бизнеса и търговията Джонатан Рейнолдс, като уточни, че не може да бъде прогнозирано кога това може да се случи.
Правителството на Стармър се опитва да договори икономическа сделка с Вашингтон, като се надява да защити британския бизнес от най-лошите въздействия на плановете на Тръмп.
„Вероятно ще има мита. Никой не приветства това. Работим със секторите, които са най-засегнати в това отношение. Никой не иска да вижда търговска война, но аз трябва да действам в съответствие с националните интереси“, заяви Стармър.
Той каза още, че се надява сделката, която се договаря със САЩ, да смекчи митата.
Попитан дали е бил „изигран“ от Тръмп на фона на усилията му да изгради добри отношения, премиерът каза: „САЩ са нашият най-близък съюзник. Така че очевидно е в наш национален интерес да имаме тесни работни отношения със САЩ, които имаме от десетилетия“. Той изрази надежда, че тези отношения ще се развиват и в бъдеще.
Стармър допълни, че преговорите за икономическо споразумение обикновено отнемат „месеци или години“, но „в рамките на няколко седмици сме доста напреднали в тези дискусии“.
Тръмп вече обяви, че ще бъде въведено мито от 25 на сто върху вноса на всички автомобили, внасяни в САЩ – мярка, която ще бъде удар за автомобилната индустрия на Великобритания.
Около 16,9 на сто от износа на автомобили от страната е бил предназначен за САЩ през 2024 година, което представлява над 101 000 единици на стойност 7,6 милиарда лири (9,8 милиарда долара).
Новите американски тарифи могат да провалят плановете на британското правителство за растеж на икономиката.
Джонатан Рейнолдс заяви, че неговата „цел“ е била да бъдат коригирани тарифите, но уточни, че не може да обяви кога това може да се случи.
Той не изключи отпадането или намаляването на данъка върху цифровите услуги за американския бизнес, но поясни, че хранителните стандарти са „червена линия“ в търговските преговори.
От своя страна японският премиер Шигеру Ишиба заяви, че правителството в Токио полага усилия Япония да бъде изключена от плановете за нови, по-високи мита върху вноса на автомобили в САЩ, допълва Асошиейтед прес.
Очаква се новите тарифи да засегнат също и вноса на авточасти.
До момента Япония не е успяла да си извоюва изключения от списъка с мита въпреки статута си на най-голям съюзник на САЩ в Азия. На този фон Токио засили сътрудничеството с други държави, които също са засегнати от митническата политика на Тръмп. Японският министър на икономиката, търговията и промишлеността Йоджи Муто бе на посещение в Сеул, за да се срещне с колегите си от Южна Корея и Китай, и се обяви за насърчаване на свободната и справедлива търговия и инвестиции. Той каза, че търговската политика на Тръмп подхранва протекционизма.
По-високите мита са повод за безпокойство в Япония и големите местни автомобилни производители, допълва АП.
Износът за САЩ на производители като „Тойота“ (Toyota) и „Хонда“ (Honda) е основен двигател за японската икономика. Проучване на Японската централна банка, публикувано днес, показа, че бизнес настроенията сред големите производители са се влошили през последното тримесечие за първи път от година.
„Нямам нищо против да отида във Вашингтон, ако се наложи“, каза Ишиба, опитвайки се да издейства облекчен митнически режим за Япония.
Той заяви, че служители от всички министерства, включително външното, търговското и финансовото, работят „денонощно“, за да преговарят с колегите си от САЩ за разрешаване на проблема. „Когато видя общата картина и преценя, че е подходящо да отида, трябва да го направя без колебание“, обяви Ишиба.
Ако митата бъдат наложени, правителството ще направи всичко необходимо, за да минимизира въздействието им върху японската промишленост и работни места, допълни премиерът.
Като част от краткосрочните мерки Япония възнамерява да създаде хиляда „гишета за консултация“, за да помогне на компаниите, засегнати от митническата политика на САЩ, обяви Ишиба, цитиран от Франс прес.
Освен отварянето на „1000 гишета за консултация“, „ще направим всичко възможно“, за да помогнем на малкия и среден бизнес да получи средства след влизането в сила на американските мита, посочи премиерът.
В петък японският премиер заяви, че позицията на Тръмп относно търговската политика е „трудна за разбиране“ след обявяването на митата върху вносните автомобили и части, припомня АФП.
„Това, което президентът Тръмп има предвид е, че има приятели и врагове, и че приятелите могат да бъдат по-твърди (от враговете). Това е много трудно за разбиране“, каза Ишиба.
Япония е сред държавите с най-големи търговски излишъци със САЩ, в размер на 68,5 милиарда долара за миналата година, според официални данни.
В позиция, публикувана вчера от търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, Вашингтон „призовава Япония да премахне широка гама от бариери пред вноса на американски стоки“.
Вашингтон „изразява сериозна загриженост относно общата липса на достъп до японския автомобилен пазар за американските производители“.
„Различни нетарифни бариери възпрепятстват достъпа до пазара“, особено по отношение на признаването на стандарти и сертификати, в резултат на което „общите продажби на превозни средства и авточасти, произведени в САЩ, остават на ниско ниво в Япония“, обяснява Гриър.
Търговските отношения със САЩ коментира и президентът на Финландия Александер Стуб.
Според него държавите от Скандинавския полуостров трябва да изградят добри двустранни отношения със САЩ, като се уверят, че Вашингтон остава ангажиран с НАТО, заяви Стуб.
Източник: БТА
Икономика
Биткойнът поскъпна над 91 000 долара

Курсът на биткойна днес се повишава стабилно, преминавайки над прага от 91 000 долара.
Най-популярната криптовалута се търгуваше за 91 417 долара или нагоре с 3,46 на сто на платформата „Битстамп“ (Bitstamp) към 18:12 ч. българско време.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Виждаме „рестарт“ на глобалната икономическа система, ЕС е в по-малко уязвима позиция от увеличаването на митата, заяви главният икономист на МВФ Пиер Оливие Гуринчъс

Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада „Преглед на световната икономика“ (World Economic Outlook).
Според анализа на Фонда митата, обявени и въведени от САЩ, са достигнали равнище, на каквото за последно са били преди повече от век.
„Навлизаме в нова ера, в която глобалната икономическа система, функционирала през последните 80 години, се рестартира. Това е отражение на увеличените мита, наложени от САЩ, и на отговора на търговските им партьори“, допълни експертът.
Съгласно новите оценки на Фонда общият растеж на световната икономика през 2025 и 2026 година ще се забави до съответно 2,8 на сто и 3 на сто спрямо прогнозирания през януари темп от 3,3 на сто и за двете години.
През 2024 г. глобалната икономика нарасна също с 3,3 на сто. Новите прогнози поставят повишаването на световния брутен вътрешен продукт (БВП) значително под средния темп от 3,7 на сто, реализиран в периода 2000-2019 г., допълват от МВФ. Главният икономист на фонда отчете, че на фона на неяснотата по отношение на търговските политики в различните страни рисковете за световната икономика се увеличават.
„Дори и митата на САЩ да останат на сегашното замразено ниво, обявено малко след представянето на т.нар. „реципрочни мита”, нашата прогноза за световния растеж не би се изменила значително“, каза той. Гуринчъс заяви, че 0,4 процентни пункта от намалението с 0,9 процентни пункта в очаквания ръст на икономиката на САЩ (1,8 на сто за тази година) се дължат на промянат в търговската политика. Останалите са следствие на забавяне на икономиката, на което МВФ са станали свидетели в последните месеци.
Според прогнозите ма МВФ инфлацията в САЩ през тази година ще остане на равнището от миналата в размер на 3 на сто, „което ще може да накара Управлението за федерален резерв да забави намаляванто на лихвите и дори да трабва да помисли за затягане на паричната политика, допълни Гуринчъс.
По отношение на долара по-слабите перспективи за растеж вече са понижили търсенето на американската валута, но корекцията на валутните пазари и пребалансирането на инвестиционните портфейли, наблюдавани до момента, се извършват по подреден начин.
Въздействието на митата е „доста значително“ за Китай, каза Гуринчъс, добавяйки, че МВФ очаква митата да ограничат растежа на втората по големина икономика в света до 4 на сто тази година след реализираните 5 на сто през 2024 г. Това, което ще компенсира до известна степен забавянето, са фискалните мерки, които Пекин въведе, за да подкрепи икономиката миналата година, отбеляза експертът.
Гуринчъс заяви, че Европа в момента е в относителна по-добра позиция, като прогнозата за растеж на еврозоната е преразгледана надолу само с 0,2 процентни пункта. Обявените в последните седмици и месеци увеличени разходи за отбрана ще дадат фискална подкрепа за икономиката в ЕС, заяви главният икономист на МВФ. Той обаче предупреди, че когато има желание за изначално нарастване на разходите за отбрана, то те трябва да бъдат покрити с увеличаване на бюджетните приходи или намаляване на някои разходи.
Източник: БТА
Икономика
Община Стара Загора представи пред обществеността своя проект за бюджет за 2025 г.

Община Стара Загора представи проекта си за бюджет за 2025 година по време на обществено обсъждане, което се проведе в местната администрация.
Проектът беше представен от заместник-кмета на Община Стара Загора Светослав Колев, който е с ресор „Финанси, бюджет и икономика“, а на обсъждането присъстваха всички останали заместник-кметове, общински съветници и граждани.
По думите на Колев проектът за бюджет е проактивен в приходната си част, но не откъм събираемост и налози. „Насоката е в максимално усвояване на безвъзмездни средства и финансиране на проектите по национални и европейски програми. Искаме да реализираме проекти, които да бъдат устойчиви във времето и реализират икономия, която да бъде насочена към следващия бюджет“, допълни още заместник-кметът.
Представените цели на проекта за бюджет на Община Стара Загора са подкрепа на инициатива за подобряване на бизнес средата и привличане на инвеститори, модерна и развита инфраструктура за гражданите и бизнеса, подобряване на зелената система и опазване на околната среда, съвременни сгради за образование и отглеждане на деца, разнообразна културна програма с нови фестивали и събития в модерна инфраструктура, поддържане на спортните бази и паркове, инвестиции за по-добра среда в системата за социални услуги, различни ремонти на обществени сгради в малките населени места и подкрепа за здравеопазването.
Макрорамката на проекта за бюджет за настоящата година е 314 495 274 лева. От тях дейностите, финансирани с общински приходи, възлизат на 78 627 382 лева. Общата субсидия за делегирани от държавата дейности е малко над 171 млн. лева, преходният остатък е от 33 304 324 лева, а индикативният годишен разчет за сметките за средства от Европейския съюз надхвърля с малко 31,5 млн. лева.
Според разчетите разходите за делегирани от държавата дейности ще възлизат на 192 340 878 лева, разходите за общински дейности ще са за 3 078 820 лева.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)