Свят
Тръмп оттегля кандидатурата на Елиз Стефаник за постоянен представител на САЩ в ООН

Президентът на САЩ Доналд Тръмп днес заяви, че е оттеглил кандидатката си за постоянен представител на САЩ в ООН, защото републиканците трябва да запазят крехкото си мнозинство в Камарата на представителите, за да изпълнят програмата му „Америка на първо място“ по отношение на външната политика, предаде Ройтерс.
Представителката от Републиканската партия Елиз Стефаник е близък съюзник на Тръмп и беше избрана за поста в ООН по-малко от седмица след изборните резултати през ноември.
„От съществено значение е да запазим всички републикански места в Конгреса“, написа Тръмп в социалните мрежи. „С много малко мнозинство не искам да рискувам някой друг да се кандидатира за мястото на Елиз“, допълни той.
В момента републиканците на Тръмп имат мнозинство от 218 срещу 213 демократи в Камарата на представителите, където има четири свободни места.
Председателят на комисията по външни отношения към Сената Джеймс Риш днес каза пред репортери, че Белият дом го е уведомил за оттегленото предложение.
Говорител на Стефаник не отговори на молбата за коментар.
„Има и други, които могат да свършат добра работа в Организацията на обединените нации“, написа още Тръмп.
През февруари американският държавен глава заяви, че ООН има „голям потенциал и […] ние ще продължим да се съобразяваме, но те трябва да си свършат работата“. Тогава ООН отвърна на удара, като заяви, че генералният секретар Антониу Гутериш работи неуморно за въвеждане на реформи.
Откакто зае президентския пост на 20 януари, Тръмп преустанови участието на САЩ в Съвета на ООН по правата на човека, спря финансирането на Агенция за подпомагане на палестинските бежанци и нареди ревизия на ЮНЕСКО. Той също така съобщи за плановете да оттегли САЩ от Парижкото споразумение за климата и от Световната здравна организация.
Източник: БТА
Свят
Американски издания коментират ескалацията на търговската война между САЩ и Китай

След като увеличените до 84% мита върху продукти от САЩ влязоха в сила в Китай вчера, ескалацията на търговската война между Вашингтон и Пекин е една от водещите теми в американския печат днес.
„Ръкавиците са свалени и следващата глава от раздялата на САЩ и Китай започна. Болката ще се усети навсякъде“, пише в. „Уолстрийт джърнъл“. След като повиши митата за Китай и временно отмени високите мита за десетки други държави, американският президент Доналд Тръмп вкара двете най-големи икономически сили в битка, която няма да остави нито една от тях невредима и също така създава риск да предизвика срив на световната икономика, отбелязва изданието.
Белият дом вчера съобщи, че общият размер на митата, наложени на Китай от началото на втория мандат на Тръмп, вече възлиза на 145%. В крайна сметка митата могат да бъдат отменени, но вече има признаци, че част от двустранната търговия със стоки на стойност 582 млрд. долара спира. Американски заводи отменят поръчки, а някои китайски производители пускат работниците си във временен отпуск, пише още „Уолстрийт джърнъл“. След последното рязко повишаване на митата има значително намаляване на поръчките за товарни кораби, изпълняващи транстихоокеански курсове, а американските акции вчера отбелязаха рязък спад.
Тръмп казва, че всички болки от американските мита в дългосрочен план ще бъдат компенсирани от откриването на нови работни места и от инвестиции. Но в краткосрочен план нещата стоят по друг начин. Инвестиционната банка „Джей Пи Морган“ обаче заяви, че е по-вероятно американската икономика да се свие по-късно тази година, отбелязва „Уолстрийт джърнъл“.
Пекин се присъедини към Световната търговска организация (СТО) преди 23 г. и оттогава достъпът евтините китайски стоки се превърна в част от ориентираната към потребителение американска икономика. Към 2024 г. на Китай се падат около 13% от целия внос на стоки в САЩ. Страната предлага голямо разнообразие от стоки, включително смартфони, играчки и промишлени части. Много американски бизнеси зависят от този внос, припомня „Уолстрийт джърнъл“.
Редица предприятия в САЩ започнаха да се приспособяват към реалността, свързана с увеличаване на митата, още по време на първия мандат на Тръмп. Но ако новите мита бъдат запазени, тези предприятия ще бъдат изправени пред перспективата да загубят всякакъв достъп до китайското производство, а това ще предизвика значими промени за американските потребители, предупреждава изданието. Американците, които вече претърпяха стрес от 24-процентовия ръст на цените през последните пет години, в крайна сметка могат да се окажат принудени да плащат още по-високи цени за по-малък набор от стоки за бита, прогнозира изданието.
В. „Ню Йорк таймс“ се спира по-подробно върху залозите за американската икономика в новата търговска война с Китай. След като Китай въведе ответни мита върху американския износ, американският министър на финансите Скот Бесънт зададе острия и донякъде изненадващ въпрос: „и какво от това“, пише изданието. Този въпрос подчертава аргумента на правителството на Тръмп, че Америка е в по-силна позиция в търговската война с Китай с оглед на степента, в която китайската икономика е зависима от износа за САЩ, коментира „Ню Йорк таймс“.
По данни на Службата на търговския представител на САЩ през миналата година САЩ са изнесли стоки за 143,5 млрд. долара за Китай. Същевременно САЩ са внесли от Китай стоки за 438,9 млрд. САЩ купуват далеч повече стоки от Китай, отколкото Китай от САЩ, но решението на Пекин да предприеме ответни мерки срещу наказателните мита Тръмп, увеличавайки налозите върху американския внос до 84%, може да се окаже по-болезнен ход, отколкото Бесънт допуска, посочва в. „Ню Йорк таймс“.
Загубата на Китай като експортен пазар ще нанесе особено тежък икономически удар на селскостопанските работници и ще засегне много от избирателите, които помогнаха на Тръмп да спечели президентските избори, прогнозира изданието. Ответните мерки могат да принудят правителството на Тръмп да възобнови помощите за американските фермери, които бяха предложени по време на първия му президентски мандат. Американската министърка на земеделието Брук Ролинс в сряда съобщи, че се обмисля такъв пакет от помощи, отбелязва „Ню Йорк таймс“.
Първата търговска война с Китай, която продължи от 2018 до 2019 г., доведе до пропуснати ползи за американските фермери в размер на милиарди долари. За да компенсира загубите, Тръмп раздаде субсидии в размер на 23 млрд. долара от фонд за стабилизиране на земеделския сектор. От фонда се възползваха най-вече големите земеделски стопанства и фермерите от Юга, което подхрани съмнения дали средствата се разпределят справедливо и остави у някои фермери усещането, че са били измамени, пише още вестникът.
По принцип американските фермери се противопоставят на държавните помощи, но Кейлъб Рагланд, председател на Американската асоциация на производителите на соя, заяви, че сега федералната помощ може да се окаже необходима, посочва „Ню Йорк таймс“.
В. „Вашингтон пост“ се фокусира върху последиците за Китай в новата търговска война.
Китай произвежда много повече стоки, отколкото могат да закупят китайските домакинства. Останалите стоки се изнасят, а през миналата година това доведе до глобален търговски излишък в размер 1 трлн. долара, пише изданието.
Налагането на новите американски мита поставя под въпрос възможността Китай да реализира заложената за тази година цел за икономически растеж от около 5%, коментира вестникът. Инвестиционната банка „Голдман Сакс“ вчера понижи прогнозата си за растежа на китайския БВП на 4%, но някои анализатори прогнозират, че търговската война може да намали темпа на растеж наполовина, пише още „Вашингтон пост“.
Китайските държавни служители обичат да изтъкват, че Пекин е имал време да се подготви за втората си търговска война с Тръмп. Към момента на САЩ се падат около 15% от общия износ на Китай. За сравнение през 2017 г. той възлизаше на почти 20% г. През 2024 г. китайският износ за САЩ възлиза на повече от 400 млрд. долара, или около 3% от БВП на Китай, посочва „Вашингтон пост“.
„Търговията със САЩ сега е по-малко важна, отколкото беше през 2017 г., но това удря китайската икономика в много лош момент“, каза Йорг Вутке, бивш председател на Търговската камара на ЕС в Китай, цитиран от „Вашингтон пост“.
Друг риск за Китай е, че следващата цел на Тръмп вероятно ще бъдат задните вратички към американския пазар или по-точно насочването на стоки през трети държави като Виетнам или Мексико. Това означава, че ще трябва да се намерят нови пазари за огромното количество от китайски стоки, пише още американският вестник. „Те продават стоки на стойност 500 милиарда долара в САЩ и трябва да ги продадат някъде другаде – в Европа или в страните от Глобалния юг. Това ще означава цунами от износ и те могат да започнат да се сблъскват с повишаване на търговските бариери на тези други места“, каза Вутке.
Въпреки това в Китай има признаци на оптимизъм. „Докато световната икономика е стабилна, китайските компании могат да се възползват от нея“, заяви за „Вашингтон пост“ Го Шан, експерт от китайската консултантска компания „Хутон рисърч“ (Hutong Research).
Берт Хофман, бивш директор на Световната банка за Китай обаче посочи друг риск, пред който се изправя китайската икономика. „За Китай е важна не толкова търговията, колкото достъпът до американски технологии“, каза Хофман, цитиран от „Вашингтон пост“. Той прогнозира, че „ако ограниченията върху износа на технологии се изострят още повече, това в краткосрочен план ще бъде по-разрушително за развитието на Китай“.
Източник: БТА
Свят
Среща на контактната група за Украйна ще се състои в Брюксел днес без участието на САЩ

Среща на контактната група за Украйна ще се състои в Брюксел днес, предаде Пи Ей Мидия/ДПА.
Тя ще премине под председателството на министрите на отбраната на Германия и Великобритания, Борис Писториус и Джон Хийли. За сметка на това Съединените щати няма да участват в заседанието на групата, която оглавяваха при предишния президент Джо Байдън, който бе наследен през януари от Доналд Тръмп.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров ще запознае колегите си от 50 държави със ситуацията на фронта. Той също така ще очертае от какво отбранително оборудване Въоръжените сили на Украйна сега имат най-спешна нужда.
Великобритания обяви рано тази сутрин нова военна помощ за Киев в размер на 450 милиона лири стерлинги (близо 519 милиона евро). По-голямата част от тази сума – 350 милиона лири, ще бъдат предоставени от Лондон, а останалите 100 милиона – от Норвегия.
Парите ще бъдат използвани за придобиването на хиляди военни дронове, радарни системи и противотанкови мини, както и за ремонт и поддръжка на украинските бронирани машини, посочва Асошиейтед прес.
Великобритания и Германия поеха от Съединените щати председателството на контактната група за Украйна, която бе създадена по инициатива на предишния американски министър на отбраната Лойд Остин, припомня Пи Ей Мидия/ДПА. Новият президент на САЩ Доналд Тръмп реши страната му да се откаже от ролята си на основен поддръжник на Киев.
Вместо това Тръмп има за цел да убеди Киев и Москва да се съгласят възможно най-скоро на прекратяване на огъня. Някои страни обаче се опасяват, че едно такова споразумение може да бъде в ущърб на нападнатата от Русия Украйна, която се отбранява вече повече от три години със западна помощ, отбелязва Пи Ей Мидия/ДПА.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Иран ще даде на преговорите със САЩ „истински шанс“, каза говорител на иранското външно министерство

Иран ще даде на преговорите със Съединените щати „истински шанс“, заяви днес говорителят на иранското министерство на външните работи Есмаил Багаи, цитиран от Ройтерс.
„Възнамеряваме да оценим намеренията и решимостта на другата страна тази събота“, подчерта Багаи в публикация в „Екс“.
Той имаше предвид предстоящата утре в Оман среща между високопоставени представители на двете страни, които са заклети врагове, отбелязва Ройтерс.
Разговорите ще покажат доколко е сериозен Иран, каза вчера говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брус. Тя предположи, че от резултата от срещата ще зависи дали контактите ще продължат.
/НС/
Източник: БТА
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 7 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 7 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 6 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 6 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов