Икономика
Токийската фондова борса отбеляза растеж за шеста поредна сесия след снощния положителен край на Уолстрийт

Водещите индекси в Токио закриха с растеж шеста поредна търговска сесия. Акциите на автомобилните компании привлякоха инвеститорския интерес на фона на по-слабата йена, предаде Киодо.
Водещият индекс Nikkei-225 закри с повишение от 406,92 пункта или 1,13 на сто до 36 452,30 пункта. По-широкият бенчмарк Topix прибави 12,15 пункта или 0,46 на сто до 2679,44 пункта.
Доларът се разменяше за 144,59-60 йени спрямо 143,00-10 йени вчера в Ню Йорк вчера.
Еврото се котираше за 1,1302-1304 долара и 163,40-47 йени спрямо 1,1324-1334 долара и 162,04-14 йени вчера в Токио.
Индексите на Уолстрийт се възстановиха от спадовете, регистрирани във вчерашната търговия, и закриха снощи предимно в зелено, предаде Ройтерс.
Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average нарасна със 141,74 пункта или 0,35 на сто до 40 669,36 пункта.
По-широкият S&P 500 се повиши с 8,23 пункта или 0,15 на сто до 5569,06 пункта, а индексът на високотехнологичнте дружества Nasdaq завърши със спад от 14,98 пункта или 0,09 на сто до 17 446,34 пункта.
Източник: БТА
Икономика
Търсенето на британски промишлени стоки в чужбина спада до петгодишно дъно, сочи проучване

Британските промишлени компании отбелязаха най-големия спад на чуждестранните си поръчки от началото на пандемията. Търсенето от САЩ, Европа и Китай намалява на фона на глобалната несигурност относно митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде ДПА, представяйки заключенията от най-новото проучване на „Ес енд Пи Глоубъл“ (S&P Global).
Индексът на мениджърите по доставките (PMI) на Ес енд Пи Глоубъл (S&P Global), отразяващ активността на британската промишленост, се покачи до 45,4 пункта през април в сравнение с 44,9 пункта през март, но остана в зоната на свиването – под 50 пункта.
През март промишлената активност отбеляза 17-месечно дъно, макар да е леко коригирана нагоре спрямо първоначално отчетените 44 пункта.
Бизнес доверието сред промишлените производители се е понижило, тъй като те се борят с влошаващите се икономически перспективи и нарастващи разходи.
Темпът на нови поръчки на стоки за износ, произведени във Великобритания, спадна до най-ниското равнище от май 2020 г., разкрива още проучването.
„Анкетираните производители отбелязаха, че обявените мита върху вноса в САЩ оказват осезаемо въздействие върху световните пазари, тъй като търговските партньори се адаптират към повишената търговска несигурност“, коментира Роб Добсън, директор в „Ес енд Пи Глоубъл маркет интелиджънс“ (S&P Global Market Intelligence).
По-малко от половината от компаниите, включени в проучването, очакват продукцията им да се увеличи през идната година.
Наемането на персонал също продължи да намалява, като загубата на работни места се случва с втория най-значителен темп от близо пет години.
Източник: БТА
Икономика
Японската централна банка понижи оценките си за икономическия растеж и инфлацията през 2025 г., след като запази лихвите без промяна

Централната банка на Япония („Банк ъв Джапан“ – Bank of Japan) намали прогнозите си за инфлацията и ръста на икономиката за настоящата година, след като остави без промяна основните си лихвени проценти за втори пореден път, предаде Киодо.
Банката отбеляза, че е възможно печалбите на японските корпорации да намалеят вследствие на икономическо забавяне, породено от проблемите пред международната търговия.
За идната 2026 г. „Банк ъв Джапан“ също коригира надолу очакванията за икономически растеж и инфлация.
Сега банката предвижда японската икономика да нарасне с 0,5 на сто през настоящата финансова година, започнала в началото на април, докато по-рано прогнозираше ръст с 1,1 на сто.
Основните потребителски цени, които не вземат предвид тези на пресни храни, се очаква да се повишат с 2,2 на сто през 2025 година, спрямо прогноза за ръст с 2,4 на сто, направена през януари.
Ситуацията с търговските политики е изключително несигурна и не се знае как ще повлияе на икономическата активност и цените, обясниха от централната банка.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Германският канцлер Олаф Шолц призова за достойно заплащане и силни профсъюзи по случай Деня на труда

Германският канцлер Олаф Шолц изрази подкрепата си за труда на работниците и синдикатите в послание по случай Международния ден на труда – 1 май, предаде ДПА.
„Все още има твърде много хора, които трябва да работят усилено за твърде малко пари. Ето защо подкрепям достойното заплащане и силните профсъюзи. Те са жизненоважни за социалното сближаване в нашата страна. Това е смисълът на 1 май!“, написа в „Екс“ (X) канцлерът на Германия и лидер на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Олаф Шолц.
Денят на труда и на международната работническа солидарност се чества от 1890 г. Той е ключова дата за митинги и демонстрации в подкрепа на достойното заплащане и условия на труд.
Тази година под мотото „Станете по-силни с нас!“ Германската конфедерация на профсъюзите организира стотици прояви, призоваващи за по-високи заплати и по-добри условия на труд.
Лявоцентристката социалдемократическа партия на Шолц има дългогодишни връзки със сдруженията на работниците, отбелязва ДПА.
Очаква се лидерът на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц да бъде избран за следващ канцлер на 6 май, два месеца след като консервативният блок Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) спечели най-много места на изборите за Бундестаг през февруари.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 7 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 6 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов