Икономика
Токът за бизнеса през април поевтинява с над 18 процента спрямо март, но е с близо 46 процента по-скъп на годишна база, показват данните на БНЕБ

В пазарния сегмент „Ден напред“ общото количество изтъргувана електрическа енергия за месеца e 2 306 921,9 мегаватчаса (МВтч), което e с 3,7 процента по-малко спрямо предишния и с 5,8 на сто повече спрямо същия месец на миналата година. Това показват данните на месечния бюлетин за април на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), получени в БТА. Средната месечна цена за базов товар е 166,15 лв. и е с 18,6 процента по-ниска спрямо предишния и с 45,9 на сто по-висока спрямо същия месец на миналата година.
Средната месечна цена за базов товар електрическа енергия на БНЕБ (84,95 евро) се движеше близо до същата на борсовия пазар OPCOM (Румъния) – 86,44 евро. На борсата HеnEx (Гърция) средната цена за базов товар беше около 89,05 евро. На борсата HUPX (Унгария) средната цена за базов товар беше около 85,46 евро, допълват от енергийната борса.
Трите най-активни участници на пазар „Ден напред“ през месеца по нетни търгувани количества са „Национална електрическа компания“, „Електрохолд Продажби“ и „ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп“.
На пазар „В рамките на деня“ общото количество изтъргувана електрическа енергия за месеца e 402 052,2 МВтч. Количеството е с 2 процента пoвече спрямо предишния и с 56,4 на сто повече спрямо същия месец на миналата година.
Месечната среднопретеглена цена е 148,25 лв. и е с 25 процента по-ниска спрямо предишния и с 28,5 на сто по-висока спрямо същия месец на миналата година.
„Национална електрическа компания“, „Електрохолд Трейд“ и „АЕЦ Козлодуй“ са най-активните участници на пазар „В рамките на деня“ през април, сочат данните на БНЕБ.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Поддържането на високи вносни мита в САЩ може да доведе до ръст на инфлацията, безработица и забавяне на икономиката, каза Джером Пауъл

Ако бъде поддържана политиката на големи митата върху вноса в САЩ, това вероятно ще доведе до покачване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и ръст на безработицата. Това каза президентът на Управлението за федералния резерв (УФР) Джером Пауъл по време на пресконференция, излъчвана на живо на страницата на институцията. Изказването му последва решението на централната банка да остави без промяна основната си лихва за трети пореден път след края на двудневното си заседание по паричната политика.
„Определянето на лихвените проценти се базира на целите на УФР за постигане на максимална заетост и стабилни цени за американския народ“, посочи Пауъл, припомняйки, че инфлацията, макар и значително спаднала от най-високите си нива, все още е над целта от 2 процента. През март годишната инфлация в САЩ отслабна до шестмесечен минимум от 2,4 на сто.
По думите му е възможно инфлационните ефекти от високите вносни тарифи, които президентът Доналд Тръмп обяви през април, да бъдат краткотрайни, отразявайки еднократна промяна в ценовите нива. Президентът на УФР обаче допусна и че инфлационните ефекти може да бъдат по-трайни, като това ще завиди от размера на митата, времето, за което се отразят в цените и в крайна сметка – от стабилността на инфлационните очаквания.
„Рискове от по-висока безработица и инфлация са се увеличили“. Настоящата позиция на паричната политика на УФР е подходяща, за да може институцията да отговори своевременно на развитието на икономиката, обясни Пауъл.
„Икономиката на САЩ все още е силна, макар и обгърната от някои много песимистични настроения от страна на потребителите и бизнеса“, посочи централният банкер.
Миналият месец президентът Тръмп отправи критики към президента на УФР. Тръмп неведнъж изрази своето разочарование, че институцията не предприема агресивно намаляване на лихвите.
В отговор на журналистически въпрос Пауъл подчерта, че призивите на Тръмп за намаление на лихвите нямат роля в решенията на УФР.
„Взимаме предвид само икономическите данни, перспективите, баланса на рисковете. Това е всичко, което ще разглеждаме“ при бъдещото определяне на паричната политика, добави Пауъл.
Той обаче изтъкна голямата несигурност около търговската политика на САЩ, като каза, че „бизнесът, пазарните участници и анализаторите – всички очакват да видят как ще се развият събитията и тогава ще можем да направим по-добра оценка за това какъв е подходящият ход за паричната политика“.
Източник: БТА
Икономика
Управлението за федерален резерв на САЩ отново остави без промяна основната си лихва

Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ отново остави без промяна основната си лихва (Federal Funds Rate – целевата лихва, при която търговските банки в САЩ отпускат и получават овърнайт кредити и депозити – бел. ред.). Това стана след края на двудневното заседание на УФР по определяне на паричната политика, предаде Блумбърг.
Основната ставка остава в диапазона 4,25 – 4,50 на сто.
Нарастват рисковете от повишаване на безработицата и инфлацията в САЩ. Това обяви Управлението за федерален резерв, след като обяви своето решение, че оставя без промяна водещата си лихва, отбелязва Блумбърг.
Това решение идва на фона на натиска, който президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва над УФР с искане да намали основните лихвени проценти, посочват анализатори.
През април Тръмп остро критикува президента на Управлението за федералния резерв на САЩ Джером Пауъл. Американският президент изрази своето разочарование, че УФР не предприема агресивно намаляване на основните си лихви и коментира евентуалното „напускане“ на Пауъл.
По-късно Доналд Тръмп заяви, че не планира да уволнява Джером Пауъл, но неговата остра позиция срещу ръководителя на американската централна банка предизвика опасения сред пазарите, които разглеждат независимостта на УФР като основа на доверието във финансовата система на САЩ, посочва Си Ен Би Си.
Целта на Управлението за федерален резерв на САЩ е инфлацията да бъде снижена до 2 на сто годишна база, припомня Ройтерс.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси закриха търговията със спад на индексите

Европейските фондови пазари завършиха днешната сесия с понижения на индексите. Инвеститорите очакват новини, свързани с преговорите между САЩ и търговските им партньори, както и решението тази вечер за лихвите на Управлението за федерален резерв (УФР), предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт индексът DAX се понижи със 133,69 пункта или 0,58 на сто до 23 115,96 пункта.
Парижкият CAC изгуби 70,08 пункта или 0,91 на сто до 7626,84 пункта.
Лондонският FTSE отчете спад от 38,09 пункта или 0,44 на сто до 8559,33 пункта.
Общоевропейският индекс STOXX 600 е надолу с 2,88 пункта или 0,54 на сто до ниво 533,47 пункта.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева