Икономика
Токът на българската енергийна борса поскъпва рязко за утре

При средна цена от 218,77 лв. (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 7 април.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 120,39 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде по-скъпа с 81,7 процента в сравнение с цената за днешния ден.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 202,07 лв. за мегаватчас, докато за часовете (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.), които са извън пиковия период, тя е търгувана при средно 235,46 лв. за мегаватчас.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
На територията на България в момента няма производствени обекти, които използват диазотен оксид, каза Галя Викьова от БАБХ

На територията на България в момента няма производствени обекти, които използват диазотен оксид. Това каза Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), пред временната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози.
Викьова обясни, че всички регистрирани оператори, които работят с храни, са длъжни да завеждат всички суровини и храни, които преработват, търгуват или произвеждат. Диазотният оксид е добавка в храните и също подлежи на този регламент.
Заместник изпълнителният директор на БАБХ посочи, че при проверките, които агенцията прави съвместно с МВР и РЗИ, там, където се установяват флакони с райски газ, собственикът или управителят на заведението дори не знае защо те са там.
Викьова подчерта, че опциите БАБХ да реагира като компетентен орган са много малко, защото правомощията на агенцията са по отношение на правомерната употреба на добавката диазотен оксид в храната при производството и в течение на технологичния процес за дадена храна.
Съдействаме много в този казус, поставяме под възбрана количества, които се установяват. Основният проблем е, че не можем да доведем докрай нещата, защото дори възбранените количества стигат дотам – няма опция къде и как да бъдат унищожени, обясни заместник изпълнителният директор на БАБХ.
Тя допълни, че от ведомството са изпратили писмо до Министерството на околната среда и водите с питане по този казус, но не са получили съдържателен отговор оттам. Според Викьова трябва да се направи среща, на която Министерството на земеделието и храните и МОСВ да обсъдят въпроса.
Източник: БТА
Икономика
За първи път от години отделяните от нидерландските компании въглеродни емисии са нараснали през 2024 г.

След седем години на рязък спад въглеродните емисии на големите нидерландски компании са се увеличили през 2024 г. Това съобщи всекидневникът „Трау“, като се позова на данни на Нидерландския орган за емисиите (NEa).
Авиокомпаниите се опитват да намалят емисиите на парникови газове, които отделят, като използват биогорива. Тези мерки обаче не успяват да минимализират ефектите от нарастващия брой полети, показват данните. Емисиите от авиацията са се увеличили със 17 на сто до 3,1 млн. тона въглероден диоксид. Данните не обхващат всички нидерландски полети. „Това се отнася само за полетите в рамките на Европа“, обяснява директорът на органа за емисиите Марк Бресерс. Полетите на дълги разстояния са по-допринасящи за изменението на климата, припомня изданието.
NEa следи и емисиите от други сектори и сигнализира за прекъсване на тенденцията на спад. Всъщност 330-те големи компании в Нидерландия, които трябва да докладват за нивата на своите емисии, миналата година са освободили в атмосферата повече емисии, отколкото през 2023 г. Увеличението от 1,8 млн. тона въглероден диоксид следва 7 години на рязък спад. Единствено през 2021 г. се наблюдава леко увеличение спрямо предходна година заради ефектите върху данните на пандемията от КОВИД-19.
Какво означава това?
Ще става все по-трудно да се постигнат целите за климата за 2030 г. Какви допълнителни мерки ще предприеме министърът по въпросите на климата Софи Херманс ще стане ясно скоро, когато бъде публикуван специален меморандум по въпроса. Неуспех за Херманс е, че преговорите за субсидиите с големите замърсители не вървят добре, пише „Трау“. Само 5 от 15-те най-големи замърсители в Нидерландия са напът да сключат такива „индивидуални споразумения“, както министърът информира наскоро парламента.
Какво се случва сега, когато емисиите отново нараства?
Това, че емисиите на промишлеността са се увеличили през миналата година, се дължи главно на факта, че „Тата Стийл“ (Tata Steel) е произвела повече стомана, отколкото година по-рано – когато една от доменните й пещи е била спряна за поддръжка. Освен това петролните рафинерии са изхвърлили малко по-малко емисии, а химическата промишленост – малко повече.
След две години на рязко свиване, дължащо се на газовата криза, промишленото производство се засилва. „Въпросът е дали компаниите ще успеят да започнат да отделят по-малко парникови газове при по-високо производство. Те трябва да въведат иновации и да започнат да използват по-малко изкопаеми горива“, казва директорът на NEa Марк Бресерс.
Компаниите обаче отлагат инвестициите в зелени технологии, например поради недостатъчния капацитет на електрическата мрежа. Те се оплакват и от високите цени на електроенергията. От Брюксел еврокомисарят за климата Вопке Хукстра призова за по-нисък енергиен данък, за да могат да се конкурират европейските компании с тези от Китай и САЩ. Някои химически компании вече обявиха закриване на предприятия в Ротердам.
Интересно е, че емисиите от нидерландския енергиен сектор през 2024 г. са на почти същите нива като през предходната година. Отчасти това се дължи на т.нар. dunkelflaute, период на висока облачност и слаб вятър, в края на годината. Тогава въглищните и газовите електроцентрали заемат по-голям дял от производството на електроенергия.
Данните на NEa се отнасят за нидерландските дружества, обхванати от системата за търговия с емисии на Европейския съюз. За да изпускат въглеродни емисии, те трябва да купуват квоти, които вероятно ще стават все по-скъпи. Тази цена би трябвало да насърчи дружествата към по-чисто производство, посочва „Трау“.
Промишлеността иска да съхранява въглеродни емисии в Северно море
Най-големите промишлени предприятия очакват да намалят значително емисиите си едва през следващите пет години, казва Бресерс. Преди това трябва да започне съхранението на въглеродни емисии в изчерпани газови находища в Северно море. „Лесните решения за устойчивост са изчерпани. Сега предстоят по-скъпите инвестиции,“ допълва Бресерс.
Подобни планове имат химическата компания „Дау Кемикъл“ (Dow Chemical), производителят на торове“Яра“ (Yara) и редица енергийни компании. „Но също така и по-малко известни компании, като например малки тухларни. Заедно те отговарят за половината от въглеродните мисии в Нидерландия“, уточнява Бресерс.
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 08.04.2025
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 5 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 4 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Здравепреди 1 седмица
Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена