Свържете се с нас

Икономика

Теми за устойчивост, декарбонизация и енергийния преход ще бъдат обсъдени от водещи експерти на форум в София

Списание „Мениджър“ организира за 16-а поредна година „Зелен и енергиен форум“, който на 15 май ще обедини темите за зелените политики и енергийния преход като фактори за конкурентоспособност и устойчиво развитие, съобщиха организаторите.

В програмата е предвидено събитието да бъде открито от Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. Поканен е и Крис Бартън, британски търговски комисар за Европа, който да изнесе встъпителна реч за устойчивостта и конкурентоспособността на бизнеса.

Сред акцентите са теми като декарбонизацията и нейната роля в новата икономическа и геополитическа реалност. По тази тема за участие са поканени експертите Апостол Дянков, Георги Георгиев (0-Carbon Trakia Economic Zone) и Саша Безуханова (MOVE.BG). Радослав Миков от Wolf Theiss ще представи „Граничен въглероден данък на ЕС“.

Следват два дискусионни панела: за ESG регулации с Десислава Белева, Надежда Мяшкова и Силвия Димитрова; и за кръговата икономика с участието на Ива Станишева, Валери Говедаров (Kaufland), Мина Маркова-Карпузова, Диляна Якова („Филип Морис България“) и Станислава Евтимова („Екосейф“).

Темата за ролята на изкуствения интелект (AI) в устойчивото развитие ще бъде представена от Здравко Николов (Equinix България). В дискусия за зеления път на София за участие са поканени Надежда Бобчева (Столична община) и Таня Кръстева („Мениджър“). За качеството на въздуха трябва да говори д-р Александър Симидчиев („Въздух за здраве“).

Форумът ще разгледа и енергийната трансформация на България – с фокус върху енергийната сигурност, устойчивия микс и стратегическите приоритети. Поканени за участие в този панел са министърът на енергетиката Жечо Станков, Пламен Димитров, Мариус Кьопен (Център за изследване на демокрацията), председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев и Виктор Минчев (Асоциация „Свободен енергиен пазар“).

В заключителната част ще се дискутира ролята на регулациите. В нея за участие са поканени Ива Петрова, зам.-министър на енергетиката, Ерик Хотман, енергиен омбудсман на Белгия, Александър Линов (Bundesnetzagentur – бел. ред. Федерална мрежова агенция на Германия) и Павел Свобода (ACER – бел. ред.  Европейската агенция за сътрудничество между енергийните регулатори), се посочва още в съобщението.

Източник: БТА

Икономика

Френско-българската търговска и индустриална камара отбеляза своя 20-годишен юбилей

Под надслова “Поглед към бъдещето“ Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК) отбеляза тази вечер своя 20-годишен юбилей в столичния хотел “Хилтън“. На събитието присъстваха членове на правителството на България, дипломати,  ръководители на двустранни търговски камари и представители на деловите среди в България. Сред присъстващите бе и Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България. 

“Потенциалът на френските компании е огромен, особено в секторите на енергетиката, инфраструктурата, отбраната и в други стратегически отрасли, които днес са особено важни за България и нейното развитие“, каза Стефан Делайе, председател на Френско-българската търговска и индустриална камара. 

Стефан Делайе посочи, че тази вечер се честват едновременно две годишнини –  наред с юбилея на ФБТИК, се отбелязват и 30 години от учредяването на предшественика на камарата, Деловия клуб Франция – България. 

По този повод от ФБТИК почетоха с почетни грамоти основателите на бизнес клуба в лицето на Цветко Стоименов, първият председател на Деловия клуб Франция – България; Патрик Фавр, заместник-председател на бизнес клуба и  понастоящем почетен председател на ФБТИК и адвокат Георги Чорбов, втори председател на бизнес клуба. Отличени бяха още Стоян Желев, който заедно със Стефан Делайе е бил заместник-председател на ФБТИК; Криста Илиева, активен участник в създаването на Деловия клуб Франция – България, и Кирил Сандов, дългогодишен член и активен създател както на бизнес клуба, така и на ФБТИК.                   

“Френските компании ни предоставят високотехнологични технологии, които ни помагат да осигурим енергийните доставки и ни подкрепят в бъдещите инвестиции – “Фраматом“ (Framatom), “Веолия“ (Veolia), са две от имената на компаниите, с които си взаимодействаме много добре,“ каза Жечо Станков, министър на енергетиката, който беше сред официалните лица на събитието. Той изрази надежда да види “Фраматом“ като участник в бъдещите търгове около новите блокове в АЕЦ “Козлодуй“. 

Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията, също беше сред официалните лица на тазвечерното празненство по повод 20-ия юбилей на ФБТИК. 

“Празненството днес не е само в чест на изминалите две десетилетия на институционално присъствие, а е и отражение на продължаващо сътрудничество между нашите две страни и делови среди,“ каза Николай Павлов. Той обърна внимание, че камарата не просто подкрепя френските дружества в България, но и съдейства на българските предприятия при стъпването има на френския пазар. Николай Павлов посочи също така, че българското правителство работи над подобряването на бизнес климата в страната и нейното задгранично позициониране като подходяща дестинация за производство с висока добавена стойност, за устойчиво развитие и иновации.   

Той приветства нарастващия интерес на френски компании към сектори, в които България разполага с капацитет и амбиции, като енергийната  трансформация; кръговата икономика; мобилността; умните фабрики и цифровата инфраструктура. 

“Тези 20 години доказват, че нашето сътрудничество не е инцидентно, а почива на взаимното уважение и прагматизма,“ посочи още заместник-министър Павлов. 

Стефани Петибон, Първи секретар в посолството на Франция в България също отправи приветствие по повод годишнината от учредяването на ФБТИК. 

“Многолюдното присъствие тази вечер е свидетелство за значението на Френско-българската търговска и индустриална камара,“ каза Стефани Петибон. “Най-голямата способност на камарата и на членовете ѝ е умението да обединяват“, каза тя. Дипломатът изтъкна и способността на ФБТИК да работи отвъд  измеренията на Франция, на ниво Европа. 

По повод 20-годишния юбилей Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), връчи на Стефан Делайе юбилеен медал на БТПП за 125-годишнината на БТПП и грамота.   

“Желая на ФБТИК много успехи! С тях работим като едно семейство и мога да ги класирам сред най-верните партньори на БТПП,“ каза Цветан Симеонов.  

Навръх своята двадесета годишнина от ФБТИК се похвалиха с близо 350 членове, наели повече от 10 000 служители.  

От ФБТИК предвиждат да организират второ честване на юбилея в българското посолство в Париж, което ще посрещне френски компании, които се интересуват от развиване на дейност в България. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Индексите на водещите европейските борси закриха предимно възходящо днешната търговията

Предимно с повишения на индексите закриха днешната търговия основните европейски фондови пазари, тъй като несигурността пред световната търговия се запази, въпреки отложените мита за внос, които САЩ и Китай взаимно си наложиха, предаде Си Ен Би Си.

Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX нарасна със 72,02 пункта или 0,31 на сто до 23 638,56 пункта.

Парижкият CAC 40 прибави 23,73 пункта или 0,3 на сто до 7873,83 пункта.

Лондонският FTSE 100 се понижи слабо с 2,06 пункта или 0,02 на сто до 8602,92 пункта. 

Общоевропейският Stoxx 600 е нагоре с 0,12 на сто до 545,17 пункта, продължавайки печалбите, отчетени вчера след новината за търговското споразумение между Вашингтон и Пекин.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Майкрософт“ съкращава 3 на сто от служителите си в света

Американската технологична корпорация „Майкрософт“ (Microsoft) съкращава близо 3 на сто от персонала си в световен мащаб, предаде ДПА, позовавайки се на днешно съобщение на компанията.

„Майкрософт“ е имала приблизително 228 000 служители към юни 2024 г., включително 126 000 в САЩ. Съкращаване на 3 на сто се равнява на приблизително 6800 работни места.

Този ход следва по-ранен кръг от съкращения, обявен в началото на 2023 г., когато компанията закри около 10 000 работни позиции.

Подобно на много големи технологични фирми, „Майкрософт“ значително разшири работната си сила по време на пандемията от КОВИД-19. В момента компанията измества фокуса си и инвестира в изграждането на инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ).

За финансовата година, приключваща през юни, американската технологична корпорация е инвестирала около 80 милиарда долара за изграждане на центрове за данни, свързани с ИИ, посочва ДПА.

Съкращенията ще обхванат всички работни позиции, но ще се фокусират върху свиване на ръководните нива, допълва Асошиейтед прес. 

Обявеното съкращаване на работна сила идват само седмици след като „Майкрософт“ отчете силни продажби и печалби, които надминаха очакванията на Уолстрийт за първото тримесечие на 2025 г., което инвеститорите приеха като облекчение по време на бурен период за технологичния сектор и американската икономика.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 41 минути

Селта и Жирона постигнаха победи като гости в първите срещи от 36-ия кръг на Ла Лига

Святпреди 47 минути

Германският президент обсъди войната в Газа с Нетаняху

Българияпреди 47 минути

Катастрофа между товарен автомобил и трактор затруднява движението по международния път за граничен пункт „Лесово“

Българияпреди 49 минути

„Метрополитен“ ще пусне допълнително шест влака заради утрешния протест в градския транспорт

Спортпреди един час

Рая Иванова участва в три държавен рекорда при кадетите на Европейската младежка купа по стрелба с лък в София

Спортпреди един час

Александър Томаш: „Поздравявам футболистите, видях наслада за окото“

Святпреди един час

Сирийският външен министър заяви, че вдигането на американските санкции бележи „ново начало“ по пътя към възстановяването на Сирия

Българияпреди един час

Община Нови пазар започва надграждане на видеонаблюдението с 50 нови камери в града и малки населени места

Святпреди един час

Тръмп очаква Саудитска Арабия да подпише Авраамовите споразумения; нарече Иран „най-разрушителната сила“ в Близкия изток

Спортпреди един час

Николай Киров: „ЦСКА ни превъзхождаше във всяко едно отношение“

Обществопреди 2 часа

СОС предлага общината да придобие от държавата минералната баня в Горна баня

Спортпреди 2 часа

ЦСКА записа най-изразителната си победа през сезона и се утвърди на петото място в Първа лига

Българияпреди 7 часа

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Святпреди 5 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Икономикапреди 3 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Обществопреди 5 дни

Три трамвая с променен маршрут днес и през уикенда

Святпреди 5 дни

Мерц и Тръмп са се съгласили, че търговските спорове трябва да бъдат решени, съобщи Берлин

Балканипреди 5 дни

Над 40 милиона туристи са посетили Гърция през 2024 г., съобщи централната банка на страната

Святпреди 5 дни

Посланикът на Пакистан в САЩ заяви, че страната му и Индия поддържат контакт

Бизнеспреди 5 дни

Марк Карни – от централен банкер до лидер на Канада

Икономикапреди 5 дни

Петролът леко поскъпна в азиатската търговия

Българияпреди 4 дни

Парламентът избра Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори

Политикапреди 4 дни

Президентът се държи като Министерство на отбраната в сянка, според Атанас Запрянов

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Nvidia ще пусна новия H20 чип с ограничени функции за Китай; Pinterest отчете ръст на приходите и потребителите заради AI

Новини