България
Темата за България и борбата с трафика на мигранти бе обсъдена на конференция, организирана от евродепутата Елена Йончева

Темата за България на първа линия и борбата с трафика на мигранти бе обсъдена на конференция в София, организирана от евродепутата Елена Йончева, на тема „Как да спрем трафика на мигранти: Ролята на ЕС в разбирането на престъпните мрежи.
Народният представител от ГЕРБ-СДС Маноил Манев, председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, коментира, че нелегалните мрежи за трафик са всъщност много централизирани. По думите му има достатъчно факти, за да се мисли, че има световна мрежа за нелегално прекарване на хора през граница.
Манев отбеляза, че има голям натиск по отношение това трудовите мигранти да могат да сменят работодателите си и посочи, че това може да даде възможност на организираната престъпност да се възползва чрез фирми-пирати. Той съобщи, че скоро парламентът ще обсъди промени в Закона за чужденците и ще се вземе решение за това компаниите, които ще се занимават с трудова миграция, да имат лицензионен режим. Манев предупреди и за тенденция за събиране на семейства, като отбеляза значението на Пакта за миграция в тази връзка. Депутатът отчете още важността на агентурната работа на службите в средата на мигрантите.
Бившият вътрешен министър и народен представител от „ДПС – Ново начало“ Калин Стоянов отбеляза, че нелегалната миграция не е проблем само на Европа, а и на света. По думите му трябва да се търсят причините за нелегалната миграция и да се работи за решаване на проблемите в страните по произход – военни конфликти, социални и икономически проблеми.
Стоянов припомни за взетите мерки за подобряване охраната по границата по времето, когато е бил министър, и приетите законодателни промени. „В момента в България показахме, че можем да бъдем сигурен и предвидим партньор“, каза Калин Стоянов.
Той отбеляза значението на тясната комуникация между службите за сигурност в борбата с трафика на мигранти както на национално, така и на европейско ниво. Също така посочи, че организаторите на трафика са хора от държавите по произход на мигрантите и много често не се намират в Европа. Стоянов постави акцент и върху важността на процеса по връщане на мигранти в страните по произход да бъде по-лесен и бърз.
Мариана Тошева, председател на Държавна агенция за бежанците към Министерски съвет, заяви, че 99% от жертвите на трафик не признават, че са жертва. По думите му за последните 30 години, откогато работи агенцията, близо 90% от всички лица, подали молба за закрила, са хора, които са ползвали каналите за нелегален трафик. Тошева отбеляза голямото значение на Пакта за миграцията и допълни, че в България съществува система, в която жертвите на трафик могат да получат закрила.
Цветелина Георгиева от правната служба на Европейската комисия, отдел „Външни работи“, говори за нуждата да се засили сътрудничеството между Европол и Евроюст, както и политиките и усилията в борбата с нелегалния трафик. Като проблем тя отбеляза недостатъчния обмен на информация между държавите от ЕС.
В рамките на конференцията говори и проф. Иво Христов, който посочи, че когато се говори за проблема с миграцията, трябва да си дадем сметка в какъв свят живеем. Той коментира, че най-важният проблем е, че всички се занимаваме със следствията, а не с причините за нелегалната миграция.
Милен Керемедчиев, зам.-министър на външните работи (2007-2009), бивш генерален консул на България в Дубай, посочи, че мисли позитивно, защото когато махалото е в едната крайност, трябва да се върне в другата и защото политиките за справяне с мигрантските потоци стават приоритет. Европа ще премине и през тази криза – бавно, болезнено и скъпо, но ще премине, добави той.
Източник: БТА
България
България отдавна избра своя европейски път, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз, заявява премиерът Росен Желязков

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила. Това се посочва в позиция на премиера Росен Желязков, публикувана на фейсбук страницата на Министерския съвет.
Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, посочва Желязков в публикуваната позиция.
Българското правителство полага, а аз като министър-председател ще продължа да полагам всички усилия за присъединяването на страната към еврозоната. Защото съм уверен, че по този начин ще гарантираме на българските граждани изсветляването и повишаването на конкурентоспособността на икономиката, стабилизирането на публичните финанси, понижаването на лихвените проценти, доверие в инвеститорите и много други ползи. Но най-важната полза е, че демокрацията няма да има алтернатива, се казва още в позицията на министър-председателя.
Считам, че е категорично неприемливо президентът Румен Радев да чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с “Възраждане” и чрез своето “Величие”, на гърба на бъдещето на българските граждани. Това поведение със своята непредвидимост, създаде недоумение в европейските институции, смята Росен Желязков.
Ето защо като министър-председател на Република България призовавам всички народни представители в 51-вото Народно събрание, които са убедени, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, да докажат това с гласовете си в Народното събрание, посочва още той.
Държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ е въпросът на запитването до гражданите, предложено от държавния глава. Според него референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.
Източник: БТА
България
Нужен е референдум, защото беше загубено ценно време да бъдат запознати гражданите с приемането на еврото, каза вицепрезидентът Илияна Йотова

Трябва такъв референдум, защото беше загубено много ценно време, за да бъдат запознати гражданите с приемането на еврото – с всичките плюсове, минуси, рискове, но и възможности. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Панорама“ на БНТ по повод обявеното тази вечер от президента Румен Радев, че ще внесе в парламента предложение за свикване на национален референдум за еврото.
Йотова определи решението на Радев като много силно. Искам да разсея едно внушение, което беше направено минути след изявлението на г-н Радев, че това е референдум за отказ от еврото. Нищо подобно, посочи вицепрезидентът и допълни, че подобен референдум е начин за допитване какво точно искат хората и как темата да стане по-достъпна и разбираема за тях.
За мен това беше последната възможност референдумът да се случи. Дали ще се случи според българското законодателство вече зависи от Народното събрание, посочи вицепрезидентът. На въпрос относно желанието на секретаря на президента по правните въпроси – Крум Зарков, да се оттегли от поста си, Йотова призова да се вгледаме както в аргументите на президента, така и в начина, по който е формулиран въпросът за референдума.
Според законите на страната и според Конституцията има различни начини, по които да се провери конституционността на допитването, каза още Йотова.
Да излезем от едно друго внушение – договорът не визира само паричните отношения и валута, допълни Йотова. Там се казва ясно и категорично – при изпълнение на съответните три критерии, които ние всички познаваме и които, българското правителство, подавайки молбата за извънредния конвергентен доклад казва на Европейската комисия, че сме ги изпълнили добре, допълни вицепрезидентът.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Не може да се провежда референдум по ратифицирани международни договори, а президентът няма правомощия да го налага, заявяват от ПП

Законът е ясен – не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага – решението е на Народното събрание. Това се посочва в позиция на „Продължаваме промяната“ (ПП), разпространена от пресцентъра на партията по повод заявеното от президента Румен Радев, че ще внесе предложение за национален референдум за еврото в парламента.
От ПП са категорични, че вместо да защитава бъдещето ни, президентът действа срещу стратегическите интереси на страната.
„Днес, точно в Деня на Европа, България е по-близо до сърцето на Европа откогато и да било. И никакъв популизъм или шум от политически миманси няма да промени това. На 9 май – Деня на Европа – президентът поиска референдум за еврото. Маските паднаха. Всички карти са на масата. Вече е ясно кой къде стои. Това е отчаян опит България да бъде върната в прегръдката на тъмното минало – далеч от стабилността, сигурността и ценностите на Европейския съюз“, се казва в позицията.
/ТНП/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Икономикапреди 1 седмица
Винетките поскъпват от днес
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година