България
Тържествена сесия на Общинския съвет в Шумен се състоя в Деня на Шумен – 11 май

Тържествена сесия на Общинския съвет в Шумен се състоя в Деня на Шумен- 11 май. Председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, кметът на Община Шумен проф. Христо Христов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, народният представител от Шуменския многомандатен избирателен район Айлин Пехливанова и общински съветници представиха поздравителни слова.
„Днес е ден на признателност и надежда – ден, в който с гордост си припомняме миналото на нашия град и с вяра гледаме към неговото бъдеще. Да говорим за Шумен пред хора, които го обичат и познават със сърцето си, е не само чест, но и отговорност. Градът ни има хилядолетна история – история, изградена от поколения шуменци, които с труд и упоритост са оставили своя отпечатък. Те не са се предавали пред трудностите, защото са вярвали, че всяка стъпка напред е важна за утрешния ден. Днес носим тяхното наследство – създадено с грижа, посветеност и стремеж да оставим нещо повече от себе си. Но нашата сила не е само в миналото – тя е в способността ни да гледаме напред, да действаме и да изграждаме с мисъл за бъдещето“, каза председателят на Общинския съвет в Шумен.
Кметът на община Шумен напомни в словото си, че в последните дни в града, по повод празниците, свързани с честването на годишнините от покръстването и създаването на азбуката, бяха патриархът, председателят на Народното събрание, вицепрезидентът, а днес вечерта ще бъде и държавният глава.
„Преди повече от 200 години, в пролетен ден като днешния, шуменци се събрали заедно с децата си и създали историята – отбелязали първото градско честване на светите братя Кирил и Методий. С плам и цветя – както българите празнуваме. И повече от половин век (65 години) преди да имаме свободно отечество. Бащите на града ни оставили завет – че заедно, редом с децата и редом с хората от нашата общност, събрани и сплотени, ние можем да създаваме история. Да сме свободни духом, дори под робство. Дали са ни урока за единството – че то прави хората силни, градовете – велики, събитията – паметни. Единството съгражда, създава, сочи пътя на градовете, подчерта в речта си проф. Христов.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов каза в словото си: „Шумен е не просто град – той е пазител на българския дух. Тук историята не е само в музеите, тя е в улиците, в сградите, в спомените и в сърцата на хората. Неслучайно Шумен е първият град, където се чества делото на светите братя Кирил и Методий – още едно доказателство за дълбоката връзка на този град с просветата, духовността и книжовната традиция“.
„Градът е жив символ на „Златния век“, на създаването на писмеността, на силата на словото и на възхода на българската държавност. Поколения шуменци са създавали, съхранявали и предавали напред култура, вяра и национална идентичност“, подчерта Иван Иванов.
„Като министър на регионалното развитие и благоустройството искам да подчертая, че трайното положително развитие на един регион започва със силна общност, с уважение към традициите и с визия за бъдещето. Шумен е пример за всичко това. Нашият град съчетава мъдростта на миналото със стремежа към модерност. Инвестициите в инфраструктурата, в образованието, в културата – те не са само материален напредък, а и доказателство, че България върви уверено напред“, каза още министър Иванов.
На тържествена сесия на Общинския съвет в Шумен с почетно отличие „Златна значка на град Шумен“ бяха отличени драматургът и поет Николай Гундеров, дългогодишният кмет на с. Черенча Хасан Хасанов и Веселин Събев – бивш главен директор на Стопанска дирекция „Местна промишленост и битови услуги“, бивш председател на Туристическото дружество „Мадарски конник“ и бивш член на изпълнителния комитет на Общинския народен съвет и първи заместник-председател по икономическите въпроси на Общински съвет – Шумен.
На тържественото заседание на Общински съвет Шумен бяха наградени носителите на „Награда на Шумен за култура“ за 2024 г. в различни раздели.
Както БТА съобщи, отбелязването на Деня на Шумен започна днес с литийно шествие, молебен за здраве и тържествен ритуал пред сградата на общината. Постановление на Министерски съвет, с което да почне изпълнението на общинската инвестиционна програма за 2025 г., се очаква да бъде прието в сряда, 14 май, заяви днес в Шумен министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Във връзка с честването на празника на град Шумен Общината обяви програма с повече от десет събития за деня. Носителите на „Награда на Шумен за култура“ за 2024 г. бяха определени от комисия по избор през месец април.
Източник: БТА
България
Очаква се днес президентът Румен Радев да внесе в Народното събрание предложение за национален референдум за еврото

Очаква се днес президентът Румен Радев да внесе в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум за еврото.
След като в петък в обръщения към народа и парламента държавният глава обяви намерението си да внесе такова предложение, в събота при посещението си в Кричим пред журналисти той уточни, че въпросът „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ ще бъде внесен в понеделник. Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с Европейския съюз, но не трябва да забравяме, че техният най-голям ангажимент е именно към българските граждани, коментира той. Според него смяната на националната валута е изключително важен въпрос и заслужава истински дебат. Предложих референдум, а не партия, каза Радев в отговор на коментари, че чертае бъдещия си политически проект.
Последваха и коментарите на институции и политици.
Когато бъде внесено предложението за референдум, се надявам да бъде добре мотивирано, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова пред журналисти в Николаево в събота. Така, както беше представен въпросът, без мотивите, е спорен. Нека да видим мотивите какви са, посочи тя.
България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, се посочва в позиция на премиера Росен Желязков, публикувана на фейсбук страницата на Министерския съвет. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо, заяви Желязков.
Кметът на София Васил Терзиев коментира, че у нас редовно се заиграваме със страховете на хората. По-лесно е да управляваш не със съзидание, а с това да се възползваш от страховете с много пропаганда, смята той.
Смятам, че Народното събрание трябва категорично да отхвърли, дори да не разглежда подобно предложение, защото то е противоконституционно, а има вече и решение на Конституционния съд, посочи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. в изявление от централата на партията, излъчвано във Фейсбук
Законът е ясен – не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага – решението е на Народното събрание, се посочва в позиция на „Продължаваме промяната“ (ПП). От коалицията смятат, че вместо да защитава бъдещето ни, държавният глава действа срещу стратегическите интереси на страната. Съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов посочи, че ще внесат декларация в парламента за приемане на еврото през 2026 г.. Другото, по думите му, което трябва да се направи, е предложението на Радев да мине възможно най-бързо през процедурите в НС, за да може да бъде отхвърлено и да не създава притеснения и съмнения в обществото и в европейските ни партньори.
„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искане за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това“, написа във Фейсбук лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
„Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало“, посочиха от пресцентъра на „ДПС – Ново начало“, цитирайки Делян Пеевски, председател на парламентарната група .
„Във връзка с решение на Конституционния съд от 8 февруари 2024 г., решение на Народното събрание за провеждането на референдум по присъединяване към еврозоната или конкретни срокове за това действие, би било противоконституционен акт, който не можем да подкрепим“, се казва в съвместна позиция до медиите на Коалиционния съвет на „БСП-Обединена левица“ и Изпълнителното бюро на БСП.
Нашият коментар и избор „за“ еврото е направен още преди 35 години. Нашата евро-атлантическа ориентация е дефинитивна и когато сме били в управлението, и когато сме били в опозиция, каза председателят на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС Джевдет Чакъров в село Караманци, община Минерални бани.
Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов.
Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за еврото, струва ми се леко закъсняло, коментира лидерът на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев.
Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход, заяви лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов .
Източник: БТА
България
Конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои днес в Ловеч

В Националния пресклуб на БТА в Ловеч ще се състои местна конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
Дискусията ще започне в 10:30 часа. По време на форума ще бъдат дискутирани новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Специален акцент ще бъде поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа.
Форумът ще бъде открит от генералния директор на БТА Кирил Вълчев. В конференцията ще участват Страцимир Петков, кмет на община Ловеч, Дора Стоянова, областен управител на област Ловеч, д-р Мадлена Бояджиева, кмет на община Тетевен, Цветенка Хаджиева, заместник-кмет на община Луковит, Свилен Андреев, директор на дирекция „Проекти, програми и инвестиции“ в Община Ловеч, инж. Мариана Бандрова – експерт „Информационно обслужване и услуги“ към Областен информационен център – Ловеч, д-р Иваничка Буровска, началник на Регионално управление на образованието в Ловеч, доц. д-р инж. Никола Драганов, директор на Технически колеж – Ловеч, Габриела Георгиева – директор на Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ – Ловеч, инж. Златина Каталиева, директор на Национална професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ – Тетевен, Ралица Попова, изпълнителен директор на сдружение „Знание“.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
БТА даде начало на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ с откриваща конференция във Велики Преслав на 1 ноември 2024 г. – в Деня на народните будители. Целта му е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
От ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Солун и Скопие.
Източник: БТА
България
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде удостоена с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде удостоена с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, съобщиха от прессекретариата на президентската институция.
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде гост на патронния празник на Великотърновския университет.
На тържествената церемония, която ще се проведе днес от 11:10 часа в Аулата на университета, вицепрезидентът ще бъде удостоена с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ за принос към развитието на българистиката и за разпространението на българската култура и духовност.
Преди тържествената церемония Илияна Йотова ще поднесе венец пред паметника на светите братя Кирил и Методий, се посочва още в прессъобщението.
/ВД/
Източник: БТА
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 3 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 7 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 3 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 3 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 3 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ
-
Обществопреди 1 седмица
Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров