Икономика
Търсенето на британски промишлени стоки в чужбина спада до петгодишно дъно, сочи проучване

Британските промишлени компании отбелязаха най-големия спад на чуждестранните си поръчки от началото на пандемията. Търсенето от САЩ, Европа и Китай намалява на фона на глобалната несигурност относно митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде ДПА, представяйки заключенията от най-новото проучване на „Ес енд Пи Глоубъл“ (S&P Global).
Индексът на мениджърите по доставките (PMI) на Ес енд Пи Глоубъл (S&P Global), отразяващ активността на британската промишленост, се покачи до 45,4 пункта през април в сравнение с 44,9 пункта през март, но остана в зоната на свиването – под 50 пункта.
През март промишлената активност отбеляза 17-месечно дъно, макар да е леко коригирана нагоре спрямо първоначално отчетените 44 пункта.
Бизнес доверието сред промишлените производители се е понижило, тъй като те се борят с влошаващите се икономически перспективи и нарастващи разходи.
Темпът на нови поръчки на стоки за износ, произведени във Великобритания, спадна до най-ниското равнище от май 2020 г., разкрива още проучването.
„Анкетираните производители отбелязаха, че обявените мита върху вноса в САЩ оказват осезаемо въздействие върху световните пазари, тъй като търговските партньори се адаптират към повишената търговска несигурност“, коментира Роб Добсън, директор в „Ес енд Пи Глоубъл маркет интелиджънс“ (S&P Global Market Intelligence).
По-малко от половината от компаниите, включени в проучването, очакват продукцията им да се увеличи през идната година.
Наемането на персонал също продължи да намалява, като загубата на работни места се случва с втория най-значителен темп от близо пет години.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на Уолстрийт се покачват след силни финансови отчети на „Майкрософт“ и „Мета платформс“

Основните индекси на фондовата борса в Ню Йорк се отправиха нагоре след началото на търговската сесия. Силните тримесечни резултати на двама големи гиганта – „Майкрософт“ (Microsoft) и „Мета платформс“ (Meta Platforms) намалиха опасенията сред инвеститорите, че напредъкът в областта на изкуствения интелект ще се забави на фона на икономическите сътресения, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average прибави 232,95 пункта или 0,57 на сто до 40 902,31 пункта към 16:56 часа българско време.
По-широкият S&P 500 наддаде с 52,6 пункта или 0,94 на сто до 5621,66 пункта, а индексът на високотехнологичнте дружества Nasdaq скочи с 301,24 пункта или 1,73 на сто до 17 747,58 пункта.
Акциите на „Мета платформс“ поскъпнаха с над 4,5 на сто след публикуването на по-високи от очакваното приходи през първото тримесечие. Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг заяви, че бизнесът се „представя много добре“ и че е „добре позициониран, за да се справи с макроикономическата несигурност“.
„Майкрософт“ също отчете ръст на приходите на фона на силен растеж на бизнеса си с облачни услуги „Азур“ (Azure). Компанията публикува прогнози за увеличение на капиталовите си разходи, след което книжата на „Майкрософт“ скочиха с почти 9 на сто.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Молбите за помощи при безработица в САЩ нарастват далеч над очакваното

Броят на подадените за първи път молби за помощи при безработица в САЩ е нараснал много повече от очакваното през миналата седмица. Това сочат най-новите данни на американското министерство на труда, информира ДПА.
Заявленията, подадени през миналата седмица, се увеличават с 18 000 до 241 000. Икономически анализатори очакваха молбите за помощи при безработица да се увеличат далеч по-скромно – до 224 000 от 223 000 през предходната седмица.
На четириседмична усреднена база молбите растат с 5500 до 226 000.
Очаква се утре да бъдат публикувани официални данни за нивото на безработица в САЩ през април.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Споразумението с Украйна за природните богатства е икономическо партньорство и сигнал за Русия, заяви финансовият министър на САЩ

Споразумението за украинските редкоземни елементи е пълноценно икономическо партньорство, което ще позволи на президента Доналд Тръмп да преговаря с Русия на още по-солидна основа. Това заяви министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт в интервю за „Фокс Бизнес Нетуърк“, след като Вашингтон и Киев обявиха, че са сключили споразумение за украинските природни богатства, предаде Ройтерс.
Съгласно подписания документ САЩ ще получат преференциален достъп до нови проекти за добив на полезни изкопаеми в Украйна и ще инвестират във възстановяването на страната.
Споразумението ще покаже на „руското ръководство, че украинският народ и американският народ са тясно свързани, както са целите ни“, каза Бесънт.
„САЩ няма да спечелят нищо, ако Украйна не просперира. Така че сега сме с напълно съгласувани позиции по отношение на икономиката. Това е силен сигнал за руското ръководство и дава възможност на президента Тръмп да преговаря с Русия на още по-солидна основа“, обясни финансовият министър.
Бесънт уточни, че споразумението представлява цялостно икономическо партньорство. „Не става въпрос само за рядкоземни ресурси, а за инфраструктура, за енергия. Така че тук има възможност и двете страни наистина да спечелят“, добави той.
Споразумението предвижда създаването на съвместен инвестиционен фонд за възстановяването на Украйна. То беше подписано във Вашингтон след месеци на преговори.
Коментирайки друга важна тема за външната политика на администрацията на Тръмп – отношенията с Китай, Бесънт заяви, че е уверен, че Пекин да сключи със САЩ търговско споразумение за митата.
„Уверен съм, че китайците ще искат да постигнат споразумение. Това ще бъде процес от много етапи. Първо, трябва да намалим ескалацията, а след това с течение на времето да започнем да се фокусираме върху по-голямо търговско споразумение“, отбеляза той.
Бесънт говори и за лихвените проценти в САЩ, призовавайки Управлението за федерален резерв (УФР) да ги намали.
„Виждаме, че двугодишните лихви (по държавните облигации – бел. ред.) сега са по-малки от лихвите по фондовете на УФР, което е пазарен сигнал, че УФР трябва да намали лихвите“, подчерта министърът на финансите.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 7 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 7 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов