Свържете се с нас

Свят

Търговската война между САЩ и Китай предизвиква сътресения в авиационната индустрия

Самолет на американската компания „Боинг“, предназначен за китайска авиокомпания, в неделя се приземи обратно в производствения център на самолетостроителя в САЩ, след като измина 8000 км. Причината най-вероятно е свързана с решението на президента Доналд Тръмп да повиши до 145 на сто митата върху вноса в САЩ на китайски стоки, в отговор на което Китай обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто, предаде Ройтерс.

Самолетът 737 МАКС, който е бил предназначен за китайската авиокомпания „Сямън еърлайнс“ (Xiamen Airlines), се е приземил на „Боинг фийлд“ (Boeing Field) в Сиатъл в 01:11 ч. по Гринуич. Това е поредният знак за сътресения при доставките на нови самолети, като причината е нарушаването на десетилетния безмитен статут на авиокосмическата индустрия, коментира Ройтерс. Митническата война между САЩ и Китай и обратът, свързан с доставките на „Боинг“, настъпват в момент, в който американската компания се възстановява от почти петгодишното замразяване на вноса на самолети 737 МАКС, допълва британската агенция. 

По данни на авиационната информационна служба „Еър кърънт“ (Air Current) в средата на този месец в САЩ са били върнати три самолета 737 МАКС, които първоначално са били подготвяни за доставка на две китайски авиокомпании в центъра на „Боинг“ в Чжоушан, предаде телевизия „Фокс нюз“. Според официални данни на „Боинг“, публикувани от сп. „Еъруейз“, към края на март е имало планирани доставки на 130 самолета за китайски компании. 

Китай е най-големият пазар в света за закупуване на самолети, като според неотдавнашен анализ на „Боинг“ през следващите 20 години се очаква китайски авиокомпании да закупят 8830 нови самолета, допълва американският новинарски сайт „Бизнес инсайдър“

Миналата седмица „Блумбърг“ разпространи информацията, че властите в Пекин са наредили на китайските авиокомпании да спрат доставките на самолети „Боинг“ и части за тях.

Китайците „току-що се отказаха от голямата сделка с „Боинг“, заявявайки, че „няма да влязат във владение“ на напълно готовите за предаване самолети“, написа малко по-късно Тръмп в социалната мрежа „Трут соушъл“.  

Тези мерки на китайското правителство идват в отговор на решението на Вашингтон да повиши до 145 на сто митата върху вноса в САЩ на китайски стоки, посочва Ройтерс. В отговор на новите тарифни ставки, въведени от САЩ, Китай обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто. Междувременно Тръмп смекчи своята митническа политика, като предостави временни изключения върху обмитяването на някои електронни устройства, сред които смартфони, компютри и др. Голяма част от тези уреди се произвеждат в Китай, припомня британската агенция.

Китай е важен пазар за „Боинг“, който през последната година се възстановява от поредица от финансови загуби и репутационни сътресения, отбелязва  „Бизнес инсайдър“ . Всяко ограничаване на доставките ще се отрази на пазарния дял на компанията, която се конкурира с европейския гигант „Еърбъс“ (Airbus) и с някои нови играчи на пазара, пише още медията. 

Спирането на доставките на американските самолети за Китай ще бъде удар не само за „Боинг“, но и за цялата американската икономика, коментира Си Ен Ен. За разлика от много мултинационални компании, „Боинг“ произвежда всички свои самолети в заводи в САЩ и продава зад граница почти две трети от пътническите си самолети. Приносът на „Боинг“ към американската икономика се оценява на 79 млрд. долара. Компанията има близо 150 000 собствени служители в САЩ и също така непряко осигурява още 1,6 млн. работни места, допълва американската телевизия.   

„Боинг“ изпитва затруднения от шест години насам, като от 2018 г. – последната година, в която отчете годишна печалба, компанията е натрупала оперативни загуби в размер на 51 млрд. долара. Тази година акциите на компанията са се понижили с 8,5 процента. 

За да предложи на своите авиокомпании алтернативен доставчик, китайското правителство инвестира десетки милиарди долари в базирания в Шанхай производител на самолети „Къмършъл еъркрафт корпорейшън ъв Чайна“ (Commercial Aircraft Corporation of China – „Комак“), отбелязва американският в. „Уолстрийт джърнъл“. Ако Китай продължи да спира покупките на самолети на „Боинг“, това може да се отрази негативно и на „Комак“, преди компанията да стане конкурентоспособна в световен мащаб, прогнозира изданието.

По данни на Международната търговска администрация през миналата година САЩ са изнесли за Китай самолети, космически апарати и части на стойност близо 12 млрд. долара, а не са внесли почти нищо. 

В условията на бързо влошаващи се отношения между САЩ и Китай и налагането на нови високи мита в многомилиардния авиационен сектор може да доведе до сериозни проблеми и за двете икономики, заключава „Уолстрийт джърнъл“.

Източник: БТА

Свят

Хунтата в Мианма удължи временното примирие до 30 април, за да подкрепи възстановяването на страната от земетресението

Управляващата военна хунта в Мианма удължи срока на временното примирие в конфликта си срещу бунтовниците в страната до 30 април, за да ускори усилията за подпомагане и възстановяване след опустошителното земетресение миналия месец, предаде Ройтерс, като се позова на държавни медии.

Земетресението с магнитуд 7,7 бе едно от най-силните, разтърсвали Мианма от век. То стана в район, в който живеят 28 милиона души, като срина сгради и изравни със земята цели селища, а много хора останаха без храна, вода и подслон.

Правителството съобщи, че при земетресението са загинали 3645 души, 5017 са ранени, а 148 са в неизвестност. Разрушени са близо 49 000 къщи и повече от 2100 правителствени сгради.

Трагедията е тежък удар за страната, която се бори с икономическа криза и задълбочаваща се гражданска война, предизвикана от военния преврат през 2021 г, отбелязва Ройтерс.

По данни на ООН много преди земетресението в Мианма са разселени около 3,5 милиона души.

Хунтата и бунтовническите групи обявиха прекратяване на огъня, за да подкрепят усилията за преодоляване на последиците от земетресението, но се обвиняват взаимно в нарушаване на споразуменията.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Сирия задържа двама висши членове на палестинската групировка „Ислямски джихад“

Сирийските власти задържаха двама високопоставени членове на палестинската екстремистка групировка „Ислямски джихад“, участвали в атаките срещу Израел от Газа през октомври 2023 г., предаде Ройтерс, като се позова на въоръженото крило на групировката и на сирийски официален представител.

В изявление на Бригадите „Ал Кудс“ се посочв, че Халед Халед, който ръководи операциите на „Ислямски джихад“ в Сирия, и Ясер аз Зафари, който е начело на организационния комитет на групировката, са били задържани в Сирия преди пет дни.

Групировката каза, че двамата са били задържани „без обяснение за причините“ и „по начин, какъвто се надявахме да не видим от страна наши братя“. Тя призова двамата да бъдат освободени.

Официален представител от министерството на вътрешните работи на Сирия потвърди информацията за задържането, но не отговори на последващи въпроси защо двамата мъже са били арестувани. Палестински източник в Дамаск също потвърди арестите.

„Ислямски джихад“ се присъедини към своя съюзник „Хамас“ в атаките срещу Израел през 2023 г., посочва Ройтерс. Групировката получава иранско финансиране и ноу-хау и отдавна поддържа свои централи в Сирия и Ливан.

Новата ислямистка власт в Дамас обаче прекъсна дипломатическите си отношения с Иран и се надява да спечели международна подкрепа за премахване на санкциите и за възстановяване на страната след продължилата 14 години жестока гражданска война.

САЩ поставиха на Сирия редица условия, които тя трябва да изпълни в замяна за частично облекчаване на санкциите. Според източници на Ройтерс едно от условията е новата власт да се дистанцира от подкрепяните от Иран палестински групировки.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

АРМЕНПРЕС: Преговорите между Армения и Азербайджан не са в застой, дискусиите продължават, заяви председателят на арменския парламент

Председателят на арменския парламент Ален Симонян заяви, че преговорите с Азербайджан не са в застой и дискусиите продължават, предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.

„В момента разполагаме с координиран документ. Имах и кратка, неформална среща с председателя на азербайджанския парламент по време на форума в Санкт Петербург. Смятам, че не можем да говорим за безизходица. И за Азербайджан е от интерес този процес да приключи възможно най-скоро“, допълни Симонян. 

Той подчерта, че не очаква преговорите да се провалят или да се стигне до нова ескалация на напрежението. „Нашата основна цел е да превърнем програмата за мир в реалност и трябва да направим всичко възможно това да се случи“, отбеляза той.

По отношение на трансграничните стрелби от страна на Азербайджан, насочени към арменски населени места, Симонян заяви, че арменските власти следят ситуацията внимателно и правят необходимите изводи. Въпреки това, акцентът остава върху напредъка на мирния процес.

Ален Симонян участва в заседанието на Междупарламентарната асамблея на Общността на независимите държави, което се състоя в четвъртък в Москва. На него присъства и неговата азербайджанска колежка Сахиба Гафарова.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АРМЕНПРЕС)

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 49 минути

Пола Радклиф се оттегля от шосейните състезания след участието си на Маратона на Бостън

Святпреди 51 минути

Хунтата в Мианма удължи временното примирие до 30 април, за да подкрепи възстановяването на страната от земетресението

Балканипреди 53 минути

АНА-МПА: Евростат потвърждава, че първичният излишък на Гърция за 2024 г. възлиза на 4,8% от БВП

Българияпреди 53 минути

Община Раднево ще кандидатства с проект за въвеждане на фамилно компостиране

Българияпреди 55 минути

Ученици от Ямбол показват знанията си за Втората световна война в състезание

Святпреди 56 минути

Сирия задържа двама висши членове на палестинската групировка „Ислямски джихад“

Икономикапреди 58 минути

Прогнозите за глобалния икономически растеж са понижени с 0,5 процентни пункта за 2025 година заради търговските войни, посочва МВФ

Българияпреди 58 минути

Плевенската областна дирекция на МВР получи четири автомобила от Общината

Българияпреди 58 минути

Министерският съвет внесе в деловодството на парламента промените в Наказателния кодекс, свързани с насилието над животни

Спортпреди един час

Кайл Уокър и Рубен Лофтъс-Чийк ще бъдат на разположение за Милан в реванша срещу Интер за Купата на Италия

Икономикапреди един час

МВФ запазва прогнозата си за 2,5 на сто ръст на българската икономика през тази година на фона на намалени очаквания за ЕС и света

Спортпреди един час

ЦСКА призова за подкрепа

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Бизнеспреди един ден

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Бизнеспреди 5 дни

ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ

Новини