Икономика
Търговията на дребно през февруари нараства в ЕС и еврозоната, а България е с най-голям месечен спад, по данни на Евростат

Обемът на търговията на дребно нараства с 0,2 на сто в Европейския съюз и с 0,3 на сто в еврозоната през февруари, отчетено на месечна основа. Това сочат най-новите първоначални оценки на Евростат, публикувани днес на сайта на статистическата агенция.
През януари показателят нарасна с 0,1 на сто в ЕС и остана без промяна в еврозоната.
На годишна основа, спрямо февруари 2024 г., с отчитане на календарните фактори индексът на търговията на дребно се повишава с 2 на сто в ЕС и с 2,3 на сто в еврозоната.
За България Евростат отчита спад на търговията на дребно през февруари с 1,7 на сто спрямо януари. В сравнение със същият месец на миналата година обаче, българската търговия на дребно бележи ръст на оборота с 2,4 на сто. По-рано днес НСИ публикува данни за търговията на дребно през февруари, идентични с тези на Евростат.
На месечна основа спадът с 1,7 на сто е най-значителният от април 2023 г. Същевременно ръстът от 2,4 на сто на годишна база е най-скромният от май 2024 г., сочат данните.
Месечно сравнение по сектори и по страни членки
В ЕС обемът на търговията на дребно се е увеличил при хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия и при нехранителните стоки (с изключение на автомобилното гориво) с по 0,2 на сто, както и при автомобилните горива в специализираните търговски обекти – с 1,4 на сто.
В еврозоната през февруари, в сравнение с януари, обемът на търговията на дребно се е увеличил при хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия и при нехранителните стоки (с изключение на автомобилното гориво) с по 0,3 на сто и нараства за автомобилните горива в специализирани търговски обекти с 0,2 на сто.
Сред държавите членки, за които има данни, най-голямо месечно увеличение на общия обем на търговията на дребно е отчетено в Кипър (4,7 на сто), Естония (2,2 на сто) и Литва (1,7 на сто). Най-голям спад се наблюдава в България (-1,7 на сто), Нидерландия (-1,4 на сто) и Полша (-1,2 на сто).
Годишно сравнение по сектори и по страни членки
В ЕС обемът на търговията на дребно през февруари се увеличава при хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия с 1,4 на сто, при нехранителните стоки (с изключение на автомобилните горива) с 2,5 на сто, а при автомобилните горива в специализираните обекти – с 1,2 на сто.
В еврозоната през февруари, в сравнение със същия месец на 2024 г., обемът на търговията на дребно се увеличава при храните, напитките и тютюневите изделия с 1,9 на сто, при нехранителните стоки (с изключение на автомобилните горива) – с 2,5 на сто, а при автомобилните горива в специализирани обекти – с 0,7 на сто.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голямо годишно увеличение на общия обем на търговията на дребно е отчетено в Люксембург (10,3 на сто), Кипър (8,5 на сто) и Естония (5,2 на сто). Най-големи годишни намаления се наблюдава в Полша (1,5 на сто), Словакия (1,4 на сто) и Нидерландия (1,2 на сто).
Източник: БТА
Икономика
„Ауди“ временно спира износа на автомобили за САЩ, сочи публикация

Германският производител на луксозни автомобили „Ауди“ (Audi) временно спира износа на коли за САЩ на фона на митата, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Това пише специализираното издание „Аутомобилвохе“, позовавайки се на съобщение на автомобилната компания, изпратено до дистрибутори на нейните автомобили, предаде ДПА.
Публикацията на „Аутомобилвохе“ сочи, че решението се отнася до автомобили, произведени от „Ауди“, които са били предназначени за доставка в САЩ след 2 април, когато влязоха в сила мита в размер на 25 на сто върху вноса на коли.
В момента на склад в САЩ има над 37 000 автомобила, произведени от „Ауди“. Тяхната доставка не е засегната от новите мита върху вноса в страната, посочва ДПА.
Компанията „Ауди“ е подразделение на германската автомобилна група „Фолксваген“ (Volkswagen Group).
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
ДФЗ утвърди помощ „де минимис“ в размер на 18 000 лева за производителите на странджански манов мед

Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) утвърди до 18 000 лв. помощ „де минимис“ за 2025 г. за земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“/“Манов мед от Странджа“, съобщиха от Фонда.
На подпомагане подлежат производители на „Странджански манов мед“, които имат сключен договор за контрол за съответствие на продукта с одобрена спецификация с контролиращо лице, както и да са вписани в публичните електронни регистри на производителите на съответните продукти със защитени наименования, които се поддържат на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Помощта за производител е в размер на 1800 лв. с ДДС и се предоставя за покриване на разходи за контрол за съответствие с продуктова спецификация, включваща разходи за задължителна годишна проверка на място от контролиращото лице за контрол за съответствие и лабораторен анализ на продукта при направената годишна проверка.
ДФЗ, съвместно с компетентните дирекции в МЗХ, ще изготви указания за предоставяне на помощта.
БТА припомня, че за 2024 г. бюджетът по помощта отново беше в размер на 18 000 лева.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Финансова подкрепа от 500 000 лева е предвидена за оранжерийните производители за борба с доматения молец

Оранжерийните производители ще получат финансова подкрепа до 500 000 лева за борба с вредителите по доматите за 2025 г., реши на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ). Средствата са осигурени по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец – Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“, съобщиха от ДФЗ.
Целта на помощта е ограничаване загубите на продукция, причинени от вредителя Доматен миниращ молец – Tuta absoluta, по зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии. Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи домати в оранжерии, по закупуване на продукти и средства за растителна защита за контрол и ликвидиране на вредителя по културата домат. Размерът на помощта е до 100 процента от разходите за закупуването и прилагането на продукти за растителна защита, разрешени в България, но не повече от 3500 лв./ха., с включен ДДС.
Усвоеният ресурс през 2023 г. по помощта е в размер на 342 510 лв. от 155 земеделски стопани, а през 2024 г. е 379 968 лв. от 205 земеделски стопани.
Предстои ДФЗ и Министерството на земеделието и храните да изготвят указанията за предоставяне на помощта.
БТА припомня, че бюджетът по схемата през миналата година беше идентичен като тазгодишния.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 4 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик