България
Свободата и мирът не са даденост – за тях трябва да се борим всеки ден, заявиха участници в дискусия в Деня на Европа

Участници в публичната дискусия на тема „Да обновим Европа: политици и граждани строят заедно бъдещето“ се обединиха около тезата, че свободата и мирът не са даденост.
Дискусията, организирана от Европейското младежко движение, съвместно с Националната студентска конфедерация и Съюза на европейските федералисти на 9 май- Денят на Европа, бе по случай 75- годишнината от Декларацията на Робер Шуман, която е основополагащ акт на европейската конструкция и 80 години от края на Втората световна война. В Националния студентски дом в София участниците в дискусията обсъдиха актуални теми за ЕС и бъдещето на ЕС.
Гости на дискусията бяха членовете на Европейския парламент (ЕП) д-р Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) , Цветелина Пенкова (ПЕС/БСП) и Илхан Кючюк (Обнови Европа/ДПС).
Свободата, която имаме в момента, не е даденост, каза евродепутатът Андрей Ковачев. „Младите хора трябва да знаят, че да си отвориш телефона и да си купиш билет и след няколко часа да си във Франкфурт или Париж, е било абсолютно немислимо за предишните поколения. Това е достижение на европейската цивилизация, което не трябва да бъде по никакъв начин застрашено от безумни пропаганди, които отново да ни скарат и отново ние да се бием, да се мразим“, коментира той. Обаче, ние трябва да знаем историята, това е много важно, защото „който контролира наратива за история, контролира настоящето и бъдещето“, допълни той. По думите на Андрей Ковачев свободата дава възможност на всеки да прецени къде е щастието за него и неговото семейство, да живее и да се развива, където иска. Но тази свобода не е даденост, повтори той.
Според генералния секретар на Съюза на европейските федералисти Велко Иванов без памет няма корени. Идеята на днешната среща е да се върнем към корените и ценностите. Такава ценност са мирът и плурализмът, каза той.
Много европейски народи са се включили активно в битката за това днес ние да можем да говорим свободно, да можем да се движим в една Европа със сравнително по-малко граници, каза по време на дискусията Цветелина Пенкова от Партията на Европейските социалисти (ПЕС). Основната идея на ЕС е била той да бъде гарант за мир. Липсата на дипломация доведе до това отново да има тежък военен конфликт в рамките на Европа. Трябва да си кажем тези неща, защото днес си честитим Деня на Европа, а не денят на ЕС, продължи Пенкова. Тя също посочи, че мирът не е даденост, а е нещо, за което трябва да се борим и отстояваме всеки ден. Човешкият живот, свободата, мирът са най-важни ценности, посочи Пенкова.
Евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк смята, че разговорът за Европа и Европейския съюз трябва да се случва между всички – политици, представители на гражданското общество, младите хора. Защото по дефиниция бъдещето е на младите хора, каза Илхан Кючюк.
„Днешната Европа е различна от тази, за която ние си мечтаехме, когато бяхме студенти. На нас ни се искаше Европейският съюз да бъде „манна небесна“, у нас да бъде като в Германия. България да има същите стандарти, същите улици, същото разбиране за върховенството на закона, за високи човешки права и свободи. Е, не се случи. Защото сме имали явно грешната представа, че Европейският съюз може да бъде решение на всички проблеми“, коментира той. Тогавашният ЕС също е несъвместим с днешния ЕС поради редица фактори, каза Кючюк.
„Ако ме питате кой е централният въпрос, който стои днес пред Европейския съюз, ще кажа, каквото съм казвал винаги в тази зала и това е свързано с архитектурата на самия съюз“, посочи Илхан Кючюк.
Дали ни харесва, или не, ЕС не може да ни бъде геополитически грешен, каза евродепутатът Илхан Кючюк. Според него българският разговор е немислим без европейския. „Ние направихме и продължаваме да правим голямата грешка през годините да отделям европейската политика от националната, определяйки я за външна. Тя не е външна, тя по дефиниция е много вътрешна политика“, каза той.
Ако 90% от това законодателство се прилага в България, означава, че това законодателство има ефект върху бизнеса, върху икономиката, върху гражданите на тази страна, коментира още Илхан Кючюк.
Денят на Европа, празникът на Европейските общности, се отбелязва от 1986 г. съгласно решение на срещата на високо равнище на Европейската общност в Милано, Италия (28-29 юни 1985), показва информация на Отдел „Справочна“ на БТА. Денят е годишнина от речта (1950) на министъра на външните работи на Франция Робер Шуман в Париж, Франция, в която той излага своя план за обединение на въгледобивната и стоманодобивната промишленост на западноевропейските страни (т. нар. Декларация на Шуман) като „първа реална крачка към европейска федерация“.
Източник: БТА
България
„Има такъв народ“ подкрепя идеята на президента да се питат гражданите, написа във Фейсбук Слави Трифонов

Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов.
Държавният глава Румен Радев заяви тази вечер в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото с въпрос „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“. Според президента референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.
В публикацията си Слави Трифонов припомня, че с колегите му са инициирали референдум, още когато са били телевизионно предаване и в него са участвали три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия, посочи лидерът на ИТН, като добави, че едно от условията ми за участие в настоящето управление е именно да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България, добави лидерът на ИТН.
Трифонов посочи, че за провеждането на референдум за приемането на еврото, иницииран от „Възраждане“, те са направили всичко по силите си да може да се случи.
„Така че от всичко казано от мен до тук разбирате, че ние от ИТН подкрепяме идеята на президента да се питат гражданите. Искам да бъда ясен. Аз съм за това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение, но какво ще се случи, ще решат хората, българските граждани, защото това е тяхно право и такава е пряката демокрация“, пише Слави Трифонов.
И допълва, че ИТН са част от управляващото мнозинство, за да бъдат решавани проблемите на държавата, а не да вървят против принципите си. Като участници в правителството ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление. И когато има възможност за това суверенът да бъде питан, ние ще подкрепяме тази възможност, завършва поста си лидерът на ИТН.
Източник: БТА
България
Представители на държавни и местни институции участваха в конференция в София по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“

Представители на държавни и местни институции участваха в конференция в Кюстендил по проекта на Българската телеграфна агенция (БТА) „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Събитието се състоя в зала „Максим“ в сградата на БТА, а конференцията бе в Деня на Европа – 9 май.
София е един от образователните центрове на Европа. Това е градът на образованите млади хора – хората, които са готови да работят и да се усъвършенстват непрекъснато, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев. Той отбеляза, че ако трябва на бял лист да напише какво е Европа – това са европейците, хората, а не просто една територия, защото от хилядолетия именно хората в Европа с цивилизацията, която са създали достигат до това, което имаме днес на Европейския континент.
Европа е на европейците, но европейците сме ние. Имаме самочувствието, че сме дали на Европа култура, история, технологични решения. Бъдещето на Европа зависи от нас европейците и ние не трябва да се отказваме. Ключът са знанията и ученията, които трябва да развиваме, каза Цветан Спасов – ръководител на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР). Той добави, че повече от 70 години Европа е символ на мир, единство, толерантност, знания, споделяне на ценен опит. Бих добавил и опитът, който Европа има в справянето с редица предизвикателства на нашето време – дигиталната трансформация, зеленият преход, демографската криза, посочи още Спасов.
Най-важното нещо, което ни даде Европейският съюз, е знание. Знанието за това, какво е в другите държави, възможността да правим сравнение, възможността да определим модела, по който искаме да вървим, каза Десислава Желязкова, директор на дирекция „Образование“ към Столичната община. По думите й знанието, което ни даде ЕС, дава възможност да искаме по-убедено, да знаем, че нещата, които се случват в Европа не са невъзможни. Така сме започнали сякаш да възприемаме себе си като по-пълноценен член на ЕС, защото искаме и при нас да е така и все по-бързо това да се случва, каза още Желязкова.
За мен Европа е култура, образование, солидарност, партньорство и споделени ценности. Това каза изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов. Той припомни, че днес е един важен ден – Денят на Европа, но се намираме и в навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Попов каза, че е добре да си дадем равносметка какво получаваме ние като член на ЕС за българското образование, но и какви усилия полагаме, за да можем да достигнем най-високите постижения в тази област на европейските народи. По думите му предстои тази година да бъде отворен още 1 млрд. лева по програми и проекти, свързани с образованието. Той посочи, че има и проект за въвеждане на изкуствения интелект в училище.
Сравнението между нашите училище с тези от други Балкански и Европейски страни относно това как правим едно или друго нещо ни дава възможност „да се надскачаме едни други“, което е полезно и за нас, и за тях, за бъдещето на учениците ни, каза Георги Милошев – учител по биология в 125 училище „Боян Пенев“ – София.
Милошев се съгласи с казаното преди него от Иван Попов, който посочи, че за него Европа представлява споделени ценности. Безспорно съм привърженик на споделените ценности и със сигурност Европа ни дава възможност за това, но тя ни дава възможност и да пътуваме в различните страни. И както каза Десислава Желязкова, Европа ни дава възможност и за сравняване, каза още Милошев.
Той посочи, че училището, в което преподава, е участник в международната образователна общност, с фокус върху приобщаващото образование и иновациите.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в градовете: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Букурещ, Белград, Босилеград, Одрин, Скопие и Солун.
Настоящата инициатива е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 г. и 2024 г., и надгражда дейностите и постигнатите резултати.
Източник: БТА
България
Граждани протестираха пред Народното събрание и се обявиха в подкрепа на правовата и европейска държава

Граждани се събраха пред сградата на Народното събрание в София на протест под наслов „За свободна България в силна Европа! Вън Пеевски от властта“. Организатори на събитието е инициативата „Правосъдие за всеки“. Протестиращите се обявиха в подкрепа на правовата и европейската държава. В района има засилено полицейско присъствие.
Искаме да разберем кой носи отговорност за тази държава, кой иска да върви по европейския път и кой иска да криволичи и да се отклонява от него, каза адв. Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“. Искаме да се определят кои са управляващи и кои са опозиция, допълни той. „Съдбата на правителството и мнозинството е изцяло в ръцете на лидера на управляващата опозиция Делян Пеевски. Това стана ясно от вчерашното изказване на Борисов“, заяви още Величков.
От „Правосъдие за всеки“ настояват да се обърне внимание на ключово решение на Съда на Европейския съюз, от което става ясно, че сегашният Висш съдебен съвет (ВСС) трябва незабавно да прекрати дейността си, както го направи Инспекторатът вчера. Разбрахме, че управляващото мнозинство и опозицията имат идея да отменят текста от Закона за съдебната власт, който забранява на ВСС с изтекъл мандат на неговите членове да избира главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Затова сме тук, за да кажем, че няма как да стане, каза Величков.
Един от основните плюсове на членството ни в Европейския съюз е правосъдието и възможността да разчитаме на достъп до Съда на Европейския съюз, каза адвокат Емил Георгиев от Правосъдие за всеки. Днес трябва да празнуваме Европа, допълни той.
Инспекторатът към ВСС кара трети мандат без да бъде избран, каза той. Органи, които действат извън мандата си, действат в нарушение на правото и закона, отбеляза Георгиев. Те не са независими и са оставени на политическия произвол, смята той.
Днес сме тук, за да заявим, че България е европейска държава с европейски ценности, каза адвокат Петромир Кънчев от „Правосъдие за всеки“. Дано скоро бъде и с европейско правосъдие. Той подчерта важността на обединението в Деня на Европа.
Протестиращите развяваха български и европейски знамена. Те стигнаха до Дома на Европа на ул. „Г. С. Раковски“.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Разлог прие бюджета за 2025 година след десетчасово заседание
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година