Свържете се с нас

Икономика

Свиневъдният бранш отчете положителен темп на развитие по време на международен форум по актуални теми в сектора

Положителен темп на развитие в свиневъдството отчетоха от бранша по време на дискусия в рамките на Международен форум „Съвременни тенденции в свиневъдството: Научни, пазарни и регулаторни аспекти“, който се проведе днес в Стара Загора.

Актуалното състояние на свиневъдството в страната, проблемите и предизвикателствата пред бранша бяха дискутирани от Венцислав Славов, член на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България, Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциация на свиневъдите в България и Вихрен Димитров, изпълнителен директор на свинекомплекс „Голямо Враново“. В дискусията се включиха заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев и ректорът на Тракийски университет (ТрУ) – Стара Загора проф. Добри Ярков.

В България 53 процента от населението предпочита свинско месо, 42 на сто пилешко, а 5 процента говеждо. Общият брой на свинете в страната за 2024 г. е 700 000. В това число влизат 176 000 малки прасенца и 71 000 женски свине за разплод. Миналата година са заклани малко над 1,2 млн. прасета, от които е произлязло около 83 000 тона месо. Тези данни оповести Димитър Михайлов и определи резултата като доста добър, който не е достиган в последните години.

В целия свят свинското месо се консумира в най-големи количества. Ние сме нетен вносител на свинско месо от дълги години. Около 70 процента от месото у нас е внос и е предимно от западни производители. Останалите 30 на сто се произвежда в наши ферми, допълни Венцислав Славов. Той обясни разликата с драстичното намаляване на броя прасета, който в началото на 90-те години е бил над 4 милиона. „След промените голяма част от свиневъдните комплекси останаха да пустеят. Главоломно количеството произведени прасета спадна. В момента има едно прераждане от страна на бизнеса, който с много инвестиции и труд иска да възроди това, което сме имали“, каза Славов. Той допълни, че новите технологии и породи вече се внедряват и браншът се възползва от тях. „Благодарение на тези технологии и генетични породи, с които започваме да работим, имаме по-добри производствени резултати и по-добра конкурентоспособност спрямо лидерите в областта“, каза още Славов.

По време на дискусията бе обърнато специално внимание на периода с африканска чума в България, който е върнал свиневъдите почти до кота нула. По думите на Венцислав Славов в момента има изградени мерки и браншът се е научил да ги спазва. „В момента мерките за биосигурност у нас са едни от най-добрите в цяла Европа“, допълни Славов. Димитър Михайлов уточни, че болестите влияят изключително много на цената на месото и даде пример с появата на шап в Германия в началото на годината, което е довело до спад в цената с над един лев на килограм. „За пореден път това ни изправи пред огромни финансови проблеми и в момента цената е дори около себестойността си“, допълни Михайлов.

Участниците обсъдиха и най-големите пречки пред свиневъдния бранш. Сред тях са цялостната политика на държавата, която трябва да има визия за развитие през следващите 15 години и липсата на достатъчно големи кланици за месопреработвателите. „Имаме много голям потенциал за развитие в тази посока и това ще намали себестойностите, а ще добави стойност на продукцията, защото ще се оползотворява по-голямо количество месо от едно прасе“, каза Димитър Михайлов по темата.“„Трябва да продължим да бъдем амбициозни и се надявам, че секторът няма да спре своето развитие. В България трябва да вървим към коопериране и окрупняване“, допълни той.

Вихрен Димитров обърна внимание на конкурентоспособността на българските свиневъди и направи сравнение с лидерите в сектора – Испания. „Там има 75 милиона прасета и са най-добрите в бранша, но на последното изложение ги победихме с новия ни хибрид – порода „Черен ангел“. Очакваме съвсем скоро да ни бъде разрешен и за развъдна дейност“, съобщи Димитров. Отношение по новата българска порода взе и ректорът на ТрУ-Стара Загора Добри Ярков, който каза, че от няколко години има създаден екип, който има желанието и е започнал дейности по спасяването на традиционната за страната порода „Източнобалканска свиня“. „В момента има близо 2000 бройки, а официално те са 500. Бяхме на косъм тази вековна генетика у нас да изчезне. Искаме подкрепа от държавата. Резултатът от кръстостването на белите хибридни породи с източнобалканската в новия „Черен ангел“ е уникално месо, което може да ни върне на световния пазар“, допълни проф. Ярков.

Свиневъдите се обединиха около мнението, че при продължаващ темп на растеж и надграждане до 5-10 години страната ни може да настигне и дори изпревари лидерите. „Трябва да търсим обаче нишови пазари. Въпрос на време е да направим 2-3 модерни кланици. В момента цената на живо месо в България е много ниска. Трябва да гледаме към международния пазар и сдружаването в бранша трябва да се случи. Държавата може много да ни помогне дори с една данъчна ваканция или намаляване на ставката, защото в Испания тя е 8 процента“, каза по темата Вихрен Димитров.

В дискусията се включи и заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев, който каза, че държавата трябва да се поуспокои генерално и трябва да погледне стратегически във всеки сектор. „Отчитаме нещата, които може да направим и подобрим. Имаме ангажимент и бихме били най-щастливи да се развиват всички сегменти в животновъдството. Геополитическата обстановка също оказва своето влияние. Точно в този момент държавата трябва наистина да поеме инициативата, за да осигури продоволствен и всякакъв друг суверитет. Ще разгледаме детайлно идеите и предложенията от тази дискусия и ще работим в посока подобряване. Ще опитаме да направим най-доброто“, обърна се към всички участници във форума Стефан Бурджев.

Източник: БТА

Икономика

Австрия е пред заплаха от процедура на ЕК за прекомерен дефицит

Министерството на финансите прогнозира дефицит от 4,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година. Данните ще бъдат предоставени днес на статистическата служба на Австрия, която от своя страна ще ги изпрати на европейската статистика.

Както подчертава министерството в писмено изявление, от това може да се предположи, че Европейската комисия „ще започне процедура при прекомерен дефицит“. Това е така, защото допустимата граница от три процента очевидно не е постигната. Въпреки това новата прогноза за дефицита в държавната хазна е малко под отчетения през 2024 г. 4,7 процента. Очаква се решението дали да се започне процедура при прекомерен дефицит да бъде взето през юли.

Прогнозата на Министерството на финансите е малко над тази на Фискалния съвет, който последно прогнозира дефицит от 4,4 процента от БВП.

Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.

Министърът на финансите Маркус Мартербауер отново се ангажира да запази курса на консолидация чрез договорените икономии в двойния бюджет за 2025/26 година, като същевременно икономиката и заетостта не трябва да бъдат натоварвани прекалено много.

Ще е необходимо да се приложи комбинация от икономии, увеличаване на данъците, например за банките, дългосрочни реформи, подобряване на ефективността и офанзивни мерки.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Предложения за промени в Закона за държавната собственост у нас са публикувани за обществено обсъждане

Проект на Закон за изменение на Закона за държавната собственост (ЗДС) е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации.

С проекта се предлагат промени, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти – частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната (МО), като се предвижда да се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната собственост, съответно от Агенцията за публичните предприятия и контрол.

В резултат на законодателната промяна ще бъде създадена възможност за засилване и укрепване на административния капацитет на Министерството на отбраната чрез насочването му изцяло към реализирането на дейности, свързани с изпълнение на изключително важни за националната сигурност и отбрана инфраструктурни проекти, както и до намаляване на административната тежест при продажбата на имотите в управление на ведомството, посочват вносителите на проекта на нормативен акт.

С оглед необходимостта от унифициране на режима за продажба на тези имоти, с преходните и заключителни разпоредби на настоящия законопроект се предвиждат и съответните изменения в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

С предложения проектозакон се предвижда цялостна отмяна на Раздел ІІІ – „Обезщетение при отчуждаване на земеделски земи и горски територии“ на Глава трета – „Принудително отчуждаване на имоти – частна собственост, за държавни нужди“ на ЗДС, както и на § 1а, т. 1а от Допълнителните разпоредби на ЗДС, съдържащ легална дефиниция на понятието „равностойно имотно обезщетение“, се посочва в мотивите към проекта на нормативен акт. Промяната в глава трета на ЗДС чрез отмяна на имотното обезщетение при принудителното отчуждаване на частни земеделски земи и горски територии, за изграждане на национални обекти и обезщетяване на всички засегнати собственици с паричната равностойност на отчуждените им земи, определена в съответствие с предназначението на имота преди влизане в сила на подробния устройствен план за изграждане на национален обект, въз основа на пазарните цени на имоти с подобни характеристики, намиращи се в близост до отчуждавания имот, ще доведе до еднаквото им третиране от законодателя и поставянето им в равностойно положение, което в пълна степен ще доведе до изпълнение на конституционно установените изисквания и принципи за равенството на гражданите пред закона при провеждането на отчуждителните производства по ЗДС, се посочва още в мотивите към проекозакона.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Цените на яйцата в ЕС се повишават на годишна основа през март, в България спадат с 0,7 на сто, отчете Евростат

Цените на яйцата в ЕС са поскъпнали средно с 6,7 през март спрямо същия месец на 2024 г., сочат публикувани днес данни на Евростат.

Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто). 

В България цените на яйцата през март 2025 г. са спаднали с 0,7 на сто на годишна основа. 

Цените на яйцата се увеличават от началото на 2025 г. (3,4 на сто през януари и 4,1 на сто през февруари) спрямо същите периоди на 2024 г. През 2024 г. се наблюдава увеличение на цените на яйцата през 10 от 12 месеца спрямо 2023 г. Тези повишения обаче са по-малки в сравнение с регистрираните през 2022 и 2023 г., когато през всичките месеци от април 2022 г. до септември 2023 г. се отчита двуцифрен ръст. Най-голямото увеличение от 31,1 на сто е регистрирано през февруари 2023 г. спрямо същия месец на 2022 г. 

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 42 минути

Размерът на проектобюджета за 2025 г. на община Нова Загора е над 61,2 млн. лв.

Българияпреди 44 минути

На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в България, внесени от Министерския съвет

Святпреди 46 минути

АЗЕРТАДЖ: Азербайджан и Словения разглеждат отношенията си въз основа на принципите на взаимно уважение

Спортпреди 46 минути

БФС стартира пилотен проект за финансова грамотност и предприемачески умения за млади национали

Българияпреди 47 минути

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Святпреди 47 минути

Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси заяви, че ядреният надзорен орган на ООН трябва да участва в преговорите между Иран и САЩ

Българияпреди 47 минути

Общинско дружество „Водоснабдяване“ ЕООД в Брезник отчита за първите два месеца на годината загуба от близо 20 300 лв.

Българияпреди 47 минути

Стара Загора е първият град в страната, в който сметосъбирането ще се извършва с електрически камион

Святпреди 49 минути

Иранският външен министър Абас Арагчи пристигна в Москва

Българияпреди 52 минути

Старозагорски ученици отвориха благотворителен базар за набиране на средства за лечение на свой съученик

Спортпреди 57 минути

Себастиан Фетел смята, че е постигнат напредък в областта на правата на жените в Саудитска Арабия и не подкрепя бойкота на някои страни

Българияпреди 57 минути

Младежките организации на БЧК в Ловеч и Троян ще дарят боядисани яйца и козунаци за Великден на социални институции и болница

Българияпреди 5 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Балканипреди 5 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Балканипреди 5 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Святпреди 4 дни

Тръмп заяви, че преговорите за спиране на войната между Русия и Украйна вървят добре

Политикапреди 5 дни

Доган е в сараите в Бояна, провежда заседание на младежкото ДПС (обновява се)

Политикапреди 5 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 5 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Българияпреди 5 дни

Танцова формация „Рейлиз“ от Исперих е носител на наградата „Гран при“ на Националния фестивал „Театърът в движение“

Спортпреди 5 дни

Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха четвърта европейска титла на двойки жени в кариерата си

Балканипреди 4 дни

Жителите на Букурещ празнуват Цветница с панаир на занаятите и с японски вишни

Спортпреди 4 дни

Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия

Българияпреди 5 дни

През празничните дни до 11 май Солницата в Провадия ще бъде отворена за туристи

Новини