Свържете се с нас

Икономика

Световните цени на зърнените култури, месото и млечните продукти се покачват през април, докато захарта поевтинява, сочат данни на ФАО

Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се увеличава през април, обусловен от по-високите котировки на основните зърнени култури, месото и млечните продукти, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).

Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достига средно 128,3 пункта през април, което е с 1 на сто повече от март и 7,6 на сто повече от същия месец миналата година.

Ценовият индекс на зърнените култури се увеличава с 1,2 на сто спрямо март. Световните цени на пшеницата се повишават леко, подкрепени от свиването на експортните доставки в Руската федерация, докато ценовият индекс на всички видове ориз се повишава зяради по-силното търсене на ароматни сортове. Международните цени на царевицата се повишават заради сезонно по-ниските нива на запасите в САЩ. Валутните колебания влияят на движението на цените на световните пазари, докато корекциите на тарифната политика повишават пазарната несигурност.

Индексът на цените на месото се повишава с 3,2 на сто през април в сравнение с март. Увеличение се наблюдава във всички категории месо, като най-голямо е при свинското. Цените на говеждото месо също се повишават, особено в Австралия и Бразилия, на фона на стабилно световно търсене на внос и ограничени експортни наличности.

Ценовият индексът на млечните продукти се увеличава с 2,4 на сто през април спрямо предходния месец, достигайки с 22,9 на сто по-висока стойност от година по-рано. Покачването се дължи на международните цени на маслото, които достигнаха нов исторически връх поради намаляващите запаси в Европа.

За разлика от това, индексът на цените на растителните масла намалява с 2,3 на сто, въпреки че остава с 20,7 на сто по-висок от нивото си от предходната година. Цените на палмовото масло падат значително поради сезонно по-високите производства в основните страни производителки от Югоизточна Азия, докато световните цени на соевото и рапичното масло се повишават на фона на силното световно търсене на внос. Цените на слънчогледовото олио остават до голяма степен стабилни.

Ценовият индекс на захарта също пада с 3,5 на сто спрямо март, до голяма степен поради опасения относно несигурните световни икономически перспективи и потенциалното им въздействие върху търсенето от секторите за напитки и преработка на храни, които заедно представляват по-голямата част от световното потребление на захар.

Източник: БТА

Икономика

Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп предложи днес съкращение от 163 милиарда долара на федералните разходи за фискалната 2026 година (започваща от 1 октомври т.г.), предаде Ройтерс. Това означава съкращаване повече от една пета от разходите, които не са свързани с отбрана, с изключение на задължителните програми за социални помощи.

Предложеният рамков вариант на проектобюджета би увеличил разходите за отбрана с 13 на сто и разходите за вътрешна сигурност с близо 65 на сто спрямо нивата от 2025 г. Дискреционните разходи (съкращаване на държавни разходи, които биват определяни като „несъществени“ – бел. ред.), които не са свързани с отбрана, ще бъдат намалени с 23 на сто до най-ниското ниво от 2017 г. насам, пише в изявление на Службата за управление и бюджет на САЩ (Office of Management and Budget – OMB).

„В този критичен момент се нуждаем от исторически бюджет – такъв, който да сложи край на финансирането на нашия упадък, да постави американците на първо място и да предостави безпрецедентна подкрепа на нашата военна и вътрешна сигурност“, заяви в изявление Ръсел Воут, директор на Службата за управление и бюджет.

Тръмп настоява контролирания от Републиканската партия Конгрес да удължи данъчните облекчения от 2017 г., които бяха неговото основно законодателно постижение през първия му мандат, посочва Ройтерс. Това според анализатори може да добави 5 трилиона долара към дълга на страната.

Бюджетната заявка на Белия дом включва и икономически прогнози, както и подробни предложения за това колко средства трябва да бъдат изразходвани от всяка правителствена агенция за фискалната 2026 година. 

Проектобюджетът подкрепя обещанието на Тръмп да закрие или значително да свие Министерството на образованието на САЩ, обяви Службата за управление и бюджет, като същевременно бъде запазено подпомагането на деца от семейства с ниски доходи.

Рамков вариант на проектобюджета за 2026 г. предвижда допълнителни 500 милиона долара разходи за укрепване на граничната сигурност и подпомагане на стремежа на Тръмп за масови депортации, както и 766 милиона долара за осигуряване на финансиране на техника за гранична сигурност и осигуряване на 22 000 агенти на граничната полиция, наред с наемането на допълнителни митнически и гранични служители.

Президентската администрация предлага също съкращения от бюджите на Министерството на здравеопазването и социалната политика, Американската агенция за международно развитие (USAID) и Агенцията за опазване на околната среда (EPA), допълва телевизия Ей Би Си.

Съкращения са предвидени още и от Администрацията за транспортна безопасност на страната (Ти Ес Ей – TSA), в размер на 247 милиона долара, като същевременно се увеличават разходите за безопасност на железопътния и въздушния транспорт.

Предложението за бюджет за фискалната 2026 г. цели допълнителни 360 милиона долара за Федералното управление за авиация (FAA) в подкрепа на наемането на авиодиспечери и увеличение на заплатите, както и на актуализации на остарели телекомуникационни системи. Също така биват планирани и 400 милиона долара за железопътна безопасност и инфраструктура. Предложението предвижда и намаляване с 300 милиона долара на финансирането на програмата Основни въздушни услуги (Essential Air Service – EAS), която изисква авиокомпаниите, получаващи субсидии, да предоставят минимално ниво на обслужване, обикновено два ежедневни полета с двупосочно движение от малки населени места до централно летище.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай

Водещите индекси на основните европейски фондови пазари приключиха последната търговска сесия за седмицата със значителен растеж. Инвеститорските настроения бяха подкрепени от сигналите за намаляване на търговското напрежение между Пекин и Вашингтон и по-големия от очакваното ръст на новите работни места в САЩ, предаде Ройтерс.

Китайското министерство на търговията обяви днес, че Пекин „прави оценка“ на предложение от страна на Вашингтон за провеждане на разговори между двете страни относно митата.

Във Франкфурт индексът DAX скочи със 589,67 пункта или 2,62 на сто до 23 086,65 пункта.

Парижкият CAC нарасна със 176,61 пункта или 2,33 на сто до 7770,48 пункта.

Лондонският FTSE се повиши с 99,55 пункта или 1,17 на сто до 8596,35 пункта.

Общоевропейският индекс Stoxx 600 е нагоре с 1,67 на сто до 536,43 пункта.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн

Азия остава най-важният пазар за растеж за германския химически гигант БАСФ (BASF). Това заяви днес Маркус Камиет, главен изпълнителен директор на компанията, по време на годишното събрание на акционерите, цитиран от ДПА.

„Азия е и ще остане двигател на растежа за химическата индустрия“, заяви той, подчертавайки, че фокусът е насочен най-вече върху Китай.

Германският химически гигант е инвестирал милиарди евро в завод в град Чжанцзян, в южната китайска провинция Гуандун.

Освен към Китай, БАСФ засилва фокуса си и върху пазарите в Индия, Индонезия, Малайзия, Сингапур, Тайланд и Виетнам.

„Тези седем държави ще представляват около 80 на сто от световния растеж на химическата индустрия до 2035 г.“, обяви Камиет.

За разлика от Азия, в Европа и Северна Америка се очаква слаб до умерен растеж, където химическият гигант планира да се концентрира върху оптимизирането на съществуващия си капацитет.

В момента компанията внедрява програми за оптимизиране на разходите си за няколко милиарда евро, с фокус върху подобряването на ефективността в централата си в западния германски град Лудвигсхафен.

Маркус Камиет увери акционерите, че обширният производствен комплекс в Лудвигсхафен ще остане стълб на концерна и ще се превърне във водещо и устойчиво място в рамките на групата. Той призна, че напрежението в глобалната търговия, породено от вносните мита на САЩ, е нараснало, но допълни, че компанията е добре позиционирана.

„БАСФ е подготвена. Ние работим във всички ключови региони и произвеждаме локално за местните пазари. Това винаги е било предимство за нас“, каза главният изпълнителен директор.

В същото време БАСФ съобщи по-рано днес за рязък спад на оперативната печалба през първото тримесечие на годината, тъй като по-ниските обеми на продажбите и ценовият натиск са натежали върху резултатите.

Нетната печалба за периода януари – март, дължима на акционерите, е 808 милиона евро (913 милиона долара), което е спад спрямо 1,36 милиарда евро през същия период на миналата година.

Тримесечните продажби на годишна база леко се свиват – до 17,4 милиарда евро спрямо 17,5 милиарда евро.

Компанията потвърди перспективите си за настоящата година, като предвижда печалба преди данъци, такси, лихви и амортизация (EBITDA) в диапазона 8 – 8,4 милиарда евро, както и свободен паричен поток между 0,4 и 0,8 млрд. евро.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 27 минути

Администрацията на Тръмп отмени предишно решение за премахване на визите за граждани на Румъния

Спортпреди 31 минути

Джак Дрейпър ще спори с Каспер Рууд на финала на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Мадрид

Святпреди 38 минути

Казинформ: Казахстан се стреми да приватизира и ликвидира 475 икономически субекта с държавно участие

Спортпреди 46 минути

Лиа Каратанчева отпадна на четвъртфиналите на двойки на турнир по тенис в САЩ

Святпреди 53 минути

Една жена е загинала при инцидент в Щутгарт, при който автомобил се вряза в група хора на трамвайна спирка

Спортпреди един час

ФИА разследва отбора на Макларън заради инструменти, оставени в автомобила на Ландо Норис

Святпреди един час

Огромна табела в Ню Йорк каза на изпадналия в немилост лидер на Валенсия „да не се прибира у дома“

Святпреди един час

Огромно рекламно пано в Ню Йорк казва на регионалния лидер на испанската провинция Валенсия „да не се прибира у дома“

Святпреди един час

НАН: Нигерия въвежда електронни визи и цифрова система за достъп в страната

Спортпреди 2 часа

„Получи се интересен мач“, заяви старши треньорът на Локомотив (София) Ратко Достанич

Спортпреди 2 часа

„В ситуация сме, в която нищо не работи“, призна наставникът на Локомотив (Пловдив) Душан Косич

Святпреди 2 часа

Съпредседателят на „Алтернатива за Германия“ поиска германското разузнаване да представи доказателства, че партията му е екстремистка

Политикапреди 2 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Святпреди 4 дни

Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид

Бизнеспреди 4 дни

Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар

Балканипреди 4 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Обществопреди 5 дни

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Здравепреди 4 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Обществопреди 4 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Святпреди 3 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Святпреди 3 дни

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Българияпреди 3 дни

Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца

Икономикапреди 3 дни

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Икономикапреди 3 дни

Регламентът, предложен от ЕК, ще унищожи без причина бранша на розопроизводството, смята проф. Иван Бъчваров от Софийския университет

Новини