Свят
Световни лидери приветстваха победата на Марк Карни на изборите в Канада, но Вашингтон я посрещна с мълчание

От Индия до Франция, през Украйна, лидери от цял свят приветстваха изборната победа на настоящия канадски премиер Марк Карни, като пожелаха да развиват отношенията си с Канада, предаде Франс прес.
Засега обаче няма реакция от Вашингтон, след като Карни обеща да надделее над САЩ в търговската война, подета от американския президент Доналд Тръмп, и никога да не забравя „предателството“ на Америка.
Връзките между Европа и Канада „са силни и ще стават все по-силни“, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и допълни, че „очаква с нетърпение тясното сътрудничество както на двустранна основа, така и в рамките на Г-7“.
„Ще защитаваме нашите общи демократични ценности, ще насърчаваме многостранността и ще се борим за свободна и справедлива търговия“, отбеляза Фон дер Лайен в публикация в социалната мрежа „Екс“.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че вижда в канадския премиер олицетворение на „силна Канада, изправена пред големите предизвикателства на нашето време“.
Британският премиер Киър Стармър също изрази желание да „укрепи връзките“ между неговата страна и Канада.
„Нашето партньорство се основава на обща история и общи ценности, с общ суверен (крал Чарлз Трети – бел. АФП), и аз очаквам с нетърпение да укрепим връзките си“, заяви Стармър след победата на Марк Карни, бивш управител на централните банки на Канада и Англия.
От своя страна украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е убеден, че партньорството между неговата страна и Канада ще се засили след победата на Марк Карни, който подкрепя Киев срещу руската инвазия.
Китай заяви, че е „готов да развива отношенията си“ с Канада, въпреки че все още не е отправил поздравления след победата на Либералната партия на Марк Карни.
Връзките между Пекин и Отава са обтегнати от няколко години поради многобройни търговски и политически спорове, посочва АФП.
„Позицията на Китай по отношение на китайско-канадските отношения е неизменна и ясна“, заяви говорителят на китайското външно министерство Го Цзякун.
Индийският премиер Нарендра Моди заяви, че се радва на „укрепването на партньорството и откриването на нови възможности“ между неговата страна и Канада.
Връзките между Канада и Индия бяха засегнати от сериозна дипломатическа криза през есента на миналата година, когато правителството на бившия канадски премиер Джъстин Трюдо обвини Делхи, че е замесен в следенето на сикхски сепаратисти на своя територия – нещо, което индийската страна отрече.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че се надява да работи за „по-силен и по-справедлив алианс“ с Марк Карни.
„Очаквам с нетърпение да работим заедно за изграждането на още по-силен и по-справедлив алианс, като инвестираме повече в отбраната и ускорим промишленото производство, така че да разполагаме с това, което ни е необходимо, за да гарантираме сигурността си“, написа Рюте в „Екс“.
Източник: БТА
Свят
Броят на суданците, завърнали се в родината си от Египет, се е увеличил с 44% за три седмици

Броят на суданците, завърнали се в родината си от Египет, се е увеличил с 44% за три седмици според данни на Международната организация за миграцията (МОМ), съобщи в. “Ал Ахрам”.
Завръщанията са се увеличили от 115 000 до 165 000 – увеличение с 50 000 души, на фона на развитието на конфликта между правителствената армия и паравоенните “Сили за бърза подкрепа” (СБП), който започна през април 2023 г. Тенденцията следва установяването на контрол от страна на армията върху столицата Хартум и части от Централен Судан.
От началото на войната над 13 милиона души бяха принудени да напуснат домовете си. Близо 4 милиона избягаха в други държави, а около 8,6 милиона бяха вътрешно разселени.
Само в Египет живеят над 1,5 милиона суданци. Суданските граждани са 72% от всички регистрирани в страната бежанци, според Върховния комисариат на ООН за бежанците (UNHCR).
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Датският крал Фредерик Десети пристигна в Гренландия на фона на заявения от Тръмп интерес към полуавтономния арктически остров

Кралят на Дания Фредерик Десети пристигна днес в Гренландия, с което започна посещението му в полуавтономната територия, която президентът на САЩ Доналд Тръмп неотдавна заяви, че иска да анексира заради стратегическото ѝ местоположение в Арктика, предаде Асошиейтед прес.
Пътуването на Фредерик до столицата Нук последва посещението преди няколко дни на новия гренландски премиер Йенс-Фредерик Нилсен в Копенхаген.
Кралят носеше яке с емблемите на датското и гренландското знаме, докато слизаше от самолета под аплодисменти. Фредерик бе запитан от журналист на датската телевизия TV2 за мисията му по време на пътуването. Той отговори, че няма мисия и че е щастлив да посети острова. От своя страна Нилсен, който придружи Фредерик до столицата Нук, заяви пред журналисти, че любовта на датското кралско семейство към Гренландия не може да бъде поставена под съмнение и подчерта, че Фредерик е харесван от местните жители.
Първоначално полетът на Фредерик бе планиран за вчера, но бе отложен заради лошите метеорологични условия. Очаква се по време на визитата си монархът да се срещне с новото гренландско правителство, както и с хора от местната общност, съобщиха от кралския дворец.
Времето принуди Фредерик да отмени предвиденото за утре пътуване до „Станция Север“ (Station Nord), най-северната военна и научно-изследователска станция на острова, както и да отмени среща с елитен патрул от датските специални части, които патрулират с кучешки впрягове в най-отдалечените части на Североизточна Гренландия.
Фредерик посети за последен път Гренландия през юли миналата година, месеци след като се възкачи на престола след абдикацията на майка си – кралица Маргрете Втора.
Пътуването до Гренландия тази седмица се осъществява на фона на посещение миналия месец в отдалечената американска военна база „Питуфик“ на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който обвини Дания, че не инвестира достатъчно в сигурността на острова. Тръмп се стреми да поема контрола над богата на природни ресурси Гренландия, като твърди, че тя е от решаващо значение за сигурността на САЩ. Тръмп не изключва възможността да превземе острова с военна сила, въпреки че Дания е съюзник на САЩ в НАТО, отбелязва АП.
Източник: БТА
Свят
Грузинската полиция претърси домове на активисти, които финансират антиправителствените протести

Грузински прокурори съобщиха днес, че са извършили обиски в апартаментите на петима души, които са помогнали за организирането на кампании за финансиране на протестиращи, на фона на правителствените репресии срещу демонстрациите, които продължават от месеци, предаде Ройтерс.
От ноември насам грузинците протестират, за да изразят несъгласието си с решението на правителството да спре преговорите за присъединяване към Европейския съюз – обрат в дългогодишната национална цел на южнокавказката държава с население от 3,7 милиона души, отбелязва Ройтерс.
Според правозащитни организации демонстрациите са предизвикали полицейски репресии, довели до стотици арести и побои. Правителството защитава ответните действия на полицията.
В изявление от днес прокуратурата заяви, че обиските са част от текущо наказателно разследване за саботаж, опит за саботаж и използване на средства за нарушаване на конституционния ред, както и други обвинения.
Миналия месец прокурорите започнаха разследване на кампании за финансиране, организирани от групи на гражданското общество, които са оказвали на задържаните протестиращи правна помощ и са им давали пари за покриване на глоби. Прокурорите обвиниха групите, че са насърчавали протестиращите да извършват незаконни действия по време на улични демонстрации. В рамките на разследването властите замразиха банковите сметки на тези групи.
Всичките петима души, чиито апартаменти бяха претърсени днес, са свързани с групите на гражданското общество. Няколко от тях написаха във „Фейсбук“, че при обиските служителите са конфискували мобилните им телефони и лаптопи.
През последните години Грузия, която традиционно е сред по-прозападните и демократични страни от бившия Съветския съюз, се ориентира повече към Русия под ръководството на управляващата от 2012 г. партия „Грузинска мечта“.
Като част от правителствените репресии срещу прозападната опозиция в Грузия, този месец „Грузинска мечта“ прие закон, който забранява на чуждестранни дарителски организации да предоставят безвъзмездни средства на местно ниво без съгласието на правителството, като нарушителите са заплашени от високи глоби.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп