Свят
Судан върви към фактическо разделение

Една донорска конференция, която се състоя миналата седмица в Лондон, послужи като мрачно напомняне – две години от избухването на конфликта в Судан. Оставаща сравнително встрани от вниманието на международната общност, съсредоточила се върху войните в Украйна и Близкия изток, тази държава в Североизточна Африка, която е трета по площ на континента, стана сцена на най-тежката хуманитарна катастрофа с вътрешно разселване на хора в света.
Конфликтът, избухнал на 15 април 2023 г., продължава, без да се вижда изход на хоризонта, отбелязва Франс прес.
А равносметката е плашеща: най-малко 28 хиляди убити, макар че реалният брой на жертвите вероятно е много по-висок (според някои оценки още от миналата година загиналите са 150 хиляди – бел. ред.); повече от 14 милиона души (или близо 30 процента от 48-милионното население на Судан – бел. ред.) бяха принудени да напуснат домовете си, а в цели райони цари масов глад, обобщава Асошиейтед прес.
Редовната армия, която воюва срещу паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП), обяви миналия месец, че е установила пълен контрол над столицата Хартум. Този успех като че ли дойде закономерно след методичния напредък на суданските въоръжени сили под командването на генерал Абдел Фатах ал Бурхан през последните месеци, който е отчитан от Асошиейтед прес. Той позволи на армията да затвърди контрола си върху частта от Судан на източния бряг на река Нил.
СБП обаче не показват никакво намерение да сложат оръжия. Водени от Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемети – впрочем някогашен заместник на Бурхан, преди да се обърне срещу него – паравоенните продължават да контролират части от Судан и имат съюзници. Нещо много символично: навръх втората годишнина от избухването на конфликта те обявиха формирането на паралелно правителство.
При това СБП се опитват да превземат Ел Фашер – последния голям град в обширната западна област Дарфур, който все още се изплъзва от контрола им, посочва Би Би Си. Ако операцията се увенчае с успех, паравоенните де факто ще затвърдят контрола си над западната част на Судан.
Това неминуемо предизвика опасения от фактическо разделение на страната на две. Асоциациите с други африкански държави, и най-вече съседна Либия, са неизбежни. Още повече че са налице редица от необходимите условия – съществуването на голям брой фракции, преследващи своите тесни интереси, и намесата на външни сили – макар че има местна специфика и разлики.
АП прогнозира, че превземането на суданската столица от редовната армия отваря нова глава от войната, разделяйки де факто страната на зони, контролирани от въоръжените сили и СБП. Още повече че паравоенните предвиждат Судан да бъде „светска, демократична и децентрализирана държава“, с „доброволна интеграция на нейната територия и общности“ – сигнал към многобройните судански групи, които искат автономия от Хартум.
А само преди няколко години Бурхан и Хемети се съюзиха, за да провалят прехода на страната към цивилно управление след свалянето от власт на дългогодишния диктатор Омар ал Башир с народен бунт през 2019 г., преди обаче напрежението да експлодира в кръвопролитна борба за власт между двамата.
Впрочем СБП изникнаха от придобилите мрачна слава милиции джанджауид (в превод от арабски „дяволи на коне“ – бел. ред.). Мобилизирани от Башир и съставени от етнически араби, те се прочуха със своите зверства срещу чернокожи по време на зловещия конфликт в Дарфур преди две десетилетия.
Подобно на обвиненията срещу джанджауид в началото на този век, администрацията на предишния президента на САЩ Джо Байдън каза, че СБП извършват геноцид в Дарфур – нещо, което паравоенните отрекоха – и наложи санкции на Хемети, припомня Асошиейтед прес.
Редовната армия също е обвинявана в жестокости, но и тя отрича да извършва зверства.
Институтът за изследване на войната коментира на сайта си, че държави като Иран, Русия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) разпалват конфликта в ущърб на интересите на Съединените щати в Червено море. Всяка от тези външни сили преследва свои собствени интереси.
Така например, отбелязва базираният във Вашингтон мозъчен тръст, Иран иска да се сдобие в Судан с военноморска база, за да може да подкрепя атаките, извършвани от хусите – свързана с него йеменска групировка – срещу кораби в Червено море.
Що се отнася до Русия, тя също се стреми към военноморска база в Судан, но по друга причина – за да укрепи логистичните си коридори към Африка и да проектира мощ в Червено море, смятат американските анализатори.
Подобно на Техеран и Москва, Египет също подкрепя в съседната държава редовната армия. Целта му, от една страна, е да не допусне разпространение на конфликта и приток на бежанци, а, от друга – да противодейства на ОАЕ, както и на Етиопия. Впрочем Египет има сложни отношения и с Етиопия.
Турция също поддържа в Судан редовната армия, за да се противопостави на влиянието на Емирствата.
Всяка от четирите външни сили, застанали на страната на Бурхан, преследва свои икономически интереси.
ОАЕ, за които пък се твърди, че подкрепят Хемети, се стремят към повече инвестиции и увеличаване на търговията със Судан.
Петте държави снабдяват своите съюзници в Судан с различни оръжия, на първо място дронове. Впрочем безпилотните летателни апарати се утвърдиха през последните години като ключов фактор във военните конфликти.
И така, като че ли няма изгледи за скорошно прекратяване на огъня и за започване на сериозни преговори за уреждане на конфликта в Судан. Нито един от двата лагера не изглежда склонен на компромиси, а вниманието на международната общност като цяло е насочено към други войни. По всичко изглежда, че от решаващо значение ще се окаже ситуацията на терен. А тя като че ли загатва, поне на този етап, за фактическо разделение на страната.
Това буди сериозно безпокойство, още повече предвид историческия опит с отделянето през 2011 г. на Южен Судан, който стана най-новата държава в света, само за да попадне в плен на кръвопролитни вътрешни междуособици.
Освен това все по-разнородният и сложен характер на враждуващите лагери, част от които са разнообразни милиции, прави уравнението още по-сложно. И загатва, че когато мирът настъпи един ден, Судан още дълго време ще бъде в плен на несигурността и нестабилността, тъй като тези милиции, разполагащи с оръжия и подкрепата на влиятелни политически фактори, ще поискат своето.
Източник: БТА
Свят
Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина на пилоните в памет на папа Франциск

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди американските знамена на обществените сгради в цялата страна да бъдат спуснати наполовина в знак на траур за починалия папа Франциск, когото той определи като “добър човек”, който е “работил усилено”, предаде Франс прес.
“Той обичаше света. За мен е чест да направя това”, заяви американският президент, чиято антимигрантска политика беше подложена на остри критики от покойния глава на Католическата църква, в кратка реч, произнесена по време на търкалянето на великденски яйца, организирано всяка година в Белия дом по повод празника.
Говорителката на Белия дом Карълайн Левит заяви по-рано, че не се изключва Тръмп да посети погребението на папа Франциск, но за момента такова пътуване не е планирано, предаде АНСА.
Президентът на САЩ Джордж Буш посети погребението на Йоан Павел Втори, припомня агенцията.
Според източници на АНСА аржентинският президент Хавиер Милей ще посети Рим, за да присъства на погребението на папа Франциск. Ръководителят на неговата канцелария Гилермо Франкос е заявил, че голяма част от плановете на Милей за идните дни ще бъдат отменени.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Какво представлява Ватиканът – най-малката държава в света

Ватиканът, най-малката държава в света, където ще се състои конклавът, който ще избере наследника на починалия днес папа Франциск, е съставен от от две юридически лица: Град Ватикан и Светия престол, и двете ръководени от папата, отбелязва АФП.
Град Ватикан е държава, създадена официално на 11 февруари 1929 г. с подписването на Латеранските споразумения между папа Пий XI и Бенито Мусолини.
Избиран с мнозинство от две трети по време на конклава, папата притежава двойния статут на глава на Църквата и държавен глава, което го прави единствен по рода си в целия свят.
Макар да се е отказал от много от белезите на монархията, папата разполага с абсолютна власт – изпълнителна, законодателна и съдебна. Неговата светска власт се упражнява суверенно и изключително върху 44 хектара (0,44 кв. км.), което я прави най-малката държава в света в самото сърце на Рим – територия, равна на една трета от площта на княжество Монако.
На международната сцена Ватиканът присъства чрез Светия престол – субект на международното право със статут на държава наблюдател в ООН.
Ватиканското гражданство се основава на своеобразен jus officii – принцип, свързан с редовна заетост и постоянно пребиваване в града.
Днес населението на Ватикана наброява около 800 души, имащи гражданство – сред тях кардинали, дипломатически представители на Светия престол (апостолически нунции), светски лица и духовници.
За сигурността отговарят ватиканската жандармерия и швейцарската гвардия – най-старата армия в света, основана през 1506 г., прочута със своите униформи на сини, червени и жълти райета.
Знамето на Ватикана е квадрат, съставен от две вертикални ивици – жълта и бяла – със символа на ключовете на Свети Петър.
Съдебната система е сходна с тази на Италианската република, а смъртното наказание е премахнато едва през 1960 г.
Римската курия – централното управление на Църквата – се състои от Държавния секретариат, шестнайсет дикастерии (министерства), шест икономически органа, три съдилища, както и множество други академии и институции.
Ватиканът разполага и със свой вестник, „Осерваторе Романо“, радио и телевизия, музеи, армия (швейцарската гвардия), жандармерия, съд, поща, супермаркет, аптека, гара и бензиностанция.
Националният му химн – „папският марш“, композиран от Шарл Гуно през 1869 г. – е единственият в света, изпълняван на латински език.
Заплатите, които се изплащат на служителите миряни, не се облагат с данъци. Синдикатите не са разрешени, а медицинските и лабораторните услуги са безплатни.
Ватиканската банка, чието официално име е Институт за религиозни дела и която бе замесена в няколко скандала в миналото – е натоварена с управлението на средствата, поверени ѝ от религиозни ордени и други църковни организации, отбелязва АФП.
Докато курията ръководи функционирането на Църквата, управлението на Град Ватикан има административни функции и се занимава с държавническите дела.
Ватиканът е и един от най-големите собственици на недвижими имоти в Рим и получава регламентирани вноски от местните църкви.
Източник: БТА
Свят
ПАП: Според Доналд Туск високият рейтинг на центристките кандидат-президенти е добра новина за Полша

Премиерът на Полша Доналд Туск заяви, че високият рейтинг на кандидат-президентите от политическия център и левица на последните проучвания е нещо хубаво за Полша, предаде националната новинарска агенция ПАП.
„Колкото са по-високи рейтингите на Рафал Тшасковски („Гражданска коалиция“), Шимон Холовня („Трети път“) и Магдалена Бият („Нова Левица“), толкова по-добре за Полша“, написа Туск в социалната мрежа „Екс“.
„Нека стискаме палци за всички им“, допълни Туск.
Кметът на Варшава Тшасковски води в последните проучвания, проведени от основните агенции за социологически проучвания в страната („Юнайтед Сървейс“, „Рисърч Партнър“, „Полстър“ и ИПСОС), подкрепен средно от 32,6% от респондентите.
Той е следван от Карол Навроцки, подкрепен от социално-консервативната ПП „Право и справедливост“, който получава 23,8% подкрепа.
Холовня може да разчита на 6,9% от гласовете, докато Бият – на 3,7 на сто. Славомир Менцен, крайнодесният кандидат, е подкрепян от 15,4%.
Президентските избори в Полша са насрочени за 18 май, с потенциален балотаж на 1 юни, ако нито един кандидат не си осигури пълно мнозинство на първия тур. Следващият полски президент ще бъде избран за петгодишен мандат.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПАП)
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Балканипреди 1 седмица
Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях
-
Святпреди 1 седмица
Преговорите между САЩ и Иран вървят доста добре, каза Тръмп