България
Студенти от Икономическия университет във Варна представиха свои иновативни идеи на хакатон, организиран от БТА

Студенти от Икономическия университет във Варна представиха днес свои идеи на хакатон, организиран от БТА. Състезанието се проведе в рамките на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Основният акцент на срещата с младите хора бяха предизвикателствата пред мениджърите в новото време, свързани с дигитализацията и зеления преход.
Участниците в хакатона бяха поздравени от генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев, от доц. Владимир Досев, зам.-ректор на висшето училище по студентски политики и дигитализация, от проф. Бистра Василева, зам.-ректор по научни изследвания, иновации и развитие на кадрите на ИУ, както и от Цветан Спасов, ръководител на Управляващия орган (УО) на оперативна програма „Човешки ресурси“.
Като ръководители на четирите студентски отбора се включиха доц. Катя Антонова, гл.ас. Милена Иванова, гл. ас. Радка Начева, доц. Десислава Серафимова и ас. Катина Попова. Младите хора получиха подкрепа и от ментори от бизнеса – Явор Николов, собственик и управител на агенция за недвижими имоти „БГ пропъртис енд кеър“ ЕООД, Благовест Илиев, мениджър проекти на инвестиционна компания „Билд инвестмънт“ ООД, Ивайло Димитров от фирма „Адастра“, Христина Сантана от „Вентус България“ и Пресиян Теодосиев от фирма „Кинетик“ ООД.
Важно е да признаваш, че каквито и нови идеи да имаш, стъпваш на традиции, посочи в обръщението си към младежите преди началото на състезанието генералният директор на БТА. Кирил Вълчев подчерта, че Агенцията също работи по този начин, защото макар телеграфът отдавна да е излязъл от употреба, все още пази името си. Вълчев посочи още, че БТА разполага с най-голямата кореспондентска мрежа в страната, а основните ѝ задачи са да информира и разказва какво се случва както у нас, така и по света.
Голямата цел на проекта на Агенцията е като разказваме за вашите вдъхновяващи идеи, да вдъхновяваме и други млади хора, допълни Вълчев. Той призова младите хора да останат в родината си и да се реализират тук. И в България може да сте предприемчиви, не е нужно да отидете в другия край на света, за да реализирате идеите си, посочи генералният директор на БТА. Той разказа две библейски истории на младите хора, като им отправи послание да инвестират непрекъснато в своя талант, но и да правят всичко с душа, като я пълнят с любов и доброта.
Преди началото на състезанието доц. Досев припомни, че на 14 май ще бъде отбелязана 105-а годишнина от създаването на ИУ, който е първото българско висше търговско училище. Ние стъпваме на традициите, но работим и по темите на новото време, сред които са дигитализацията и зеления преход, посочи Досев. Своето задоволство от пълната с ентусиазирани и мотивирани млади хора зала изрази и проф. Василева. Тя подчерта, висшето училище допринася и днес и учи възпитаниците си на двете основни ценности, изписани от основателите му над централната входна врата – труд и знание.
Цветан Спасов разказа на младите хора за възможностите за квалификация, преквалификация и обучения, които предлага програмата „Човешки ресурси“. Той подчерта, че добрият мениджър трябва да има знания, но и много умения. Той акцентира върху 12 качества, нужни, за да ръководиш успешно. Сред тях са бързото вземане на решения, делегирането на права, емоционалната интелигентност, управлението на времето, мотивирането на хората с личен пример.
Спасов посочи още, че по няколко мерки по програмата могат да бъдат финансирани проекти, свързани с квалификация и различни обучения. Бюджетите им са между 50 и 74 милиона лева, а очакванията са да бъдат обхванати близо 70 хиляди българи.
Представителите на бизнеса също формулираха какво се очаква от добрия мениджър. Те акцентираха върху уменията да се намира качествена и достоверна информация, валидирането на нови продукти с минимални ресурси, добрата комуникация с хората, преодоляването на естествената съпротива срещу дигитализацията и зеления преход, умението да вдъхновяваш и извличаш най-доброто от хората в екипа.
Задачата на студентските отбори днес бе да разработят иновативен инструмент, който да даде възможност на мениджърите да ръководят зелено-дигиталния преход дори в нискотехнологични компании. Освен това младите хора трябваше да се съобразят със социалния елемент при приложението на инструмента си. Те имаха възможност да работят в рамките на 45 минути, а основните критерии, по които бе оценявана работата им, бяха приложимост на идеята, иновативност, социална приемливост и оригинално представяне.
Идеите, представени от четирите отбора, бяха свързани основно с разработването на нови платформи. Единият екип акцентира върху нуждата по-възрастното поколение у нас да повиши знанията си или да получи основни познания как да борави с компютърните технологии. Другият отбор акцентира върху „позеленяването“ на строителния сектор и липсата на дигитализация в този бранш. Третият отбор насочи усилията си към облекчаването на процеса по набирането на кадри в сферата на туризма, включително такива с образование, но без стаж, както и хора с увреждания. Участниците от четвъртия екип представиха приложение за устойчив мениджмънт, което позволява с помощта изкуствен интелект да се вземат по-ефективни и зелени решения.
Журито в състав проф. Бистра Василева, Кирил Вълчев, Цветан Спасов и Пресиян Теодосиев отличи като най-добри идеите за създаване на платформи за обучения на възрастни хора и за обучението на кадри за туризма.
Победителите получиха като подарък монета от монетния двор на БНБ, посветена на 125-годишнината на БТА. Членовете на двата отбора ще участват и в трансграничната конференция по проекта на Агенцията в Солун през месец май.
Източник: БТА
България
Размерът на проектобюджета за 2025 г. на община Нова Загора е над 61,2 млн. лв.

Общият размер на проекта на бюджет за 2025 г. на община Нова Загора е 61 292 909 лв., съобщиха от общинския пресцентър.
Общата стойност на инвестиционната програма за 2025 г. възлиза на 13 334 277 лв. с източници на финансиране: средства от централния бюджет, собствени средства, преходен остатък, средства от Европейския съюз, които ще се използват за извършване на основни ремонти на улици, благоустрояване, поддържане и ремонтиране на сградния фонд, ремонт на вътрешно водопроводна мрежа, проектиране и изграждане на детски площадки и др. Заложено е изпълнение на текущи ремонти на обща стойност 1 543 908 лв.
Кметът на Нова Загора Галя Захариева представи проектобюджета на обществено обсъждане на 16 април в залата на Общинския съвет, се посочва още в съобщението. При разработването му са взети предвид предложенията на граждани, ръководителите на бюджетните звена, кметовете на кметства и кметски наместници. Основната цел на предложения проект на бюджет е да създаде основа и да осигури баланс между потребности и възможности за решаване на най-важните приоритети, нормално функциониране на общинските дейности и обезпечаване на средства във всички направления за обслужване интересите на гражданите. С него се гарантира финансова стабилност и постигане на положителен социално-икономически ефект, посочиха от пресцентъра.
В интервю за БТА в началото на април кметът Галя Захариева коментира, че закъснението на националния бюджет създава неясноти в работата на общинската администрация, както и че ще опитат да входират предложение за проектобюджета в най-кратък срок. Сред важните акценти, които администрацията си поставя през тази година, е ремонт на уличната мрежа в общината.
/БИ/
Източник: БТА
България
На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в България, внесени от Министерския съвет

На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в Република България, внесени от Министерския съвет.
С тях се въвеждат разпоредби по отношение на критериите за прием на кандидати за Синя карта в съответствие с изискванията на европейска директива и националните специфики на режима на пребиваване на чужденци и на трудовия пазар. Прецизирани са условията, на които следва чужденците да отговорят, изискуемите документи и приложимата процедура за получаване на Синя карта. Ясно са регламентирани правата и задълженията на притежателите на въпросната карта в т.ч. на краткосрочна и дългосрочна мобилност, на събиране с членовете на семействата им, на придобиване на статут на дългосрочно пребиваване и на оставане на територията на страната ни в случаи на безработица. С цел облекчаване на работодателите е предвидено доказателствата за адрес да се представят от чужденеца след влизането му на територията на България.
В текстовете е заложена и промяна в Закона за здравното осигуряване, отнасяща се до чужденците, на които е предоставено право на пребиване и работа на основание, а именно да бъдат задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса.
Въвеждат се видовете лични документи, издавани от Р България в съответствие с Регламент на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г., както и процедурата по тяхното издаване. В тази връзка са предвидени съответните изменения в Закона за българските лични документи и в Закона за влизането, пребиваването и напускането на България на гражданите на Европейския съюз и на членовете на техните семейства.
Предвидено е разширяване на приложното поле на закона за чужденците, като се разписва процедура за предоставяне на право на пребиваване у нас на чужденци „специализанти“.
Предвижда се престоят на граждани на трети страни на територията на България да започва да се счита за престой на територията на Шенгенското пространство и в тази връзка със законопроекта е предвидено общо правило за престой съгласно Кодекса на шенгенските граници. Прецизират се условията за влизане и издаване на виза, като се съблюдават правилата за престой на гражданите на трети страни на територията на Шенгенското пространство въз основа на притежаване на виза, на единна виза за краткосрочно пребиваване или при условията на безвизов режим за краткосрочно пребиваване за не повече от 90 дни в рамките на последните 180 дни на територията на други държави членки.
Разписват се правила по отношение на удължаване срока на валидност и/или продължителността на престоя на издадени шенгенски визи при форсмажорни обстоятелства или по хуманитарни причини, които възпрепятстват чужденеца да напусне територията на държава членка преди изтичането на срока на валидност или на разрешената с визата продължителност на престоя.
Със законопроекта се предлага и промяна на Закона за туризма, чрез която ще се създаде правна възможност за достъп на МВР до данните за всички туристи. Към момента националното законодателство предвижда лицата, занимаващи се с хотелиерство, да водят регистър за настанените туристи с данните, утвърдени от министъра на туризма: име на лицето, ЕГН/ЛНЧ, дата на раждане, пол, гражданство, национален документ за самоличност, стая за настаняване, дата на пристигане и отпътуване, брой реализирани нощувки. По отношение на българските граждани, гражданите на ЕС, на Конфедерация Швейцария и на Европейското икономическо пространство обаче се събират единствено данни за броя на настанените туристи, дата на регистрация и дата на отпътуване без допълнителни идентифициращи данни. Министърът на вътрешните работи има право на достъп до всички данни.
Източник: БТА
България
Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. И трите законопроекта имат за цел да създадат правна регламентация на доброволчеството.
В хода на дискусията от „Възраждане“ се обявиха против приемането на подобно законодателство, тъй като то би представлявало държавна намеса в този акт. При гласуването бяха „против“ законопроекта, внесен от Николай Денков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и се въздържаха от подкрепа на законопроектите, внесени от „БСП-Обединена левица“ и ГЕРБ-СДС.
В хода на дискусията вносителите и на трите законопроекта призоваха за подкрепата им на първо четене, за да може между двете четения на законопроектите да бъде създадена работна група, която да предложи на второ четене най-добрите текстове.
Законопроектът с вносител Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП-Обединена левица“ бе подкрепен с 145 гласа „за“, 22 бяха гласовете „против“, а 30 народни представители се въздържаха.
В мотивите към законопроекта е записано, че с него се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност“ и се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение. Регламентират се видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. Уреждат се правата и задълженията както на доброволците, така и на лицата, организиращи доброволческа дейност. В законопроекта се урежда статутът на доброволците. При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни лица се въвежда изрично изискване за съобразяване на дейността с възрастта на лицата, както и с техните физически и психически възможности. Предвижда се минималната възраст за доброволци, извършващи дългосрочна доброволческа дейност, да е 16 години. Предвиждат се задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, екипировка във връзка с изпълнението на доброволческата дейност, провеждане на инструктаж и обучения, сключване на застраховка в полза на доброволеца, както и задължение за възстановяване на действително направените от доброволеца разходи. В случаите на дългосрочна доброволческа дейност законопроектът предвижда задължително сключване на писмен договор. Предвижда се и създаването на Национален регистър на доброволците, както и списък на лицата, организиращи доброволческа дейност, които следва да бъдат водени и поддържани от Министерството на труда и социалната политика.
Вторият законопроект бе гласуван със 127 гласа „за“, 72 гласа „против“ и с двама въздържали се и е с вносител Николай Денков и група народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Денков представи законопроекта в становище по вносител. Той отбеляза, че законът е структуриран в шест глави, като са разписани внимателно ценностите и принципите, правата и задълженията, както на доброволците, така и на организаторите на доброволческа дейност. Той посочи, че организаторите на доброволческа дейност трябва да застраховат доброволците по подходящ начин. Предвидено и сключването на договор за доброволчество, както и удостоверителни документи за доброволчество. Николай Денков посочи, че политиката по насърчаване на доброволчеството следва да се реализира от Министерския съвет с помощта на Съвета за развитие на гражданското общество. Разписани са правилата и задълженията както на доброволците, така и на организаторите на доброволчески дейности. Едно от задълженията на организаторите на доброволчески дейности е да застраховат доброволците срещу злополука при и по повод изпълнението на доброволческата дейност, когато тя се осъществява при условия, вредни за живота и здравето на доброволеца, и във всеки друг случай, когато това е уговорено между организатора и доброволеца. В мотивите към законопроекта, внесен от ПП-ДБ, се отбелязва като новост реализирането на принципа на приобщаващото доброволчество чрез въвеждането на задължение за организаторите на доброволческите дейности да създават ефективна процедура за подбор на доброволци, която да позволява включването на различни групи доброволци и да насърчава доброволчеството от социално изключени групи.
Третият приет законопроект е с вносител Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ-СДС. Той бе гласуван със 155 гласа „за“, 21 – „против“ и 30 – „въздържал се“. В мотивите към законопроекта се посочва, че той цели ясно да се определи и стимулира доброволческата дейност, както и да се регламентират основните принципи на доброволческата дейност. Въведени са съответните разпоредби, които предвиждат участието на доброволци – български граждани, доброволци – гражданин на държава членка на Европейския съюз, и доброволци – граждани на трети страни. Създават се необходимите предпоставки за определяне на техния правен статус. Определят се правата и задълженията на доброволците, както и на организациите, осъществяващи организирана доброволческа дейност. Определят се организациите, които имат правото да осъществяват такава дейност – юридически лица с нестопанска цел, читалища, вероизповедания, регистрирани на територията на Република България по реда на Закона за вероизповеданията, здравни, лечебни, социални, образователни, екологични, научни, културни заведения на бюджетна издръжка, органи на държавната власт и местното самоуправление, както и международни организации. Въвежда се задължение за тези организации да създадат необходимите условия за осигуряване живота и здравето на доброволците при извършване на доброволческа дейност, както и задължение за спазване на минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.
В определени случаи се предвижда застраховане на доброволеца срещу злополука или за вреди, причинени от него на трети лица. Уредени са отношенията, свързани с обучения и квалификация на доброволците. Предвидено е възстановяване на действително направените разходи от доброволеца при или по повод извършването на доброволческата дейност. Предвидена е и възможност доброволческите организации да поемат здравноосигурителните вноски на доброволците, в случай че те не са осигурени на друго основание, посочено в Закона за здравното осигуряване. Определен е редът за водене на регистър на доброволците от доброволческите организации.
В хода на разискванията Михаил Митов от ГЕРБ-СДС заяви, че България е единствената държава в Европейския съюз, която няма закон за доброволчеството, въпреки че над 100 хиляди български граждани ежегодно извършват тази дейност. Той настоя, че доброволческите организации трябва да бъдат стимулирани, за да създават устойчиви общности.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново