Здраве
Страните-членки на СЗО подписаха споразумение за готовност при пандемия

След над три години преговори страните членки на Световната здравна организация постигнаха съгласие по проект на историческо споразумение, целящо да подготви по-добре света за бъдещи пандемии, предаде Франс прес.
„Страните членки на СЗО направиха голяма крачка напред в усилията, целящи да направят света по-сигурен пред пандемиите, изготвяйки проект на договор, който ще бъде разгледан по време на следващата Световна асамблея на здравеопазването през май“, се казва в изявление на СЗО.
Съгласието е било постигнато в 1,58 ч. днес след последен ден и нощ на преговори, разказа участник в дискусиите.
Ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че страните от целия свят на написали историята днес.
Постигайки компромис, ние не само създадохме споразумение за поколения наред, което ще направи света по-сигурен, но и показахме, че глобалното управление с общи правила продължава да съществува и в един разделен свят страните могат да работят заедно, за да намерят терен на разбирателство и споделен отговор на общите заплахи, добави Гебрейесус.
Основният проблем във финалната права на преговорите беше член 11 на споразумението, касаещ трансфер на технологии за процедурата на производство на здравни продукти, свързани с пандемиите. Трансферът ще трябва да е в полза на страните в развитие.
Няколко страни, в които има развита фармацевтична индустрия, се противопоставиха на идеята за задължителен трансфер и настояха за доброволен. Постигнато беше съгласие около принцип за трансфер на технологии, договорен по взаимно съгласие.
Споразумението предвижда и създаването на система за достъп до патогенните агенти и за споделяне на предимствата от тях, тоест на здравните продукти, произтичащи от тяхното използване, като например ваксини или тестове. Механизмът цели да разшири и достъпа до тези продукти, като създаде световна мрежа на вериги за доставки и логистика
Преговорите се проведоха без САЩ, които при новата администрация на Доналд Тръмп решиха да напуснат СЗО.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Трансплантации няма, бонуси има: В Медицински надзор си раздадоха 335 000 лв.

Бонуси за 252 729 лв., под формата на допълнително възнаграждение, са си раздали в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“(ИАМН) през 2024 г. Само за януари 2025 г. сумата е 82 500 лв.
Данните са предоставени на OFFNews от Васил Пандов, депутат от Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“. Справката е получена от министъра на здравеопазването Силви Кирилов след питане на народния представител за допълнителните възнаграждения на ръководството и служителите в ИАМН през 2024 и 2025 г. Васил Пандов аргументира актуалността на въпроса си с изнесените в OFFNews, Медикъл нюз и Капитал данни за злоупотреби със средства от Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите 2024 – 2028.
Припомняме, че след разследване на OFFNews за усвояването на средствата по споменатата програма, здравният министър разпореди проверка в ИАМН. Получения доклад на Вътрешен одит бе изпратен на Агенция за държавна финансова инспекция.
“Да! За пари!“: Може ли 4-дневен онлайн курс за медици да струва 360 000 лв.?
Как са разпределени средствата
През 2024 г., за добре свършена работа, изп. директор на ИАМН Иванка Динева е получила допълнително възнаграждение в размер на 24 194 лв.. По месеци бонусите се разпределят по следния начин – през януари – 5347 лв.; през април 5347 лв.; през юли – 6000 лв., а през октомври – 7500 лв. Динева е единствената с бонус и през октомври.
Доста по-скромни са допълнителните възнаграждения за двамата зам.-изпълнителни директори. Общата сума за 2024 г. при тях е по 5660, 76 лв. За главния секретар на агенцията бонусът е 5458,33 лв.
Служителите на Дирекция „Административно-правни и финансови дейности и информационно осигуряване“ са си разпределили общо 40 105,52 лв. Бонусите за Дирекция „Разрешения и регистрация на лечебни заведения“ са общо 20 513,12 лв.
Високо са оценени резултатите и на Дирекция „Управление и координация и контрол на трансплантацията и асистираната репродукция“, които са си раздали бонуси за 34 044,41 лв.
Рекордьор по допълнителни възнаграждения (освен директора Иванка Динева) е Дирекция „Контрол на медицинските дейности и права на пациентите“, чиито служители са получили над заплатата си общо 110 042,10 лв.
7050 лв. са раздадени на извънщатен персонал.
Тенденцията за раздаване на бонуси за добре свършена работа се запазва и през първия месец на 2025 г.
Най-високо оценен е трудът на изп. директор Иванка Динева, която се е разписала срещу 7500 лв. допълнително възнаграждение. Месечният бонус за зам.-директорите е в размер на 1614,69 лв., на главния секретар – 1435,28 лв.
Служителите от Дирекция „Административно-правни и финансови дейности и информационно осигуряване“ са си поделили 14 831,24 лв.
Януарските бонуси за Дирекция „Разрешения и регистрация на лечебни заведения“ са на обща стойност 6299,29 лв..
Дирекция „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистираната репродукция“ е получила допълнителни възнаграждения за общо 11 960,68 лв..
„Контрол на медицинските дейности и права на пациентите“ са си разпределили 35 244,13 лв. Две хиляди лв. са раздадени на „извънщатен персонал“. Общата сума на бонусите за януари е 82 500 лв.
По повод изнесените данни в медиите депутати от ПП-ДБ поискаха Силви Кирилов да бъде изслушан в Народното събрание. До момента това не се е случило, тъй като по предложение на ГЕРБ точката за пореден се изтегля за по-късно гледане заради „по-актуални въпроси“. В края на март Медицински надзор организира кръгла маса, на която беше представено проучване на „Тренд“ за нагласите на българските граждани към донорството и трансплантациите. Изявление на Динева по време на събитието стана повод пациентски организации да поискат оставката ѝ. Оставка поискаха и от ПП-ДБ. В отговор директорката на ИАМН покани представители на организациите на среща, която ще се проведе на 22 април.
Източник: Offnews.bg
Здраве
В Китай поставиха най-малкото изкуствено сърце в света на 7-годишно дете

Седемгодишно момче от Китай, страдащо от крайна фаза на сърдечна недостатъчност, стана най-младият пациент в света, на когото е поставено двукамерно помощно устройство с магнитна левитация. Това е най-малкото и най-лекото изкуствено сърце на пазара.
Операцията, извършена по-рано този месец в болница „Юнион“ към Медицинския колеж „Тонджи“ на Университета за наука и технологии „Хуажун“ в Ухан, Централен Китай, бележи пробив, който може да промени педиатричната кардиология в световен мащаб, заявиха лекарите.
Момчето с псевдоним Джунцзюн получи новоразработеното сърце с тегло само 45 грама и диаметър 2,9 см.
През май 2024 г. му е поставена диагноза дилатативна кардиомиопатия, а по-късно получава тежък кардиогенен шок. Тъй като е трудно да се намери донорско сърце, което да отговаря на кръвната група 0 на момчето, лекарите се обръщат към изкуствено сърце, произведено в Китай.
Екип, ръководен от кардиохирурга Донг Ниангуо, извършва 5-часовата операция по имплантиране. На следващия ден Джунцзюн започва да диша самостоятелно, а сърдечната му дейност непрекъснато се подобрява, казаха лекарите, цитирани от БГНЕС.
„Благодарение на лекарите детето ни вече има шанс да оцелее и да чака трансплантация. Когато възпалението му се изчисти, ще можем да се приберем у дома“, заяви бащата на Джунцзюн.
Детската сърдечна недостатъчност остава глобално медицинско предизвикателство. В Китай всяка година биват хоспитализирани около 40 000 деца с тежка сърдечна недостатъчност. Между 7 и 10% от тях спешно се нуждаят от сърдечна трансплантация. Годишно обаче се извършват по-малко от 100 педиатрични трансплантации поради хроничния недостиг на донорски сърца.
Изкуствените сърца, или камерните помощни устройства, могат временно да поддържат сърдечната функция, но съществуващите модели или причиняват увреждане на кръвоносната система, или са предназначени предимно за възрастни.
„Децата не са възрастни с по-малки тела. Те се нуждаят от изкуствено сърце, предназначено специално за тях“, твърди Донг.
През 2021 г. болницата си партнира с Shenzhen Core Medical Technology Co., Ltd., за да разработи третото поколение магнитно левитирано устройство. То се отличава с предимства като ниска консумация на енергия, удължен живот на батерията, подобрена стабилност при спешни премествания и прецизен контрол на скоростта на въртене, регулируема в реално време, за да отговаря на нуждите на кръвообращението на пациентите.
„Китай постигна значителен напредък в лечението на сърдечни заболявания в последен стадий, превръщайки се от последовател в лидер в избрани области“, посочи Ся Джиахун, президент на болницата.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Д-р Здравков: Педиатричната помощ не e остойностена адекватно

„Тенденцията за напускане на медици потвърждава факта, че остойностяването на болничната педиатрична помощ все още е неадекватно. От друга страна това говори за общинската политика в това направление“ каза по БНТ д-р Благомир Здравков – директор на СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“ в София.
Той коментира ситуацията в Пета градска болница, където педиатри подадоха оставки заради ниско заплащане.
Много е важно оперативното ръководство, заяви той. – То трябва да търси начин конкретните специалности да бъдат приоритизирани. Където има недостатъчно финансиране трябва да се търсят варианти. По думите му колективните оставки са демократичен начин да бъдат заявени позициите на лекарите.
„Педиатричната помощ остава една изключително отговорна дейност. Ако в държавата загине едно дете, това става новина номер 1 за републиката. Когато трудът и отговорността на тези хора не е оценена, те трябва да имат някакъв способ“.
Колективната оставка е вик за помощ, добави той. Според него адекватната кадрова политика дава резултати след 3, 4 години т.е. след един обучителен цикъл. Няма как това да се случи от днес за утре с аварийни мерки, смята той.
Според д-р Благомир Здравков отдалечените райони в страната остават най-големият проблем по отношение на педиатричната помощ. Но това е тенденция в цяла Европа.
За трагичния случай след като дете почина на зъболекарски стол след поставена пълна упойка, той коментира, че детската анестезия е специфична дейност.
„Подготовката на едно дете за анестезия е по-различна от тази на възрастен. Консултацията преди анестезия е неотменим етап от подготовка й“.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града