Свят
Стармър заяви, че е готов да защити британската индустрия в условията на новия търговски ред

Британското правителство е готово да се намеси повече в икономиката на страната, за да предпази местната индустрия от американските мита, вярвайки, че глобализацията такава, каквато я познаваме „е изчезнала“, заяви днес британският премиер Киър Стармър, цитиран от Франс прес.
„Светът такъв, какъвто го познаваме, си отиде. Новият свят е управляван по-малко по установените правила и повече от споразумения и съюзи“, заяви лявоцентристкият лидер на Лейбъристката партия в коментар, публикуван в консервативния в. „Телеграф“.
Вашингтон наложи мита от 10 процента върху британските стоки, внасяни в САЩ, които са наполовина по-ниски от митата от 20 процента върху стоките от страните от Европейския съюз.
„Готови сме да използваме индустриални политики за предпазване на британския бизнес от буря“, заяви Стармър и изрази съгласие, че в страната на икономическия либерализъм и свободната търговия „някои хора може да се зарадват на тази идея“.
„Ние обаче просто не можем да се оставим на старите чувства, когато светът се върти толкова бързо“, подчерта британският премиер, който планира да обяви следващата седмица мерки за „подобряване на конкурентоспособността“ на британската икономика.
На този етап Лондон не е обявил никакви мерки в отговор на американските мита, докато правителството продължава да преговаря с администрацията на Тръмп от няколко седмици за постигане на икономическо споразумение, което може да премахне част от тези мита.
„Незабавният ни приоритет е да останем тихи и да се борим за възможно най-добра сделка“, настоя Стармър.
„Всички варианти обаче остават на възможни“, добави той.
Лейбъристкото правителство започна консултации с бизнеса за сформиране на възможен отговор.
„Ще сключа сделка със САЩ само ако тя е в полза на британския бизнес и (работи) за сигурността на работниците“, предупреди той.
В телефонен разговор в петък британският премиер и френският президент Еманюел Макрон бяха единодушни, че търговската война „не е в интерес на никого, но нищо не може да бъде изключено“.
Източник: БТА
Свят
Бившият министър на земеделието на Китай е обвинен в получаване на подкуп

Бившият китайски министър на земеделието Тан Жънцзян е изправен пред дело за подкуп, съобщи днес китайската върховна прокуратура, цитирана от Ройтерс.
Миналата година ексминистърът беше арестуван в рамките на антикорупционната кампания на президента Си Цзинпин.
Тан също е бивш секретар на Китайската комунистическа партия в Министерството на селското стопанство. Името му бе заличено от сайта на институцията миналия май, а шест месеца по-късно той бе изключен от партията.
Той е обвинен, че е използвал своите властови позиции, за да търси облага, приемайки особено големи суми и имоти под формата на подкуп, заяви китайската върховна прокуратура.
Магистратите не посочват точно за какви суми е повдигнато обвинението.
От 2017 г. до 2020 г. Тан беше губернатор на северозападната провинция Гансу, след което бе назначен за министър. В тази си роля Тан ръководи усилията за повишаване на продоволствената сигурност, като одобрява използването на генетично модифицирани култури и въвежда закон за продоволствената сигурност.
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
Китайският президент Си Цзинпин пристигна в Камбоджа

Китайският президент Си Цзинпин пристигна в Камбоджа на двудневно държавно посещение, което служи като възможност за по-нататъшно укрепване на вече стабилните отношения, предаде Асошиейтед прес.
С тази визита, която е първа на Си от 2016 г. насам, ще завърши обиколката му на три държави в Югоизточна Азия, която включи Виетнам и Малайзия.
Камбоджанският премиер Хун Манет неотдавна описа Пекин като „важен и незаменим приятел на Камбоджа, който е помогнал за подкрепата на икономическото и социалното развитие на страната“.
Си беше посрещнат на летището в камбоджанската столица Пномпен от крал Нородом Сиамони. По време на посещението си китайският президент ще се срещне с премиера Хун Манет и с председателя на Сената Хун Сен, който е баща на Хун Манет и негов предшественик на поста министър-председател.
Търговията вероятно ще бъде основна тема на дискусиите на Си в Камбоджа, която е изправена пред едни от най-високите митнически ставки от Вашингтон. В допълнение към универсалната тарифа на Тръмп от 10%, страната е изправена пред заплахата от 49%, след като изтече 90-дневната му пауза.
В допълнение към дискусиите за укрепване на двустранните връзки и регионалните и международните въпроси се очаква да бъдат подписани няколко споразумения за сътрудничество в различни сектори.
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
Колумбия обяви извънредно положение заради жълта треска и смъртни случаи

Колумбийското правителство обяви извънредно положение в цялата страна късно вчера поради увеличаване на случаите на жълта треска, предаде Ройтерс.
Епидемията е довела до 74 потвърдени случая и 34 смъртните случаи от началото на 2024 г., заяви министърът на здравеопазването Гилермо Алфонсо Харамийо.
Жълтата треска е вирусно заболяване, което се предава чрез ухапване от комари, посочва Ройтерс.
/ПЙ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 4 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести