Икономика
Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

При средна цена от 185,95 лева (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 19 май.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 129,99 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде по-евтина с 43 процента в сравнение с цената за днешния ден.
Тази разлика е обичайна в цените между работен и неработен ден.
За сравнение в петък (16 май) цената на електроенергията за бизнеса на борсата беше на ниво от 199,43 или с 6,8 на сто по-висока от тази за утре.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 118.91. за мегаватчас, докато извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 252, 99 лв. за мегаватчас.
Най-ниската цена в рамките на днешната сесия, при утрешен ден на доставка, е 29,98 лева за мегаватчас, достигната в периода 11:00-12:00 ч., а най-високата е 628,10 лв. за мегаватчас – за 20:00-21:00 ч.
Данните от БНЕБ показват, че за утре са продадени общо 67 975,50 мегаватчаса електроенергия.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

България доказа не само на думи, но и конкретно на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи не само на територията на страната, а и в целия регион. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг по повод отчетеният срив в електрозахранването в съседни на България държави, в Централното диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор.
В ранните часове на днешния ден системата в региона и на съседните държави беше изправена пред големи предизвикателства – с високи напрежения заради ниската консумация в мрежите и голямото количество реактивна енергия, посочи Станков.
Нашата система остава стабилна, защото на територията на страната имаме както генериращи, така и компенсиращи мощности, каза министърът на енергетиката. На територията на България няма оставен нито един потребител – нито битов, нито индустриален консуматор, които да е усетил този проблем, с който трябваше да се справим в ранните часове на днешния ден, каза министър Станков.
На територията на България разполагаме с 90 процента от компенсиращите мощности в Югоизточна Европа на тази реактивна енергия и успяхме да овладеем всички процеси, така че да подпомогнем и съседните ни държави. Той обясни, че за тези компенсиращи мощности не ни се заплаща допълнително от съседните държави. Това е инициатива на България да разполага с такива големи компенсиращи мощности, включително и ПАВЕЦ „Чаира“ – освен в производствен и в помпен режим, може да работи и в режим, в който да поглъща реактивната енергия, обясни Станков и добави, че именно затова в бъдеще ПАВЕЦ са дългосрочното решение на тези проблеми.
В Северна Македония се стигна до частично отпадане на мрежите, които чрез българската система и към този момент подпомагаме за възстановяването им, каза министър Станков. Към 5 часа (17:00 часа – бел. ред) имаме заявка за възстановяване на напрежение по други електропроводи на 110 киловолта, така че ще продължаваме да помагаме както на колегите от Северна Македония, така и на съседните ни държави, каза Станков. Той добави, че освен Северна Македония, проблеми е имало и в Сърбия, а в момента и в Хърватия, поради това, че нямат допълнителни мощности, които да компенсират, да повишат или да намалят производството в тяхната мрежа.
Ситуацията беше много критична, овладяхме я, каза Станков. По думите му това доказа, че България трябва да продължи да инвестира в своите мрежи, в своите мощности, както в компенсиращите механизми, така и в новите ПАВЕЦ, които се разглеждат в момента и се работи с Европейската инвестиционна банка, за да започне изграждането на поне три в района на Родопите. Станков добави, че те допълнително ще подпомогнат и ще докажат, че България е балансьорът на Балканите и на територията на Югоизточна Европа и никога няма да се допусне това ,което се случи в Португалия и Испания, да се случи и в нашия регион.
На въпрос министър Станков обясни, че предвид факта, че това се случи в ранните часове 5:00-7:00 часа сутринта, възобновяемата енергия нямаше дял в проблема, а той се състоеше в неделния ден и ниската консумация на енергия. Той обясни, че когато голямо количество електропроводи работят без по тях да има консумация, те започват да генерират реактивна енергия, която е паразитната енергия в системата.
Когато тя е в изключително големи количества започва да се качва напрежението, което достига в определени моменти над 440 киловолта, на 450 киловолта започва вече разкъсване на системата и сработване на защити, това се е случило и на територията на Северна Македония – между мрежата на 400 киловолта и 110 киловолта трафопостовете са реагирали и автоматиката е отсякла напрежението, посочи Станков.
Към 5 часа сме гарантирали на колегите от Северна Македония да възстановим електропровода „Беласица“. Имаме два електропровода, с които да подаваме на 110 киловолта и половината от територията на Северна Македония можем да гарантираме дългосрочно, че ще бъде захранвана чрез българската система без да има каквито и да е проблеми, каза още министърът.
Източник: БТА
Икономика
Инвестициите в обществения транспорт в Германия стимулират икономиката и генерират голяма възвращаемост, сочи проучване

Мрежата на обществения транспорт в Германия страда от хронично недофинансиране, сочи ново проучване на консултантската компания „ЕмКюб“ MCube, изследваща иновации в сектора на мобилността и координирана от Техническия университет в Мюнхен. Проучването, което е поръчано от железопътния оператор „Дойче бан“ (Deutsche Bahn), показва, че всяко инвестирано евро в сектора води до многократна възвръщаемост.
По данни от анализа общественият транспорт в страната генерира около 75 милиарда евро годишно – три пъти повече от разходите му. Авторите посочват, че реалната стойност може да е още по-висока, тъй като не всички ефекти могат да бъдат изчислени пълноценно по методологични причини.
Проучването разглежда както пряката, така и непряката икономическа стойност от обществения транспорт. Например, една общинска автобусна компания създава приходи и работни места чрез редовни транспортни услуги. Косвени ефекти се наблюдават в сектори „нагоре по веригата“ – като производителите на влакове, енергийните доставчици и фирмите за ИТ услуги.
Изтъкнати са и външните ползи – добре развита транспортна мрежа повишава туристическата привлекателност на регионите и улеснява достъпа до работни места. Само ефектът от ежедневното пътуване до работа формира над една четвърт от общата добавена стойност в сектора, сочат данните.
Финансирането на обществения транспорт се осигурява приблизително поравно от федералното правителство и от приходите от пътници. Въпреки ръста на средствата, участници в сектора предупреждават, че те вече не покриват напълно оперативните разходи. Някои провинции обмислят свиване на транспортните услуги поради липса на финансиране.
От 2023 г. насам гражданите в Германия могат да закупят субсидирана месечна карта „Дойчландтикет“ (Deutschlandticket) на цена от 58 евро, даваща достъп до обществения транспорт в цялата страна.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще бъде на посещение в Китай от 19 до 23 май

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще се срещне с министъра на земеделието и въпросите на селските райони на Китай Хан Дзун в рамките на посещението си в страната от 19 до 23 май. Това съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
На 21 май Тахов ще участва в официалната церемония по откриването на „Международния ден на чая 2025“, която ще се състои в град Ханджоу.
По време на визитата си министър Тахов ще посети и Четвъртото изложение Китай – Централна и Източна Европа и Международното изложение за потребителски стоки в град Нинбо. Той ще открие нова локация на Офиса за контакти и Павилиона на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Георги Тахов ще участва и в откриващата церемония на Седмия диалог Китай – Централна и Източна Европа по сътрудничеството в областта на митническата инспекция и карантината, както и ще проведе среща със заместник-министъра и член на Комитета на Генералната митническа администрация на Китай Джао Дзънлиен, информират още от МЗХ.
„Сътрудничеството между България и Китай в областта на земеделието и храните се развива много активно и постоянно се разширява“, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева на среща на 20 март с Уан Лъдзюн, главен служител по животновъдство на Министерството на земеделието и въпросите на селските райони на Китай, която се проведе в МЗХ, съобщават от министерството на страницата си в интернет. Заместник-министър Василева отбеляза, че през 2023 г. търговията със селскостопански и хранителни стоки между двете страни е достигнала 640,6 млн. долара, което е с 37 процента повече спрямо 2022 г. „България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за внос в Китай, от които са финализирани 11. Приключването и на останалите процедури ще създаде условия за значително увеличаване на обема и видовете български продукти, изнасяни за Китай“, допълни още тя.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен