Балкани
Сръбският президент ще посети Москва на 9 май, както обеща на Путин

Сръбският президент Александър Вучич заяви в четвъртък, че ще спази думата си, като осъществи посещението си в Русия за отбелязване на 80-ата годишнина от победата над нацистка Германия, както обеща на руския си колега Владимир Путин, предаде Франс прес.
„Преди осем месеца (…) казах на президента Путин в телефонен разговор, че ще дойда в Москва на 9 май. Целият свят мълчеше. Мислеха си, че е далеч“, заяви сръбският президент от Съединените щати. „Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.
Сърбия, кандидат за членство в Европейския съюз от 2012 г. и чиято по-голямата част от търговията се осъществява с ЕС, поддържа крехък баланс между Брюксел и Москва от почти три години, отбелязва АФП.
В четвъртък Вучич увери, че „Сърбия е на европейския път и няма да се откаже от този европейски път“.
„Готов съм да понасям всякакъв вид наказания, санкции, каквото пожелаят. Думата, която дадох, струва нещо“, каза той.
Очаква се лидери от около 20 държави, включително китайският президент Си Цзинпин, да присъстват на големия военен парад на Червения площад в Москва. Очаква се на церемонията да присъства и босненският сръбски лидер Милорад Додик.
Белград, който е посрещнал стотици хиляди руснаци от февруари 2022 г. насам, е почти изцяло зависим от Москва за доставките си на газ, припомня агенцията.
Сърбия в момента преговаря за ново многогодишно споразумение за газа с Русия. Настоящото изтича в края на май.
ЕС често е изразявал загриженост от връзките на Белград с Москва и редовно е призовавал Сърбия да приведе външната си политика и политиката си на сигурност в съответствие с неговите.
Сърбия никога не се е присъединявала към европейските санкции срещу Москва, а няколко от нейните министри редовно посещават Русия през последните години, отбелязва Франс прес.
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Средната нетна заплата през март в Черна гора възлиза на 1000 евро

Средната нетна заплата през март в Черна гора възлиза на 1000 евро, което е с 0,1% повече спрямо февруари, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
По данни на статистическия институт Монстат през март средната нетна работна заплата се е увеличила с 21,6% спрямо същия месец на миналата година.
Средната брутна заплата възлиза на близо 1200 евро през март, отбелязва МИНА.
„Като се има предвид, че през март потребителските цени са се увеличили с 0,3 на сто спрямо януари, реалните заплати в Черна гора са намалели с 0,2 на сто за периода“, се казва в прессъобщението на Монстат.
През март средната нетна заплата е нараснала в сферата на недвижимите имоти, професионалните, научните и техническите дейности, услугите по настаняване и хранене, финансовите и застрахователните услуги, водоснабдяването, управлението на отпадъчните води, контрола на процесите, обезвреждането на отпадъци и подобни услуги, информацията и съобщенията, строителството, транспорта и складирането, административните и спомагателни услуги, други услуги, здравеопазване и социално подпомагане, селско, горско и рибно стопанство.
За същия период средната нетна заплата е намаляла в сферата на електроснабдяването и газоснабдяването и климатизацията, изкуството, развлеченията и отдиха, добивната промишленост, преработващата промишленост, държавното управление и отбраната: задължително социално осигуряване, търговията на едро и дребно, поддръжката на автомобили и мотоциклети и образованието.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Косово може да организира голямо параолимпийско спортно събитие според президента на Европейския параолимпийски комитет

Президентът на Европейския параолимпийски комитет Реймон Блондел посети за първи път Косово, като това е исторически момент за параолимпийското движение на страната, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
По време на посещението си Блондел се срещна с Ньомза Емини, президент на Косовския параолимпийски комитет. На пресконференция Емини каза, че посещението е силен знак за подкрепата от страна на Европейското параолимпийско движение за малка страна като Косово, която се стреми да достигне върха на световния спорт чрез своите параатлети.
Тя добави, че Блондел е бил запознат със страстта и ангажираността на косовските параатлети, като същевременно е видял предизвикателствата, пред които те са изправени.
„Това посещение не е просто официална среща или работно посещение — то е силно послание и сърдечна подкрепа, идващи от Европейското параолимпийско движение за една малка страна на картата, но с голямо сърце и амбиции, която гледа към върховете на световния спорт. По време на посещението Блондел имаше възможността да стане свидетел на една от нашите редовни дейности — седящ волейбол — спорт, който за нас не е просто игра. Чрез това преживяване той видя не само страстта на нашите спортисти, но и неуморните усилия на цялата общност, която стои зад тях. С посещението си Блондел можа директно да преживее нашата реалност и всички предизвикателства, които идват с нея“, каза Емини.
Блондел също се обърна към медиите и каза колко е горд да посети Косово. Той подчерта, че 2023 г. е специална година за Европейският параолимпийски комитет, тъй като тогава организацията прие Косово като пълноправен член.
Той каза, че целта на посещението му е да демонстрира продължаващата близост и подкрепата занапред на Европейския параолимпийски комитет към Косово. Блондел похвали напредъка на Косово в спорта и изрази увереност, че резултатите от параолимпийските игри и европейските първенства скоро ще последват.
Освен това Блондел каза, че Косово има потенциал да бъде домакин на голямо международно параолимпийско спортно събитие в бъдеще.
„Необходима е инфраструктура за спортове на олимпийско ниво, но когато става дума за европейски първенства, това е възможно, защо не. Това, което виждаме в международните мрежи и организации, е много нова енергия, идваща от Косово. В същото време виждаме все повече и повече хора от Косово да стават активни в администрацията и комисиите и може би дори да поемат отговорности в определени спортове. Ето как се изгражда нов подход — чрез подготовка на вашата страна и вашите спортни мрежи да бъдат готови да предложат и да приемат нещо като това. Да, абсолютно възможно е“, каза Блондел.
Параолимпийският комитет на Косово е член на Международния параолимпийски комитет (IPC) от 2022 г., което дава на Косово правото да участва в параолимпийските игри и да организира официални събития под егидата на Международния параолимпийски комитет.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
Балкани
Мнозинството от страните на Балканите отичат спад в тазгодишния индекс на „Репортери без граници“ за свободата на медиите

Преобладаващата част от страните на Балканите отчитат спад в годишната класация за свободата на медиите, публикувана днес от правозащитната организация „Репортери без граници“. Това показват данните, публикувани на сайта на организацията.
Драстичен спад в индекса на „Репортери без граници“ отчита Косово, което в тазгодишния доклад на организацията е поставено на 99 място от 180 страни спрямо 75 позиция през миналата година. „Макар че медийният пазар в Косово е разнообразен, неговото развитие е ограничено от малкия му размер и етническото разделение. Свободата на медиите е застрашена от политизирана регулация, съдебни дела с цел заглушаване, недостатъчен достъп до обществена информация и сериозни рискове за сигурността на журналистите“, се посочва в доклада.
Съществен спад отчита и Кипър – от 65 на 77 място. „Въпреки че свободата на печата е гарантирана от конституцията, правителството, православната църква и бизнес интересите имат значително влияние върху медиите в Кипър. Дългогодишният спор между кипърските гърци и турци също оказва значително влияние върху работата на медиите“, отбелязва организацията.
Хърватия също е отчела спад с 12 позиции – от 48 на 60 място. „Въпреки че медийният пейзаж е разнообразен и динамичен, правителството не е успяло да защити журналистите от стратегически съдебни дела срещу участието на обществеността (SLAPP) и атаки от страна на организираната престъпност и е упражнило натиск върху медиите“, се посочва в доклада.
Република Северна Македония слиза от 36 на 42 позиция. „Въпреки че журналистите не работят във враждебна среда, широко разпространената дезинформация и липсата на професионализъм допринасят за намаляване на общественото доверие в медиите, което излага независимите медии на заплахи и атаки. Освен това правителствените представители са склонни към лошо и унизително отношение към журналистите“, отчита организацията.
Понижена е и позицията на Румъния в класацията – от 49 на 55. „Румъния разполага с разнообразен и относително плуралистичен медиен пейзаж, който предоставя благоприятна почва за разследвания в обществен интерес със сериозни ефекти. Липсата на прозрачност при финансирането на медиите – особено по отношение на публичните средства на политическите партии – и пазарните трудности обаче подкопават надеждността на информацията и доверието в медиите“, констатират от „Репортери без граници“.
Босна и Херцеговина отчита спад от 81 на 86 място. „Свободата на пресата и качеството на журналистиката варират в широки граници в страната. Журналистиката от обществен интерес в Република Сръбска, административната единица с преобладаващо сръбско население, е изправена пред изпитание от повторното криминализиране на клеветата и нарастващото влияние на руската пропаганда“, пише в докуемнта.
Гърция е отчела спад с една позиция – от 88 на 89. „От 2021 г. насам свободата на печата е в системна криза. Скандалът с подслушването на журналисти от страна на Националната разузнавателна служба все още не е изяснен, както и случаят с убийството на ветерана криминален репортер Йоргос Карайваз през 2021 г. , а SLAPP процесите са често срещани“, посочва организацията.
Турция запазва непроменена позицията си на 159 място от 180 страни. „С утвърждаването на авторитаризма в Турция медийният плурализъм е поставен под въпрос. Използват се всички възможни средства, за да се подкопаят позициите на критиците“, отчита докладът. Това е най-ниската позиция сред балканските държави.
Албания от своя страна отчита скок нагоре с 19 позиции – от 99 на 80 място. „В Албания свободата на печата и независимостта на медиите са застрашени от конфликти на интереси между бизнеса и политиката, несъвършена правна рамка и пристрастно регулиране. Журналистите са жертви на сплашване от страна на политици и организирана престъпност“, отчита организацията.
Сърбия се е изкачила с две места нагоре в класацията – от 98 на 96. „Въпреки че в Сърбия има качествена журналистика, оценявана високо за разследванията си на престъпления и корупция, тя се намира сред ширещи се фалшиви новини и пропаганда. Въпреки солидната правна рамка, журналистите са подложени на политически натиск, а престъпленията, извършени срещу тях, остават ненаказани“, се посочва в доклада.
Черна гора повишава позицията си от 40 на 37. „Конституцията и законите на Черна гора гарантират свободата на словото и изразяването, но свободата на печата продължава да бъде застрашена от политическа намеса, неразкрити нападения над журналисти и икономически натиск“, констатира организацията.
Словения отчита скок от 42 на 33 място. „Въпреки че правната рамка за защита на свободата на медиите като цяло е стабилна, независимостта на медиите и безопасността на журналистите остават нестабилни на практика“, посочва организацията „Репортери без граници“.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 1 седмица
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов