Балкани
Сръбският президент осъди студентската блокада на националната телевизия и призова компетентните органи да възстановят обществения ред и мир

Сръбският президент Александър Вучич осъди днес студентската блокада на сръбската национална телевизия РТС и призова компетентните органи да предприемат мерки за възстановяване на обществения ред и мир, съобщи сръбската редакция на Радио Свободна Европа.
„Моля ги, доколкото това е възможно, да го направят без използването на сила. Когато е необходима сила, тя да бъде възможно най-малко, за да се реши въпросът,“ каза Вучич във видео, публикувано в профила му в Инстаграм.
Той обвини студентите и гражданите, които ги подкрепят при блокирането на РТС, че на „най-светлия християнски празник и православен празник, се опитват с насилие да разрушат държавата и нейните основи“.
„Някои хора и днес малтретират онези, които мислят по друг начин. Лишават ги от правото на работа и свобода на придвижване, лишават ги дори от храна. Забраняват им да излъчват програмата си. Каквото и да мисля за тази програма, страшно е и са ужасяващи посланията, които се изпращат към хората, които работят в РТС“, казва Вучич.
Блокадата започна на 14 април вечерта. Блокирани са входовете на РТС в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка „Кошутняк“.
Протестът ще продължи, както обявиха студентите, докато не се обяви нов конкурс за членове на регулатора за електронни медии РЕМ или докато не спре работата на РТС.
Вълна от протести, оглавени от студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Националната телевизия адаптира програмната си схема за периода, в който трае блокадата, а ръководството ѝ неколкократно призова за прекратяване на блокадата. Медията отбелязва, че работи в най-тежките условия досега.
Това е първата блокада на националната телевизия. През изминалите месеци студентите неколкократно организираха протести пред РТС с искане за обективно информиране за техните искания и акции.
Източник: БТА
Балкани
В Прищина протестират срещу предстоящо поскъпване на тока

Граждани се събраха днес в косовската столица Прищина, за да протестират срещу предстоящо повишаване на цените на тока, съобщи косовското издание „Коха диторе“.
Тази седмица енергийният регулатор на Косово одобри поскъпване на електроенергията с 16,1 на сто за периода 1 май – 31 март 2025 година.
Митингът се провежда близо до парламента, където днес продължава учредителното заседание.
Организаторите на протеста предупредиха за „ескалация“ на бъдещите протести, ако не бъдат предприети действия.
От април 2023 г. до края на март 2024 г. за потребителите, които харчат по-малко от 800 киловатчаса на месец, цената на електроенергията беше 7,79 евроцента на киловатчаса през деня, а за тези с над 800 киловатчаса потребление – 14,45 евроцента, което е със 100 процента увеличение спрямо 2013 г., припомня агенцията.
В началото на април 2024 г. бордът на Службата на енергийния регулатор взе решение за символично понижаване на цените за домакинствата с потребление над 800 киловатчаса на месец с 8 на сто. След това решение дневната тарифа спадна от 14,45 евроцента до 13,29 евроцента за киловатчаса, а нощната (между 22:00 ч. и 7:00 ч.) – от 6,81 евроцента на 6,26 евроцента. В решението, което дойде в резултат на поевтиняването на вносната електроенергия, беше включено също намаление на цените на тока за промишлени цели с 3 на сто.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Кметът на Загреб събра достатъчно подписи, за да се кандидатира отново за градоначалник

Настоящият кмет на хърватската столица Загреб Томислав Томашевич успя да събере необходимия брой подписи на граждани, за да се кандидатира отново за поста на предстоящите местни избори в Хърватия, съобщи днес зелено-лявата платформа „Можем“.
„Благодаря на всички загребчанки и загребчани, които ни подкрепиха за нов мандат на развитие и непрекъсната борба за справедлив и уреден Загреб“, посочва кметът Томашевич, цитиран в прессъобщението на платформата.
Томашевич ще бъде общ кандидат на „Можем“ и най-голямата хърватска опозиционна партия Социалдемократическата партия на местните избори на 18 май.
Въпреки че са събрани достатъчно подписи както за Томашевич, така и за неговите двама заместници, доброволци ще продължат да събират подписи.
Желаещите да се кандидатират за кмет на Загреб трябва да съберат най-малко 5000 подписа на избиратели, а срокът за това изтича на 29 април в полунощ, отбелязва хърватската национална телевизия ХРТ.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Студентите колоездачи, които участваха във велопоход от Сърбия до Страсбург, за да предадат на европейските институции исканията и посланията на протестиращите в Сърбия, снощи бяха тържествено посрещнати в северния сръбски град Нови Сад, съобщи белградската агенция Бета.
Над хиляда граждани се събраха пред ректората в Нови Сад, където посрещнаха с червен килим студентите, карали колело 1400 километра.
Велопоходът е инициатива в рамките на протести, които заляха Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. Като част от протестните действия студенти блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
На посрещането снощи бе казано, че велошествието е показало, че страхът може да бъде победен, а истината да бъде изговорена и са показали, че младите хора не прекланят глава пред несправедливостта и ще продължат борбата.
Снощи беше уточнено, че посрещатено е символично без гръмка музика, тъй като е Разпети петък, а голямото посрещане ще бъде организирано на 22 април.
Вемопоходът на протестиращите студенти започна на 3 април, а в Страсбург пристигнаха на 15 април, където се срещнаха с евродепутати и предадоха писма до европейските институции.
/СУ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%