Свържете се с нас

Здраве

Сплинт лечение на пациенти с нарушения в челюстта и ставата

Д-р Манол Ивчев е водещ специалист по функционална дентална медицина и оклузия. Въвежда най-новите ортодонтски системи и е един от малкото специалисти в България, които лекуват холистично проблеми с темпоромандибуларната става.

Завършил е дентална медицина в Медицинския университет в София и е специализирал в САЩ, Австрия, Люксембург, Бразилия и др. Сертифициран преподавател във VieSID-Виена – институт, базиран на протоколите на световноизвестния проф. Рудолф Славичек.

Д-р Ивчев е основател на COLDY DENT Functional Atelier, където съчетава клинична практика и обучения. Преподавал е на малкото специалисти у нас, практикуващи лечение на темпоромандибуларната става.

Д-р Ивчев, какво е функционална дентална медицина?

Това е подход, който разглежда пациента цялостно, а не само локално. Вместо да се фокусира върху симптомите, търси и лекува причините за проблема. Например болката в темпоромандибуларната става, която свързва долната челюст и черепа, често е признак на по-дълбок дисбаланс.

Функционалната дентална медицина свързва всяка стъпка от лечението и проследява как промените в устната кухина се отразяват на цялото тяло.

Малко се знае за заболяванията на темпоромандибуларната става. Какво представляват те?

Това са проблеми с функцията на челюстта. Темпоромандибуларната става е онази част от тялото ни, която свързва челюстта с черепа и прави възможни говора, дъвченето, отварянето и затварянето на устата. Когато функцията ѝ е нарушена, пациентът има проблем с тези дейности.

Симптомите обикновено са пукане, щракане, прескачане на челюстта, болка в ставата или в мускулите в тази област, главоболие, отпадналост, шум в ушите. Навременната консултация и изборът на специалист са ключови за успешното лечение, защото то най-често е комплексно, не става в една-две стъпки и с едно-две посещения при зъболекаря.

Какво е сплинт и какво представлява сплинт терапията?

Това е метод на лечение с помощта на индивидуално изработени шини (сплинтове). Използвам го широко при проблеми с темпоромандибуларната става и захапката, тъй като вярвам, че е по-добрата алтернатива на хирургичната намеса.

Терапията е напълно неинвазивна и безболезнена.

Целта ѝ е да подравни челюстта и да облекчи натиска върху зъбите, мускулите и ставите. Това намалява скърцането със зъби, подобрява подравняването на захапката и с течение на времето облекчава симптоми като мускулна умора и ставно напрежение. Така се запазват зъбите здрави в дългосрочен план и се предпазва пациентът от загуба на зъби вследствие на нарушенията.

Сплинт терапията се използва и при комплексни случаи – например при пациенти с вътрекапсулни проблеми в самата става. Сплинтовете помагат за подравняване на челюстта и корекция на захапката, така че ставата започва да функционира правилно, а дискомфортът намалява.

Защо този подход не се прилага във всички дентални практики?

Често се търсят бързи решения. Но зъбите са част от сложна система – заедно с челюстите, ставите и дори стойката на тялото. Промяната в темпоромандибуларната става може да повлияе и на други части на организма, затова изолираното лечение крие рискове.

Освен това, комплексният подход изисква сериозно ноу-хау, инвестиции в скъпа апаратура и дългогодишно обучение. Затова този тип специалисти в България сме малко.

При какви симптоми е препоръчителен функционалният подход?

Бих казал – при всички. Той е подходящ не само при наличие на болка, но и за профилактика. А е безценен при комплексните дентални случаи, които не могат да се решават на парче. Там неправилно подреденото лечение струва допълнително време, нерви, болка и финансови ресурси на пациента.

Ние взимаме предвид цялата медицинска история – травми, начин на живот, качеството на съня. Всички тези фактори влияят върху зъбите и нервната система и трябва да се отчитат при всяка интервенция.

Кои симптоми за проблеми с темпоромандибуларната става могат лесно да бъдат разпознати от пациентите?

Както споменах, най-често пациентите съобщават за пукане или щракане в челюстта – постоянно или периодично. Другият най-чест симптом е болката в тази област.

Съществуват и по-скрити симптоми, които невинаги свързваме с дентален проблем – като необяснимо главоболие, постоянен шум в ушите, болки в раменете.

Какво да следят пациентите?

Ако сте претърпели травма – не само в областта на главата – и след нея се е появило пукане в челюстта, потърсете консултация. Дори симптомите да отшумят, е важно да се провери дали не са настъпили нарушения. Много често такива травми се случват при падане с тротинетки или велосипеди.

Дори и без травма – ако челюстта заема необичайна позиция, измества се встрани, прескача, изпитвате затруднение да отворите или затворите устата – също е добре да се консултирате. При неотшумяващ шум в ушите и неотшумяващо главоболие – също е добре да се отхвърли проблем с челюстта.

Златното правило важи и тук: колкото по-рано се открие проблемът, толкова по-бързо и успешно е лечението.

Каква е правилната стратегия за успешно лечение?

На първо място – комплексен подход. Както споменах, важно е да се направи консултация с други специалисти – остеопат, логопед, мануален терапевт. След това следва прецизна диагностика и изготвяне на индивидуален лечебен план. Не започваме директно с корекции, а търсим и отстраняваме причината стъпка по стъпка.

Използваме и специфичен диагностичен метод – кондилография. Това изследване проследява движението на ставите в покой и при движение, и показва дали има нарушения. То е задължително преди началото на сплинт терапията.

Какви са симптомите при децата?

До голяма степен те са същите като при възрастни – болки в областта на челюстта, щракане, главоболие, шум в ушите, трудности при хранене и други.

Как се лекуват тези проблеми при деца?

Отново холистично и внимателно – без прибързано ортодонтско лечение. Детският организъм е в растеж, затова първо трябва да се уверим, че този растеж е балансиран – в костите, стойката, функциите на говорния апарат и други системи. Обикновено започваме със сплинтове – щадящ метод, който не включва хирургия и не причинява болка.

Какъв е подходът при нужда от ортодонтско лечение?

Преди всяко ортодонтско лечение трябва да се оцени състоянието на дъвкателните мускули и темпоромандибуларната става. Много пациенти идват при нас след неуспешно ортодонтско лечение, при което не е била отчетена позицията на долната челюст. Дори перфектно подредените зъби могат да доведат до сериозни проблеми, ако тази позиция е нарушена.

Затова не поставяме брекети или алайнери, преди да се уверим, че ставата и захапката са правилно позиционирани и че няма по-належащи дентални проблеми – като възпаления, заболявания на венците и други.

Как функционалната дентална медицина се прилага в естетичната стоматология?

Естетиката и функцията вървят ръка за ръка. Преди всяка естетична процедура е необходимо да се изключат функционални проблеми. В противен случай, неправилно планираните корекции могат да отключат нови усложнения.

Функционалната дентална медицина не се ограничава до външния вид – тя гарантира хармония между естетика, правилна захапка и цялостно здраве.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Искат промяна на условията за получаване на протези

Протестна нота, свързана с проблеми при кандидатстване за отпускане на необходимите помощни средства за хората с увреждания, внесоха в парламента представители на Сдружение „Достойнство 2023“.

Нотата е адресирана до Министерството на здравеопазването (МЗ), Комисията по здравеопазване в 51-вото Народно събрание, Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), пише БТА.

От правозащитната организация настояват за незабавно изслушване на всички организации, представляващи интересите на хората с увреждания, пред здравната комисия и МЗ, както и за сформиране на работни групи, които да дискутират промени в законодателството. От сдружението искат ясна дефиниция кое средство се явява помощно и кое представлява медицинско изделие.

Общността на хората с различни увреждания в България надхвърля един милион души, а близо 50 000 българи живеят с протезирани крайници, каза за БТА Павлина Григорова от Сдружение „Достойнство 2023“. Основно нещо, с което се сблъскваме напоследък, са системните откази за отпускане на помощни средства, при които няма мотиви, каза тя. Когато се потърсят мотиви от здравната каса, никой не отговаря, добави тя. Не можеш да кажеш на пациент с множествена склероза, че няма да му отпуснеш помощни средства, защото му плащаш лечението, каза Григорова.

Има два основни проблема при протезиране на крайници след ампутация, каза тя. Единият са ограниченията по договорите с НЗОК, заради които пациентите са обвързани с една конкретна фирма за изработка и ремонт на протези. Липсва и достатъчно финансиране, тъй като сумите, които здравната каса отпуска, покриват само базови протези, които често не отговарят на нуждите на пациента, заяви тя.

Изборът на колички, както и сумите, за които частично заплаща НЗОК, са изключително ограничени. Освен това са много тежки, каза още Григорова. По думите ѝ децата с ограничена мобилност също не получават нужното финансиране от здравната каса, за да им бъдат осигурени необходимите помощни средства. Григорова коментира и нуждата от лифтери – устройства, които повдигат пациентите от леглото, както и специализирани медицински легла за домашна употреба, които са изцяло непокрити от здравната система.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Откриха връзка между сънната апнея и болестта на Алцхаймер

Ново изследване свързва обструктивната сънна апнея с мозъчни увреждания в области, критични за паметта – вероятно в резултат на ниски нива на кислород по време на REM-съня. Установено е, че хора с по-ниска кислородна сатурация по време на тази фаза имат повече хиперинтензивни зони в бялото мозъчно вещество – белези за увреждане на малките кръвоносни съдове.

Тези промени са свързани и с намален обем на хипокампа и енториналната кора – две ключови области за съхраняване и извличане на спомени – както и с по-слабо представяне при тестове за памет. Макар изследването да не доказва причинно-следствена връзка, то дава ценна представа за това как сънната апнея може да допринася за когнитивен спад и загуба на памет с напредване на възрастта и при болестта на Алцхаймер, съобщава Neuroscience.com, цитирано от БГНЕС.

Откритията сочат, че мозъчните промени са най-тясно свързани със степента на спад на кислородните нива по време на REM-съня – фазата на съня, в която най-често сънуваме и която играе ключова роля в консолидацията на спомени и обработката на емоционални преживявания.

Обструктивната сънна апнея възниква, когато мускулите в гърлото се отпускат по време на сън, блокирайки дихателните пътища и предизвиквайки многократни събуждания с цел поемане на въздух. Това води до нарушен сън и понижени нива на кислород, което от своя страна може да увреди малките кръвоносни съдове в мозъка.

„Обструктивната сънна апнея е разстройство, чието разпространение нараства с възрастта, а ниските нива на кислород по време на сън могат да навредят на способността на мозъка и тялото да функционират нормално“, казва д-р Брайс А. Мандър от Калифорнийския университет в Ървайн.

„Нашето проучване показва, че ниските нива на кислород, особено по време на REM-съня, могат да са свързани с когнитивен спад, дължащ се на увреждане на малките мозъчни съдове и последващата дегенерация на мозъчни зони, отговорни за паметта.“

Изследването включва 37 участници със средна възраст от 73 години, които не са имали когнитивни нарушения и не са приемали сънотворни медикаменти. Всички са преминали през нощни изследвания на съня. От тях 24 са били диагностицирани с обструктивна сънна апнея.

Изследователите са измервали нивата на кислород в кръвта по време на всички фази на съня, включително REM. Направени са и мозъчни сканирания за анализ на мозъчната структура. Установено е, че по-ниските кислородни нива по време на REM-съня корелират с по-високи нива на хиперинтензивност в бялото вещество. Тези ярки петна на сканиранията се считат за признак на увредена мозъчна тъкан, причинена от нарушения в кръвообращението. Минималните нива на кислородна сатурация и времето, прекарано със сатурация под 90%, са предиктори за степента на мозъчните увреждания. Нива под 90% се считат за тревожни.

Изследователите също измерват обема на хипокампа и дебелината на енториналната кора. Установено е, че по-голямото увреждане в бялото вещество се свързва с по-малък обем и по-тънка структура на тези области. Участниците са преминали и тестове за памет преди и след сън, за да се оцени зависимостта между съня и способността за запомняне. Оказва се, че по-слабата памет след сън корелира със загуба на дебелина в енториналната кора.

„В заключение, нашите резултати частично обясняват как обструктивната сънна апнея може да допринася за когнитивен спад и развитие на болестта на Алцхаймер чрез дегенерация на мозъчни области, свързани с паметта по време на сън“, обобщава д-р Мандър.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Проф. Кантарджиев: Не е разумно прекарало варицела дете да го ваксинираш

Проблемът на варицелната ваксина е, че доста от децата, на възрастта за поставяне на ваксина, вече са прекарали варицела и не е разумно да бъдат ваксинирани. Това каза по БНР проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Задължителното ваксиниране на всички бременни срещу респираторния синцитиален вирус не проработва, а компрометира и другите ваксини“, заяви още специалистът.

По думите му респираторните инфекции намаляват рязко. Всеки възрастен боледува около 5 пъти годишно от някаква инфекция, а децата около 8 пъти, посочи професорът.

Той бе категоричен, че не е необходима задължителна масова ваксинация срещу менингит. „Много рядко имаме менингококова болест и менингококов менингит- много по-малко от 1 случай на 100 000“, посочи експертът.

Той препоръча да се избягват тревните площи и сред природата – в парка или междублокови пространства, родителите да проверяват децата си за кърлежи. „До 12 часа кърлежът не може да пренесе заболяване, затова навременното му сваляне е важно“, напомни проф. Кантарджиев. По думите му, хората трябва да се научат да свалят кърлеж с тънка пинсета или конец.

Пиковете на лаймската болест са юли и август. Тогава обикновено се проявяват симптомите. „Тази инфекция малко се преекспонира в нашата страна“, обясни епидемиологът и допълни, че най-много кърлежите са в контакт с хората в месеците с висока трева, топло време и дъждове – май, юни и юли.

„Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват, да свикнат от ранна възраст на водни процедури – обтриване, както и да се излагат умерено на слънце“, препоръча проф. Кантарджиев.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди един час

Ученици демонстрират знания и умения за оказване на първа помощ на областно състезание в Разград

Балканипреди един час

Петима украински граждани бяха спасени в планината Марамуреш в Северна Румъния

Българияпреди един час

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, с част от които се опростяват срокове и административни процедури

Българияпреди един час

Бившият директор на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки остава в ареста окончателно

Българияпреди един час

Говорих с Росен Желязков, другата седмица ще беседваме по управленската програма, каза Бойко Борисов

Святпреди един час

Парламентът на Литва одобри оттегляне на страната от Конвенцията за забрана на противопехотните мини

Спортпреди един час

Фаворитите се класираха за полуфиналите в 21-ото издание на националния турнир по тенис за мъже „Амбинор Къп“

Икономикапреди един час

Клонът на „Трейс Груп Холд“ в Прага е закрит

Святпреди един час

Кардиналите във Ватикана гласуват втори ден за нов папа

Икономикапреди един час

Две нови процедури по програмите „Конкурентоспособност“ и „Научни изследвания и иновации“ предстои да бъдат отворени скоро

Спортпреди един час

Капитанът на Арсенал Мартин Йодегор: „Създадохме няколко големи шанса за гол, но това не беше достатъчно“

Святпреди един час

Украинските военновъздушни сили обявиха въздушна тревога, като се позоваха на заплаха от руски балистични ракети

Икономикапреди 5 дни

Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Балканипреди 5 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 5 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Обществопреди 5 дни

Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 4 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Балканипреди 5 дни

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Българияпреди 5 дни

Мотоциклетист е пострадал в катастрофа по пътя между Казанлък и Мъглиж, съобщиха от полицията

Българияпреди 5 дни

Северозападна България има всичко, за да развива туризъм, въпросът е кой и колко ще работи, за да го покаже, каза министър Боршош

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Новини