Икономика
Списъкът на стоки с висок фискален риск се разширява от днес със строителни материали, нови и употребявани превозни средства, части за коли и торове

От днес влиза в сила разширяването на Списъка на стоки с висок фискален риск (СВФР) у нас. Със заповед на министъра на финансите в списъка влизат строителни материали, нови и употребявани пътни превозни средства, части и принадлежности за автомобили и торове.
Това означава, че от днес превозите на тези стоки трябва да се декларират предварително чрез електронна услуга на Националната агенция за приходите (НАП) „Предоставяне на уникален номер за превоз на стоки с висок фискален риск при предварително деклариране на стоки„, съобщиха от НАП през миналия месец.
Според нормативните правила на задължително предварително деклариране подлежат данните за превози на СВФР, извършвани с транспортни средства с товароносимост над 3,5 тона, които: започват от територията на друга държава членка на ЕС и завършват на територията на страната; започват от територията на България и завършват в друга държава членка на ЕС; започват от територията на трета страна и завършват на територията на страната – след приключване на митническия режим, както и доставки/превози в България.
Решението за допълването на списъка идва след наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години. От НАП е установено, че тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами. При търговията с тях или не се попълват коректно документите за сделката, или те липсват изцяло. По този начин не се отчитат приходи и/или неправомерно се завишават разходи, което пък води до невнасяне на данъци, източване на ДДС чрез вериги от фиктивни сделки и други нарушения, са мотивите за промяната.
По време на работна среща между Министерството на финансите, Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“, проведена в началото на месец април, финансовият министър Теменужка Петкова коментира, че залага изключително много на разширяването на обхвата на стоките с висок фискален риск в контекста на усилията в посока борба със сивата икономика. Това, което е предложено като стойност по отношение ефекта от тази марка, е малко над 1 милиард лева.
Подробно описание на стоките, с които се разширява Списъкът на стоки с висок фискален риск, може да бъде видяно тук.
Пълният Списък на стоки с висок фискален риск, с кодове по комбинираната номенклатура, може да бъде намерен тук.
Информация за предварителното деклариране на стоки с висок фискален риск е публикувана в сайта на НАП, където има и отговори на най-често задаваните въпроси по темата.
Източник: БТА
Икономика
Оранжерийните череши в Сливенско са по 50 лв. за килограм на едро, каза председател на Сдружението „Българска праскова“

Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Източник: БТА
Икономика
Модерната търговия има значим трудов принос за икономиката на страната, отбелязват от Сдружението за модерна търговия по повод 1 май

Модерната търговия има значим трудов принос за икономиката на страната, отбелязват от Сдружението за модерна търговия (СМТ) по повод 1 май – Деня на труда.
СМТ обединява едни от най-големите търговски вериги с над 1000 търговски обекта и близо 23 000 служители в цялата страна. Членовете на Сдружението са компании в сферата на търговията с бързооборотни стоки, продукти за грижа за здравето, дрогерийни и лекарствени продукти, строителни материали и оборудване, горива.
Според данните на СМТ наетите в големите хранителни и нехранителни вериги получават над 1,5 млрд. лв. брутни трудови доходи, което е 2,5 процента от всички трудови доходи на наетите в страната. През изминалата година наетите в модерната търговия достигат над 55 000 души. Всеки четвърти, нает в търговията на дребно, работи в компаниите от модерната търговия.
От СМТ посочват, че разрастването и отварянето на нови обекти и инвестициите в логистика водят до нови работни места през последните години и отчитат, че след пандемията големите хранителни и нехранителни вериги са създали близо 10 000 нови работни места. През 2024 г. средната брутна месечна заплата на наетите в модерната търговия достига 2400 лв. Персоналът на компаниите в модерната търговия получава с над 50 процента по-високи възнаграждения от средните за търговията на дребно в страната, отбелязват от СМТ.
От Сдружението добавят още, че инвестициите на големите вериги и ефективността на процесите водят до значително по-висока производителност на труда – тя е 4-5 пъти по-висока в модерната търговия спрямо тази в микро предприятията в сектора, в това число масовите квартални магазини.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Винетките поскъпват от днес

Цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона се повишават от днес. Годишната винетка вече е 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пъта инфраструктура“. Електронните винетки до 30 април 2025 г. струваха съответно: 87 лв., 48 лв., 27 лв., 13 лв. и 9 лв.
От пътната агенция съобщиха в края на март, че с влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания през отминалите почивни дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, посочиха тогава от Агенцията.
В края на миналия месец от пътната агенция отчетоха, че от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 бр. Купени са и 155 070 уикенд винетки, 116 528 месечни и 23 611 тримесечни. През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв., съобщиха от АПИ в началото на годината.
Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене в началото на април три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата. В законопроекта, внесен от Министерския съвет на 24 март 2025 г., се предлага въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Проектът за промяна на Закона за пътищата въвежда и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на толтаксите за камиони.
Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, приета с Постановление № 370 на Министерския съвет от 2019 г., беше публикуван в Портала за обществени консултации през втората половина на март. Тогава бе посочено, че очакваните резултати от прилагането на проекта на акт са приходите от винетни и тол такси да достигнат нива от 1 077 930 199 лв. на годишна база. Това нарастване се постига чрез поетапно увеличение на Тарифата от 1 април 2025 г. с 10 на сто на винетна такса, тол такса, компенсаторна такса и максимална такса и с последващо увеличение от 10 на сто на тол такса и максимална такса – от 1 септември 2025 г., се предвиждаше в проекта, където бе посочено, че увеличението на приходите ще бъде целево използвано за финансиране на дейности, свързани с поддържане и развитие на републиканската пътна мрежа, без да се налага допълнително натоварване на държавния бюджет.
Поскъпването на тол таксите, предвидено в проекта на Бюджет 2025, няма да допринесе за увеличение на цените на храните, каза в края на февруари министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Увеличението на цените на винетките и на тол таксите е заради лошото състояние на пътищата и малкото средства, които тази година са заложени в проектозакона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътища, допълни тогава той. Иванов каза още, че разчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са за близо 3 милиарда лева, а за тази година сумата ще бъде 1,280 млрд. лева. Изчисления сочат, че предложеното увеличение на тол таксата с 20 процента няма да се усети драстично от превозвачите, каза тогава министърът.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 7 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 7 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 6 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов