Свят
Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф ще пътува утре за Рим за нов кръг преговори за ядрената програма на Иран

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф утре ще пътува за италианската столица Рим за нов кръг преговори с иранската делегация за ядрената програма на Техеран, предаде Ройтерс.
Разговорите в италианската столица ще бъдат петия кръг от преките американско-ирански преговори.
Заедно с Уиткоф за срещата ще пътува директорът на отдела за политическо планиране на Държавния департамент на САЩ Майкъл Антон, който представляваше Вашингтон и в предишните кръгове на преговорите.
Очаква се разговорите да бъдат както преки, така и непреки, както в предишните кръгове, уточни Ройтерс.
В неделя Уиткоф заяви пред телевизия Ей Би Си, че всяко споразумение между САЩ и Иран трябва да включва клауза за прекратяване на обогатяването на уран, което предизвика критики от Техеран.
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей каза, че исканията на Вашингтон Иран да спре обогатяването на уран са „прекомерни и възмутителни“.
В навечерието на утрешната среща по-рано днес иранският министър на външните работи Абас Арагчи заяви, че все още има „фундаментални различия“ между Техеран и Вашингтон.
Той предупреди, че ако САЩ искат да се опитат да спрат Иран да обогатява уран, „няма да има споразумение“.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Девет европейски държави призоваха с обща декларация да се улесни експулсирането на чуждестранни престъпници

Девет европейски страни призоваха снощи с обща декларация да се улесни експулсирането на чуждестранни престъпници от дадена държава, като се преразгледа тълкуването на Конвенцията за човешките права, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Под декларацията се подписаха лидерите на Италия, Дания, Австрия, Белгия, Чехия, Естония, Латвия, Литва и Полша. Становището бе огласено след двустранна среща в италианската столица Рим на министър-председателките на Италия – Джорджа Мелони, и на Дания – Мете Фредериксен. И двете заемат твърда позиция спрямо миграцията, отбелязва АФП.
„Бихме искали да използваме демократичното си право да възбудим нова, открита дискусия по въпроса за интерпретацията на европейската Конвенция за човешките права. Трябва да възстановим правилния баланс. Нашите държави ще работят заедно за постигането на тази цел“, се казва в декларацията, разпространена от канцеларията на Мелони.
„Ние принадлежим на различни политически семейства и следваме различни политически традиции. Но е нужно да се започне дискусия за това как международните конвенции се съотнасят с реалността, в която сме поставени днес“, се казва още в комюникето.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Белият дом посочи преработените храни, химикалите и прекомерния прием на лекарства като причини за хроничните детски болести

Комисия, ръководена от американския министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши, публикува снощи доклад, според който преработената храна, химикалите, стресът, прекомерното предписване на лекарства и ваксините може да са фактори за хроничните болести на американските деца, предаде Ройтерс.
Кенеди заяви, че докладът представлява „ясен призив спешно да се направи нещо, за да се сложи край на тази криза“ на нарастващите нива на детско затлъстяване, диабет, рак, психични разстройства, алергии и неврологични аномалии като аутизъм.
В документа обаче не се призовава за специфични регулаторни промени или ограничения на пестицидите, използвани в селското стопанство, от което се опасяваха земеделците, като вместо това се настоява някои химикали да бъдат подложени на допълнителни изследвания.
Докладът обаче повтаря предишни изявления на Кенеди, че силно преработените храни и хранителните добавки представляват риск за здравето и, че хранителната индустрия има твърде голямо влияние при изготвянето на препоръки за общественото здраве, като например т.нар. „насоки за хранене”, посочва Ройтерс.
По време на пресконференция американският здравен министър заяви, че има единодушие за приоритет на овладяването на „кризата с ултрапреработените храни”.
Докладът засяга и американската схема на ваксиниране на децата, като посочва, че броят препоръчителни ваксини за американските деца е по-голям от този в много европейски страни.
В документа се казва, че връзката между ваксините и хроничните болести и уврежданията, причинени от ваксини, трябва да бъде проучена. Кенеди, който от години е скептично настроен към ваксините, от известно време разпространява теории за безопасността им, които противоречат на медицинските доказателства, отбелязва Ройтерс.
Днешният доклад ще бъде последван от политически препоръки, които трябва да бъдат представени през август.
През февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който бе създадена комисия с името „Да направим Америка здрава отново” (МАХА – МАНА/Make America Healthy Again), която да разследва хроничните болести и да изготви план за борба с детските заболявания.
Комисията се ръководи съвместно от Министерството на здравеопазването и Белия дом, като Кенеди е председател, а началникът на Съвета по вътрешна политика е изпълнителен директор.
Министърката на земеделието Брук Ролинс, други членове на кабинета, ръководителят на федералната здравна агенция и високопоставени служители на Белия дом също участват в него.
Преди публикуването на доклада лобистки фермерски групи предупредиха, че критикуването на определени земеделски практики може да попречи на сътрудничеството по здравната програма на администрацията и да изложи на риск производството на храни.
Лобистите са оказали силен натиск върху администрацията да не споменава за пестицидите в документа, обръща внимание Ройтерс.
Ръководителят на Агенцията за опазване на околната сред Лий Зелдин заяви пред репортери, че земеделците са ключови партньори на здравната комисия и че всяка промяна на регулациите за пестициди ще трябва да бъде сериозно обмислена.
„Американските фермери разчитат на тези продукти и на действията, които допълнително регулират или ограничават инструментите за растителна защита извън тези, които са основани на риска и на научните процеси. Трябва да има внимателно обмисляне на това, което е необходимо за адекватна защита на алтернативите и на разходите за производство“, каза той.
Като следващи стъпки докладът призовава за засилено наблюдение и изследвания на безопасността на лекарствата и здравните резултати при децата, както и за клинични проучвания, сравняващи пълноценни храни с хранителен режим с преработени храни при децата.
В доклада се посочва, че ултрапреработените храни, които се описват като промишлено произведени хранителни продукти, влошават здравето. Храните за кърмачета също са описани като свръхпреработени храни, които будят безпокойство, а в документа се твърди, че родителите все по-често купуват европейски марки.
Активистите на MAХA изразиха притеснения и относно използването на някои масла в храните за кърмачета, но тези съставки добавят важни мазнини в храната на бебетата, отбелязва Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Обвинения в убийство първа степен бяха повдигнати на заподозрения за смъртоносната стрелба по двама служители на израелското посолство във Вашингтон
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 1 седмица
Забраняват пушенето на обществени места на открито в румънския град Клуж-Напока
-
Святпреди 1 седмица
Сирийците отпразнуваха края на американските санкции
-
Икономикапреди 6 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 4 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада