Свят
Социологическо проучване разкрива как се отнасят жителите на страните от Вишеградската четворка към големите световни сили

Чехите са по-близо до поляците в светогледа си, отколкото до словаците, а мнението за Русия се е влошило във всички страни от Вишеградската четворка, се казва в материал на чешкото национално радио, базиран на проучване на общественото мнение, извършено съвместно от мозъчния тръст Централноевропейски институт за азиатски изследвания и социологическата агенция Ен Ем Ес Маркет Рисърч (NMS Market Research). Публикуваното в сряда проучване е било проведено онлайн от 14 февруари до 9 март 2025 г., като в него са обхванати 1509 души от Чехия, 1505 – от Унгария, 1508 – от Полша и 1507 души от Словакия.
Фокусът на въпросите в рамките на проучването е бил върху това как гражданите на страните от Вишеградската четворка възприемат големите световни сили. Проучването сочи, че през последните пет години мнението за Русия се е влошило във всички страни от Вишеградската четворка и че в Чехия на Русия не гледат положително дори избирателите на опозиционните партии „Действие на недоволните граждани“ (известна с абревиатурата си на чешки език АНО) на бившия премиер Андрей Бабиш и „Свобода и пряка демокрация“. Мнението за Съединените щати е малко по-положително, а това за Китай е стабилно.
Чешкото радио отбелязва, че въпреки че жителите на четирите страни са съгласни по някои въпроси, като например подкрепата за НАТО или за Европейския съюз, резултатите от проучването показват, че между страните от Вишеградската четворка има регионални различия. Централноевропейският институт за азиатски изследвания обособява два региона – северен, който обхваща Полша и Чехия, и южен, в който влизат Словакия и Унгария.
Възгледите на населението в тези региони се разминават най-изразително, що се отнася до мнението за Русия – както за възприемането на заплахата от Русия, така и за икономическата ѝ мощ.
„В сравнение с Полша и Чехия, в Унгария и Словакия по-голям процент от взелите участие в проучването имат положително мнение за Русия, въпреки че мнозинството възприема Русия доста негативно“, поясни пред чешкото радио Филип Шебок, който е един от авторите на проучването.
Има различия и във възприятията на потенциалната мощ на отделните световни сили и на икономическата им мощ.
„Що се отнася до Русия, относително повече хора в Словакия и Унгария смятат, че тя е икономически силна, отколкото в Полша и Чешката република“, казва пред чешкото радио Матей Шималчик, който също е сред авторите на проучването и същевременно е директор на Централноевропейския институт за азиатски изследвания.
Проучването сочи, че Словакия се отличава с възприятието си на световните сили, като по-висок процент словаци се отнасят положително към Русия и Китай.
„Словаците дори като цяло възприемат Съединените щати като по-голяма заплаха от Китай, като те са единствените с такова мнение измежду страните от Вишеградската четворка“, изтъква Шебок.
Чехия също се отличава от останалите от групата с негативното си отношение към Китай, което е дългосрочна тенденция, и с възприятието си на Европейския съюз, което е най-негативното измежду страните от Четворката.
Много сериозни различия във възприемането на геополитическите играчи се наблюдават между симпатизантите на управляващите и опозиционните партии в страните от Вишеградската четворка. Най-видими са тези различия в Унгария и Словакия.
„Следователно, бъдещите избори в тези страни може да доведат до фундаментални промени във външнополитическата посока на Братислава и Будапеща“, пояснява Шималчик.
Ситуацията е сходна в Чехия, където избирателите на опозиционната АНО и на сегашната управляваща коалиция се разминават съществено в мнението си за Европейския съюз. Повечето избиратели на АНО имат негативно мнение за ЕС, като в същото време се отнасят отрицателно и към Китай и Русия.
В Чехия тази есен ще има парламентарни избори, отбелязва чешкото радио.
Източник: БТА
Свят
Руските сили поразиха ключови обекти за производство на дронове в Украйна и превзеха още едно селище, съобщи министерството на отбраната

Руските сили атакуваха ключови съоръжения за производство на дронове в Украйна тази сутрин и превзеха село Валентиновка в Източна Украйна, заяви руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че не може да потвърди информацията за обстановката на бойното поле чрез независими източници.
Според руското ведомство, цитирано от ТАСС, руските сили освен това са нанесли удари по обекти на инфраструктурата на военните летища в Украйна.
В изявление на руското министерство се казва още, че през последната седмица са били превзети също селищата Калиново, Елизаветовка и Преображенка.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Израелски удари поразиха десетки цели в Газа на фона на буксуващи усилия за договаряне на прекратяване на огъня

Израелски въздушни удари поразиха вчера около 40 цели в ивицата Газан, съобщиха израелските военни, цитирани от Ройтерс, броени часове след като палестинската групировка „Хамас“ отхвърли израелско предложение за прекратяване на огъня, което според групировката не е отчело искането ѝ споразумението да включва цялостно прекратяване на войната.
Миналия месец израелските военни прекратиха продължило два месеца примирие, което като цяло бе спряло сраженията в Газа, а след това превзеха почти една трета от територията на анклава, опитвайки се да окажат натиск върху „Хамас“ да се съгласи да освободи заложниците и да се разоръжи.
Израел каза, че войските му провеждат операции близо до град Рафах в южната част на Газа, както и в северната част на анклава, където те са установили контрол над обширни райони източно от град Газа.
Египетски посредници се опитват да съживят януарското споразумение за прекратяване на огъня, което се разпадна, след като Израел възобнови въздушните удари и изпрати сухопътни войски обратно в Газа. Въпреки това няма признаци, че двете страни са по-близо до разрешаването на фундаменталните въпроси, отбелязва Ройтерс.
Късно снощи ръководителят на „Хамас“ в Газа Халил ал Хая заяви, че групировката е готова да размени всичките останали 59 заложници за палестински затворници от Израел, а в замяна за това иска прекратяване на войната и да започне възстановяването на Газа.
Той обаче отхвърли израелското предложение, което включва искане „Хамас“ да се разоръжи и заяви, че това представлява „невъзможно условие“.
Израел към момента не е отговорил официално на коментарите на Ал Хая, но министри от израелското правителство нееднократно са заявявали, че групировката „Хамас“ трябва да бъде изцяло разоръжена и не може да играе каквато и да била роля в бъдещото управление на Газа. Предложението за прекратяване на огъня, което той отправи чрез египетските посредници, включва разговори за окончателно уреждане на войната, но липсва твърд ангажимент за постигане на споразумение.
Министърът на отбраната Израел Кац също така заяви тази седмица, че израелски войски ще останат в буферната зона около границата, която сега се простира дълбоко в Газа и разделя анклава на две, дори да бъде сключено евентуално споразумение.
Източник: БТА
Свят
АНП: Все повече хора в Нидерландия се определят като религиозни

По-голям процент хора в Нидерландия са посочили миналата година, че принадлежат към религиозно или философско движение, отколкото през 2023 г. От първото преброяване на Статистическата служба на страната през 2010 г. процентът на религиозните хора в Нидерландия намалява всяка година, но този спад е спрял миналата година. Това предаде Националната новинарска агенция на Нидерландия АНП.
През 2024 г. 44 процента от анкетираните съобщават, че са част от дадена религиозна общност, в сравнение с 42 процента година по-рано. През 2010 г. 55 процента от населението все още се е определяло като религиозно.
По-голямата част от вярващите се определят като римокатолици, следвани от протестанти и мюсюлмани. Около 7 процента имат други религиозни вярвания.
Младите хора на възраст от 18 до 25 години са най-малко склонни да бъдат част от религиозна общност. Повече от две трети от тази група казват, че са нерелигиозни. Колкото по-възрастни са хората, толкова по-голям е процентът на вярващите. При тези на 75 и повече години делът е над 60 процента.
От всички вярващи 13 процента са посещавали богослужение поне веднъж в месеца. При протестантите това са малко по-малко от половината вярващи, а при католиците близо три четвърти рядко или никога не посещават религиозни служби. Повече от половината мюсюлмани посещават джамия поне веднъж месечно.
(Новината се разпространява по споразумение между БТА и АНП)
/ДИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%