Икономика
Софтуерна актуализация на мобилната мрежа, извършена от доставчик на „Виваком“, е причината за затрудненията при услуги, съобщиха за БТА от оператора

Причината за техническите проблеми в мобилната мрежа на „Виваком“ (Vivacom) от тази сутрин е софтуерна актуализация на мобилната мрежа, извършена от доставчик на компанията, съобщиха за БТА от пресцентъра на мобилния оператор в отговор на запитване. От „Виваком“ посочват още, че работят за възможно най-бързото отстраняване на проблемите.
В резултат на това е възможно част от абонатите ни да са изпитвали затруднения при гласови обаждания и услуги за пренос на данни. Искрено се извиняваме за причиненото неудобство и работим приоритетно по пълното отстраняване на проблема и възможно най-бързо възстановяване на услугите, посочват от мобилния оператор.
БТА припомня, че тази сутрин на интернет страницата си „Виваком“ предупреди, че е възможно абонатите да изпитват временни затруднения с използването на мобилни гласови услуги и мобилен интернет.
„Нашите екипи работят активно за възстановяване на нормалната работа на мрежата възможно най-бързо“, беше отбелязано в съобщението, но без да се посочва конкретен срок.
Председателят на парламентарната Комисия по транспорт и съобщения Кирил Добрев съобщи, че комисията ще изисква официален доклад от Комисията за регулиране на съобщенията, която да извърши проверка по случая със затруднения с достъпа до услуги на „Виваком“, както и да бъдат обсъдени допълнителни мерки за подобряване на механизмите за превенция и реакция при сривове в критичната комуникационна инфраструктура на страната.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Бюджет в размер на над 25,2 млн. лева за тази година прие Общинският съвет в Стражица

Бюджет в размер на 25 209 345 лева за 2025 г., включително с преходните остатъци, прие Общинският съвет в Стражица на днешното си редовно заседание. В сравнение с миналата година са завишени средствата за капиталови разходи с 57 400 лв., общата изравнителна субсидия със 110 300 лв., за образование – с 1 033 431 лв., а за социалните звена – с 315 704 лв.
Делегираните от държавата дейности са на стойност 17 010 488 лв., общата изравнителна субсидия – 1 423 900 лв., а целевата субсидия за капиталови разходи – 1 624 800 лв. Трансферът за зимно поддържане и снегопочистване е 173 900 лв., а заложените собствени приходи – 3 548 045 лв. Преходният остатък от 2024 г. за местни дейности е 1 140 006 лв., а за държавни – 1 155 301 лв.
Според кмета на Стражица Йордан Цонев с този бюджет ще бъдат изпълнени много от исканията на кметовете на населените места в общината, въпреки че отново средствата няма да са достатъчни за всичко. Председателят на Общинския съвет Илиян Маринов също изрази своето удовлетворение от бюджета и пожела на администрацията да го изпълни успешно.
Общинските съветници определиха размера на трудовите възнаграждения на кмета на Стражица (4843 лв.), и на кметовете на кметства в общината (от 1703 лв. до 2053 лв.), считано от началото на тази година.
На сесията бяха обсъдени и приети две предложения за удостояване на ученици с общинската награда „Ангел Каралийчев“ за 2025 г. С нея са отличени дванадесетокласниците Християн Младенов и Симона Иванова, като паричната й стойност е 500 лв.
Общинският съвет одобри отпускането на еднократни помощи в размер на 300 лв. на 18 абитуриенти от две училища в Стражица и едно в село Камен.
На заседанието беше приет отчет за изпълнението на Годишната програма за развитие на читалищната дейност и изразходваните бюджетни средства от читалищата на територията на Община Стражица през 2024 г.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Нови източници на статистика ще осигурят по-добра информираност и планиране в сектор „Туризъм“ в България, съобщи ресорното министерство

Министерството на туризма и Националният статистически институт (НСИ) ще работят в тясно партньорство за модернизиране и дигитализация на процесите по събиране и анализ на данни в сектор „Туризъм“. Това бе основният акцент по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов, съобщиха от Министерството.
Целта на партньорството е изграждането на пълноценна статистическа база, която да подпомага устойчивото развитие на туризма. В този контекст се възстановява и работата на съвместната работна група между Министерството на туризма и НСИ, чиято роля ще бъде ключова в процеса на актуализация и синхронизация между Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) и НСИ.
„Управлението на който и да е отрасъл, продукт или сектор е немислимо без статистическите данни – те са в основата на всички процеси. Приоритет за нас е да разполагаме с информация, която да е единна, вярна и пълноценна, за да развиваме устойчиво туризма ни. Време е да надградим нашата система ЕСТИ и съм убеден, че партньорството ни с НСИ ще улесни множество процеси по събирането на данни в сектора и ще облекчи значително процеса по отчитане на туристи и нощувки от бранша“, заяви министър Мирослав Боршош.
Доц. д-р Атанас Атанасов предложи да се внедрят допълнителни модули към системата ЕСТИ, един от които е за получаване на повече данни за чуждестранните туристи. В подкрепа на това предложение министър Боршош подчерта, че България, вече като част от Туристическия иновационен хъб на Mastercard, ще получи съдействие за предоставяне и анализ на актуални транзакционни и трафични данни за туристическия сектор у нас.
Като част от усилията за подобряване на данните за вътрешния туризъм, включително еднодневните и уикенд пътувания, ще се търси и възможност за използване на допълнителни източници на информация. Доц. Атанасов каза, че това е възможно през партньорства с Агенция „Пътна инфраструктура“ и мобилните оператори, което е доказано работещ механизъм по аналог в други европейски държави.
Двете страни се съгласиха, че съвместната работа между Министерството на туризма и НСИ и дигитализацията на статистическите процеси са ключов инструмент за подобряване на управлението на сектора и предоставянето на точна и навременна информация за нуждите на бизнеса и администрацията, информират още от Министерството.
Обмисля се създаване на интеграционен модул между ЕСТИ и информационната система на НСИ, за може двете институции да бъдат максимално полезни една на друга при обмена на данни, съобщиха от Министерството на туризма през 2022 г. Идеята е да се уеднаквят методология и инструменти, за да може по-прецизно да се измерва ефектът на туристическата услуга. Конкретно беше коментирано уеднаквяването на методологията за отчитане броя на леглата и нощувките, както и на броя на местата за настаняване, посочиха тогава от туристическото ведомство.
С промени в еврорегламент се разрешава предоставянето на достъп до частни бази данни за производството на официална статистика, съобщи НСИ в края на миналата година. В интервю за БТА през 2023 г. председателят на НСИ изтъкна, че съвременната статистика трябва да използва както повече административни източници, така също да върви и към използване на информация от така наречените частни държатели на данни – фирми, които разполагат с информация, която може да се използват за нуждите на статистиката. По модерен метод биха могли да се съберат данни и за цените на нощувки в хотели, например чрез платформата „Букинг“, което би обогатило изследването за туристическите пътувания, посочи тогава Атанасов.
Източник: БТА
Икономика
Иракска делегация в Дамаск обсъжда възстановяването на петролопровод през територията на Сирия

Ирак е изпратил днес делегация в Дамаск, която трябва да проучи възможността за възстановяване на петролопровод, по който да се транспортира иракски петрол през територията на Сирия до пристанища на Средиземно море. Това се посочва в съобщение, разпространено от кабинета на министър-председателя на Ирак Мохамед Шия ас Судани, предаде Ройтерс.
Делегацията, изпратена в Сирия, е под ръководството на директора на иракската национална разузнавателна служба. Сред целите на нейното посещение в Дамаск са и сътрудничеството в борбата срещу тероризма, засилване на сигурността по границата между двете страни и възможностите за разширяване на двустранните търговски взаимоотношения, се посочва още в съобщението.
По-рано този месец иракският премиер Мохамед Шия ас Судани разговаря в Катар със сирийския лидер Ахмед аш Шараа. Това беше първата им среща след свалянето от власт на бившия президент на Сирия Башар Асад. Това стана след гражданска война в арабската страна, която продължи повече от 13 години.
Сирия е изправена пред тежка енергийна криза след срива на петролната си индустрия по време на гражданската война. Управляващите в Дамаск се опитват да осигурят петролни доставки чрез внос, осигурен от посредници. Опитите им до голяма степен са неуспешни заради международните санкции, наложени на Сирия и финансовия риск, който съпътства търговията с тази арабска страна, посочва Ройтерс.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ