България
София е един от образователните центрове на Европа, това е градът на образованите млади хора, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев

София е един от образователните центрове на Европа. Това е градът на образованите млади хора – хората, които са готови да работят и да се усъвършенстват непрекъснато, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев по време на местна конференция в зала „МаксиМ“ в сградата на БТА в София.
Той припомни, че тук живее една голяма част от населението на страната. Вълчев добави, че името на града не е скулптура в центъра, а това е град на Божията премъдрост.
Генералният директор отбеляза още, че ако трябва на бял лист да напише какво е Европа – това са европейците, хората, а не просто една територия, защото от хилядолетия именно хората в Европа с цивилизацията, която са създали достигат до това, което имаме днес на Европейския континент.
Вълчев припомни, че основната цел на тези срещи е не да се разказва какви пари получават българите и другите балкански държави за развитието им като част от Европа, но и да показваме приноса на българите и регионите в България, на балканските народи за тяхното сътрудничество за Европейския континент. Генералният директор допълни, че е неправилно мисленето да се гледа на Европейския съюз като финансиране на българите. Той отбеляза, че по случай Деня на Европа БТА организира прожекция на 3D мапинг на фасадата на Агенцията.
Кирил Вълчев припомни за конференциите, организирани досега от БТА в различни региони на България и отбеляза, че на тези форуми са обсъдени такива приноси на българите. Започнахме с откриването на проекта във Велики Преслав – за включването благодарение на България на кирилицата като трета азбука в ЕС. Нека кажем, че през тази година отбелязваме 1140 години от успението на св. Методий и 1170 години от създаването през 855 г. на първата българска писменост (глаголицата) от солунските свети братя Кирил и Методий.
В Пловдив, където се включи и Университетът за хранителни технологии, говорихме за приноса на България в областта на храните, защото Балканите имат едни от най-вкусните храни в цяла Европа, посочи той.
В Монтана на празника на обявяването ѝ за град след Освобождението, след като градското ѝ развитие започва в началото на новата ера, когато римляните превръщат местното селище във военен лагер Монтанензиум, откъдето идва и съвременното име на града акцент беше българският принос в разбирането за съвременния град като едно от нещата, които ни свързват в Европа. Понеже голяма част от европарите по различни програми са насочени именно към развитието на общите пространства и споделяната транспортна и комунална инфраструктура, както и по-чистата околна среда в градовете, коментира генералният директор на БТА.
В Петрич, като град на две граници с Гърция и с Република Северна Македония със силно развит бизнес, говорихме за предприемчивия дух на българите с идеи, от които Европа се възползва, но и за да си дадем сметка, че не е нужно да отидеш на другия край на Европа, за да осъществяваш идеите си, защото това е абсолютно възможно да се случи и тук в България, отбеляза той.
В Габрово след отбелязването на 190 години от създаването на Националната Априловска гимназия през 1835 г. обсъждахме българския принос в съвременното европейско образование като пример, че приобщаването на българите към модерна Европа започва не преди 20, а преди 200 години, припомни Вълчев.
Във Велико Търново на деня, в който Православната църква почита паметта на свети Патриарх Евтимий говорихме за значимия принос на България към европейската цивилизация със съхраняването в Източна Европа на християнството, на чиито ценности се гради ЕС като тези ценности е и разбирането и толерантността към другия – дори да не споделя същата вяра, заради което в България, а и в ЕС, съвместно мирно живеят хора с различни религии.
В Перник – за българския принос в съвременна Европа е примера за съхраняване на традициите, част от който е Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“, когато БТА проведе конференцията в Националния пресклуб в града, който беше и пресцентър на фестивала, каза Кирил Вълчев.
Във Видин приносът в ЕС са мостовете на разбирателство – в буквалния, и в преносния смисъл и затова избрахме края на януари за разговора там, защото това е време на символни дати за тези мостове на разбирателство – от свързаността над река Дунав с мост “Нова Европа” между България и Румъния и свободното движение през този мост без гранични проверки в Шенгенското пространство до припомнянето на 27 януари като Международен ден в памет на жертвите на Холокоста, че България е спасила своите евреи, посочи генералният директор на БТА.
Принос на Свищов в Европа е първото от българските читалища – прозорец към знанието за новостите по света и затова избрахме за разговора там деня в навечерието на 30 януари 1856 г., когато по инициатива на Димитър Начович, Емануил Васкидович, Георги Владикин и Христаки Филчов в град Свищов е открито Първото българско народно читалище, наречено на дарителите за построяването на сградата му Еленка и Кирил Д. Аврамови, каза още Кирил Вълчев.
Приносът на Кърджали в Европа е примерът за съхраняване на мира в едно многообразно общество от различни етноси и вяра и затова разговорът беше на деня на откриването преди две години на националния пресклуб там – деня, в който Православната църква отбелязва паметта на свети цар Петър, който е останал в историята с миролюбивото си мъдро управление на България.
В Пазарджик е особено видим българският принос към свободния достъп до културата в Европа – затова разговорът там беше в дните на юбилейното 50-о издание на Международния фестивал Зимни музикални вечери “Проф. Иван Спасов”, до който достъпът (както и до концертите на издържания от Общината симфоничен оркестър в града) е свободен и безплатен на фона на много скъпите билети за такива фестивали на други места в Европа.
В Самоков отбелязахме, че сред първите, които от векове приемат и развиват новото едновременно с останалите места в Европа, са първата печатарска преса за книги в България и първото българско списание „Любословие“ на самоковеца Константин Фотинов; първите светски реалистични портрети с автор самоковеца Станислав Доспевски и първият български фотограф – самоковецът Анастас Карастоянов; първият български зимен курорт Боровец край града и първият български ски шампион Петър Попангелов, който носи медалите и за Европа, отбеляза Кирил Вълчев.
Благоевград е пример в Европа за стремежа към свободата, което намира ярък пример в двете освобождения на Горна Джумая, като конференцията се състоя на датата на първото освобождение на 12 февруари през 1878 г., каза също той.
Стара Загора е пример, че България има традиции в развитието на своите региони, които не започват с влизането в Европейския съюз, но с негова подкрепа продължават – два примера за вложения в такова развитие са операта, която е първата извън столицата преди точно 100 години, и университетът в града, който развива ветеринарномедицинско образование извън столицата вече 50 години.
В Ямбол конференцията в деня на откриването на 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ ни даде повод да отбележим, че България даде нови празници на ЕС, а с маскарадите в Ямбол в ЕС се разшири на изток старата карнавална традиция в Европа преди великденските пости, което всъщност е завръщане към корените, защото началото на маскарадните игри в Европа е поставено точно на Балканите с посветените от древните гърци на бога на виното Дионисий седмици в края на зимата и началото на пролетта с игри, състезания, маскаради с молитви и жертвоприношения, както и тракийските кукерски празници през пролетта. Този фестивал, който съчетава местното (ямболско), националното (българско) и регионалното (балканско) с участници от други балкански страни, вече е и европейски, като доказателство за запазването на многообразието в единството, каквото е и мотото на ЕС “Единни в многообразието”.
Разград дава уникални за ЕС знания, които ги няма никъде другаде в Европа, а някои и в света – пример са уникалното кисело мляко от разградското село Гецово със защитено наименование за произход в ЕС “Българско кисело мляко“, а също и редица продукти на фармацевтичните и биотехнологичните предприятия в града, чието популяризиране е важно и затова БТА избра конференцията да бъде на деня на връчването на наградите на XIII-тия Национален ученически журналистически конкурс „Григор Попов“, за да подчертаем, че България и в частност Разград има нужда от по-добро представяне на всички свои приноси в Европа, посочи Вълчев.
Русе – най-големият български град по поречието на река Дунав и петият град по големина в България – е символ на отвореността на българина към различното и възприемчивостта към новото на фона на силни родни традиции. Защото това е градът, през който по река Дунав в българските земи идват различни неща от останалата част на Европа. Други европейски народи нямат този интерес към другия – някои демонстрират затвореност и самодостатъчност, а други векове агресивно налагат собствения си начин на живот и интереси по далечни земи без да възприемат много от там. Избрахме за дата на конференцията деня след закриването на фестивала “Мартенски музикални дни”, защото те също са пример за това любопитство на българина към света с разнообразната програма от музикални произведения от всички краища на Европа – от Брамс и Дворжак на откриването до Верди на закриването редом, до български автори и то в изпълнение на музиканти както от други народи, така и на българи, идващи във Фестивалния оркестър от 16 държави, където са водещи музиканти. Има други европейски държави, които само могат да вземат за пример космополитността, толерантността към различното и възприемчивостта към нововъведенията на българите в Русе, коментира генералният директор.
Кюстендил е пример, че и в по-малки градове в България има разнообразен живот, който непрекъснато се развива – от емблематичните празници на пролетта и черешата през културния живот със символ Владимир Димитров – Майстора и славната история на спасението на българските евреи до модерния туризъм, без да забравяме и силното присъствие на православната християнска вяра в града, олицетворен и от празника Панагия на Успение Богородично.
Сливен е пример за градивната сила на осведомеността, на знанието за достиженията на другите, но и за собствените постижения и възможности за развитие – без да си информиран как в Европа правят фабрики, няма как като Добри Желязков през 1834 г. да създадеш първата текстилна фабрика на Балканския полуостров и само осем години по-късно да бъдат открити тютюнева и спиртна фабрика; няма как без да знаеш посоката, в която се движи европейската култура, самият ти да станеш първият български поет Добри Чинтулов или първият български художник, получил академично образование, Димитър Добрович. Като със Сливенско са свързани имената на още много просветители – Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Стефан Богориди, Сава Доброплодни, Сава Филаретов, д-р Петър Берон, Г. С. Раковски, Добри Чинтулов, Захари Стоянов и редица други български възрожденци, а познанието за стремежа към свобода на други европейски народи вдъхновява не един българин от „Града на стоте войводи“ като Хаджи Димитър и Панайот Хитов, а от Сливен е и Сирак Скитник, който използва познанията си за развитието на радиото в Европа, за да основе Радио София през 1935 г., разказа Кирил Вълчев.
С Варна България дава на ЕС най-големия град на още едно море – Черно море, на което Съюзът получи излаз благодарение на членството в него на България и Румъния, чийто най-голям черноморски град Констанца е с по-малко население от Варна. С Варна ЕС получи не само най-големия град на Черно море, но и наследството на цяла една стара цивилизация – „Култура Варна“, дала не само на Европа, но и на света най-старото обработено злато в открития през 1972 г. Варненски халколитен некропол, в който на 3000 квадратни метра площ има общо 294 гроба с 3000 златни предмети в тях с тежест 6,5 килограма, които според изследване на японски учени през 1974 г. чрез радиовъглероден метод са датирани в периода между 4600 и 4200 г. пр. Хр. А това количество многократно надхвърля всичкото злато, което е намерено от периода на каменно-медната епоха в целия свят. С приобщаването на България и района на Варна част от ЕС стана и първият праисторически градски център в Европа от 4700 – 4300 г. пр. Хр. с най-стария солодобивен център в Европа от 5500 – 4300 г. пр. Хр.) край Провадия. Впрочем тези места, където се е зародил градският живот в Европа България, подкрепена от останалите държави в ЕС, час по-скоро трябва да предложи да бъдат включени в списъка на световното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), каза също той.
С протестите си по повод катастрофата между тежкотоварен камион и лек автомобил на 31 март в местността Хумата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна, хората от региона на Плевен са пример, че България има гражданско общество като в останалата част на ЕС.
В Добрич на Деня на Земята отбелязахме, че с влизането на България и Румъния ЕС получи една от най-плодородните земи на Европа – Добруджа, с важен принос за изхранването на хората в ЕС. Но България има да отговори на две важни предизвикателства в Добруджа, за което разчита и на знания от останалите държави в ЕС. Първо, как да увеличи добавената стойност на зърното. И второ, как да спре демографския срив, като използва възможностите на развитието на селското стопанство, защото за десет години в Добричко и Силистренско хората са намалели с около 20% въпреки едрото земеделие, високите технологии и мощности, което не е характерно за страните с плодородна земя в Европа и затова България трябва да използва опита им, за да задържи хората да остават да живеят и работят в Добруджа, заяви генералният директор.
Хасково с Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет” е пример, че талантът може да се прояви навсякъде. Затова избрахме за конференцията именно първия ден на 53-тото издание на конкурса, който e учреден от Община Хасково и Съюза на българските писатели през 1973 г. за първите книги на автори до 40 години с цел откриването, стимулирането и развитието на младите литературни творци в областта на поезията, прозата, литературната критика, детската литература, филмовия сценарий и театралната драматургия, отбеляза той. Бронзовата статуетка „Пегас“ са получавали през този повече от половин век емблематични автори като Росен Босев, Борис Христов, Петя Дубарова (посмъртно), Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Иван Ланджев и още много, за които това е първо значимо признание. След това първо отличие, получено именно в Хасково, мнозина от тях получават още много награди по света – доказателство, че българските писатели са приемани като европейски писатели.
Кирил Вълчев припомни, че Троян е пример в ЕС за съхраняването и развиването на националното – основата на многообразието в единството на Съюза.
На трансграничните конференции в Скопие (в навечерието на седем години от датата 14.02.2018 г., когато влиза в сила Договорът за добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония и в месеца, когато се навършват три години от откриването на 4 февруари 2022 г. на пресклуба на БТА и в деня на 150-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев), Белград (в навечерието на 1 март – датата, на която преди 13 години през 2012 г. Европейският съюз предостави статут на кандидат-член на Сърбия) и Босилеград (на деветата годишнина от откриването на пресклуба на БТА на 12.12.2015 г.) отбелязахме приноса на България в предаването на знанието ѝ за ЕС и за възможностите в Съюза за българските граждани в Република Северна Македония и Сърбия. А в националния пресклуб на БТА в Букурещ казахме, че България и Румъния са заедно в Европа векове преди ЕС, но членството им в Съюза премахна всички граници помежду им. На трансграничната конференция в Солун, Гърция бе отбелязано, че България и Гърция дават на ЕС двете азбуки – гръцката и българската, припомни Кирил Вълчев.
Източник: БТА
България
Предложението за референдум за отлагането на еврото точно в Деня на Европа буди притеснение, коментира кметът на София Васил Терзиев

Предложението за референдум за отлагането на еврото точно в Деня на Европа буди притеснение, написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук. В деня, в който отбелязваме силата на обединението и нашата принадлежност към европейското семейство, подобен ход създава риск от разделение и съмнение, посочва той.
България е изправена пред важен избор – не просто геополитически, а цивилизационен. Време е да говорим не дали, а как ще участваме пълноценно в бъдещето на Европейския съюз, отбелязва столичният кмет.
По думите му пътят към еврото не е символичен, а реален ангажимент, потвърден от нашето членство и договорни задължения. Конституционният съд вече се е произнесъл ясно – подобен референдум би противоречал на основния закон и международното право. Нека използваме днешния ден, за да затвърдим посоката си и да водим разговор за лидерството на България в Европа – с увереност, отговорност и визия за бъдещето, посочва Васил Терзиев.
По-рано днес държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ е въпросът на запитването до гражданите, предложено от държавния глава. Според него референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще
/ТНП/
Източник: БТА
България
Политическите реакции след обявеното от президента Румен Радев да внесе предложение в НС за провеждане на национален референдум за еврото

Президентът Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“. Според президента националното допитване ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще. Референдумът ще даде възможност да се чуят всички аргументи „За“ и „Против“, отбеляза в изявлението си Радев. Според него политическата класа ще може да възстанови диалога с гражданите и да се бори за тяхното доверие. По думите му референдумът ще върне хората към урните.
По-късно в предаването „Панорама“ по БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова коментира заявеното от президента, като посочи, че такъв референдум е необходим, защото беше загубено много ценно време, за да бъдат запознати гражданите с приемането на еврото – с всичките плюсове, минуси, рискове, но и възможности. Йотова определи решението на Радев като много силно.
Обявеното от президента Радев предизвика различни политически реакции. Някои от парламентарно представените сили заявиха позиция в подкрепа на решението на държавния глава, а други обявиха, че не е необходим референдум, защото според тях не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори.
България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, посочва в позиция премиерът Росен Желязков, публикувана на фейсбук страницата на Министерския съвет. Българското правителство полага, а аз като министър-председател ще продължа да полагам всички усилия за присъединяването на страната към еврозоната, посочва Желязков. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, посочва премиерът.
Ще гласувам против свикването на референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти. Това написа в профила си във Фейсбук Делян Добрев от парламентарната група ГЕРБ-СДС, който е и председател на бюджетната комисия в Народното събрание. Искам България в Европа, а не в Азия, посочи той.
Румен Радев извиси най-силния глас в истерията срещу приемането на еврото, се посочва в позиция на СДС, изпратена до медиите. От партията обясняват, че искането на президента за референдум в Деня на Европа е символно и доказва, че той е проводник на антиевропейските сили в България.
Законът е ясен – не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага – решението е на Народното събрание. Това се посочва в позиция на „Продължаваме промяната“ (ПП), разпространена от пресцентъра на партията по повод заявеното от президента. От ПП са категорични, че вместо да защитава бъдещето ни, президентът действа срещу стратегическите интереси на страната.
„Днес, точно в Деня на Европа, България е по-близо до сърцето на Европа откогато и да било. И никакъв популизъм или шум от политически миманси няма да промени това. На 9 май – Деня на Европа – президентът поиска референдум за еврото. Маските паднаха. Всички карти са на масата. Вече е ясно кой къде стои. Това е отчаян опит България да бъде върната в прегръдката на тъмното минало – далеч от стабилността, сигурността и ценностите на Европейския съюз“, се казва в позицията.
Радев разчита през този референдум да се качи на популистката вълна и да обяви свой собствен политически проект и това не е добре за България. Това коментира пред журналисти Ивайло Мирчев. България вече е приела да влезе в еврозоната още 2007 година, когато ние влизаме в ЕС. Ние имаме задължения по договора с ЕС да влезем в еврозоната. Докладът на ЕК ще бъде положителен и България ще влезе в еврозоната от 2024 г. Такъв референдум вече бе отхвърлен от Народното събрание, напомни Мирчев.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков коментира във Фейсбук профила си, че „Продължаваме промяната“ ще направи всичко по силите й да влезем в еврозоната на 1 януари, 2026 г. и твърдо заявява, че няма да подкрепят „този противоконституционен референдум“. „Единственият начин България да е в еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас.
„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искане за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това“, написа във Фейсбук лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Според него веднага възниква въпросът какво ще стане след като, или ако, „парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като МЕЧ и „Величие“ отхвърли референдума. Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашето искане, за пореден път отложено на 7 май“.
Според лидера на „Възраждане“ България се намира в безпрецедентна ситуация и, ако някой от горните два негативни варианта се осъществи, партията му ще предложи на президента нестандартно, но изцяло съобразено с Конституцията решение, без да уточнява какво.
„Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало“, написаха от пресцентъра на „ДПС – Ново начало„, цитирайки Делян Пеевски, председател на парламентарната група по повод обявеното от президента Румен Радев. „Изказването на Радев от 19:00 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното й място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване“, се посочва в публикацията.
Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов. В публикацията си Слави Трифонов припомня, че с колегите му са инициирали референдум, още когато са били телевизионно предаване и в него са участвали три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия, посочи лидерът на ИТН, като добави, че едно от условията ми за участие в настоящето управление е именно да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България, добави лидерът на ИТН.
Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за лева, струва ми се леко закъсняло. Това коментира за БТА лидерът на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев. В крайна сметка един месец преди конвергентен доклад се надявам Народното събрание да го подкрепи, колегите да го подкрепят, както ще направим ние, защото в обществото може би преобладава мнение, че не е сега моментът за приемане на еврото, докато в парламента политиците мислят друго, посочи Василев. И, когато има такова разминаване, най-добрият начин е провеждането на национален референдум, смята политикът.
Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход, заяви лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов за БТА в коментар на решението на държавния глава Румен Радев за внасяне на референдум за влизане в еврозоната. Михайлов определи действието на президента като единствения почтен ход на водач, който иска да чуе гласа на народа. Според Михайлов с това Румен Радев става единственият политик, който е взел народосъобразно решение. Той избра да чуе гласа на народа, коментира лидерът на „Величие“.
Междувременно секретарят по правните въпроси на президента Крум Зарков обяви, че в понеделник ще подаде молба да бъде освободен от длъжността секретар на президента по правните въпроси. Той посочи за БТА, че причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не може да се съгласи, съответно да подпомага.
Източник: БТА
България
Румен Радев извиси най-силния глас срещу приемането на еврото, заявяват от СДС

Румен Радев извиси най-силния глас в истерията срещу приемането на еврото. Това се посочва в позиция на СДС, изпратена до медиите.
Поводът е заявеното по-рано от президента Румен Радев, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
„Сутринта вдига флага на Обединена Европа и слуша „Ода на радостта“, а вечер иска референдум за еврото – това е еманация на двуликата му политическа същност“, посочват от партията и допълват, че искането на президента за референдум в Деня на Европа е символно и доказва, че е проводник на антиевропейските сили в България.
„Той казва, че „всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще“. За нас, от СДС, всеки български гражданин също така има право да се произнесе дали е съгласен с подписването на договора с „Боташ“, по който плащаме над 1 млн. лева на ден“, пише още в позицията.
От СДС посочват, че това е също конкретен въпрос за пари и благосъстояние на държавата. „Предлагаме Радев да внесе предложение за референдум и по него“, допълват от партията.
Радев щеше да бъде достоен гост на парада на Путин. Въпросът е дали изобщо е бил поканен и ако отговорът е положителен, дали не се е притеснил, че присъствието му ще развенчае легендата, че е натовски генерал, посочват от СДС, като допълват, че с искането си за референдум за еврото Радев сам си сложи черен печат с надпис – „недостоен да бъде президент на държава-членка на ЕС“.
За радост, в българския парламент проевропейските сили сме мнозинство и няма да допуснем това антибългарско активно мероприятие, се казва още в съобщението.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Икономикапреди 1 седмица
Винетките поскъпват от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
САЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай