Балкани
Словения планира да инвестира 100 милиона евро годишно в жилищно строителство

Правителството на Словения планира да инвестира 100 милиона евро годишно през следващото десетилетие за изграждане на 20 000 нови обществени жилища за отдаване под наем, информира словенският портал „Словения Таймс“. Страната е изправена пред остър недостиг на достъпни жилища, като правителството си е поставило за цел да облекчи този проблем чрез инвестицията, се казва още в публикацията.
В изпълнение на един от ангажиментите в коалиционното споразумение, правителството прие на 15 май законодателен пакет за увеличаване на фонда от обществени жилища под наем. Министърът на солидарността Симон Малевач се надява, че пакетът може да бъде приет до лятната ваканция или малко след това.
Законодателството е предназначено да осигури 100 милиона евро годишно от 2025 до 2035 г., гарантирайки стабилна и предвидима финансова рамка за дългосрочни инвестиции. Първите 100 милиона евро вече са заложени в бюджета за 2025 г.
„За първи път в историята на Словения се осигурява толкова голямо финансиране. Особено важно е тези средства да са предвидими и да позволят на фондове за изграждане на жилища, общините и други участници да започнат да мислят от сега за проекти, които ще бъдат осъществени през следващите години“, каза пред репортери Малевач, цитиран от „Словения Таймс“.
Съгласно предложението най-малко 75 милиона евро годишно ще отиват в Националния жилищен фонд за строителство и придобиване на жилища и за предоставяне на заеми или съвместни инвестиции на общини, местни фондове и организации за жилищно настаняване с нестопанска цел. Останалите 25 милиона евро ще отидат в държавната банка за развитие (SID) като субсидия за предоставяне на заеми при облекчени условия.
При настоящите условия държавният секретар Клемен Площайнер изчислява, че потенциалът за кредитиране може да бъде около 70 милиона евро годишно. Той очаква механизмът да заработи през следващата година.
Първите 100 милиона евро ще бъдат преведени в фонда за строителство на жилища през следващите седмици като рекапитализация. В момента фондът има проекти за 1950 жилища в процес на съгласуване и обработка.
При настоящата система за отдаване под наем на жилища с нестопанска цел много общини възприемат жилищата с нестопанска цел като тежест, тъй като наемите са твърде ниски, за да ги поддържат, така че често избират да продадат жилищата, се посочва в публикацията на „Словения Таймс“. Чрез измененията в Закона за жилищното настаняване се прави опит това да се промени чрез постепенно, но минимално увеличение на наемите за жилища с нестопанска цел, така че да останат достъпни.
Източник: БТА
Балкани
Коя е Мирабела Градинару – новата първа дама на Румъния

Мирабела Градинару, партньорката в живота на новоизбрания президент на Румъния Никушор Дан, ще поеме ролята на първа дама на страната. Двамата живеят заедно без брак и имат две деца – на девет и три години. Те са двойка от почти две десетилетия.
Родом от Васлуй, дъщеря на учител, Мирабела се премества в Букурещ по време на студентските си години, когато е приета в Географския факултет на Университета на Букурещ. Запознава се с Никушор Дан през 2005 г. в клуб.
„Беше краят на сесията, една моя приятелка от Франция се върна, искаше да отидем в клуба. Там по някое време той ме покани на танц. Не беше любов от пръв поглед, беше химия“, спомня си 41-годишната Мирабела.
Тя заема ръководна позиция в автомобилна компания в Румъния, но по-голямата част от работата си може да върши и от вкъщи и дискретно попада в светлината на прожекторите.
В миналото е била активна по граждански и политически въпроси, подкрепяйки Никушор Дан при стартирането на асоциацията „Спасете Букурещ“ и при основаването на партията “Съюз за спасение на Румъния”, която по-късно той напуска.
„Преди да имам деца, бях много активна, работех, бях доброволка и дори давах уроци по френски. Винаги ми харесваше да помагам на каузи, в които вярвах. Това, което наистина се промени, беше, че трябваше да компенсирам отсъствието на Никушор, така че децата да могат да почувстват любовта и защитата на родителите си. Никое събитие в живота на възрастен не трябва да променя живота на едно дете. Те трябва да растат нормално“, споделя Мирабела в интервю за румънската телевизия ПРО ТВ (PRO TV).
Тя говори и за вярата си в Бог.
„Много вярвам в Бог. Най-трудните борби не бяха тези в обществения живот, а тези в първите месеци от живота на децата“, разкрива партньорката на Никушор Дан.
Източник: БТА
Балкани
Софийският университет, НГДЕК, Българският културен институт в Братислава и Фондация „Глаголитика“ стават членове на асоциацията „Европейски културен маршрут за св. Кирил и Методий“

Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ“, Българският културен институт в Братислава и Фондация „Глаголитика“ ще бъдат приети за пълноправни членове на асоциацията „Европейски културен маршрут за св. Кирил и Методий“, чиято Генерална асамблея на ще се проведе утре в Скопие.
Домакин на международната среща е Университетът „Св. Кирил и Методий“ в Скопие, а в заседанието ще вземат участие представители на всички организации и институции, членуващи в мрежата.
През 2021 г. Кирило-Методиевският културен маршрут стана един от 48-те културни маршрута на Съвета на Европа, а кирилометодиевската писмена, религиозна и културна традиция още веднъж беше призната за неделима част от европейското културно наследство. Носител на сертификата е Асоциация „Европейски културен маршрут на св. Кирил и Методий“, създадена през 2013 г. като юридическо лице с нестопанска цел със седалище в гр. Злин, Чехия. Към момента в Асоциацията има пълноправни членове от 7 страни: България, Гърция, Италия, Северна Македония, Чехия, Словакия и Полша. В ролята на асоциирани членове са представителите на Хърватия, Унгария Словения. Потенциалът за разширяване на маршрута е голям и следва да обхване общо 21 държави.
От 2020 г. Кирило-Методиевският научен център при БАН е пълноправен член на мрежата, а през 2023 г. към нея се присъедини и Археологическия музей „Велики Преслав“.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Над 250 предприятия са били затворени в Турция заради проблема с морската слуз

Турските власти са спрели дейността на 268 предприятия и са глобили 2896 предприятия и плавателни съдове като част от борбата с морската слуз в Мраморно море, предаде частната телевизия НТВ.
Наложените глоби са в размер на над 1,8 млрд. турски лири (41,4 милиона евро).
В изявление на Министерството на околната среда, градоустройството и изменението на климата се посочва, че в рамките на Плана за действие за защита на Мраморно море, който влезе в сила от 6 юни 2021 г., в седем окръга на страната продължават едновременните дейности по инспекция и мониторинг във връзка с борбата с морската слуз.
В Мраморно море и околните окръзи от 2021 г. са проверени 38 934 предприятия и 233 354 морски плавателни съда.
Морската слуз представлява прекомерен растеж на фитопланктон (микроводорасли). Плътният слузест слой върху повърхността на морето съдържа разнообразие от микроорганизми, а сред главните фактори за образуването му са повишаването на температурата на морската вода в резултат на глобалното затопляне и замърсяването.
Проблемът с морската слуз има тежки последствия и върху риболова и туризма.
В резултат на мащабна кампания за прочистване през 2021 г. в Турция морската слуз бе отстранена от морската повърхност, макар че на места се запази в морето под повърхността.
/МИД/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 7 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами