Балкани
Словения е готова да бъде домакин на мирни преговори между Русия и Украйна, каза словенският премиер Роберт Голоб

Премиерът на Словения Роберт Голоб заяви, че за Словения би било чест, ако Русия и Украйна приемат покана за провеждане на мирни преговори между двете страни в Любляна, предаде словенската телевизия РТВ.
В събота Голоб участва във видеоконференция за Украйна, която се проведе частично на живо, докато френският президент Еманюел Макрон, полският премиер Доналд Туск, британският премиер Киър Стармър и германският канцлер Фридрих Мерц бяха на посещение при украинския президент Володимир Зеленски в Киев. Някои от събеседниците участваха дистанционно, включително представители на няколко държави, генералният секретар на НАТО Марк Рюте, председателят на Европейския съвет Антонио Коща и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Вчерашната (в събота – б.ред.) видеоконференция на съюзниците за Украйна за пореден път потвърди силната обща воля за прекратяване на войната в Украйна. От началото на войната Словения е сред онези, които вярват, че пътят към мира започва със смела стъпка – прекратяване на огъня. Ето защо ние бяхме сред първите съюзници, които предложиха тази стъпка да се осъществи още преди началото на мирните преговори. През 2001 г. президентите Буш и Путин се срещнаха за първи път тук. За Словения би било чест, ако и двете (страни), Украйна и Русия, приемат поканата за провеждане на мирни преговори тук – в духа на нашия външнополитически ангажимент за мир, с който живеем от обявяването на нашата независимост“, написа словенското правителство в профила си в Екс, цитирайки Роберт Голоб.
В публикацията се казва още, че видеоконференцията в събота е „потвърждение на единството на съюзниците по случай 80-годишнината от края на Втората световна война“, че Словения се присъединява към консенсуса, че трябва да се направи всичко възможно за сключване на незабавно прекратяване на огъня и че подкрепя искането Русия да сключи споразумение за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня.
„Натискът върху Русия да приеме незабавно и безусловно прекратяване на огъня трябва да продължи“, се подчертава в публикацията.
Вчера руският президент Владимир Путин предложи директни преговори с Украйна, които според него трябва да се проведат на 15 май в Истанбул, припомня РТВ. Путин вече е говорил за това предложение с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който потвърди, че Турция е готова да бъде домакин на преговорите. Украинският президент Зеленски отговори, като заяви, че са готови за преговори, но също така очаква Москва да се ангажира с 30-дневно прекратяване на огъня от днес. Вчера обаче Зеленски изглежда прие да отиде на разговор с Путин без предварителни условия, както настоя американският президент Доналд Тръмп.
Източник: БТА
Балкани
Черна гора и Албания биха могли първи да се присъединят към ЕС, заяви Антонио Коща преди посещението си в страните от Западните Балкани

Разширяването към Западните Балкани отново е сред приоритетите на Европейския съюз, като Черна гора и Албания биха могли първи да се присъединят към ЕС, заяви председателят на Европейския съвет Антонио Коща в интервю за Евронюз преди обиколка на страните от региона тази седмица.
Коща подчерта, че стабилността и напредъкът са бъдещето на Европа и зависят от разширяването на блока. По думите му ЕС е ангажиран с нов тласък на процеса по присъединяване, който в последно време се бави, „частично и заради колебанието на страните членки“. Той призова страните кандидатки да се ангажират с реформите, необходими за присъединяването.
„Руската инвазия в Украйна ускори процеса на присъединяване на Украйна и Молдова, така че не е честно спрямо страните от Западните Балкани, ако Украйна и Молдова ги изпреварят. Това ще ги подтикне по-бързо да предприемат реформи“, каза Коща и допълни, че в основата на неговото посещение в Западните Балкани тази седмица е необходимостта Брюксел да не губи стратегическия си контрол над ключовия регион.
Първата дестинация от обиколката на Коща утре ще бъде Сърбия, която в продължение на няколко месеца се намира в политическа криза, отбелязва Евронюз. В същия ден Коща ще посети и Босна и Херцеговина, а в сряда се очаква да се срещне с държавния връх в Черна гора и Косово. В четвъртък се очаква да посети и Република Северна Македония.
Последната дестинация на председателя на Европейския съвет е Албания, където в петък ще участва в Срещата на върха на Европейската политическа общност в Тирана. Очаква се на форума основна тема да бъде разширяването на ЕС към Западните Балкани, заради растящата нестабилност в региона.
„От страна на Европейския съвет съществува широко политическо съгласие, че разширяването е най-важната геополитическа инвестиция, която може да се направи за стабилността, мира и просперитета на цяла Европа, включително и за страните от Западните Балкани“, заяви Коща в интервюто си за Евронюз.
Той допълни, че присъединяването на страните от региона към ЕС може да се случи и преди 2030-а година, тъй като е процес, основан на заслуги.
„Не познавам по-добър стимул за преодоляване на откритите конфликти от тази, вероятно единствена, възможност – членството в Европейския съюз. Това е най-доброто условие, което можем да предложим на страните от Западните Балкани – възможност за развитие, което трудно ще намерят някъде другаде“, подчерта още Коща.
Източник: БТА
Балкани
Додик: Република Сръбска ще отговори с реципрочни мерки, ако Словения започне политика на санкции

Лидерът на босненските сърби Милорад Додик заяви днес, че Баня Лука ще отговори с реципрочни мерки, ако Словения започне политика на санкции срещу Република Сръбска, предаде ТАНЮГ.
Изявлението му идва, след като по-рано босненският портал „Кликс“ съобщи, че най-малко четири държави членки на ЕС обмислят налагането на санкции срещу президента на Република Сръбска Милорад Додик, нейния премиер Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич. „Кликс“ съобщи, позовавайки се на дипломатически източници, че това са Естония, Словения, Полша и Чехия.
Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
Додик, Вишкович и Стевандич са в списъка с издирвани лица на Съда на Босна и Херцеговина, припомня РСЕ. През февруари Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. В отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията си. Държавният съд на Босна издаде заповед за ареста на Додик, Вишкович и Стевандич, след като не се отзоваха на призовка във връзка с разследване, свързано със сепаратисткото законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна.
„Ако Словения започне политика на санкции, ще намерим начин да им отговорим. Словенците трябва да знаят, че ние в Република Сръбска ще приложим реципрочни мерки, каквото и да означава това за нас“, каза Додик в отговор на информации в медиите, че поне четири държави членки на ЕС, включително Словения, обмислят налагането на санкции на длъжностни лица от Република Сръбска.
Пред медии от Република Сръбска по време на посещението си в Москва Додик каза, че на словенските министри може да бъде забранено да използват Република Сръбска като транзитен маршрут, съобщи телевизия РТРС. Той добави, че Република Сръбска остава лоялна към словенските бизнесмени, които трябва да знаят, че политиката им прави лоша услуга. Според него много словенски бизнесмени, които Република Сръбска цени, работят в босненската полуавтономна единица и те ще бъдат подкрепени.
Додик попита и защо Словения би въвела санкции, след като Република Сръбска не разрушава Босна и Херцеговина, а само настоява конституционното ѝ положение да бъде уважавано.
„Кои сте вие, че да ми налагате санкции? Какво защитавате? Защо разбихте Югославия, защо сега защитавате Босна и Херцеговина на тези принципи?“, попита Додик, цитиран от ТАНЮГ.
Той заяви, че уважава словенската държава, независимо от факта, че принадлежи към поколение, което преживя много тежко разпадането на Югославия, и призова словенците да не бъдат нечестни.
Източници от сараевския портал заявиха, че що се отнася до Словения, все още има известни разногласия в правителството относно санкциите срещу тримата официални представители на Република Сръбска, докато в останалите три страни има по-голяма степен на единодушие сред вземащите решения, „въпреки че окончателното решение все още не е съгласувано“.
Източник: БТА
Балкани
След разпускането на ПКК ще бъдат нужни практически стъпки, които Анкара ще следи, каза турският външен министър

Турският външен министър Хакан Фидан каза днес, че трябва да бъдат предприети практически стъпки след решение на обявената за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК) да се разпусне и Анкара ще ги следи отблизо, съобщи Анадолската агенция и Франс прес.
Ако решението да бъде разпусната ПКК бъде приложено „искрено, то ще бъде много полезно за всички, за нашето бъдеще“, каза Фидан на обща пресконференция в Анкара с колегите си от Йордания и Сирия Айман Сафади и Асад аш Шибани.
По думите му това решение е „много важно за трайния мир и стабилност в нашия регион“.
Разбира се, ще трябва да бъдат предприети практически стъпки и ние ще ги следим отблизо, добави Фидан.
ПКК обяви днес, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти по време на проведения между 5 и 7 май 12-и конгрес на организацията. „Въоръжената борба приключи, оръжията са оставени“, се казва още в решението на конгреса.
Организацията предприе въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ. ПКК има бази в Северен Ирак и е активна в Северна Сирия. Над 40 хиляди души, включително жени и деца, са загинали по време на конфликта.
/ВН/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Обществопреди 1 седмица
Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете