Икономика
Сливане за 34,5 млрд. на американския пазар за кабелна телевизия и интернет на фона на ръст на абонатите на мобилните оператори

Две от най-големите телекомуникационни и медийни компании в САЩ – „Чартър Комюникейшън“ (Charter Communications) и „Кокс Комюникейшън“ (Cox Communications), се споразумяха да се слеят в общо дружество, превръщайки я в една от най-големите в индустрията, предаде Си Ен Би Си.
В споразумението „Кокс Комюникейшън“ се оценява на 34,5 милиарда долара на корпоративна база, състояща се от 21,9 милиарда долара собствен капитал и 12,6 милиарда долара нетен дълг и други задължения. Това е в съответствие с неотдавнашната корпоративна стойност на компанията, базирана на прогнозната коригирана печалба коригираната печалба преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация (EBITDA).
Акциите на „Чартър Комюникейшън“, втората по големина публично търгувана телекомуникационна компания след „Комкаст“ (Comcast), поскъпнаха с около 8 на сто по време на днешната търговска сесия спрямо 419,57 долара през вчерашната борсова сесия.
Предлагането на широколентов достъп от страна на индустрията е подложена на силна конкуренция от мобилните оператори през последните години, тъй като се наблюдава ръст на алтернативни източници за домашен интернет като 5Джи (5G) или така наречения „фиксиран“ безжичен интернет. Това е резултат от продължаващата загуба на клиенти от традиционния пакет кабелна телевизия.
В края на първото тримесечие на годината „Чартър Комюникейшън“ доставяше широколентов интернет на 30 милиона свои клиенти в САЩ или спад от 60 000 спрямо последното тримесечие на 2024 г. Компанията доставяше кабелна телевизия на около 12,7 милиона за същия период, със 181 000 по-малко спрямо предходния тримесечен период.
Компанията предоставя услугите си в 41 щата и е услугите и позлват 57 милиона домакинства и фирми. Към края на март „Чартър Комюникейшън“ обяви, че има общо 31,4 милиона взаимоотношения със свои клиенти.
„Кокс Комюникейшън“ се определя за най-голямата частна компания за широколентов интернет в САЩ и има общо около 6,5 милиона клиенти, като услугите ѝ са достъпни за 7 милиона домакинства в 18 щата, с общи приходи от 12,6 милиарда долара към 2020 г.
След приключване на сливането, „Кокс Комюникейшън“ ще притежава приблизително 23 на сто от акциите на обединената компания, които са в обращение, пише в съобщението.
Сделката ще доведе до промяна на името на обединената компания в рамките на една година след приключване на сливането.
Новата компания ще наследи настоящата централа на „Чартър Комюникейшън“ в Стамфорд, Кънектикът, въпреки че ще запази значително присъствие в основната база на „Кокс Комюникейшън“ в Атланта, Джорджия след приключването на сделката.
Крис Уинфри, главен изпълнителен директор на „Чартър Комюникейшън“, ще остане начело като президент и главен изпълнителен директор в обединената компания.
Източник: БТА
Икономика
Корпорацията „Епъл“ блокира достъпа чрез своята мобилна операционна система до играта „Фортнайт“, обяви „Епик геймс“

Американската технологична корпорация „Епъл“ (Apple) е блокирала достъпа до онлайн играта „Фортнайт“ (Fortnite) за потребителите, които ползват нейната мобилна операционна система Ай Оу Ес (IOS). Това съобщи днес компанията „Епик геймс“ (Epic Games), разработила популярната компютърна игра, предаде Си Ен Би Си.
„Епъл“ блокира достъпа до „Фортнайт“ чрез операционната система Ай Оу Ес, така че не можем да пуснем играта в американския онлайн магазин „Ап стор“ (App Store) или в дигиталната платформа „Епик геймс стор“ (Epic Games Store), достъпна в страните от Европейския съюз“, пишат от „Епик геймс“ в социалната мрежа „Екс“ (X).
По-късно днес „Епъл“ разпространи съобщение, в което се казва, че достъпът до „Фортнайт“ не е блокиран чрез други „канали за разпространение“.
Блокирането на достъпа до популярната онлайн игра идва на фона на финансов спор между „Епъл“ и „Епик геймс“, посочват анализатори на технологичния сектор.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Втори хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ премина успешно Държавна приемателна комисия и получи Акт 16. Комисията удостовери, че рехабилитацията е извършена в пълнота съгласно работния проект и при стриктно спазване на всички изисквания на българското законодателство, съобщиха от Националната електрическа компания (НЕК). С този документ НЕК ще получи разрешение за ползване на хидроагрегата и завърши финалния етап от успешно реализираното възстановяване на съоръжението.
Благодарение на последователните усилия на екипите на Националната електрическа компания и приложеното иновативно инженерно решение, най-голямата „батерия“ на Балканите вече близо 6 месеца е в разполагаемост за нуждите на електроенергийната система и ще продължи да участва активно в покриване на върховите товари на страната, изтъкват от НЕК.
Паралелно с това НЕК продължава да работи интензивно за връщането в експлоатация на останалите хидроагрегати. Припомняме, че в началото на 2025 г. компанията подписа два договора за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3. Дейностите по възстановяването им напредва съгласно одобрения с изпълнителите график.
С японската корпорация „Тошиба“ НЕК подписа договор за ремонт на хидроагрегат 1, който да върне съоръжението в експлоатация до пълната му подмяна. С австрийския консорциум Voith-ABB НЕК подписа договор за ремонт и рехабилитация на хидроагрегат 3, за който ще бъде разработено и приложено специално инженерно решение, сходно с изпълненото при възстановяването на хидроагрегат 2.
За да се гарантира устойчива дългосрочна работа на ПАВЕЦ „Чаира“, НЕК инициира процедура за пълна подмяна на хидроагрегати 1 и 4 и получи заявления за участие от 5 компании, сред които водещи фирми в областта на хидроенергетиката. В момента се извършва оценка на кандидатите, след която предстои провеждане на втори етап от търга, се посочва още в съобщение.
БТА припомня, че през март от НЕК съобщиха, че Втори хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ е преминал успешно 72-часови проби на 9 януари 2025 г. и оттогава е в готовност да отговори на нуждите на електроенергийната система.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти е започнала годината с ръст, сочи доклад

Търговията на Европейския съюз (ЕС) със селскостопански и хранителни продукти се е увеличила през януари 2025 г., сочи последният месечен доклад на Европейската комисия (ЕК), публикуван днес.
През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4 на сто повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко – със 7 на сто на месечна база и с 19 на сто на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето.
Търговският излишък се е свил до 3 милиарда евро, което отразява увеличените разходи за внос.
Износ
Износът на селскостопански и хранителни продукти от ЕС е достигнал 19 милиарда евро през януари 2025 г., което е с 4 на сто повече, отколкото през януари 2024 г.
Великобритания е останала най-предпочитаната дестинация, като износът се е увеличил с 3 на сто. Износът за Швейцария също се е скочил – с 16 на сто, главно заради какаовите продукти. За разлика от тях при Китай се отчита намаление с 13 на сто, което до голяма степен се дължи на резкия спад в износа на зърнени култури.
Износът на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил с 396 милиона евро (55 процента) през януари 2025 г. в сравнение с януари 2024 г., главно поради по-високите цени на какаото и кафето. Износът на захарни изделия и шоколад се е увеличил със 150 милиона евро (18 процента), докато този на млечни продукти е нараснал със 119 милиона евро (8 процента), като и двете се дължат до голяма степен на повишаването на цените. За разлика от тях износът на зърнени култури е намалял с 466 млн. евро (37 процента), главно поради по-ниските обеми пшеница и царевица. Износът на маслодайни семена и протеинови култури е намалял с 52 милиона евро (22 процента), а на растителни масла — с 40 милиона евро (17 процента), което също се дължи на намалените обеми.
Внос
Вносът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС е нараснал до 16 милиарда евро през януари 2025 г., което представлява увеличение със 7 на сто спрямо декември и с 19 на сто спрямо януари 2024 г. Това се дължи до голяма степен на високите цени на какаото и кафето. Вносът от Кот д’Ивоар (438 милиона евро, или 77 процента) и Гана (233 милиона евро, или 153 процента) е отчел най-голямото увеличение на стойността, дължащо се на покачващите се цени на какаото. За разлика от това вносът от Бразилия (140 милиона евро, или 10 процента) и Украйна (125 милиона евро, или 9 процента) е намалял поради по-ниския обем на маслодайните семена и зърнените култури, докато вносът от Русия е намалял със 79 на сто в сравнение с 2024 г.
Вносът на кафе, какао и подправки в ЕС се е увеличил с 1,4 милиарда евро (66 процента) през януари 2025 г. в резултат на покачващите се цени на какаото и кафето. Вносът на плодове, ядки и негодни за консумация продукти също се е увеличил, главно поради по-високите цени. За разлика от тях вносът на маслодайни семена, протеинови култури и захар е паднал поради намаляващите обеми и цени.
Източник: БТА
-
Българияпреди 3 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 7 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 6 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес